Προς το περιεχόμενο

5 Linux distros αποδεικνύονται σημαντικά ταχύτερες από τα Windows 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Gatilaras είπε

Δηλαδη σε μια ταμπλετα intel atom εαν ριξω ενα distro οποιοδηποτε επανω θα δουλευουν τα παντα? Γιατι σε μια industrial grade ταμπλετα ενος πελατη που ηθελε να τρεξει ενα ntrip server μονο το fedora έπαιξε χωρις πολλα πολλα.

Tablet δεν έχω δοκιμάσει για να έχω γνώμη. Πάντως σε Dell Inspiron 15 7357 με touchscreen, το Arch έπαιξε χωρίς κανένα πρόσθετο "fix". Η touchscreen επίσης. Τα W10 είχαν τρελή διαφορά απόδοσης. Δοκίμασα και Mint (που σε ό,τι έχω δοκιμάσει παίζει χωρίς το παραμικρό θέμα), Ubuntu, Elementary, Arcolinux, Manjaro και μερικά ακόμα (Fedora δε δοκίμασα), δεν αντιμετώπισα το παραμικρό. Ακριβώς τα ίδια και στο Dell Latitude e5500 του 2008 που είχα. Ίδια κατάσταση και σε ένα δικό μου HP Pavillion dv7 του 2009 και σε συγγενή μου που έβαλα Zorin (δεν ξέρω καν από πότε ήταν το PC), όπως και σε ένα δικό μου πανάρχαιο (του 2007) PC με Q6600. Το μοναδικό "θέμα" που μου έχει τύχει με ασυμβατότητα ως τώρα ήταν με κάτι drivers της AMD (HD7870) το 2012 στο Ubuntu που δε μου bootαρε σωστά το live environment και χρειάστηκε να μπω πρώτα με nomodeset και να εγκαταστήσω τα drivers χειροκίνητα. Πλέον ο kernel του Linux έχει ενσωματώσει σχεδόν τα πάντα γιατί όλο και περισσότεροι κολοσσοί ασχολούνται με το Linux Foundation (για να έχουν φθηνή πηγή κώδικα για διάφορα projects, όχι από την καλή τους την καρδιά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 30/10/2021 at 08:58, spectaculator said:

Πάρε τότε ένα Xbox ή ένα PS. Τι τον θέλεις τον υπολογιστή;

Δεν υπάρχουν όλα τα παιχνίδια εκεί. 

Μπορείς να τα βρεις φθηνότερα σε PC. 

Θες να παίξεις με πληκτρολόγιο και ποντίκι ή οτιδήποτε άλλο διαλέξεις. 

Θες παράλληλα να κάνεις και άλλα πράγματα όπως για παράδειγμα να τρέξεις solidworks. 

On 30/10/2021 at 11:22, lost2 said:

θέλεις επαγγελματική χρήση πας Mac

Από πότε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2021 στις 5:22 ΜΜ, spectaculator είπε

Κουμάντο θα κάνει η MS στα προσωπικά σου δεδομένα και όταν όλο τον ψηφιακό σου κόσμο θα τον κρατά όμηρο με όρους που τυφλά αποδέχεσαι όταν χρησιμοποιείς το λειτουργικό της. Όλοι εκεί το πάνε και θα σε αναγκάζουν να πληρώνεις "μηνιάτικο" για την τήρησή τους και την χρήση των υπηρεσιών τους.

Ok έγινε, πάω να κλειστώ στο Άγιο Όρος για να μην κινδυνεύω. Να σαι καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, polaki είπε

Ok έγινε, πάω να κλειστώ στο Άγιο Όρος για να μην κινδυνεύω. Να σαι καλά. 

Μάλιστα! Έτσι για να ξέρουμε το τι εστί το πλείστον των κολλημένων με τα παράθυρα! Θα δίνει και συμβουλές από πάνω...

Btw, δεν σου είπε κανένας τι να κάνεις. Κόψε το λαιμό σου, καρφί δεν θα καεί κανενός.

Επεξ/σία από spectaculator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spectaculator είπε

Μάλιστα! Έτσι για να ξέρουμε το τι εστί το πλείστον των κολλημένων με τα παράθυρα! Θα δίνει και συμβουλές από πάνω...

