Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, gorg45 είπε

Λιγο μπερδεμα, εχεις αρκετα premium κομματια για εκεινη την εποχη που και ακομη τωρα θα φαινονταν πολυ γαματα.
Η καρτα γραφικων ειναι αρκετα πιο κατω απο gtx 1050 ti που βλεπεις στα περισσοτερα μεταχειρισμενα να τα πουλανε στα 350-450€, οπως και ο επεξεργαστης για σημερα δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Idk, ισως καπου στα 200-250€ ειναι η αποδοση του, αν οχι χειροτερα, ομως με τα πιο premium ισως μετα απο ψαξιμο καποιος να σου εδινε 250-300€

Ισως να ειπα και παραπανω τωρα που το σκεφτομαι γιατι τα HD6000 series εχουν χασει το support τους εδω και πολυ καιρο, οποτε ποσα παιχνιδια και προγραμματα δεν θα υποστιριζονται. Κοιτα, εσυ βαλε στην τιμη που πιστευεις και δες αν εχει απηχηση, αν οχι τοτε κατεβασε, αν εχει πολυ τοτε μπορεις και να ανεβασεις

Παραπάνω πίστευα πως πιάνει κυρίως λόγω Motherboard γιατί από ότι έχω διαβάσει θεωρείται κάπως συλλεκτική επειδή κουμπώνουν επεξεργαστές Xeon πάνω.
Anyway, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ενας υπολογιστης HP με i7-8700 16GB DDR4 2X8 2666 αν δεν κανω λαθος 500GB NVME WD 1TB HDD WD Wifi Bluetooth 400W τροφοδοτικο της HP

Τι πιανει;

εχω αγορασει ενα με 500 ευρω οποτε χωρις καρτα γραφικων πιστευω ειναι λογικη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, forgotten είπε

εχω αγορασει ενα με 500 ευρω οποτε χωρις καρτα γραφικων πιστευω ειναι λογικη τιμη

Μιλας με γριφους ποια ειναι η καλη τιμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LLLEFTERIS είπε

Μιλας με γριφους ποια ειναι η καλη τιμη;

Και εγω θεωρω κοντα στα 500 εισαι αν δεν βιαζεσαι να το πουλησεις. Επειδη αν πχ το θελει καποιος ο οποιος θα παιζει παιχνιδια θα δει το τροφοδοτικο και ηδη θα σκεφτεται οτι θα δωσει τσαμπα χρημα για κατι που δεν θα χρησιμοποιησει, οπως και το wifi. Ομως αν βρεις αγοραστη ο οποιος το θελει για γραφειο τοτε θα ειναι ευκολη πωληση. Απλα το προβλημα ειναι αν θα βρεις γρηγορα αγοραστη πριν πεσουν τιμες σε DDR5 μετα μην πλακωσουν ολοι εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gorg45 είπε

Και εγω θεωρω κοντα στα 500 εισαι αν δεν βιαζεσαι να το πουλησεις. Επειδη αν πχ το θελει καποιος ο οποιος θα παιζει παιχνιδια θα δει το τροφοδοτικο και ηδη θα σκεφτεται οτι θα δωσει τσαμπα χρημα για κατι που δεν θα χρησιμοποιησει, οπως και το wifi. Ομως αν βρεις αγοραστη ο οποιος το θελει για γραφειο τοτε θα ειναι ευκολη πωληση. Απλα το προβλημα ειναι αν θα βρεις γρηγορα αγοραστη πριν πεσουν τιμες σε DDR5 μετα μην πλακωσουν ολοι εκει

Στα 400 υπολογιζα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Στα 400 υπολογιζα.

βαλτα 450 και αν δεις οτι δεν το εχει πολλες προβολες βαλε το 400

ή αν εισαι οκ με τα 400 τοτε απλα βαλε το τοσο απευθειας για να ξεμπερδευεις και πιο γρηγορα

 

και εγω πιστευω οτι τα 400€ ισως ειναι οτι πιο οκ λιγο που το ξαναβλεπω, μαλλον ειχα διαβασει i7-10700 για καποιο λογο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο πιστευετε οτι μπορει να πουληθει το παρακατω συστημα (ειτε ως πακετο ειτε κομματι-κομματι):

cpu: Intel i3-6100

m/b: Asus H110M-K D3

ram: Corsair Vengeance LP 2x8GB 1600 MHz DDR3

gpu: EVGA GeForce GTX 750 ti 2GB

case: Cougar Spike

Λειτουργικα ολα και αγορασμενα πρωτο χερι χωρις ομως κουτια και παρελκομενα.

Ευχαριστω

Επεξ/σία από SteveHarris7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SteveHarris7 είπε

Ποσο πιστευετε οτι μπορει να πουληθει το παρακατω συστημα (ειτε ως πακετο ειτε κομματι-κομματι):

cpu: Intel i3-6100 40e

m/b: Asus H110M-K D3 30e

ram: Corsair Vengeance LP 2x8GB 1600 MHz DDR3 45e

gpu: EVGA GeForce GTX 750 ti 2GB 60e

case: Cougar Spike 20e 

Λειτουργικα ολα και αγορασμενα πρωτο χερι χωρις ομως κουτια και παρελκομενα.

