Προς το περιεχόμενο

Covid Free Gr Wallet: ευκολότερη η αποθήκευση των πιστοποιητικών και βεβαιώσεων COVID σε κινητά και tablet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα πάντως μου βγάζει το πιστοποιητικό μου άκυρο η εφαρμογή για έλεγχο πιστοποιητικού και σε Android και σε ios. Ετοιμάζομαι και για ταξίδι Λονδίνο και φοβάμαι μη γίνει καμία στραβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, manpower είπε

πραγματικά χαζο να χρειάζεται εφαρμογή απλα για να μπει το πιστοποιητικό στο wallet...

Μα δε χρειάζεται, καιρό τώρα. Αντί να δώσουν απλα ένα Λίνκ για να το βάλεις στο wallet, φτιάξανε εφαρμογή. 

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, manpower είπε

πραγματικά χαζο να χρειάζεται εφαρμογή απλα για να μπει το πιστοποιητικό στο wallet...

δεν χρειαζεται

1 ώρα πριν, hidd3n είπε

Covid Free Gr Wallet λέγεται στο app store, το γράφω γιατί υπάρχει κι άλλη παρόμοια. Δουλεύει μια χαρά, μπήκε και στο wallet!

γιατι να κατεβασεις εφαρμογη???

1 ώρα πριν, hidd3n είπε

Covid Free Gr Wallet λέγεται στο app store, το γράφω γιατί υπάρχει κι άλλη παρόμοια. Δουλεύει μια χαρά, μπήκε και στο wallet!

γιατι να κατεβασεις εφαρμογη???

1 ώρα πριν, hidd3n είπε

Covid Free Gr Wallet λέγεται στο app store, το γράφω γιατί υπάρχει κι άλλη παρόμοια. Δουλεύει μια χαρά, μπήκε και στο wallet!

γιατι να κατεβασεις εφαρμογη???

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, skiabox said:

Αυτή η δυνατότητα υπάρχει εδώ και μήνες.

https://covidpass.soft1.eu/

Αν εσυ νιωθεις ασφαλεια να ανεβασεις το πιστοποιητικο σου σε αγνωστου προελευσες ιστοσελιδα για να στο μετατρεψει σε .pkpass, τοτε παω πασο.

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Αν εσυ νιωθεις ασφαλεια να ανεβασεις το πιστοποιητικο σου σε αγνωστου προελευσες ιστοσελιδα για να στο μετατρεψει σε .pkpass, τοτε παω πασο.

Αγνωστη η softone;

Μιλάμε ότι είναι από τις παλαιότερες εταιρίες software.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Αν εσυ νιωθεις ασφαλεια να ανεβασεις το πιστοποιητικο σου σε αγνωστου προελευσες ιστοσελιδα για να στο μετατρεψει σε .pkpass, τοτε παω πασο.

Γνωστή εταιρεία είναι η SoftOne. Και δε κάνει τίποτα παραπάνω από το να «χτυπάει» το API που η ίδια η κυβέρνηση παρέχει και να εμφανίζει ονοματεπώνυμο & ημερομηνία εμβολιασμού. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σημειώσουμε επίσης ότι όλα αυτά τα πιστοποιητικά που εκδίδει το κράτος αποθηκεύονται εδώ και καιρό στον φάκελο του πολίτη.

Και μάλιστα δεν μπορεί να τα σβήσει ο πολίτης ο ίδιος.

https://dilosi.services.gov.gr/

Εγώ για παράδειγμα είχα ανεβάσει 2 λάθος docs από τον δικηγόρο για να του δώσω μια εξουσιοδότηση, μιας και το site αυτό έχει ίδια νομική ισχύ με το γνήσιο της υπογραφής και τα ξαναανέβασα μετά με τη σωστή αναφορά σε κάποιους νόμους, αλλά τα παλιά λάθος έγγραφα είναι μέσα στο σύστημα κανονικά.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Hetfield είπε

Αν εσυ νιωθεις ασφαλεια να ανεβασεις το πιστοποιητικο σου σε αγνωστου προελευσες ιστοσελιδα για να στο μετατρεψει σε .pkpass, τοτε παω πασο.

