Προς το περιεχόμενο

5 Linux distros αποδεικνύονται σημαντικά ταχύτερες από τα Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, korakios είπε

ardour/reaper/bitwig/renoise + λίγα synth plugins  (αφήνουμε έξω αρκετά win vst που τρέχουν άνετα μέσω wine)

gimp , οκ δεν είναι photoshop/affinity και σίγουρα δεν καλύπτει όποιον χρησιμοποιεί όλες τις δυνατότητες του photoshop

βέβαια είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι καλύπτονται με gimp

kdenlive , Cinelerra, Lightworks, DaVinci Resolve

και για 3d blender

πολλά παίζουν μέσω proton steam

Σίγουρα είναι πίσω σε σχέση με windows , αλλά όχι και οτι είναι μόνο για ΙΤ και browsing

Συμφωνω σε ολα εκτος κι αν εισαι επαγγελματιας και πληρωνεσαι για τη δουλεια σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

30-45 λεπτά διαδικασία που ο τυπος στο βιντεο ως γνωστης, ειχε αρκετά θεματα μεχρι να το τρεξει. Και ολα αυτα για "pretty good" experience. Συγγνώμη αλλά δεν εδωσα ενα σκασμο λεφτα για PC για να εχω "pretty good" experience στις εφαρμογές που θελω.

Στο πρώτο μου σχόλιο έχω γράψει 5-6 φορές ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ γιατί θα το κάνω. Ούτε προετρεψα κανέναν. Με ρώτησε ο φίλος πώς γίνεται και του εξήγησα. Γιατι το Arch που το έχω μάθει, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, μου προσφέρει πλέον πολύ καλύτερο experience από τα Windows στην πλειονότητα των καταστάσεων, οπότε αν αρχίζουν και να παίζουν τα παιχνίδια, προτιμώ να έχω "pretty good experience" σε 3 εφαρμογές και την άνεση μου σε όλα τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Othal είπε

Συμφωνω σε ολα εκτος κι αν εισαι επαγγελματιας και πληρωνεσαι για τη δουλεια σου.

κοίτα και επαγγελματίας μπορεί να κάνει ηχογράφηση και μάστερ για ήχο (πχ mixbus) ή και να συνθέσει αποκλειστικά με bitwig , όπως και σε 3d studio να είναι μέρος ομάδας και να χρησιμοποιήσει blender αποκλειστικά

όσο για μοντάζ απο γάμους/βαφτίσια έχω δει παιδιά στο χώρο να δουλεύουν και στο (σπασμένο) premier δεν κάνανε τίποτα παραπάνω απο ότι κάνεις στα ελεύθερα

δηλαδή είναι και ανάλογα τις ανάγκες κάποιου . Αν όντως αξιοποιεί κάποια απο τα "premium industry standard" προγράμματα δεν έχει νόημα να ψάχνει εναλλακτικές για linux, δεν υπάρχουν , απλό είναι

Προσωπικά , λόγω του οτι (κλασσικά) δεν υπάρχουν drivers για hardware που χρησιμοποιώ , έχω ένα σύστημα με windows στο οποίο έχω ξηλώσει τα πάντα (ούτε firewall, dep , spectre/meltdown patches, defender, updates, telemetry+ότι φανταστείς) και είναι απλά εργαλείο για συγκεκριμένη χρήση και δουλεύω linux αποκλειστικά για καθημερινή χρήση (και ένα ps4 αραιά και που για παιχνίδια)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

30-45 λεπτά διαδικασία που ο τυπος στο βιντεο ως γνωστης, ειχε αρκετά θεματα μεχρι να το τρεξει. Και ολα αυτα για "pretty good" experience. Συγγνώμη αλλά δεν εδωσα ενα σκασμο λεφτα για PC για να εχω "pretty good" experience στις εφαρμογές που θελω.

Το user experience για μενα ειναι υποκειμενικο. Εχω δοκιμασει Mint και Ubuntu. Κανενα δεν θεωρω καλυτερο σαν ευκολια χρησης απο τα Win 10. Απο εκει και περα, προσωπικα, εχω τα Windows για συγκεκριμενα πραγματα. Gaming, Photoshop/Premiere και Office. Και για να προλαβω. Οχι δεν θελω εναλακτικες επιλογες, οχι δεν θελω emulation και οχι δεν θελω VM κτλ.

