Προς το περιεχόμενο

προβλημα με λαπτοπ turbo x


Nikos1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλησπερα σας εχω να λαπτοπ turbo x (6-7 χρονια) χωρις κανενα απολυτως προβλημα ολο αυτο το διαστημα. Ξαφνικα ενα ειχα τελειωσει μια τηλεδιασκεψη εκλεισε και και ξανα ανοιξε μονο του συνεχισε να δουλευει για κανα μισαωρο κανονικα και μετα παλι το ιδιο και συνεχιζε να κανει το ιδιο προβλημα συνεχεια. εχω κοιταξει τα παρακατω..

1.θερμοκρασια 2.παστα 3.ραμ 4.επεξεργαστη 5.δισκο(τον αλλαξα εβαλα αλλον και παλι το ιδιο) 6.ανεμιστηρα(ηταν παντα καθαρο το λαπτοπ ποτε δεν ειχε θεμα με θερμοκρασιες) αυτα ηταν ολα μια χαρα. Οτι εχει να κανει με τροφοδοτικο κανουργιο παλιο με ή χωρις μπαταρια τα εχω δοκιμασει.

το παρατησα για λιγο μετα απο καποιες μερες ανοιξε καταφερα να κανω φορματ και του εβαλα windows 10 updated περασα τους drivers εναν εναν εκανα τις ενημερωσεις εκλεισε μια φορα την ιδια ημερα που εκανα το φορματ και μετα δεν ξανα εκλεισε( δεν μου κραταγε την ωρα του υπολογιστη και εβαλα ενα προγραμμα και ηταν οκ) επειδη ηταν περιοδος εξεταστικης τοτε ειχα αλλο λαπτοπ που εδινα μαθηματα και το δικο μου το αφηνα ανοιχτο να δω αν θα κλεισει και οταν εβρισκα χρονο ασχολιομουν με αυτο για να τρεξει προγραμματα κτλ για να δω πως θα παει. Ολα καλα δεν εκλεισε το εκλεισα μετα απο μερες που ηταν ανοιχτο και το ξανα ανοιξα μετα απο 1 1μιση μηνα. Ισα που προλαβα να συνταξω ενα μειλ και εκλεισε ξανα ανοιξε παταω αποστολη και ξανα εκλεισε. Μετα απο εκει παλι το χαος εκανε πως πηγαινε να ανοιξει εβλεπα το led του power να τρεμοπαιζει τις περισσοτερες φορες ξανα εκλεινε και ξανα το ιδιο καποιες αλλες προλαβαινα να δω τα σχετικα f για να μπεις στο bios και παλι restart. Το εχω παει σε 2 τεχνικους μου ειπαν και οι δυο οτι ολα τα βλεπουν να δουλευουν σωστα αλλα δεν ανοιγει και τελειωνε εκει η κουβεντα. Ειπα να το προσπαθησω λιγο ακομα μηπως καταφερω κατι γιατι δεν υπαρχει σαλιο για αλλο. Πλεον νομιζω εχω δοκιμασει τα παντα και ειπα να ρωτησω και εδω μηπως μου δωσετε καποια λυση που δεν εχω προσπαθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπαταρια ισως ,να μην φορτιζει σωστα λογω ηλικιας, αλλά όπως γράφεις δεν είναι,δες μήπως κανένας γνωστός σού δικαιούται κουπόνι ψηφιακής μέριμνας και πάρεις καινούργιο με πολύ μικρό κόστος

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

turbo x αν δε το πηγες στο πλαισιο (γιατι δικα τους ειναι) κανε μια προσπαθεια και ρωτα τι κοστος εχει για να το δουν (αν και ξερω μετα το περας της εγγυησης το φαρμακειο ειναι πιο φθηνο)

Κατα την αποψη μου χωρις να θελω να σε απογοητευσω με τα οσα ειπες θεωρω οτι πας για μητρικη.

