Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια είναι σωστή τιμή για το παρακάτω σετ:

MSI X570 Unify

Ryzen 5900X

16GB (2*8) DDR4 FlareX 3200

Τα είχα κρατήσει για 2ο σύστημα αλλά τελικά σκέφτομαι να τα δώσω. Εκτός εγγύησης νομίζω board και cpu, η RAM νομίζω έχει lifetime.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!
Μια καλή τιμή για desktop με :

GIGABYTE P55-UD3

i7 860

8GB RAM

Τιμές για set με MSI GTX 970 (με κουτί σε άριστη κατάσταση)

 ή με ASUS RADEON R7 240 LP 2GB

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Επεξ/σία από Hasta La Vista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, Hasta La Vista είπε

Καλησπέρα!
Μια καλή τιμή για desktop με :

GIGABYTE P55-UD3

i7 860

8GB RAM

Τιμές για set με MSI GTX 970 (με κουτί σε άριστη κατάσταση)

 ή με ASUS RADEON R7 240 LP 2GB

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Αποφάσισε με πια κάρτα θα το δώσεις καθώς αυτή θα ορίσει και την τελική τιμή.

H 970 έχει κάποια αξία και ίσως αξίζει να την πουλήσεις χωριστά. Μόνο ως "τυράκι" μπορεί να λειτουργήσει με το υπόλοιπο σύστημα.

Έχεις κομπλέ το σύστημα;

Άποψή μου οτι είναι στα όρια του "χαρίζεται". Ελπίδες για να πιάσει "καλή" τιμή είναι η πώληση κομμάτι-κομμάτι σε κατάλληλα ενδιαφερόμενους όπου για χ-ψ λόγους θέλουν να κρατήσουν το μηχάνημά τους ζωντανό (επαγγελματικό μηχάνημα με δεσμευμένο software κοκ).

Θα σου πρότεινα να κάνεις σύγκριση τιμών με ebay και πάνω σε αυτό να βάλεις μια "λογική" τιμή σε κάθε κομμάτι

Αν θες να φύγει σχετικά εύκολα, ολοκληρώνεις το σετ και βάζεις windows για να το πάρει κάποιος ως "έτοιμο προς (βασική) χρήση" μηχάνημα.

 

Επεξ/σία από nickol-us
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, nickol-us said:

Αποφάσισε με πια κάρτα θα το δώσεις καθώς αυτή θα ορίσει και την τελική τιμή.

H 970 έχει κάποια αξία και ίσως αξίζει να την πουλήσεις χωριστά. Μόνο ως "τυράκι" μπορεί να λειτουργήσει με το υπόλοιπο σύστημα.

Έχεις κομπλέ το σύστημα;

Άποψή μου οτι είναι στα όρια του "χαρίζεται". Ελπίδες για να πιάσει "καλή" τιμή είναι η πώληση κομμάτι-κομμάτι σε κατάλληλα ενδιαφερόμενους όπου για χ-ψ λόγους θέλουν να κρατήσουν το μηχάνημά τους ζωντανό (επαγγελματικό μηχάνημα με δεσμευμένο software κοκ).

Θα σου πρότεινα να κάνεις σύγκριση τιμών με ebay και πάνω σε αυτό να βάλεις μια "λογική" τιμή σε κάθε κομμάτι

Αν θες να φύγει σχετικά εύκολα, ολοκληρώνεις το σετ και βάζεις windows για να το πάρει κάποιος ως "έτοιμο προς (βασική) χρήση" μηχάνημα.

 

Είναι σε καλή κατάσταση ναι με καινούργιο κουτί (Turbo-x βέβαια αλλα φαίνεται ΟΚ)

Θα προτιμούσα να το δώσω με την Radeon , για να την έχω backup την 970 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα PS5 Disk 1.5 ετους ισως λιγο παραπανω χωρις χειριστηριο γιατι μολις το εκανα κομματια επειδη μου εσπασε τα νευρα ο μικρος ποσο το δινω;

Η χρηση ηταν για 1.5+1.5 ωρες τα ΣΚ

Μαζι με το Fifa 21 και το Crash Bandicoot Trilogy

Δεν ξερω μηπως δωσω και λογαριασμο γιατι εχω αρκετα παιχνιδια μεσα.

Επεξ/σία από LLLEFTERIS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2023 στις 7:50 ΜΜ, LLLEFTERIS είπε

Ενα PS5 Disk 1.5 ετους ισως λιγο παραπανω χωρις χειριστηριο γιατι μολις το εκανα κομματια επειδη μου εσπασε τα νευρα ο μικρος ποσο το δινω;

Η χρηση ηταν για 1.5+1.5 ωρες τα ΣΚ

Μαζι με το Fifa 21 και το Crash Bandicoot Trilogy

Δεν ξερω μηπως δωσω και λογαριασμο γιατι εχω αρκετα παιχνιδια μεσα.