Btw, δεν σου είπε κανένας τι να κάνεις. Κόψε το λαιμό σου, καρφί δεν θα καεί κανενός.

Αρχικά WINDOWS λέγονται, ούτε "Μικρομαλακή" ούτε "Παράθυρα". 

Eπί της ουσίας, σταματήστε να σπαμάρετε όλο τον κόσμο για το τί θα μας κάνει η Microsoft, η Apple ή η Google. Να δουλέψουμε θέλουμε για να βγάλουμε λεφτά απ'τη δουλειά μας, όχι να ανακαλύψουμε τον τροχό. Εδώ και 20 χρόνια παλεύετε 5-10 γραφικοί να μας πείτε για την ανωτερότητα του Linux, δεν το χρησιμοποιούμε, δε βολεύει, δεν το θέλουμε, τέλος.

Μου διαβάζει τα email ή Google? Στα φρύδια μου. 

Έχω γραφείο με 5 άτομα, και η χρήση Linux είναι ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ, τέλος, τί θα συζητάμε, τα αυτονόητα? 

Η σύγκριση του άρθρου είναι ΑΚΥΡΗ, όπως και ολόκληρο το άρθρο είναι παντελώς ΑΚΥΡΟ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, polaki είπε

Αρχικά WINDOWS λέγονται, ούτε "Μικρομαλακή" ούτε "Παράθυρα". 

Eπί της ουσίας, σταματήστε να σπαμάρετε όλο τον κόσμο για το τί θα μας κάνει η Microsoft, η Apple ή η Google. Να δουλέψουμε θέλουμε για να βγάλουμε λεφτά απ'τη δουλειά μας, όχι να ανακαλύψουμε τον τροχό. Εδώ και 20 χρόνια παλεύετε 5-10 γραφικοί να μας πείτε για την ανωτερότητα του Linux, δεν το χρησιμοποιούμε, δε βολεύει, δεν το θέλουμε, τέλος.

Μου διαβάζει τα email ή Google? Στα φρύδια μου. 

Έχω γραφείο με 5 άτομα, και η χρήση Linux είναι ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ, τέλος, τί θα συζητάμε, τα αυτονόητα? 

Η σύγκριση του άρθρου είναι ΑΚΥΡΗ, όπως και ολόκληρο το άρθρο είναι παντελώς ΑΚΥΡΟ. 

... Είπε και λάλησε αυτός που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του, που προσπαθεί να πείσει το κόσμο με ότι του κατέβει και πως ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτός είναι άχρηστο για όλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ηρεμίστε λίγο. Προφανώς και αυτό το άρθρο απευθύνεται σε όσους χρησιμοποιούν Linux. Δλδ έλεος μπήκατε όλοι να γράψετε τα αυτονόητα. Λες και δεν ξέρουμε ότι ο περισσότερος κόσμος χρησιμοποιεί Windows εσάς περιμέναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2021 στις 1:03 ΜΜ, spectaculator είπε

... Είπε και λάλησε αυτός που δεν τον ξέρει ούτε η μάνα του, που προσπαθεί να πείσει το κόσμο με ότι του κατέβει και πως ότι δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει αυτός είναι άχρηστο για όλους...

Μπερδεύεσαι. Δεν είπα εγώ που δε με ξέρει ούτε η μάνα μου σε κανέναν να χρησιμοποιήσει Windows ή MacOS αντί για Linux. 

Λέω ότι όσο και να προσπαθείτε ΕΣΕΙΣ 20 χρόνια να μας πείσετε για την ανωτερότητα του Linux, το 91% του κόσμου ΔΕΝ είναι διατεθειμένο να μάθει κάτι καινούριο. Αν αυτό σημαίνει ότι η Apple και η MS μας τρώει τα δεδομένα, ε οκ είμαστε βλάκες και θα καούμε στην κόλαση και τελείωσε η υπόθεση. 