Κανε και μια δοκιμη και αστο σε αλλη πριζα του σπιτιου , εκτος αυτης που το αφηνες (παιζει να εχεις προβλημα και με τα ρευματα καμια φορα)

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, triplex1 είπε

turbo x αν δε το πηγες στο πλαισιο (γιατι δικα τους ειναι) κανε μια προσπαθεια και ρωτα τι κοστος εχει για να το δουν (αν και ξερω μετα το περας της εγγυησης το φαρμακειο ειναι πιο φθηνο)

Κατα την αποψη μου χωρις να θελω να σε απογοητευσω με τα οσα ειπες θεωρω οτι πας για μητρικη.

Κανε και μια δοκιμη και αστο σε αλλη πριζα του σπιτιου , εκτος αυτης που το αφηνες (παιζει να εχεις προβλημα και με τα ρευματα καμια φορα)

η αληθεια ειναι αυτη και γιαυτο το πηγα σε δικο μου τεχνικο. Το λαπτοπ φτασε μεχρι Θεσσαλονικη και εκει δεν βρηκαν τιποτα αν ειχε καποιο χ προβλημα η μητρικη δεν θα το εβρισκαν? εμενα μου λενε οτι το λαπτοπ φαινεται να λειτουργει σωστα αλλα το θεμα ειναι οτι για καποιο λογω δεν θελει να ανοιξει.. Σε ευχαριστω οπως και να εχει για την συμβουλη σιγουρα θα το δοκιμασω, πλεον δοκιμαζω οτι πιο κουλο υπαρχει γιατι μπορει να ειναι κατι που δεν παει το μυαλο και γιαυτο εγραψα και εδω να προτεινει ο καθε ενας οτι νομιζει μηπως βρω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikos1sta είπε

η αληθεια ειναι αυτη και γιαυτο το πηγα σε δικο μου τεχνικο. Το λαπτοπ φτασε μεχρι Θεσσαλονικη και εκει δεν βρηκαν τιποτα αν ειχε καποιο χ προβλημα η μητρικη δεν θα το εβρισκαν? εμενα μου λενε οτι το λαπτοπ φαινεται να λειτουργει σωστα αλλα το θεμα ειναι οτι για καποιο λογω δεν θελει να ανοιξει.. Σε ευχαριστω οπως και να εχει για την συμβουλη σιγουρα θα το δοκιμασω, πλεον δοκιμαζω οτι πιο κουλο υπαρχει γιατι μπορει να ειναι κατι που δεν παει το μυαλο και γιαυτο εγραψα και εδω να προτεινει ο καθε ενας οτι νομιζει μηπως βρω κατι.

Τα περισσοτερα turbo x παρουσιαζαν κατα καιρους πολλα προβληματα με τις οθονες τους , κανε δοκιμη σε αλλη πριζα του σπιτιου , δοκιμασε καποια δυνατη και κανε εναν κοπο γραψε και ακριβως ποιο λαπτοπ ειναι (τον κωδικο) μηπως βγαλουμε ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

Τα περισσοτερα turbo x παρουσιαζαν κατα καιρους πολλα προβληματα με τις οθονες τους , κανε δοκιμη σε αλλη πριζα του σπιτιου , δοκιμασε καποια δυνατη και κανε εναν κοπο γραψε και ακριβως ποιο λαπτοπ ειναι (τον κωδικο) μηπως βγαλουμε ακρη.

Το περιμενω να ερθει δεν το εχω αυτη τη στιγμη. Αν και εχω δοκιμασει διαφορες πριζες ( και εκτος σπιτιου) 

Το λαπτοπ ειναι αυτο

turbo x w650sf

 https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/windows-laptops/turbo-x-laptop-blade-gsr-i74-810-core-i7-4710qm-8gb-1tb-gt-940m-mts_2489570

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nikos1sta είπε

Το περιμενω να ερθει δεν το εχω αυτη τη στιγμη. Αν και εχω δοκιμασει διαφορες πριζες ( και εκτος σπιτιου) 

