Προς το περιεχόμενο

Οικόπεδο/σπίτι κοντά σε ΚΥΤ (Κέντρο Υπερυψηλής Τάσης) της ΔΕΗ - πιθανοί κίνδυνοι


Klikas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σε όλους.

Στην αναζήτηση που κάνω για αγορά σπιτιού, έπεσα πάνω σε ένα σπίτι λίγο έξω απ την Αττική που φαινόταν δελεαστικό και σαν σπίτι και σαν τιμή.

Όμως όταν πήγα και το είδα, παρατήρησα πως πέρα απο τους μεταλλικούς στύλους της ΔΕΗ που υπάρχουν στην περιοχή εκεί γύρω, το σπίτι ήταν δίπλα απο ένα ΚΥΤ - έτσι βρήκα οτι τα λένε αυτά τα κέντρα με τους μετασχηματιστές της ΔΕΗ τα περιφραγμένα.

Δεν έχω πάει βράδυ προς το παρόν να δω τι παίζει απο θόρυβο αλλά η αλήθεια είναι οτι με ξένισε η ιδέα να μένω δίπλα σε κάτι τέτοιο - δεν ξέρω κατά πόσο αυτά χτίζονται μέσα σε κατοικημένες περιοχές, καθώς επίσης και το αν εγγυμονεί κινδύνους το να μένεις δίπλα σε τέτοιο - πέρα απο τον πιο προφανή κίνδυνο κάποιας φωτιάς - όσον αφορά σε ακτινοβολίες κλπ.

Έχει κανείς μείνει/μένει σε ακίνητο κοντά σε τέτοιο κέντρο; 

Η πρώτη μου σκέψη είναι να το απορρίψω απλά και να συνεχίσω με την αναζήτησή μου.

Επεξ/σία από Klikas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με ακτινοβολίες, ας σταματήσουν αυτές οι φοβίες με το οτιδήποτε, στο ΚΥΤ θα δεις μέσα συστήματα μεταφοράς και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας στα οποία ότι γίνεται είναι εσωτερικό μέσα στους αγωγούς και τους μετασχηματιστες. Παράγεται ένα ηλεκτρικό και μαγνητικό πεδίο το οποίο δεν σε επηρεάζει λόγω μονωμενων αγωγών 

Όντως οι Μ/Σ παράγουν θόρυβο επί μόνιμου βασεως, εξαρτάται από το μέγεθος την τάση και την ισχύ που εξυπηρετεί ο Μ/Σ, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για τον πιθανό θόρυβο εκεί που πήγες. 

Για το αισθητικό του θέματος, βγάλε μια φώτο να δούμε πόσο κοντά είναι αυτό και κατά πόσο επηρεάζει αισθητικά να βγαίνεις από την βεράντα και να βλέπεις την εγκατάσταση αυτή. 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "διπλα" μαλλον δεν θα ειναι και παρα πολύ δίπλα με δεδομένη την απαλλοτρίωση που γίνεται σε αρκετά μεγάλη γύρω απο τις εκτάσεις γης που κατασκευάζονται τα ΚΥΤ (για λόγους ασφάλειας και πυροπροστασίας).

Κατα τ'άλλα αυτά που αναφέρονται πιο πάνω ισχύουν και πρέπει όντως να σταματήσει αυτή η γενικευμένη δαιμονοποίηση με ακτινοβολίες παντού. Το αισθητικό θέμα του να έχεις σπίτι κοντά σε ΚΥΤ μπορώ να το καταλάβω καθώς δεν ειναι και η καλύτερη "θέα" αλλά αυτο είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλώντας για μεταλλικούς στύλους  μάλλον αναφέρεσαι σε πυλώνες μεταφοράς ρεύματος υψηλής τάσης;;; Λένε ότι δεν είναι καλό να βρίσκεσαι από κάτω ή κοντά σε αυτούς για λόγους υγείας δεν είμαι ειδικός και δεν θα εκφέρω άποψη. Με γνωστό που μιλούσα ο οποίος μένει κάτω από πυλώνα μου έλεγε  ότι τα βράδια  αν έχει και υψηλή υγρασία κάνουν ένα πολύ ενοχλητικό θόρυβο ειδικά αν έχουν και μεγάλο διάστημα να συντηρηθούν από τη ΔΕΗ.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν υπάρχει κανένα θέμα με ακτινοβολίες, ας σταματήσουν αυτές οι φοβίες με το οτιδήποτε, στο ΚΥΤ θα δεις μέσα συστήματα μεταφοράς και διανομής ηλεκτρικής ενέργειας στα οποία ότι γίνεται είναι εσωτερικό μέσα στους αγωγούς και τους μετασχηματιστες. Παράγεται ένα ηλεκτρικό και μαγνητικό πεδίο το οποίο δεν σε επηρεάζει λόγω μονωμενων αγωγών