Ξανά λοιπον. Εγω που εχω συνδρομή στο Creative Cloud μπορώ να εχω native εφαρμογες στο Linux; Δεν θελω winapps και αλλα υποκαταστατα. Μπορω να εχω Photoshop, Premiere και Office 365 στο Linux; Επίσης, ως βασικο μου gaming μηχανημα, μπορώ να εχω Gamepass, Steam, Ubiconnect, Epic, Battlenet, Gog, να τρεχουν natively με ολα τα παιχνιδια που εχει το καθε store; Αν η απαντηση ειναι ναι δεν εχω κανενα προβλημα να παω σε Linux και προτεινε μου τις καλυτερες διανομες. Αν η απάντηση ειναι οχι ή ναι με τον χ τροπο, τοτε οτι και να λες εσυ, κανενας λογικός ανθρωπος δεν θα πηγαινε σε linux. Δεν θεοποιώ τα windows ουτε κραζω το linux. Δεν ειμαι fanboy η hater εργαλειων. Κοιτάω με ποιο εργαλειο κανω καλυτερα την δουλεια μου και την διασκεδασή μου. Και με το Linux δεν μπορω. Ολα τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε. 

Kαι αν ειχα ρόδες δεν θα ξοδευα καυσιμα να παω δουλεια. Θα ετρωγα μια τυροπιτα και θα πηγαινα. Με τα αν δεν κανουμε δουλεια. Και προσωπικά δεν με νοιαζει αν ειχε σπρώξιμο. Το θεμα ειναι πως το directx ΕΙΝΑΙ καλυτερο, τα windows εχουν καλυτερο support απο games και apps. Δεν με νοιαζει φιλε μου πως και γιατι. Απο την στιγμη που ετσι ειναι θα χρησιμοποιώ Windows. Δεν εχω θεμα αν αλλαξει να παω σε linux αλλα δεν με απασχολει κιολας γιατι κερδιζουν τα windows. δεν εχω μετοχες στην MS. ειναι απλα ενα εργαλειο

Όταν θα χρειαστείς να φωνάξεις και το στόμα θα στο κρατά η MS κλειστό, τότε έλλα να τα ξαναπούμε εσύ και το τι σε νοιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως από τα πιο ακυρα άρθρα ever.

Σα να λέμε «5 εσπεριδοειδή πιο γλυκά από το Μανταρίνι». 
 

13 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Όταν θα χρειαστείς να φωνάξεις και το στόμα θα στο κρατά η MS κλειστό, τότε έλλα να τα ξαναπούμε εσύ και το τι σε νοιάζει.

Δηλαδή; Για εξήγησε το λίγο περισσότερο αυτό. Τί εννοείς να φωνάξει, και τί εννοείς να του κρατάει το στόμα κλειστο. Ειλικρινά δε σε πιάνω. Και δεν ασχολούμαι καν με Windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, korakios είπε

εσύ ναι , το 99,99% των υπόλοιπων κάνει ένα red eye removal , άντε έχει και 2-3 layer ,μέχρι εκεί και είναι "photo artists" (για instagram)

γιαυτό και έγραψα άλλωστε

rawtherapee -> αν κάνεις κάτι παραπάνω απο red eye removal , νομίζω θα καλύψει κάθε άσχετο που θέλει να ασχοληθεί με τη φωτογραφία με δωρεάν linux λειτουργικό και με πραγματικά δωρεάν εργαλείο επεξεργασίας φωτογραφίας  :-)

αναφέρω το δωρεάν γιατί πολλοί εδώ συγκρίνουν και καταλήγουν στο τι είναι καλύτερο χωρίς να πληρώσουν κάποια άδεια χρήσης.

Σε ότι αφορά το άρθρο καθ'αυτό στη παρούσα φάση και με τον υπολογιστή που διαθέτω δε μου επιτρέπεται καν να  δοκιμάσω τα windows 11 πόσο μάλλον να θαυμάσω και να συγκρίνω τη ταχύτητα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, polaki είπε

Ίσως από τα πιο ακυρα άρθρα ever.

Σα να λέμε «5 εσπεριδοειδή πιο γλυκά από το Μανταρίνι». 
 

