Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία


MilaMouVromika

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

^ εδώ γίνεται αναφορά για πρόσβαση σε χώρο πάρκινγκ και όχι για θέση στάθμευσης σε δρόμο 

περικλειστο χωρο ή θεση σε πυλωτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι είναι γείτονας και καλό είναι να τα πάμε καλά με τους γείτονες τουλάχιστον όσο γίνεται δεν είναι της απόψεις να δημιουργήσω τσαμπούνα κτλ αν και πριν κάτι χρόνια είχα παρκάρει πολύ οριακά και ήρθε και με έκλεισε δεν μπορούσα να βγω με τίποτα και μου λέει τα δικά του του λέω να καλέσουμε να δούμε αν έχεις άδεια ε μου λέει κάλεσε την εγώ δεν έχω πρόβλημα και δεν με άφηνε να φύγω και επειδή με είδε που μένω γιατί δεν γνωριζόμαστε με άφησε να το πάρω και μου είπε να ξέρεις έχω άδεια στο τέλος.τωρα τι παίζει δεν ξέρω. Απλά εγώ σκεφτόμουν αν γίνετε ανώνυμα να  καλέσω να τους πω έτσι και έτσι και ας έρθουν να το ψάξουν αυτοί αν έχει άδεια η όχι. Δεν θέλω να φανεί ότι το έκανα εγώ δεν μιλάει κανείς στην γειτονιά εγώ είμαι νοικαρης και δεν θέλω να φανώ κακός.

Απλά προχθές το παραεκανε και άδεια δλδ να έχει δεν βάζεις 1 μέτρο από τα όρια της πόρτας σου κώνους και αριστερά και δεξιά και παρκάρεις δίπλα εσύ και αφήνεις 5 μέτρα κενό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maurikycli είπε

^ εδώ γίνεται αναφορά για πρόσβαση σε χώρο πάρκινγκ και όχι για θέση στάθμευσης σε δρόμο 

Αν δεν έχουμε ραμπούλα στο πεζοδρόμιο όπως καταλαβαίνω απ' τα λόγια του @teoxen τότε μόνο το 2ο θα μπορούσε να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αυλή που έχεις μια μεγάλη πόρτα δίφυλλη αν ανοίξουν και οι δύο δηλαδή μπαίνει αμάξι το θέμα είναι ότι δεν έχει ράμπα ούτε στο πεζοδρόμιο ούτε εκεί που είναι η πόρτα γιατί είναι λίγο πιο ψηλά αλλά και να είχε δεν χωράει μέσα στο μήκος αμάξι εκτός smart. Αν έμπαινε αμάξι εκτός ότι δεν θα έκλεινε η πόρτα θα ήταν καμιά 50cm στο πεζοδρόμιο.

Εγώ επειδή δεν θέλω να εμπλακώ να δημιουργήσω θέμα μπορώ να πάρω το 100 ανώνυμα και να έρθει? Θα πρέπει να το κάνω την ώρα που αυτος έχει βάλει κώνους και είναι αλλού παρκαρισμενος? Η αυτοί θα έρθουν μόνο θα ζητήσουν άδεια και θα φύγουν?

Στις 11/3/2023 στις 1:28 ΜΜ, rus είπε

περικλειστο χωρο ή θεση σε πυλωτη?

Εγώ σου λέω ότι έχει άδεια. Μπορεί να βάλει κώνους? Και τόσο μακριά?Η πόρτα είναι 2.5 μέτρα και αυτός τους κώνους τους ανοίγει στα 4.5 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε χωραει αυτοκινητο να μπει μεσα ,τοτε δεν εχει αδεια 100%. Ασε που οι κωνοι ειναι παρανομοι να μπαινουν ,εχει δεν εχει αδεια. Οταν τους βαλει, παρε αστυνομια και πες οτι βαζει αντικειμενα στο οδοστρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο ακριβώς γνωρίζω και εγώ σύμφωνα με το άρθρο 48 του ΚΟΚ , εμπόδια δεν πρέπει να μπαίνουν στον δρόμο εκτός εκτάκτων περιπτώσεων, ο γείτονας σου φυσικά το κάνει κατ' εξακολούθηση, οπότε δεν υφίσταται καμία έκτακτη περίπτωση.

Το άρθρο 34 μιλάει επίσης για την στάση και στάθμευση αλλά δεν βρίσκω κάτι ανάλογο με τις άδειες των ατόμων που δεν είναι ΑΜΕΑ. Αυτές βλέπουμε συνέχεια πέραν απ' την ειδική σήμανση να είναι και βαμμένες κάτω στο οδόστρωμα.

Αντίστοιχα σε όσες θέσεις στάθμευσης ιδιωτικές πάνω στο οδόστρωμα έχω δει, έχουν βαφτεί και καθορίζουν τα όρια τους.
image.png.a0beae310c810b94291e5cbe4c4e902f.png

image.png.9a34d9fe50f049c00b46829a333f44d2.png

 

Τα παρακάτω δεν νομίζω να είναι τύπων με άδεια, αλλά τζαμπατζίδων βολεψάκιδων όπως και ο γείτονας σου.

 

image.png.96ae67ce9057f8f5e170cb71514e3a70.png

 

Μια φορά την εβδομάδα να περνώ από εκεί και να μαζεύω τις κλούβες του, δεν χρειάζεται το καλοκαίρι να πάρω καινούργιες για τον τρύγο 😆

image.png.fef6b6f19bf3429a76cb00136a670d25.png

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σε παρκινγκ δεν εχεις υποχρεωση να βαψεις δρομο ουτε να βαλεις ορια.

