Προς το περιεχόμενο

Επίσημο ντεμπούτο για τα Pixel 6 και Pixel 6 Pro της Google


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, nikchris είπε

Αυτο που γραφεις, δεν βγαζει νοημα, πραγματικα.

Σαν να σου λεω οτι θελω να αντιγραψω τον ταδε και να μου λες "μα εχει μεγαλαυτια και εσυ δεν εχεις"

Πιστευω καταλαβαινεις τη διαφορα μεταξυ pop-up και πραγματικου store. Aυτο που πηγες λοιπον το 2016 ουτε πουλαγε ουτε επισκευαζε τιποτα, ηταν απλα..... ενα showroom. Kαποια μαγαζια υστερα πουλουσαν και προιοντα, αλλα ηταν αυτο, απλα popup και οχι σοβαρα retail stores.

Γραφουν first retail, επειδη ακριβως ειναι first retail lol 

Μια χαρα μου αρεσε το καθαρο android, ειχα literally ολα τα nexus και 3-4 oneplus. Aπλα οι αλλοι βελτιωθηκαν και το καθαρο android εμεινε πισω και δεν προσφερει οπως προσεφερε καποτε.

Ισα ισα, που τωρα ειναι και μειονεκτημα, απλα χανεις σε features και παραμετροποιηση και παντρευεσαι ενα ασχημο λιτο ui.

Εγω αντεξα μια ωρα με το Pixel 5, δεν ειχε τιποτα απο αυτα που εγω ζητουσα. Το κρατησα ενα μηνα (γιατι εμπεριστατωμενη αποψη δεν γινεται ενα εχεις με 1-2 μερες) και η αποψη μου ολο και χειροτερευε

Μετα πηρα το s21 και επεσε ακομα περισσοτερο στα ματια μου το Pixel 5. Μερα με τη νυχτα τα 2 κινητα.

Βασικα να σε ρωτησω κατι, τι ζητας δηλαδη και μιλας για το Pixel; Δεν προσφερει και τιποτα, πραγματικα απορω. 

Α ναι το ελληνικο xiaomi community που προωθουσε scam site και οταν τους προγγηξα με εκαναν ban. 

Βλεπω εχω και fan, ξερεις ολη την ιστορια μου.

1000 φορες τα stutter του s21 (που ειναι ελαχιστα και δεν πειραζουν εμπειρια χρησης) απο την ξεραιλα και την στραβοκεφαλιαση του Pixel

S21 θεικο με good lock, theme park και One hand operation. 

Με τέτοιο υφάκι, σίγουρα μόνο fans δεν έχεις. Απλά σε θυμούνται κάποιοι εδώ αλλά και στο διπλανό forum πόσο ιδιότροπος είσαι.

Οπότε το πρόβλημα σου είναι το stock Android, αλλά παρόλαυτα πας και πετάς τα λεφτα σου σε Pixels και παλαιότερα σε Nexus. Μαζοχισμός;

Τα stutters και τα lags δεν είναι εμπερία χρήσης. Είναι για να αποκτήσεις την εμπειρία πως να πετάς μια συσκευή στον τοίχο η από την ταράτσα του σπιτιού σου. Εμπειρία χρήσης είναι να δουλεύεις μία συσκευή όπως είναι out of the box σε πρώτη φάση κι όχι να τρώς μισή μέρα να την ρυθμίζεις, να δουλεύει σωστά (χωρίς stutters εννοείται), να αναβαθμίζεται στην ώρα της, να έχει machine learning που άλλοι ΟΕΜ's θα το αντιγράψουν κάποια στιγμή "τσαπατσούλικα" για να χαίρονται και φυσικά το οικοσύστημα. Όλα τ' άλλα έρχονται μετά.

Επεξ/σία από Waiss
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nikchris είπε

Πιστευω καταλαβαινεις τη διαφορα μεταξυ pop-up και πραγματικου store. Aυτο που πηγες λοιπον το 2016 ουτε πουλαγε ουτε επισκευαζε τιποτα, ηταν απλα..... ενα showroom. Kαποια μαγαζια υστερα πουλουσαν και προιοντα, αλλα ηταν αυτο, απλα popup και οχι σοβαρα retail stores.