Δηλαδή; Για εξήγησε το λίγο περισσότερο αυτό. Τί εννοείς να φωνάξει, και τί εννοείς να του κρατάει το στόμα κλειστο. Ειλικρινά δε σε πιάνω. Και δεν ασχολούμαι καν με Windows..

Κουμάντο θα κάνει η MS στα προσωπικά σου δεδομένα και όταν όλο τον ψηφιακό σου κόσμο θα τον κρατά όμηρο με όρους που τυφλά αποδέχεσαι όταν χρησιμοποιείς το λειτουργικό της. Όλοι εκεί το πάνε και θα σε αναγκάζουν να πληρώνεις "μηνιάτικο" για την τήρησή τους και την χρήση των υπηρεσιών τους.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, grgz είπε

Ένας άσχετος μπορεί να κάνει πολύ περισσότερα με τα Windows από οποιαδήποτε διανομή Linux. 

Άσχετα με το αν χρησιμοποιούμε και Linux κάποιοι θα είναι πάντα δεύτερο. 

Χρησιμοποιούν windoze επειδή είναι άσχετοι ή είναι άσχετοι επειδή χρησιμοποιούν windoze; Το σκέφτομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει ένα PC για Browsing και Multimedia δεν χρειάζεται καν τα Windows.

Από το 2001 πάντα έχω έναν δίσκο μόνο με Linux στα συστήματα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, koutsman είπε

Χρησιμοποιούν windoze επειδή είναι άσχετοι ή είναι άσχετοι επειδή χρησιμοποιούν windoze; Το σκέφτομαι...

Βασική προϋπόθεση του να ασχοληθεί κάποιος με υπολογιστές είναι το να θέλει να κάνει κάτι, από το να βλέπει ταινίες και να ακούει μουσική, να παίζει κάνα παιχνίδι, Facebook, Instagram, YouTube, και μετά υπάρχει η χρήση των εφαρμογών γραφείου.

Όποιος πραγματικά άσχετος ρωτήσει πληροφορίες για το πως θα κάνει όλα αυτά το 99,9% των απαντήσεων θα έρθει από χρήστες Windows και το 100% των υπολογιστών που μπορεί να αγοράσει κάποιος καινούριο έρχεται με Windows προεγκατεστημένα. 

Όλες οι υπηρεσίες τηλεφωνικής εξυπηρέτησης πελατών και τεχνικής υποστήριξης παρέχουν πληροφορίες και βοήθεια για χρήστες και λειτουργικά Windows.

Τη μετάβαση στο Linux την κάνει όποιος είναι ανήσυχο πνεύμα, ξέρει τι είναι αυτό που θέλει να κάνει και πως, και απλά έχει διάθεση να πειραματιστεί με κάτι εντελώς διαφορετικό ψάχνοντας τις εναλλακτικές του.

Τα Windows τα εγκαθιστάς και αν δεν κάνεις κάποια χοντρή βλακεία είναι εκεί και δουλεύουν συνέχεια. Οι διανομές Linux σε κάθε νέο release οι περισσότερες απαιτούν εγκατάσταση από την αρχή εκτός από τις LTS και δυστυχώς τα updates τους περισσότερα προβλήματα δημιουργούν από αυτά που λύνουν γιατί ο κάθε developer στο όνομα της ελευθερίας του κάνει κυριολεκτικά ό,τι γουστάρει. Έτσι πολύ σύντομα βρίσκεσαι στη δυσάρεστη θέση να προσπαθείς να κάνεις το λειτουργικό να δουλέψει αντί να δουλεύει αυτό για σένα.

Μπορώ να σου πω κι άλλα πολλά αλλά όλα αυτά συνοψίζονται στο εξής:

Το Linux απευθύνεται σε έμπειρους χρήστες που ξέρουν τι θέλουν και όχι σε αδαείς ενώ είναι παντελώς ακατάλληλο για να ξεκινήσει κάποιος την επαφή του με υπολογιστές εκτός αν θέλει να τους σιχαθεί γρήγορα.

Το Linux είναι ένα καταπληκτικό εργαλείο στα χέρια του γνώστη που μπορεί κυριολεκτικά να κάνει παπάδες σε πολλούς τομείς αλλά δυστυχώς όχι σε όλους.