Το εδωσα 250 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα μου έστειλαν από τη δουλειά ΛΑΠΤΟΠΑΡΑ, οθοναρα, ποντικαρα κτλ, και θελω να φτιαξω το office setup μου από την αρχή. Θέλω, λοιπόν, να πουλήσω τον υπολογιστή μου, ο οποίος έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

 

 

Gigabyte VGA GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC D6X 8 GB

 

Asus TUF Gaming X570-Plus Motherboard

 

Samsung 970 Evo Plus SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 3.0

 

Samsung ssd 850 evo 250gb

 

NZXT Kraken X63 Υδρόψυξη Επεξεργαστή Διπλού Ανεμιστήρα 140mm για Socket AM4/1200/115x με RGB Φωτισμό

 

AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz Επεξεργαστής 6 Πυρήνων

 

G.Skill Trident Z RGB 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 4000 για Desktop

 

Be Quiet Straight Power 11 1000W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Platinum

 

DVD/CD Recorder Samsung Super-WriteMaster

 

Κουτί Corsair του οποίου το μοντέλο δε γνωρίζω (αγοράστηκε από φίλο)

 

 

 

Επειδή δεν έχω ξαναπουλήσει κάτι, και τη προηγούμενη φορά που προσπάθησα να δώσω το pc απέτυχα, θα ήθελα κάποια βοήθεια. 

 

1. Ποια θεωρείται μια τίμια τιμή για αυτό το μηχάνημα. Είναι 2.5 ετών, όλα σε εξαιρετική κατάσταση. Είχα δοκιμάσει στα 1350, αλλά δεν. Δε θέλω να είμαι ο κλασσικός "κΣεΡω Τι ΕχΩ" τυπάς, αλλά ούτε και να χαρίσω. Ξερω ότι αγόρασα τη χειρότερη περίοδο να αγοράσεις και πουλάω τη χειρότερη περίοδο να πουλήσεις, αλλά 🤷🤷🤷

 

2. Καθώς δε μπορώ να στείλω το μηχάνημα δωρεάν, είναι λογικό να ζητήσω να μου βάλουν τα χρήματα πρώτα, ή κανείς δε θα το δεχτεί, γιατι ούτε reputation εχω εδώ μέσα, ούτε με ήξερε κι από χθές? Να δοκιμάσω, αν δε βρω αγοραστή δια ζώσης, αντικαταβολή, ή θα βρεθει το μηχάνημα να κόβει βόλτες

 

Y.γ. Άνοιξα ξεχωριστό θέμα πριν δω ότι υπάρχει αυτό. Το πρωί θα το σβήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotisro είπε

Y.γ. Άνοιξα ξεχωριστό θέμα πριν δω ότι υπάρχει αυτό. Το πρωί θα το σβήσω.

Μας μάμησες. Σου έγραψα απάντηση και στο υποβολή την έχασα :P

Δύο βασικά σκεφτόμαστε όταν πουλάμε:

  1. Τι παίρνει κάποιος σε παρόμοια τιμή με αυτή που πουλάμε και λίγο πάνω +15%
  2. Αν εμείς θα το αγοράζαμε αν βλέπαμε την αγγελία.

Όταν πουλάς επίσης κάνε focus και στο αποτέλεσμα και όχι μόνο στο περιεχόμενο του PC. Πχ στο Fortnite βγάζει x FPS, στο Blender αποδίδει τόσο καλά κτλ.

Για το No.1 δες το παρακάτω και αναρωτήσου, θα αγόραζες το δικό σου PC στα 1350 ή την σύνθεση που σου δείχνω τώρα με κάτι λίγο παραπάνω;

Φτιάξε την αγγελία σου και βάλε το λίγο ψηλά για αρχή αλλά δεν νομίζω απ' τα χέρια σου να φύγει πάνω από 900€.

image.png.bc81c1da4785f4f0123f36df87c74130.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fotisro είπε

Πρόσφατα μου έστειλαν από τη δουλειά ΛΑΠΤΟΠΑΡΑ, οθοναρα, ποντικαρα κτλ, και θελω να φτιαξω το office setup μου από την αρχή. Θέλω, λοιπόν, να πουλήσω τον υπολογιστή μου, ο οποίος έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

 

 

Gigabyte VGA GeForce RTX 3060 Ti GAMING OC D6X 8 GB

 

Asus TUF Gaming X570-Plus Motherboard

 

Samsung 970 Evo Plus SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 3.0

 

Samsung ssd 850 evo 250gb

 

NZXT Kraken X63 Υδρόψυξη Επεξεργαστή Διπλού Ανεμιστήρα 140mm για Socket AM4/1200/115x με RGB Φωτισμό

 

AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz Επεξεργαστής 6 Πυρήνων

 

G.Skill Trident Z RGB 32GB DDR4 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 4000 για Desktop

 

Be Quiet Straight Power 11 1000W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Platinum

 

DVD/CD Recorder Samsung Super-WriteMaster

 

Κουτί Corsair του οποίου το μοντέλο δε γνωρίζω (αγοράστηκε από φίλο)

 

 

 

Επειδή δεν έχω ξαναπουλήσει κάτι, και τη προηγούμενη φορά που προσπάθησα να δώσω το pc απέτυχα, θα ήθελα κάποια βοήθεια. 