Γραφουν first retail, επειδη ακριβως ειναι first retail lol 

 

Μια χαρά πουλούσε, παραλίγο να αγοράσω το Pixel OG αλλά δεν μου άρεσε εμφανισιακά. Μη νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα.

ΥΓ lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@papp0us

Σε όσα λέει ο νικκρις δεν έχει άδικο στους launcher.. Δεν δουλεύουν σωστά τα gestures και πολλά άλλα αν βάλεις άλλον launcher, είτε στο pixel είτε σε άλλα κινητά... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikchris είπε

Yπαρχει λογος που η google εχει 2-2,5% μεριδιο αγορας παρολο που εχει απο τις καλυτερες καμερες (αν οχι την καλυτερη). Και φυσικα το αποδεικνυει για μια ακομη φορα με το pixel 6

Απαραδεκτο design στο κινητο, απαραδεκτο το android 12, απαραδεκτο και το tensor με αποδοση κατω απο περσινη ναυαρχιδα.

Aς μας πει καποιος google lover, ποσα θα χρεωνε αν ειχε φυσικα καταστηματα και αν ειχε τσιπ με αποδοση σαν της Απλ; 

 

DEAD ON ARRIVAL

Design ειναι καθαρά υποκειμενικό. προσωπικά μου αρέσει, όπως και τα χρώματα του.. το 12 γιατι απαράδεκτο; Το μονο που δεν μου άρεσε ειναι η επιλογη wifi δικτυου που το έχουν μαζί με τα data. αποδση tensor; Το δοκίμασες καπου κιολας; εκανες συγκρητικό με αλλες ναυαρχίδες; ουτε review έχουν βγει ακομα και εσυ το έθαψες κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nikchris είπε

Αυτο που γραφεις, δεν βγαζει νοημα, πραγματικα.

Σαν να σου λεω οτι θελω να αντιγραψω τον ταδε και να μου λες "μα εχει μεγαλαυτια και εσυ δεν εχεις"

Μάλλον μιλάμε άλλα ελληνικά. Δεν έχει νόημα να χάσω άλλο χρόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, barman_ είπε

@papp0us

Σε όσα λέει ο νικκρις δεν έχει άδικο στους launcher.. Δεν δουλεύουν σωστά τα gestures και πολλά άλλα αν βάλεις άλλον launcher, είτε στο pixel είτε σε άλλα κινητά... 

Kαι ποιος είπε πως οι launchers είναι πανάκεια και πρέπει σώνει και ντε να έχουμε από έναν; Προσωπικά σε ότι συσκευή είχα, παρόλο που έχω αγορασμένο τον Nova, δεν τον δούλεψα ποτέ. Άλλωστε η Google με αφήνει να ξεκλειδώσω BL, χωρίς να χάσω την εγγύηση και να κάνω πολύ περισσότερα πράγματα εάν θέλω, από έναν Launcher.

Άσε που από το A10 και μετά, σχεδόν σε κανένα smartphone οποιασδήποτε εταιρείας δεν δουλεύουν σωστα τα gestures των launchers.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, barman_ είπε

@papp0us

Σε όσα λέει ο νικκρις δεν έχει άδικο στους launcher.. Δεν δουλεύουν σωστά τα gestures και πολλά άλλα αν βάλεις άλλον launcher, είτε στο pixel είτε σε άλλα κινητά... 