Το λαπτοπ ειναι αυτο

turbo x w650sf

 https://www.plaisio.gr/pc-perifereiaka/laptops/windows-laptops/turbo-x-laptop-blade-gsr-i74-810-core-i7-4710qm-8gb-1tb-gt-940m-mts_2489570

αυτο δειχνει οτι εχει ξεχωριστη gpu ή κανω λαθος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, triplex1 είπε

αυτο δειχνει οτι εχει ξεχωριστη gpu ή κανω λαθος;

 

Εχει ναι βέβαια δεν είναι η ίδια με τη δικιά μου εμένα φοράει την 840Μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikos1sta είπε

Εχει ναι βέβαια δεν είναι η ίδια με τη δικιά μου εμένα φοράει την 840Μ

δεν εχει σημασια ποια εχεις , η ερωτηση μου ειναι η εξης , εκει παστα εβαλες ; πολλες φορες τετοια προβληματα εμφανιζονται και απο την ανεξαρτητη gpu  , ειτε απο παστα ειτε βγαινει off

Κανε δοκιμες σε οτιδηποτε πχ αν προσθεσες καποια μνημη  (βγαλε βαλε και κοιτα το ξανα ) ή οποιαδηποτε αλλη παρεμβαση εκανες , αν δε λυθει το προβλημα εχει βγει off

κοιτα και δω το λινκ με συχνοτητες κτλ που δεχεται η gpu σου μηπως βγαλεις καμια ακρη , μεχρι εδω μπορω να βοηθησω απο μακρια

https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-840M.105681.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, triplex1 είπε

δεν εχει σημασια ποια εχεις , η ερωτηση μου ειναι η εξης , εκει παστα εβαλες ; πολλες φορες τετοια προβληματα εμφανιζονται και απο την ανεξαρτητη gpu  , ειτε απο παστα ειτε βγαινει off

Κανε δοκιμες σε οτιδηποτε πχ αν προσθεσες καποια μνημη  (βγαλε βαλε και κοιτα το ξανα ) ή οποιαδηποτε αλλη παρεμβαση εκανες , αν δε λυθει το προβλημα εχει βγει off

κοιτα και δω το λινκ με συχνοτητες κτλ που δεχεται η gpu σου μηπως βγαλεις καμια ακρη , μεχρι εδω μπορω να βοηθησω απο μακρια

 

Είχε παστα κανονικά καινούργια. Και γενικά δεν το άφηνα ποτε το λαπτοπ με σκόνη με παλιά παστα γενιά βρόμικο ας το πούμε έτσι ανά τα τακτά χρονικά διαστήματα το καθάριζα επειδή έχει ένα καλό η turbo x με 2 βίδες εχει ανοίξει όλο το λαπτοπ. Και θεωρώ ότι δεν είμαι προβλημα της gpu γιατι το λαπτοπ πήγε όπως είπα και πιο πάνω σε επισκευαστικο κέντρο οπότε πιστεύω ότι είναι από τα πρώτα που κοίταξαν. Το περιμένω να έρθει για να μου πουν και τι έχουν κοιτάξει. Παρόλα αυτά από μιανπρωτη συζήτηση που είχα μου είπαν ότι φαίνεται να λειτουργούν όλα σωστά αλλά δεν θέλει να ανοίξει. Ελπίζω να έρθει να μάθω και τι έχουν κοιτάξει και να δοκιμάσω και εγώ ότι μπορώ. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου όπως και να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nikos1sta είπε

