Προς το περιεχόμενο

Πόσo να πουλήσω..?


Thresh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Η σύγκριση που κάνω στις τιμές αφορούν την οπτική που έχει ένας αγοραστής συγκρίνοντας το μεταχειρισμένο με το καινούριο (τουλάχιστον αυτό προσπαθώ να κάνω)

πχ για τις ram, αλλα και κάθε αλλο υποσύστημα στα μεταχειρισμένα, η τιμή τους πρεπει να ειναι τετοια,ωστε να τραβήξει την προσοχή του αγοραστή και να το αγοράσει.

μια αντικειμενική τιμή οπως ειπες στα 40 πιο πάνω και ενα μέλος....ειναι θεωρητικά λογικη....αλλα με πολυ δυσκολία θα πουληθεί 

καθώς με ελάχιστα χρήματα παραπάνω μπορει να αγοράσει κανουριες....

1 ώρα πριν, nickol-us είπε

Κάνεις σύγκριση με ανόμοια πράγματα και δίνεις ψεύτικες τιμές...

https://bit.ly/3OPS6Xr (εδω 49.13 ευρω)

Βρες μου benchmark που ram απο διαφορετικες μαρκες με ιδια χαρακτηριστικά εχουν διαφορετικες επιδόσεις aka να εχουν αντικειμενικές διαφορές....

 

Η αλήθεια ειναι οτι στα τροφοδοτικά απλοποίησα πολυ τη κατάσταση δίνοντας έμφαση στη πιστοποίηση και  watt,δηλαδη στα βασικα για να λειτουργήσει το pc...και αφησα πισω τα δευτερεύον 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ρωτήσω από περιέργεια περισσότερο πόσο περίπου θα μπορούσα να πουλήσω τα παρακάτω ξεχωριστά,
αλλά, και σαν σετ.

μέχρι τώρα δεν είχα σκεφτεί η να μου περάσει απ το μυαλό να πουλήσω το πρώτο μου pc,
όποτε και δεν έχω ιδέα το πόσο θα μπορούσα να πουλήσω και ου το καθεξής.

 

Spoiler

Σεναριο 1:

Case:
phanteks enthoo pro (temptered edition) +
( 1x stock (phanteks) 140 fan, white {exhaust} 2x corsair AF140 red  {top/exhaust no2} + 1x corsair AF 120 red  {mid pull) + Cooler master megaflow200 red {front pull} )
Psu: Evga Supernova g2 750W 80+ gold
Cpu: i5 4670k (stock)
Cpu cooler: cryorig r1 universal
Mobo: msi z87 g45 gaming
Ram: Corsair vengeance pro 2x4gb (8gb) 2400 mhz (εναλλακτικό σετ kingston furyx savage  2x8gb (16gb) 2133mhz )
SSD: samsung 840 evo 250gb 2,5" sata3

μαζί πολύ πιθανόν και περιφερειακά σετ " k55 pro rgb + sharkoon rgb pro"

Σεναριο 2:  μόνο σαν σετ  cpu + cooler+ mobo+ ram

P.S: δεν έχει γίνει πότε oc. πέρα παιχνιδιών δεν έχει "ζοριστεί" το σύστημα, γιατί ήταν κατά βάση games/browsing/movies σύστημα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BL4CK_T1G3R είπε

Να ρωτήσω από περιέργεια περισσότερο πόσο περίπου θα μπορούσα να πουλήσω τα παρακάτω ξεχωριστά,
αλλά, και σαν σετ
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Χωρίς να κάτσω να βγάλω τιμές, βλέποντας τα πράγματα θα σου πω οτι δύσκολα θα πιάσουν τα λεφτά τους αν τα πουλήσεις σαν σετ, καθώς τον  i5 τον πατάν ακόμη και οι i3 των 65 ευρώ.

Θα σου πρότεινα να κάνεις μια "βόλτα" από τις αγγελίες αλλά και μεγάλα eshop τύπου ebay, να κόψεις "κίνηση" και να βάλεις τιμές ανάλογες του πόσο γρήγορα θες να φύγουν.