Χαρείτε και την πιο γρήγορη χρήση από τα 5 distros σε σχέση με τα Windows και όλα καλά.

image.png.976600dc5f41d0fc491d02734b84265b.png

Άντε καλό μεσημέρι, έφυγα. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, polaki είπε

Μπερδεύεσαι. Δεν είπα εγώ που δε με ξέρει ούτε η μάνα μου σε κανέναν να χρησιμοποιήσει Windows ή MacOS αντί για Linux. 

Λέω ότι όσο και να προσπαθείτε ΕΣΕΙΣ 20 χρόνια να μας πείσετε για την ανωτερότητα του Linux, το 91% του κόσμου ΔΕΝ είναι διατεθειμένο να μάθει κάτι καινούριο. Αν αυτό σημαίνει ότι η Apple και η MS μας τρώει τα δεδομένα, ε οκ είμαστε βλάκες και θα καούμε στην κόλαση και τελείωσε η υπόθεση. 

Χαρείτε και την πιο γρήγορη χρήση από τα 5 distros σε σχέση με τα Windows και όλα καλά.

image.png.976600dc5f41d0fc491d02734b84265b.png

Άντε καλό μεσημέρι, έφυγα. 

Πέταξες τη μπούρδα σου έτσι επειδή δεν βλέπεις πέρα από τη μύτη σου. Κανείς δεν νοιάζεται για να σε πείσει σε τίποτα. Όταν πας όμως να βγάλεις άχρηστη μια ολόκληρη κοινότητα πολύ περισσότερο σχετικών απ΄ ότι εσύ που δεν ξέρεις τι σου γίνεται πάει πολύ.

Το μερίδιο που απόκτησε η MS στην αγορά, το απόκτησε με παράνομες πρακτικές προώθησης των προϊόντων της στους vendors. Αν έβλεπες λίγο πέρα από την μύτη σου, θα είχες διαβάσει το τι και πως και γιατί το επόμενο "χέρι" στην MS θα είναι από την ΕΕ ακριβώς γι' αυτό.

Εσένα μπορεί να μην σ' ενδιαφέρει το τι κάνει ο άλλος με τα δεδομένα σου ή πως στο μέλλον μπορεί να σε πιάσει απο τα ... ζητώντας σου περισσότερα φράγκα για διατηρήσει το ψηφιακό σου είναι. Δεν είναι όμως όλοι σαν εσένα.

Εδώ η ίδια η MS αρχίζει να "αγκαλιάζει" το Linux κι εσύ πετάς κουραφέξαλα.

 

Επεξ/σία από spectaculator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, spectaculator είπε

Πέταξες τη μπούρδα σου έτσι επειδή δεν βλέπεις πέρα από τη μύτη σου. Κανείς δεν νοιάζεται για να σε πείσει σε τίποτα. Όταν πας όμως να βγάλεις άχρηστη μια ολόκληρη κοινότητα πολύ περισσότερο σχετικών απ΄ ότι εσύ που δεν ξέρεις τι σου γίνεται πάει πολύ.

Το μερίδιο που απόκτησε η MS στην αγορά, το απόκτησε με παράνομες πρακτικές προώθησης των προϊόντων της στους vendors. Αν έβλεπες λίγο πέρα από την μύτη σου, θα είχες διαβάσει το τι και πως και γιατί το επόμενο "χέρι" στην MS θα είναι από την ΕΕ ακριβώς γι' αυτό.

Εσένα μπορεί να μην σ' ενδιαφέρει το τι κάνει ο άλλος με τα δεδομένα σου ή πως στο μέλλον μπορεί να σε πιάσει απο τα ... ζητώντας σου περισσότερα φράγκα για διατηρήσει το ψηφιακό σου είναι. Δεν είναι όμως όλοι σαν εσένα.

Εδώ η ίδια η MS αρχίζει να "αγκαλιάζει" το Linux κι εσύ πετάς κουραφέξαλα.

 

Φαντάζομαι το ίδιο θα λες και για όλα τα Gartner Magic Quandrant που είναι Leader το ίδιο θα λες , "ε τους ανάγκασε μωρέ" .

