Προς το περιεχόμενο

Covid Free Gr Wallet: ευκολότερη η αποθήκευση των πιστοποιητικών και βεβαιώσεων COVID σε κινητά και tablet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη δυνατότητα να αποθηκεύουν τα πιστοποιητικά και τις βεβαιώσεις COVID (εμβολιασμού, νόσησης ή διαγνωστικού ελέγχου) σε εφαρμογή wallet του κινητού ή του tablet τους έχουν πλέον οι πολίτες μέσω του Covid Free Gr Wallet.

Πρόκειται για τα ίδια ακριβώς ψηφιακά εργαλεία με τα οποία οι πολίτες είναι ήδη εξοικειωμένοι, καθώς τα αξιοποιούν με μια πληθώρα άλλων εγγράφων, όπως boarding pass και εισιτήρια θεαμάτων.

Η νέα εφαρμογή που υλοποίησε το Υπουργείο Ψηφιακής Διακυβέρνησης απλοποιεί σημαντικά την αποθήκευση και επίδειξη των ψηφιακών πιστοποιητικών covid, διευκολύνοντας τους ελέγχους. Είναι διαθέσιμη μέσω του covidfree.gov.gr καθώς και μέσω του App Store της Apple και του Google Play Store. Η χρήση της είναι ιδιαίτερα απλή: για να αποθηκευτεί το έγγραφο στο wallet, ο πολίτης μπορεί είτε να σκανάρει το QR code στην εφαρμογή, είτε να το μεταφορτώσει ως αρχείο pdf.

 

image.png.277baffe009caaedff0b06abc1c7a63d.png

iOS

Αμέσως μετά εμφανίζεται η επιλογή «Αποθήκευση στο wallet». Η αποθήκευση είναι δυνατή τόσο για το Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό COVID-19 όσο και για την εθνική Βεβαίωση εμβολιασμού, νόσησης ή διαγνωστικού ελέγχου, για όσα άτομα ο πολίτης επιθυμεί, κάτι εξαιρετικά χρήσιμο για όλη την οικογένεια.

Download Covid Free GR Wallet App για Android και iOS


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, polemikos είπε

Αμέσως μετά εμφανίζεται η επιλογή «Αποθήκευση στο wallet». Η αποθήκευση είναι δυνατή τόσο για το Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό COVID-19 όσο και για την εθνική Βεβαίωση εμβολιασμού, νόσησης ή διαγνωστικού ελέγχου, για όσα άτομα ο πολίτης επιθυμεί, κάτι εξαιρετικά χρήσιμο για όλη την οικογένεια.

 

 

Αμέσως μετά μας πετάει μια μούτζα και δεν εμφανίζεται η επιλογή αποθήκευση στο wallet.

'Ηθελα να ξερα....τα ελέγχουν οτι δουλεύουν πριν τα παραδώσουν;

 

GIF by UFC

 

Edit Διόρθωση

Η εφαρμογή αποθήκευσης είναι η Covid Free GR Wallet και ΌΧΙ η Covid Free GR   ΣΚΕΤΗ

 

 

Επεξ/σία από greekfragma
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα το ενημερωτικό βίντεο, εμένα που δεν έχει η συσκευή μου Notch, θα δουλέψει; 😛

καλή κίνηση, προσωπικά θα του κάνω μια δοκιμή αν και το LG κινητό μου με αφήνει να το έχω σαν συντόμευση στην "επιφάνεια εργασίας" του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εμφανίζεται πουθενά η επιλογή αποθήκευσης στην ήδη υπάρχουσα εφαρμογή. Πρέπει να κατεβάσετε την covid free wallet!

Επεξ/σία από Chri_s89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα διόρθωση το πρώτο ποστ. η ανάρτηση του φίλου @polemikos θέλει αλλαγή γιατί στο βίντεο αναφέρεται η εφαρμογή επαλήθευσης και ΟΧΙ η εφαρμογή αποθήκευσης wallet

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εμένα δεν αναγνωρίζει το Ευρωπαϊκό πιστοποιητικό. Με το Ελληνικό δεν υπάρχει πρόβλημα. 

 

EDIT: Το GR WALLET τα αναγνωρίζει και τα περνάει στο πορτοφόλι κανονικά. 

Επεξ/σία από gianniskks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι είναι ξεχωριστή εφαρμογή απο το Covid Free Gr το Covid Free Gr Wallet. Αποθήκευσα πριν κατευθείαν το .pdf, χωρίς QR scan. Το video μπερδεύει πράγματι γιατί είναι για την άλλη εφαρμογή.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Chri_s89 είπε

Δεν εμφανίζεται πουθενά η επιλογή αποθήκευσης. Πριν δημοσιεύσετε το άρθρο γιατί δεν ελέγχετε πρώτα την πληροφορία? 

Πατάς το +, σκανάρεις το qr (ή ανεβάζεις το pdf) και μόλις σου εμφανίσει το πιστοποιητικό πατάς πάνω του και έχει μια επιλογή "Προσθήκη στο Wallet". 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Ναι είναι ξεχωριστή εφαρμογή απο το Covid Free Gr το Covid Free Gr Wallet. Αποθήκευσα πριν κατευθείαν το .pdf, χωρίς QR scan. Το video μπερδεύει πράγματι γιατί είναι για την άλλη εφαρμογή.

Το βίντεο αυτό έχει ανέβει 13 Ιουλίου. Αναφέρεται στην παλιά εφαρμογή. Δεν ξέρω γιατί μπήκε στο άρθρο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...