το Η/Μ πεδίο που παράγουν οι αγωγοί μεταφοράς δεν επηρεάζεται από μονώσεις και αν επηρεαζόταν οι αγωγοί δεν έχουν μόνωση.Μόνωση έχουν τα υπόγεια καλώδια μεταφοράς. Σε αυτά όμως υπάρχει μεταλλικός μανδύας που πράγματι μειώνει το πεδίο εκτός του καλωδίου, βέβαια δεν μπαίνει για αυτό τον λόγο αλλά βοηθά και σε αυτό.

Πρόβλημα δεν θα υπάρξει γιατί η απόσταση είναι τόσο μεγάλη που το πεδίο έχει πια μικρές τιμές. Για τον ακουστικό θόρυβο των 100Hz από τους μετασχηματιστείς και τις επαγωγές μάλλον δεν θα είναι ενοχλητικός λόγω πάλι τις απόστασης αλλά αυτό μπορεί να το δει, πάει έξω από το σπίτι και ακούει αν τον ενοχλεί. Ο θορυβος των αγωγών από κορόνα θα ενοχλεί μόνο αν η γραμμή είναι πολύ κοντά στο σπίτι.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο παλια ειχα δει μια μελετη που εγινε στην Αγγλια και εδειχνε αυξημενο ποσοστο καρκινου σε οσους εμεναν κατα μηκος των γραμμων υψηλης τασης.

Ειχα προσπαθησει καποια στιγμη να τη βρω ,αλλα δε το καταφερα.

Προσωπικα δε θα εμενα κατω απο τετοιο στυλο.

Εδω στο χωριο ειναι καμια 200αρια μετρα μακρια ενας και ακουγεται αχνα το βουητο.

Θεωρητικα με τα τωρινα δεδομενα δεν εχεις θεμα υγειας αλλα που ξερεις στο μελλον οτι δε θα αποδειχθει οτι δημιουργει τελικα.Δεν ειναι οτι αποφασιστηκε και τελος,αλλα οτι οσο περνανε τα χρονια ερχονται νεα δεδομενα μπροστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν κοντα στην αγορά ενος καταπληκτικου σπιτιου σε εξαιρετική περιοχή σε πολυ καλη τιμή, το οποίο ομως ήταν ακριβως κατω απο καλωδια υψηλής τάσης...

Τα εύκολα αντιληπτα ζητήματα ειναι ο θόρυβος που κάνουν με την υγρασία, το προβλημα στο σήμα ραδιοφώνου, τηλεορασης και κινητης/wifi.

Τα μη ευκολα αντιληπτα μπορει να ειναι απειρα αναλογα και την περιπτωση/απόσταση... Με 3 γειτονες που μιλησα παντως τις 2 φορες που πηγα μονος στο σημειο χωρις το μεσίτη, μου παραπονέθηκαν για θόρυβο και πονοκεφάλους οι 2 (ασχετοι μεταξυ τους), ενω ο 3ος ειπε δεν του επηρρεαζει κατι περα απο σήμα κλπ αλλα θεωρούσε λάθος την αγορά του.