To μόνο που αξίζει ίσως να δώσεις σαν σετ είναι cpu/mobo/ram αλλά μη "σκοτώσεις" το cooler μαζί τους, μιας και είναι ένα δυνατό cooler που μπορεί να μπει σχεδόν παντού αν υπάρχουν τα ανάλογα bracket.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, έφτιαξα ένα νέο tower αυτό το σουκού και θέλω να πουλήσω το παλιό καθώς δεν το χρειάζομαι πλέον. Αναρωτιέμαι πόσο θα πήγαιναν τα παρακάτω, για να έχω μία εικόνα. Όλα τα κομμάτια είναι σε εξαιρετική/άριστη κατάσταση και δεν έβγαλαν ποτέ πρόβλημα. Κάρτα γραφικών δεν περιέχεται, έφυγε πέρυσι τέτοιες μέρες. Με μία κάρτα Nvidia 1000/2000 series παίζει τα πάντα σε high ακόμα μέχρι 1440p.

Case: Cooler Master HAF X με 5 fans (1 front 200mm fan, 1 side 200mm fan, 2 ceiling 160mm fans, 1 back 120mm fan), ένα σπασμένο ροδάκι όμως (μπορεί να αλλαχθεί ή να βγουν όλα)

RAM: 32 GB (4 x 8GB) Kingston HyperX Beast 2400 MHz DDR3

Motherboard: ASUS ROG Series MAXIMUS VI HERO Intel Z87 (Socket 1150) ATX

CPU: Intel Core i7-4770K 3.50GHz (Haswell) Socket LGA115, δεν έγινε ποτέ overclocked

Water cooler: Corsair 120mm Hydro Series H80i

Power supply: Corsair RM750 80 Plus Gold 750W ATX/EPS Fully Modular

CD/DVD Drive: Samsung 24x Retail SATA DVD Writer

WIFI card: ASUS PCE-AC56 Dual-Band Wireless-AC1300 PCIe Adapter

SSD1: Samsung 840 EVO 250GB 2.5-Inch Basic SATA Solid State Drive

SSD2: Samsung 850 EVO 1 TB 2.5 inch Solid State Drive

Επεξ/σία από KabamaruGaming
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
22 λεπτά πριν, KabamaruGaming είπε

Με μία κάρτα Nvidia 1000/2000 series παίζει τα πάντα σε high ακόμα μέχρι 1440p.

Αυτό κράτα το για την αγγελία μήπως "τσιμπήσει¨ κανείς.

4770k ακόμη και σε 2k, θα ρίχνει κάποιο μπουκάλι στις κάρτες που αναφέρεις, ενώ οι κάρτες αυτές δεν είναι ιδανικές για 2k...

Στο δια ταύτα...

Έχω την εντύπωση οτι αν πας να πουλήσεις όλο το σύστημα σαν πακέτο δύσκολα θα πιάσεις μέρος των λεφτών που έχεις δαπανήσει...

Προσωπικά δε θα έδινα πάνω από 300(ιδανικά θα το "ήθελα" στα 250) για να αποκτήσω το σύστημά σου όμως αυτό δεν πιστεύω οτι αντιπροσωπεύει μια σωστή τιμή για αυτό

32gb ram με αυτό τον επεξεργαστή, θα δουλέψει σε πολύ συγκεκριμένα σενάρια, στην πλειοψηφία των χρηστών παραπάνω από 16gb είναι απλά αδιάφορα.

Υδρόψυξη 120αρα, κακή επιλογή όμως την έχεις πληρώσει

Παλιό κουτί ωστόσο  αρκετά δυνατό ακόμη και στις μέρες μας(με εξαίρεση την εμφάνιση αν και ίσως είναι υποκειμενικό)

Πολύ καλό τροφοδοτικό, βέβαια δεν αναφέρεις χρονολογία κτήσης...