Το οτι οι 3rd Party Launchers έχουν θεματάκια γιατί δεν αντιμετωπίζονται ως System Apps είναι θέμα απο το Android 9, δεν είναι καινούργιο, ούτε θέμα Pixel. Και είναι ένας ΕΝΤΕΛΩΣ άλλος κόσμος απο το "δεν μπορείς να αλλάξεις Launcher"

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Waiss said:

Kαι ποιος είπε πως οι launchers είναι πανάκεια και πρέπει σώνει και ντε να έχουμε από έναν; Προσωπικά σε ότι συσκευή είχα, παρόλο που έχω αγορασμένο τον Nova, δεν τον δούλεψα ποτέ. Άλλωστε η Google με αφήνει να ξεκλειδώσω BL, χωρίς να χάσω την εγγύηση και να κάνω πολύ περισσότερα πράγματα εάν θέλω, από έναν Launcher.

Άσε που από το A10 και μετά, σχεδόν σε κανένα smartphone οποιασδήποτε εταιρείας δεν δουλεύουν σωστα τα gestures των launchers.

Τα έχω γράψει όλα αυτά που λες. 

Προτιμώ χίλιες φορές nova έχει πράγματα που δεν βρίσκεις σε κανέναν και αυτό που κάνει η Google είναι φάουλ 

3 minutes ago, papp0us said:

Το οτι οι 3rd Party Launchers έχουν θεματάκια γιατί δεν αντιμετωπίζονται ως System Apps είναι θέμα απο το Android 9, δεν είναι καινούργιο, ούτε θέμα Pixel. Και είναι ένας ΕΝΤΕΛΩΣ άλλος κόσμος απο το "δεν μπορείς να αλλάξεις Launcher"

 

Στην ουσία δεν μπορείς όμως, αφού είναι πρακτικά άχρηστοι 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, barman_ είπε

Τα έχω γράψει όλα αυτά που λες. 

Προτιμώ χίλιες φορές nova έχει πράγματα που δεν βρίσκεις σε κανέναν και αυτό που κάνει η Google είναι φάουλ 

Μα δεν το κάνει μόνο η Google. Έχεις δει τι γίνεται στο MIAOUI με Nova η άλλους launchers; Στα Samsung δουλεύουν όλα ρολόι; Δεν νομίζω. Άρα σε αυτό που αναφέρθηκε ¨ότι δεν μπορείς να αλλάξεις launcher", εκτός από άστοχο ως επιχείρημα, με την ίδια λογική είναι άχρηστος για οποιοδήποτε smartphone ένας launcher.

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, barman_ είπε

Στην ουσία δεν μπορείς όμως, αφού είναι πρακτικά άχρηστοι 

Αν δεν ξέρεις πως να τους χρησιμοποιήσεις, ναι, άχρηστοι είναι.

Εγώ ξέρω να τους χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί, οπότε δεν τους θεωρώ άχρηστους.

Είναι χειρότεροι απο τους εργοστασιακούς launchers; Ναι κατα βάση ναι. Έγιναν ξαφνικά ΑΟΡΑΤΟΙ και δεν υπάρχουν; Όχι.

19 λεπτά πριν, skritikos είπε

Μάλλον μιλάμε άλλα ελληνικά. Δεν έχει νόημα να χάσω άλλο χρόνο.

Έχει Fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Waiss said:

Μα δεν το κάνει μόνο η Google. Έχεις δει τι γίνεται στο MIAOUI με Nova η άλλους launchers; Στα Samsung δουλεύουν όλα ρολόι; Δεν νομίζω. Άρα σε αυτό που αναφέρθηκε ¨ότι δεν μπορείς να αλλάξεις launcher", εκτός από άστοχο ως επιχείρημα, με την ίδια λογική είναι άχρηστος για οποιοδήποτε smartphone ένας launcher.

Γιατί αυτοί όλοι που αναφέρεις δεν τρεχουν Android? Θέμα έκδοσης λογισμικού είναι όχι εταιρείας 

23 minutes ago, papp0us said:

Αν δεν ξέρεις πως να τους χρησιμοποιήσεις, ναι, άχρηστοι είναι.

Εγώ ξέρω να τους χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί, οπότε δεν τους θεωρώ άχρηστους.