Την έκανα με ελαφρά, ακόμα απούλητο ειναι 1.5 χρονο μετά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όποιος ζει εδώ έχει καμμένα όλα τα εγκεφαλικά του κύτταρα?

image.png.247c28bdd0b98e25cf6b148038805b22.png

Υπόψιν αυτό το σημείο είναι ακριβώς δίπλα σε υποσταθμό ΔΕΗ, 40 μέτρα από τη μάντρα που τον περιβάλλει.

https://prnt.sc/1wto0vm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δε ξέρω τι είδους απαλλοτριώσεις γίνονται για να χτιστούν τα ΚΥΤ αλλά το ακίνητο είναι ακριβώς απέναντι απ το φράχτη του ΚΥΤ - ένας δρόμος τα χωρίζει μόνο. Νομίζω ήταν εκτός σχεδίου και πλέον νομιμοποιημένο αλλά έχει κ άλλες κατοικίες εκεί γύρω και γι αυτό απορούσα πώς πήρε άδεια το ΚΥΤ για να γίνει.

Ο πρώτος λόγος που με κάνει να διστάζω είναι φυσικά ο θόρυβος και τα θέματα πυροπροστασίας, και μετά ο αισθητικός. Αν και σαν σπίτι είναι ωραίο, πράγματι δεν είναι ό,τι καλύτερο να βγαίνεις στο μπαλκόνι και να βλέπεις απέναντι το ΚΥΤ. Ο πυλώνας δε με ενοχλεί τόσο μιας και είναι λίγο πιο μακρυά αλλά βέβαια τον βλέπεις καθώς είναι ψηλός και σε αρκετά κοντινή απόσταση.

Το θέμα της ακτινοβολίας πιο πολύ το σκέφτομαι βασισμένος σε διάφορες θεωρίες που διαβάζω κατά καιρούς και που δε ξέρω αν είναι αλήθεια. Δε νομίζω πως είναι αλλά είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει ο ίδιος εμπειρία απο διαβίωση σε τέτοιο περιβάλλον. 

@Joshua21 χαχα πού το βρήκες ρε θηρίο αυτό; Μακάρι να ναι ο άνθρωπος μια χαρά αλλά δε θα ήθελα να ζω εκεί :P 

Επεξ/σία από Klikas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Klikas είπε

@Joshua21 χαχα πού το βρήκες ρε θηρίο αυτό; Μακάρι να ναι ο άνθρωπος μια χαρά αλλά δε θα ήθελα να ζω εκεί

Κοντά στο σπίτι μου είναι, αλλά αν ρίξεις μια ματιά τριγύρω σε οποιονδήποτε υποσταθμό ΔΕΗ τα ίδια θα δεις.

Πάντως και εγώ για καμιά 10αρια χρόνια έμενα σε σπίτι που ήταν σχεδόν κολλητά σε πυλώνα (600μ μακριά από τον υποσταθμό που έδειξα παραπάνω), αυτόν στα αριστερά στη φωτό, δεν μου άφησε κανένα κουσούρι. Από όσο ξέρω τουλάχιστον :P

image.png.24616acb8a813e195775071fc6ae32dd.png

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, czarjuly είπε

παρε ενα emf meter και μετρα την ακτινοβολια εγω δεν θα επελεγα να ζησω διπλα σε τετοιο πραγμα

Χρειάζεται βέβαια ένα καλό EMF meter για να κάνει μια αξιόπιστη μέτρηση και οχι κατι φθηνιαρικα. 

Πάντως, επειδή δεν κατάλαβα και εγώ καλά τι εννοεί ως ΚΥΤ ο ts, αν μιλάμε για αυτούς τους τεράστιους πυλώνες και οχι υπόγεια καλώδια που θα οδεύουν από και προς το ΚΥΤ, τότε και εγώ θα απέφευγα μάλλον να μείνω εκεί από θεμα αισθητικό πιο πολύ. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια προσωπική εμπειρία: ειχα ένα γνωστό που έμενε πολύ κοντά σε αντίστοιχο πυλώνα (οπως η παραπάνω εικόνα) και 2 άτομα που έμεναν σε γειτονικά σπίτι αρρώστησαν σοβαρά. Μπορεί βέβαια να ηταν και τυχαίο περιστατικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...