Ορια και ταμπελα μπαινει σε ΑΜΕΑ ή σε αυτες τις θεσεις που εχουν πινακιδα και λεει "ΠΑΡΚΙΝΓ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΑΑ-2332"

Τουλαχιστον εμεις δεν εχουμε ζωγραφισει δρόμο στο δικό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, great είπε

Νομίζω σε παρκινγκ δεν εχεις υποχρεωση να βαψεις δρομο ουτε να βαλεις ορια.

Σωστά αν και παραπάνω έχει γίνει για άγνωστο λόγο. ΚΟΚ άρθρο 34 Παράγραφος 3β.

Spoiler

3. H στάθμευση oχήματoς στo oδόστρωμα απαγoρεύεται και

α)........


β) Mπρoστά από την είσoδo και έξoδo oχημάτων παρoδίoυ ιδιoκτησίας
ως και απέναντι από αυτήν, όταν η oδός είναι στενή και παρεμπoδίζεται η
είσoδoς - έξoδoς oχημάτων εξ αυτής

 

11 λεπτά πριν, great είπε

ή σε αυτες τις θεσεις που εχουν πινακιδα και λεει "ΠΑΡΚΙΝΓ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΑΑ-2332"

Έψαξα αρκετά αλλά μόνο νησίδες βρήκα (σε θέσεις μη αναπήρων). Το έχω δει ωστόσο και εγώ αρκετές φορές έτσι.
Αυτό που δεν βρίσκω είναι αν οι αδειοδοτημένες θέσεις (πλην ΑμΕΑ) υποχρεωτικά πρέπει να βάφονται.

Επεξ/σία από manolis940
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα εκτος του ότι επειδή έχουν και μηχανάκι, το παρκάρουν όλη μέρα στο πλαι για να καπαρώσουν τη θέση τους μόλις γυρίσουν, έχω και τουτων εδώ που έχει χτίσει υψοματάκι για να βάζει τις 2 μηχανές μέσα, πλέον το έχει βάψει κίτρινο κι όλας και έχει βάλει και πινακίδα μη παρκάρετε ( η φώτο εδώ είναι απ'το maps του 14 ) 😅 χθες πήγαμε να τσακωθούμε γιατί τόλμησα να βάλω το αμάξι μου 20 εκατοστά σχεδόν δίπλα στο υψοματάκι και ''δεν μπορούσε'' να βάλει τις μηχανές μέσα.

Screenshot 2023-03-15 175839.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, adversus είπε

Σε μένα εκτος του ότι επειδή έχουν και μηχανάκι, το παρκάρουν όλη μέρα στο πλαι για να καπαρώσουν τη θέση τους μόλις γυρίσουν, έχω και τουτων εδώ που έχει χτίσει υψοματάκι για να βάζει τις 2 μηχανές μέσα, πλέον το έχει βάψει κίτρινο κι όλας και έχει βάλει και πινακίδα μη παρκάρετε ( η φώτο εδώ είναι απ'το maps του 14 ) 😅 χθες πήγαμε να τσακωθούμε γιατί τόλμησα να βάλω το αμάξι μου 20 εκατοστά σχεδόν δίπλα στο υψοματάκι και ''δεν μπορούσε'' να βάλει τις μηχανές μέσα.

Screenshot 2023-03-15 175839.png

σοκαριστικος Ελληνάρας!

εγω θα επαιρνα ενα χρέπι απο μαντρα και θα πηγαινα να το παρκάρω οχι μπροστα , αλλα η ραμπα η εξω να ειναι αναμεσα απο τους δυο αξονες του αυτοκινητου (μπρος-πισω ροδες). Και ας βαλει φωτια να το κάψει αν θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε μπορώ να πάρω το 100 να τους πω έτσι και έτσι ανώνυμα? Θα έρθουν αυτοί να το δουν και θα χτυπήσουν κουδούνι να των βρουν?

Και όσον αφορά τα μηχανάκια μιας και αναφέρθηκε, τι γίνεται στην περίπτωση που παρκάρει το μηχανάκι για να πιάσει θέσει για αυτοκίνητο νομικά τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, teoxen είπε

Οπότε μπορώ να πάρω το 100 να τους πω έτσι και έτσι ανώνυμα? Θα έρθουν αυτοί να το δουν και θα χτυπήσουν κουδούνι να των βρουν?

Το 100 αν το πάρεις θα ζητήσουν όλα σου τα στοιχεία. Εσύ θα ζητήσεις να καταγγείλεις ανώνυμα και εκείνοι απλά δεν θα πουν ποιος έκανε την καταγγελία.

9 λεπτά πριν, teoxen είπε

Και όσον αφορά τα μηχανάκια μιας και αναφέρθηκε, τι γίνεται στην περίπτωση που παρκάρει το μηχανάκι για να πιάσει θέσει για αυτοκίνητο νομικά τι παίζει?

Το μηχανάκι κινείτε κανονικά; Αν όχι μπορείς να πεις ότι το χρησιμοποιεί ως εμπόδιο. Αλλά στην περίπτωση που είναι λειτουργικό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Το 100 αν το πάρεις θα ζητήσουν όλα σου τα στοιχεία. Εσύ θα ζητήσεις να καταγγείλεις ανώνυμα και εκείνοι απλά δεν θα πουν ποιος έκανε την καταγγελία.

Το θέμα με αυτό είναι ότι ζεις στην Ελλάδα… Δεν ξέρω, εγώ θα φοβόμουν. Όχι μη μου κάνει τίποτα ο γείτονας, αλλά ότι θα μάθαινε με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο ποιος έκανε καταγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...