Είναι χειρότεροι απο τους εργοστασιακούς launchers; Ναι κατα βάση ναι. Έγιναν ξαφνικά ΑΟΡΑΤΟΙ και δεν υπάρχουν; Όχι.

Έχει Fan.

Σταμάτησα να διαβάζω στο ότι είναι χειρότεροι από τους εργοστασιακους launcher 

Άχρηστοι είναι επειδή δεν δουλεύουν τα gestures που είναι το μέλλον και επειδή έχουν πολλά άλλα κουσούρια λόγω του περιορισμού του Android 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, barman_ είπε

Γιατί αυτοί όλοι που αναφέρεις δεν τρεχουν Android? Θέμα έκδοσης λογισμικού είναι όχι εταιρείας 

Σταμάτησα να διαβάζω στο ότι είναι χειρότεροι από τους εργοστασιακους launcher 

Άχρηστοι είναι επειδή δεν δουλεύουν τα gestures που είναι το μέλλον και επειδή έχουν πολλά άλλα κουσούρια λόγω του περιορισμού του Android 

Ήρθες σε θέμα για Google Pixel να παραπονεθείς πως οι launchers δεν δουλεύουν σωστά και πιο πάνω έγραψες πως έχει δίκιο ο άλλος που στα Pixels δεν λειτουργούν τα gestures των launchers. Λίγο μετά παραδέχεσαι πως δεν δουλεύουν σε καμία Android συσκευή σωστά. 

Επεξ/σία από Waiss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, barman_ είπε

Γιατί αυτοί όλοι που αναφέρεις δεν τρεχουν Android? Θέμα έκδοσης λογισμικού είναι όχι εταιρείας 

Σταμάτησα να διαβάζω στο ότι είναι χειρότεροι από τους εργοστασιακους launcher 

Άχρηστοι είναι επειδή δεν δουλεύουν τα gestures που είναι το μέλλον και επειδή έχουν πολλά άλλα κουσούρια λόγω του περιορισμού του Android 

Ξέρεις καμία εφαρμογή για φωτογραφίες, που τραβάει καλύτερα φωτογραφίες από την εφαρμογή συστήματος; Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εφαρμογή για φωτογραφίες 3rd Party; 

Ξαναλέω, δε δουλεύουν τα Gestures ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ, επειδή είναι πακέτο με τον Launcher του συστήματος. Αν βάλεις άλλον Launcher, θες άλλο σύστημα Gestures.

Το οτι κάποιος μπορεί να μην το ξέρει, ή να μην θέλει να το κάνει, δεν εξαφανίζει τις εφαρμογές.

Ήδη ο Nova στην έκδοση 7 λειτουργεί ΠΟΛΥ καλύτερα με τα Gestures του συστήματος, γιατί εδώ και 6-7 μήνες υπάρχει ολόκληρο API που προσέθεσε η Google για να βοηθήσει τους 3rd Party Developers να συνεργαστούν με τα Gestures του συστήματος.

Δεν ήταν οτι δεν μπορούσε λοιπόν να βάλει 3rd Party Launcher, είναι ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΞΕΡΕ, ούτε ποιο είναι το πρόβλημα, ούτε πως να το λύσει. 

Επισης, ποιος είναι ο "περιορισμός" του Android; Ότι είναι δεμένα με τον Launcher τα Gestures; Ψάξε λίγο και θα καταλάβεις ότι δεν είναι περιορισμός, αλλα ο μόνος τρόπος να δουλέψουν σωστά. Για να τα έχεις και να τα θεωρείς "το μέλλον" πρέπει να είναι δεμένα με τον Launcher, αλλιώς η MIUI και κάθε MIUI θα σκότωνε το Process και θα έμενες με το δάχτυλο στη μύτη :P 

Επεξ/σία από papp0us
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600 δολλαρια το Pixel 6 με τεχνολογια στις καμερες τουλαχιστον 5 χρονια μπροστα.

και η Apple πουλαει κινητο 1800 δολλαρια με καμερα 12mp

...βρειτε τις διαφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...