Επειδή αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ το Linux πάντα θα έχει ένα μικρό κομμάτι της πίτας.

Όποιος συγκρίνει το Linux με το Mac, δεν υπάρχει σύγκριση γιατί το Mac συν τοις άλλοις πουλάει χλιδή και διαφορετικότητα, και την πουλάει ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, grgz είπε

Τη μετάβαση στο Linux την κάνει όποιος είναι ανήσυχο πνεύμα, ξέρει τι είναι αυτό που θέλει να κάνει και πως, και απλά έχει διάθεση να πειραματιστεί με κάτι εντελώς διαφορετικό ψάχνοντας τις εναλλακτικές του.

33 λεπτά πριν, grgz είπε

 

Εδώ συμφωνούμε. Βέβαια, είναι πώς το βλέπει κανείς. Π.χ, για μένα, αν το καλοσκεφτείς, επενδύεις ένα Χ χρονο για να μάθεις τα Linux based distros. Αυτά μπορούν να σου αναστήσουν παλιά PC που υπό τα Windows δε θα δούλευαν. Θα μου πεις "ναι, πρέπει να δουλέψω, δεν έχω χρόνο". Από την άλλη λοιπόν, αν δε γνωρίζεις από άλλα λειτουργικά συστήματα, θα πρέπει να επενδύσεις τα χρηματα που έβγαλες (από το χρόνο που δούλεψες) για να πάρεις καινούριο PC ώστε να μπορείς να τρέχεις την εκάστοτε έκδοση Windows π.χ. Συν το γεγονός ότι στη δεύτερη περίπτωση δε θα έχεις και κάποιες τεχνολογικές γνώσεις, που, όπως και να το κάνουμε, στην κοινωνία που ζούμε, πρέπει να ξέρεις πώς δουλεύουν πέντε πράγματα. Γιατί αλλάζει με ταχύτατους ρυθμούς.

Οπότε, στο τέλος καταλήγουμε πάλι στο "επενδύω χρόνο" ή "επενδύω χρήμα". Το πρώτο σου προσφέρει και κάποια παραπάνω εφόδια γνώσεων, το δεύτερο σου προσφέρει "ευκολία". Είναι τι θέλει ο καθένας.

33 λεπτά πριν, grgz είπε

Τα Windows τα εγκαθιστάς και αν δεν κάνεις κάποια χοντρή βλακεία είναι εκεί και δουλεύουν συνέχεια.

Οι χιλιαδες κοσμου κάθε μήνα που αποκτούν χοντρά προβλήματα από updates θα διαφωνήσουν.

33 λεπτά πριν, grgz είπε

Οι διανομές Linux σε κάθε νέο release οι περισσότερες απαιτούν εγκατάσταση από την αρχή εκτός από τις LTS και δυστυχώς τα updates τους

WHAT??!!! Τόσα rolling release distros υπάρχουν εκεί έξω. Έχω να αλλάξω πλήρως σύστημα από τότε που έκανα distro hopping για να τα δοκιμάσω. Ούτε καθαρή επανεγκατάσταση θέλεις ούτε ττίποτα. Για να μην αναφέρω την Οδύσσεια του reboot που στα Windows αν δεν κάνεις reboot για μια βδομάδα, έχεις PC με 10 updates πίσω. Σε Linux συστήματα ελάχιστες φορές να έχω χρειαστεί reboot.

33 λεπτά πριν, grgz είπε

περισσότερα προβλήματα δημιουργούν από αυτά που λύνουν γιατί ο κάθε developer στο όνομα της ελευθερίας του κάνει κυριολεκτικά ό,τι γουστάρει.

Δεν καταλαβαίνω. Εννοείς ,η κάθε εταιρεία ή ομάδα που αναπτύσσει το εκάστοτε distro ή ο developer της εφαρμογής; Γιατί για το 1ο είναι εντελώς λάθος. Αυτό είναι το ωραίο. Ότι όλα βασίζονται στον ίδιο kernel και υπάρχει μια ομοιομορφία, δε γίνεται ποτέ κάτι που δε θα επιλέξει το Linux Foundation. Αν κάποια ομάδα κάνει κάτι να δουλεύει διαφορετικά εκτός kernel (π.χ σου αλλάξει το GUI), μπορείς μόνος σου να το αλλάξεις. Το όλο point είναι το customization. Αντιθέτως, για τα Windows θα είχες δίκιο να το πεις αυτό. Εδώ έκαναν αναγκαστικο το Window Grouping στα W11 και πρέπει να το φάμε στη μάπα και να μας χαλάει όλο το workflow σε εμάς που χρησιμοποιούμε πολλά instances του ίδιου προγράμματος ταυτόχρονα.