Linux Fanboyσμος στα καλύτερα του , βγάλε τα Patch από τα μάτια είμαστε στο 2021 και η MS έχει καλύτερη τοποθέτηση στο Linux από το 99% της κοινότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, byerseller είπε

Φαντάζομαι το ίδιο θα λες και για όλα τα Gartner Magic Quandrant που είναι Leader το ίδιο θα λες , "ε τους ανάγκασε μωρέ" .

Linux Fanboyσμος στα καλύτερα του , βγάλε τα Patch από τα μάτια είμαστε στο 2021 και η MS έχει καλύτερη τοποθέτηση στο Linux από το 99% της κοινότητας.

Πέταξες μια κοτσάνα που δεν βγάζει νόημα, ενδεικτικό του Win fanboy-σμού σου και της άγνοιας που σε διακατέχει. Κι επι της ευκαιρίας, η MS δεν έχει καμιά τοποθέτηση. Δεν ξέρεις καν να εκφράζεσαι, αλλά την μπούρδα σου θα την πετάξεις όπως κι αν έχει! Τα συγχαρητήριά μου!

(Κανα-δυο αναρτήσεις έχεις κάνει όλες κι όλες και αυτές είναι για να κράξεις το Linux και τους χρήστες του. Αυτό δείχνει το τι άχρηστος-χρήστης είσαι)

Κι επί της ευκαιρίας εσένα σου βάζει patch στα μάτια η MS θέλεις δεν θέλεις, άσχετα με το αν τα κάνουν τα πράγματα χειρότερα ή όχι (πάρε παράδειγμα από τα τελευταία με το print spooler, το ένα μετά το άλλο). Αλλά έτσι είναι τα πράγματα που εμπιστεύονται στα τυφλά την μοίρα τους σε άλλους, τάδε έφη η πλειονότητα το χρηστών Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2021 στις 10:20 ΠΜ, polaki είπε

Αρχικά WINDOWS λέγονται, ούτε "Μικρομαλακή" ούτε "Παράθυρα". 

Eπί της ουσίας, σταματήστε να σπαμάρετε όλο τον κόσμο για το τί θα μας κάνει η Microsoft, η Apple ή η Google. Να δουλέψουμε θέλουμε για να βγάλουμε λεφτά απ'τη δουλειά μας, όχι να ανακαλύψουμε τον τροχό. Εδώ και 20 χρόνια παλεύετε 5-10 γραφικοί να μας πείτε για την ανωτερότητα του Linux, δεν το χρησιμοποιούμε, δε βολεύει, δεν το θέλουμε, τέλος.

Μου διαβάζει τα email ή Google? Στα φρύδια μου. 

Έχω γραφείο με 5 άτομα, και η χρήση Linux είναι ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ, τέλος, τί θα συζητάμε, τα αυτονόητα? 

Η σύγκριση του άρθρου είναι ΑΚΥΡΗ, όπως και ολόκληρο το άρθρο είναι παντελώς ΑΚΥΡΟ. 

Ρε παιδιά, εγώ στο γραφείο που είμαι ήταν όλοι οι άνθρωποι σε windows μεχρι και πρίν 3-4 χρόνια, μετά βάλανε όλοι mac και εδώ και κάποιο καιρό, οι μισοί το έχουν γυρίσει σε linux γιατί είδαν οτι το χρησιμοποιούσα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα σε επίπεδο επιχείρησης. Και μιλάμε για επιχείρηση με designers, marketers, devs κτλ.

Η χρήση linux είναι αντιπαραγωγική μάλλον για σένα που κάνεις συγκεκριμένα πράγματα και έχεις μάθει να τα κάνεις όπως σου έχει ορίσει το λειτουργικό σου. No harm done προφανώς, αν σε βολεύει μια χαρά,. Απλά ανοίξτε λίγο τους ορίζοντές σας μερικοί και αποδεχτείτε οτι απλά δεν έχετε ιδέα για το πού βρίσκεται η φάση αυτή τη στιγμή στο desktop linux. Δεν είναι κακό, αλλα μήν λέμε ό,τι να ναι. Αν δεν χρειάζεσαι κάποιο commercial software που να σε αναγκάζει να χρησιμοποιείς win/mac, το linux είναι 100% viable επιλογή και για μερικούς έτη φωτός πιο παραγωγική. Ντοντ τσούβαλαϊζ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...