 

1. Ποια θεωρείται μια τίμια τιμή για αυτό το μηχάνημα. Είναι 2.5 ετών, όλα σε εξαιρετική κατάσταση. Είχα δοκιμάσει στα 1350, αλλά δεν. Δε θέλω να είμαι ο κλασσικός "κΣεΡω Τι ΕχΩ" τυπάς, αλλά ούτε και να χαρίσω. Ξερω ότι αγόρασα τη χειρότερη περίοδο να αγοράσεις και πουλάω τη χειρότερη περίοδο να πουλήσεις, αλλά 🤷🤷🤷

 

2. Καθώς δε μπορώ να στείλω το μηχάνημα δωρεάν, είναι λογικό να ζητήσω να μου βάλουν τα χρήματα πρώτα, ή κανείς δε θα το δεχτεί, γιατι ούτε reputation εχω εδώ μέσα, ούτε με ήξερε κι από χθές? Να δοκιμάσω, αν δε βρω αγοραστή δια ζώσης, αντικαταβολή, ή θα βρεθει το μηχάνημα να κόβει βόλτες

 

Y.γ. Άνοιξα ξεχωριστό θέμα πριν δω ότι υπάρχει αυτό. Το πρωί θα το σβήσω.

Καλύτερα να το πάρει κάποιος από την περιοχή που είσαι η κάπου σχετικά κοντά σου, αντικαταβολή σε καμία περίπτωση,ακόμα και η αποστολή με οτιδήποτε είναι ένα ρίσκο για ολόκληρο υπολογιστή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manolis940 δε θυμαμαι πως είχα καταλήξει σε αυτή τη τιμή, αλλά ήταν όντως τελείως άτοπη

Σωστό το να αφοσιωθώ στο αποτέλεσμα, αλλά δεν έπαιξα ούτε ένα game τόσο καιρό, με εξαίρεση κανα 10λεπτο που δοκίμασα gta5 και μερικές μέρες το deus ex λόγο νοσταλγίας. Θα δοκιμάσω κανά fortnite όταν γυρίσω Χαλκίδα.

Λές τόσο χαμηλά? Ούτε 1000 - 1100?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, fotisro είπε

@manolis940 δε θυμαμαι πως είχα καταλήξει σε αυτή τη τιμή, αλλά ήταν όντως τελείως άτοπη

Σωστό το να αφοσιωθώ στο αποτέλεσμα, αλλά δεν έπαιξα ούτε ένα game τόσο καιρό, με εξαίρεση κανα 10λεπτο που δοκίμασα gta5 και μερικές μέρες το deus ex λόγο νοσταλγίας. Θα δοκιμάσω κανά fortnite όταν γυρίσω Χαλκίδα.

Λές τόσο χαμηλά? Ούτε 1000 - 1100?

 

 

 

Σε αγγελια; σε καμια περιπτωση.

Εγω σου λεω για πλακα να βαλω αγγελια την συνθεση που σου εχει βαλει ποιο πανω οτι την εχω 3 μηνες και την πουλαω 1100 δεν θα την παρει κανεις.

Εχω ενα φορητο με OLED οθονη 3 μηνων απο Κωτσοβολο που το ποιο φθηνο με OLED εχει 650 ευρω παραεισαγωγης και μου στελνουν κατι φιλε δινω 200 δινω 250 κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Σε αγγελια; σε καμια περιπτωση.

Εγω σου λεω για πλακα να βαλω αγγελια την συνθεση που σου εχει βαλει ποιο πανω οτι την εχω 3 μηνες και την πουλαω 1100 δεν θα την παρει κανεις.

Εχω ενα φορητο με OLED οθονη 3 μηνων απο Κωτσοβολο που το ποιο φθηνο με OLED εχει 650 ευρω παραεισαγωγης και μου στελνουν κατι φιλε δινω 200 δινω 250 κλπ.

Αουτς 🥲

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fotisro είπε

Αουτς 🥲

 

Μια ερωτηση γιατι εβαλες τοσο μεγαλο τροφοδοτικο που την 3060 την δουλευεις και με ενα καλο 650αρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν ειχα ιδεα απο hardware, ως τοτε ειχα ενα παλιο laptop lenovo, και ακολούθησα τη συμβουλή φίλου "Το μεγαλο δε θα καιει, πισω θα στα βγαλει γιατι δε θα κουραζεται". Μαλλον δεν έπρεπε 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...