33 λεπτά πριν, grgz είπε

Το Linux απευθύνεται σε έμπειρους χρήστες που ξέρουν τι θέλουν και όχι σε αδαείς ενώ είναι παντελώς ακατάλληλο για να ξεκινήσει κάποιος την επαφή του με υπολογιστές εκτός αν θέλει να τους σιχαθεί γρήγορα.

Πλέον δεν ισχύει. Σε συγγενικό μου άτομο, που με έπαιρνε τηλέφωνο για τα πιο απλά θέματα στα Windows, που της εδωσαν ένα PC για απλή δουλειά σχολείου και σερνόταν, της έβαλα ZorinOS Lite ακριβώς για να μην μπλεχτεί επειδή μοιαζει με Windows. Δε με έχει ρωτήσει απολύτως τίποτα και δουλεύει κανονικότατα. Μπορείς να βρεις διανομές Linux για τον πιο έμπειρο (Arch, Gentoo κλπ) και για τον πιο αρχάριο (Zorin, Elementary κλπ).

33 λεπτά πριν, grgz είπε

Το Linux είναι ένα καταπληκτικό εργαλείο στα χέρια του γνώστη που μπορεί κυριολεκτικά να κάνει παπάδες σε πολλούς τομείς αλλά δυστυχώς όχι σε όλους.

Επειδή αυτό δεν θα αλλάξει ποτέ το Linux πάντα θα έχει ένα μικρό κομμάτι της πίτας.

Όποιος συγκρίνει το Linux με το Mac, δεν υπάρχει σύγκριση γιατί το Mac συν τοις άλλοις πουλάει χλιδή και διαφορετικότητα, και την πουλάει ακριβά.

Εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα.

Επεξ/σία από MikeKata
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, dieksodo είπε

μου θυμιζει ενα φιλο που τις προαλλες με κοροιδευε γιατι εδωσα 1100 ευρω για αιφονι και αυτος ηταν πολυ εξυπνος γιατι πηρε ενα λενοβο 200 ευρω (γιατι ειναι εξυπνος και δεν τον πιανει κωτσο η αππλ) με 3πλασια ραμ απο το δικο μου. τελικα μετα απο 5 χρονια πηρε και αυτος αιφονι ( 2020SE γιατι ειναι εξυπνος και δεν τον πιανει κωτσο η αππλ)

Μεταξύ μας, αν κράτησε το λενόβο 5 χρόνια, μια χαρά κώτσους μας έπιασε όλους  

(iPhone και Mac εδώ)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, spectaculator είπε

Όταν θα χρειαστείς να φωνάξεις και το στόμα θα στο κρατά η MS κλειστό, τότε έλλα να τα ξαναπούμε εσύ και το τι σε νοιάζει.

Ποτε ακριβώς θα μου το κάνει αυτό η MS; Γιατί το ακούω από την εποχή των win 95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το OS ; Η γέφυρα ανάμεσα στο hardware και το software ... Και τι να τι κάνω ένα γρήγορο OS όταν δεν υποστηρίζει το / τα software που θέλω ; Η πιο άχρηστη είδηση του έτους ...

Τι είναι το OS ; Η γέφυρα ανάμεσα στο hardware και το software ... Και τι να τι κάνω ένα γρήγορο OS όταν δεν υποστηρίζει το / τα software που θέλω ; Η πιο άχρηστη είδηση του έτους ...

Επίσης αυτοί που έστω ελάχιστα έχουν δούλεψει επαγγελματικά ξέρουν ότι το software άρα και το os καθορίζεται από την ομάδα σου , τους συνεργάτες σου και τους πελάτες σου. Όταν είσαι μοναχικος λύκος μπορεί να λες ότι θες

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...