Αν θες να πιάσεις το μέγιστο ποσό (>=300), σπάστο σε κομμάτια

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@KabamaruGaming μπορείς να σκεφτείς πόσο θα κόστιζε σε κάποιον ενα παρόμοιο σύστημα τώρα. Αν πάρεις τα ακριβά components του Υπολογιστή:
- CPU: i3-12100F 100€
- RAM 32 GB DDR4 3200 110€
Tώρα ο αποθηκευτικός χώρος για τότε ήταν αρκετά καλός αλλά πλεον 1 TB ssd PCIE 3 έχει 80€ με πολύ πιο γρήγορες ταχύτητες. Όμοιως για την μητρική, με 150 ευρώ βρίσκει κανεις αξιόλογη B660 με Wifi 6.
H υδρόψυξη και η το τροφοδοτικό, δεν ξέρω πότε αγοράστηκαν και την φθορά έχουν, αλλά ο i3 έχει τοσο χαμηλή καταναλωση που η stock ψύκτρα κάνει την δουλειά, ενώ ένα παρόμοιο τροφοδοτικο καινουργιο βγαίνει κοντά στα 100.
Το κουτί με φανς να πεις αλλα 100 μαξ ;
Άρα Σύνολο 640€ για ολοκαίνουργιο σύστημα.
Δεδομένου οτι δεν ειναι future proof σύστημα και δεν εχει εγγύση, χάνει ήδη μιση αξία, όποτε είμαστε 320
Όσο καλός και να είναι ο i7-4770K , με τις καινουργιες καρτες είναι bottleneck. Ένας i3 τον 100 ευρώ τον πατάει, οπότε να πεις αλλά 50 απώλεια ;
Λαμβάνοντας όλα αυτά υπόψην θα έλεγα 250-270. Όπως είπε και ο @nickol-us , μεμονομένα τα κομμάτια θα σου βγάλουν περισσότερο απότι σαν σύνολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις @nickol-us και @Apollon98. Δεν έχω τον χρόνο να τον σπάσω σε κομμάτια και να το δίνω ένα-ένα, οπότε σαν σετ θα φύγει. Έχω άλλη μία ερώτηση, έχετε να προτείνετε κάποιο κατάστημα αγοράς μεταχειρισμένων συστημάτων στην Αθήνα, μήπως και μπορούσα να τον διώξω σχετικά γρήγορα;

Επεξ/σία από KabamaruGaming
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, KabamaruGaming είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις @nickol-us και @Apollon98. Δεν έχω τον χρόνο να τον σπάσω σε κομμάτια και να το δίνω ένα-ένα, οπότε σαν σετ θα φύγει. Έχω άλλη μία ερώτηση, υπάρχουν καταστήματα αγοράς μεταχειρισμένων συστημάτων στην Αθήνα, μήπως και μπορούσα να τον διώξω σχετικά γρήγορα;

Την υδροψυξη πετά την ή αστην στην άκρη δεν νομίζω να αντέξει πολύ ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nik1239 είπε

Την υδροψυξη πετά την ή αστην στην άκρη δεν νομίζω να αντέξει πολύ ακόμα.

Δεν μου έβγαλε ποτέ πρόβλημα, αλλά ευχαριστώ που απάντησες στο ερώτημα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδες, θέλει ο κολλητός να δώσει το παλιό pc, για να χτίσει ένα καινούργιο tower από την αρχή, θα στείλω φωτο με τα specs αλλά η ποιότητα δεν είναι καθόλου καλή. Θέλω να ρωτήσω αν μπορεί να τον δώσει ολόκληρο ή κομμάτι- κομμάτι και τι τιμή για κάθε περίπτωση

received_561219272304514.jpeg

received_412990950849563.jpeg

received_1265705380632436.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Realzeus_ είπε

Πιάνουν τίποτα τα παρακάτω ή είναι εντελώς obsolete?

a/ Intel Core i5 4590 @ 3.30GHz

b/ ASRock H97M Pro4

c/ 16GB Gskill DDR3

Κανα 100ρικο 120 θα τα παρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω ένα λάπτοπ (Dell studio 1555) το οποίο ο επεξεργαστής πλέον τα έχει ψιλοφτύσει (100% utilization μόνο από τα windows 10). Υπάρχει περίπτωση αν μπει για πώληση να γίνει κάτι έστω και για ανταλλακτικά ? Σίγουρα θα πάρω τον σκληρό δίσκο γιατί είναι καινούριος. Λείπουν και τα κουμπιά Εsc και F1 (κελεπούρι). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/6/2022 στις 1:23 ΠΜ, tolis501 είπε

στα 50 ευρω δεν ειναι παραλογη τιμη......απλα δεν θα υπάρξει αγοραστης

οποτε,αν θες να πουλησεις το σετ,βαλτο 25/30 ευρω....ωστε να ειναι σε τιμη ευκαιριας και να φυγει

Απόστολος δε κανείς για πωλητής.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...