Ευχαριστω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργική gtx 650ti με ένα φανάκι (νομίζω είναι 2gb, δεν ξέρω αν έχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση από την έκδοση με 1 gb) στα 40 ευρώ θεωρείται ευκαιρία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

νομίζω είναι 2gb, δεν ξέρω αν έχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση από την έκδοση με 1 gb

Αν πρόκειται για παιχνίδι, με 1GB δεν μπορείς να ρυθμίσεις και πολλά (ειδικά σε ανάλυση μεγαλύτερη από 768p).

21 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

στα 40 ευρώ θεωρείται ευκαιρία ;

Στη σημερινή αγορά; Εννοείται!

* Αν και είναι αρκετά παλιά και έχει πιθανότητες να χαλάσει, έχει και μεγάλη κατανάλωση... Από επιδόσεις πάντως, λίγο καλύτερη από 1030.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fotaras76 είπε

Λειτουργική gtx 650ti με ένα φανάκι (νομίζω είναι 2gb, δεν ξέρω αν έχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση από την έκδοση με 1 gb) στα 40 ευρώ θεωρείται ευκαιρία ;

Αν αυτό το λειτουργική σημαίνει ότι σε παιχνίδια και stress test δεν κάνει παγώματα ή επανεκινήσεις, τότε είναι ευκαιρία, ναι. Κάνα πενηντάευρο πρέπει να πάνε τώρα.

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

* Αν και είναι αρκετά παλιά και έχει πιθανότητες να χαλάσει, έχει και μεγάλη κατανάλωση... Από επιδόσεις πάντως, λίγο καλύτερη από 1030.

Τα 100 watt της, Τέρη δε θα τα έλεγα και μεγάλη κατανάλωση. Απλά μετά, με ίδια απόδοση αλλά στα 40 watt έβγαλε την 750 Τi, με κορυφαία απόδοση ανά βαττ ακόμα και σήμερα και τα κάνει να δείχνουν μπόλικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Τα 100 watt της, Τέρη δε θα τα έλεγα και μεγάλη κατανάλωση. Απλά μετά, με ίδια απόδοση αλλά στα 40 watt έβγαλε την 750 Τi, με κορυφαία απόδοση ανά βαττ ακόμα και σήμερα και τα κάνει να δείχνουν μπόλικα.

Από ό,τι έχω καταλάβει τα watt (tdp) που αναφέρονται σε κάθε κάρτα δε λένε όλη την αλήθεια. Π.χ είχα μια rx570 για 5-6 μήνες με 150 watt tdp που σε απλή χρήση, π.χ σερφάρισμα, κατανάλωνε 30 με 35 watt. Τώρα έχω μια rtx 2060 με 160 watt tdp η οποία σε αντίστοιχη χρήση καταναλώνει περίπου 5 watt.

9 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

αλλά στα 40 watt έβγαλε την 750 Τi

60 watt

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2021 στις 7:50 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

Τα 100 watt της, Τέρη δε θα τα έλεγα και μεγάλη κατανάλωση.

Ούτε κι εγώ, αλλά αν κάποιος έχει κάποιο παλιό σύστημα 775 με XEON και τροφοδοτικό από τότε (10ετίας+), αλλά ενσωματωμένα γραφικά και θέλει να βάλει μία κάρτα για να παίξει κάποιο παιχνίδι και βάλει μια κάρτα 100W, δεν μου φαίνεται καλή ιδέα. Έτσι το σκέφτηκα.

Στις 10/12/2021 στις 7:50 ΜΜ, PC_Science_Lefkada είπε

με ίδια απόδοση αλλά στα 40 watt έβγαλε την 750 Τi, με κορυφαία απόδοση ανά βαττ ακόμα και σήμερα και τα κάνει να δείχνουν μπόλικα.

Εμένα μου λέτε;...

Στις 10/12/2021 στις 7:57 ΜΜ, fotaras76 είπε

60 watt

Πήγαιντε στο 7:28. Το ανέφερε συχνά και ο @TheDevilMayCareγια τη τιποτένια κατανάλωσή της!

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Ούτε κι εγώ, αλλά αν κάποιος έχει κάποιο παλιό σύστημα 775 με XEON και τροφοδοτικό από τότε (10ετίας+), αλλά ενσωματωμένα γραφικά και θέλει να βάλει μία κάρτα για να παίξει κάποιο παιχνίδι και βάλει μια κάρτα 100W, δεν μου φαίνεται καλή ιδέα. Έτσι το σκέφτηκα.

Εμένα μου λέτε;...

Πήγαινε στο 7:28. Το ανέφερε συχνά και ο @TheDevilMayCareγια τη τιποτένια κατανάλωσή της!

Iσχύει για τα 60 watt. Σας ευχαριστώ και τους δύο για τη διόρθρωση. Αυτή που έχω δουλέψει χρόνια εγώ όμως ήταν υλοποίηση της Palit, power limited στα 40 watt.

Μια PNY 650 ti που έχω τώρα πάλι, υλοποιήση από πολύ μαζεμένη μέχρι και φτωχή θα την έλεγα, δεν πρέπει να είναι 75 watt με τίποτα. Μονός ανεμιστήρας, ψύκτρα χωρίς χαλκοσωλήνα και πάλι μετά από μπανιέρα και αλλαγή πάστας με το ζόρι σηκώνει +30 βαθμούς από θερμοκρασία περιβάλλοντος σε stress testing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...