Είχε παστα κανονικά καινούργια. Και γενικά δεν το άφηνα ποτε το λαπτοπ με σκόνη με παλιά παστα γενιά βρόμικο ας το πούμε έτσι ανά τα τακτά χρονικά διαστήματα το καθάριζα επειδή έχει ένα καλό η turbo x με 2 βίδες εχει ανοίξει όλο το λαπτοπ. Και θεωρώ ότι δεν είμαι προβλημα της gpu γιατι το λαπτοπ πήγε όπως είπα και πιο πάνω σε επισκευαστικο κέντρο οπότε πιστεύω ότι είναι από τα πρώτα που κοίταξαν. Το περιμένω να έρθει για να μου πουν και τι έχουν κοιτάξει. Παρόλα αυτά από μιανπρωτη συζήτηση που είχα μου είπαν ότι φαίνεται να λειτουργούν όλα σωστά αλλά δεν θέλει να ανοίξει. Ελπίζω να έρθει να μάθω και τι έχουν κοιτάξει και να δοκιμάσω και εγώ ότι μπορώ. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου όπως και να έχει.

φιλε μου το οτι ολα ειναι ενταξει και σου λενε οτι δεν θελει να ανοιξει κατι δεν μου καθεται καλα , δεν ξερω , εγω σε μετεφερα τι εχω συναντησει μεχρι σημερα , υπηρχε λαπτοπ που ανοιγε και εσβηνε απο την gpu και ολοι ελεγαν οτι ηταν ενταξει , ασχετα αμα ειναι turbo x  η οποιαδηποτε αλλη μαρκα το hardware πανω κατω το ιδιο ειναι.

Μολις στο φερουν πες μας τι γινεται μηπως μετανοησε και θελει να ανοιξει ,  κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα Φίλε.

Και Εγώ έχω ένα λίγο πολύ ίδιο πρόβλημα με Λάπτοπ Turbo-x.

Το αφήνω καμία μέρα εκτός ρεύματος και την άλλη λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα προβλήμα.

Εάν όμως θέλω να κάνω επανεκκίνηση η να το κλείσω κανονικά και να το ξαναανοιξω ανάβει για 2-3 Δευτέρα και σβήνει μόνο του.Δεν το έχω πάει πουθενά να το δουν αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποίο είναι το προβλήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kremenarasi είπε

Άστα Φίλε.

Και Εγώ έχω ένα λίγο πολύ ίδιο πρόβλημα με Λάπτοπ Turbo-x.

Το αφήνω καμία μέρα εκτός ρεύματος και την άλλη λειτουργεί κανονικά χωρίς κανένα προβλήμα.

Εάν όμως θέλω να κάνω επανεκκίνηση η να το κλείσω κανονικά και να το ξαναανοιξω ανάβει για 2-3 Δευτέρα και σβήνει μόνο του.Δεν το έχω πάει πουθενά να το δουν αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποίο είναι το προβλήμα.

Μυστήρια πράγματα φιλε μου.. εμένα όσο και να το αφήσω εκτός δεν θέλει δυστυχώς. Ας έκανε και μένα έτσι και θα το έκλεινα καθόλου 

5 ώρες πριν, triplex1 είπε

φιλε μου το οτι ολα ειναι ενταξει και σου λενε οτι δεν θελει να ανοιξει κατι δεν μου καθεται καλα , δεν ξερω , εγω σε μετεφερα τι εχω συναντησει μεχρι σημερα , υπηρχε λαπτοπ που ανοιγε και εσβηνε απο την gpu και ολοι ελεγαν οτι ηταν ενταξει , ασχετα αμα ειναι turbo x  η οποιαδηποτε αλλη μαρκα το hardware πανω κατω το ιδιο ειναι.

Μολις στο φερουν πες μας τι γινεται μηπως μετανοησε και θελει να ανοιξει ,  κτλ.

Εννοείτε ευελπιστώ αύριο να έρθει κάτι το σκ κατι οι αργίες άργησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Aργησε πολύ παρα πανω να έρθει τελικά.

Δεν έγινε τπτ με το λαπτοπ δεν μπόρεσαν να το φτιάξουν επίσης δεν βρήκαν τι έχει. Και το παράτησα για την ώρα γιατι με κούρασε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Nikos1sta είπε

δεν μπόρεσαν να το φτιάξουν επίσης δεν βρήκαν τι έχει.

Που το πήγατε για επισκευή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...