Γιατί? θα σου πάρουν τον τραπεζικό λογαριασμό και θα χάσεις τις καταθέσεις σου? ελεος πια με την τεχνοφοβία... λες και έχει τα άκρως απόρρητα στοιχεία το πιστοποιητικό... τώρα θα μου πεις εδώ βγαίνουν άλλοι και ρωτάνε τι παραπάνω προσφέρει από το pdf που έχουν αποθηκευμένο στο cloud ή στη συσκευή... 2021 σε τεχνολογικό φόρουμ...

  • Like 5
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος κάπου κάποτε μπορούσε να δώσει  χρήματα έτσι ώστε να φτιάξουν το gov.gr έτσι ώστε κάθε φορά να μην ζητάει κωδικούς αλλά δακτυλικό αποτύπωμα ή pin και να έχεις εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στην θυρίδα όπου αποθηκεύεται το πιστοποιητικό χωρίς να χρειάζεται να κάνεις 8 κλικ αλλά 3. Επίσης η ίδια εφαρμογή θα μπορούσε να επιβεβαιώνει τον αριθμό τηλεφώνου χωρίς να χρειάζεται να μου ζητάει κωδικούς ebanking και να λειτουργεί και ως 2FA app.

Ανταφτού είπαν να φτιάξουν μία νέα μέτρια πάλι. Στο τέλος θα καταλήξουμε με 50 εφαρμογές στο κινητό μας μόνο για τις πλατφόρμες της ελληνικής κυβέρνησης.

 

6 λεπτά πριν, crossmo είπε

Γιατί? θα σου πάρουν τον τραπεζικό λογαριασμό και θα χάσεις τις καταθέσεις σου? ελεος πια με την τεχνοφοβία... λες και έχει τα άκρως απόρρητα στοιχεία το πιστοποιητικό... τώρα θα μου πεις εδώ βγαίνουν άλλοι και ρωτάνε τι παραπάνω προσφέρει από το pdf που έχουν αποθηκευμένο στο cloud ή στη συσκευή... 2021 σε τεχνολογικό φόρουμ...

και καλά κάνουν. Τίποτα ουσιαστικό δεν προσφέρει!

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, crossmo said:

Γιατί? θα σου πάρουν τον τραπεζικό λογαριασμό και θα χάσεις τις καταθέσεις σου? ελεος πια με την τεχνοφοβία... λες και έχει τα άκρως απόρρητα στοιχεία το πιστοποιητικό... τώρα θα μου πεις εδώ βγαίνουν άλλοι και ρωτάνε τι παραπάνω προσφέρει από το pdf που έχουν αποθηκευμένο στο cloud ή στη συσκευή... 2021 σε τεχνολογικό φόρουμ...

Τα ίδια λένε και όσοι πόσταραν με καμάρι ολόκληρα τα πιστοποιητικά τους στο facebook! Το ότι με αυτά τα ίδια πιστοποιητικά μπαινοβγαίνει κόσμος (που δεν έχει εμβολιαστεί) σε ταβέρνες και εστιατόρια είναι απλά μια μικρή λεπτομέρεια! 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manolis940 είπε

και καλά κάνουν. Τίποτα ουσιαστικό δεν προσφέρει!

ενώ το να ψάχνεις μια ώρα στο cloud να βρεις το πιστοποιητικό (αν φυσικά είσαι online) για να το δείξει είναι μεγάλη ευκολία ε?

Η ουσία εδώ είναι η ευκολία και η αμεσότητα χωρίς να σκοτίζεσαι και πολύ με το ψάξιμο... αν δεν το καταλαβαίνεις(που το καταλαβαίνεις αλλά νάχαμε να λέγαμε)  κουβάλα μαζί σου το χαρτί και ακόμη καλύτερα, πλαστικοποίησε το μη σου χαλάσει από τον καιρό. 

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τα ίδια λένε και όσοι πόσταραν με καμάρι ολόκληρα τα πιστοποιητικά τους στο facebook! Το ότι με αυτά τα ίδια πιστοποιητικά μπαινοβγαίνει κόσμος (που δεν έχει εμβολιαστεί) σε ταβέρνες και εστιατόρια είναι απλά μια μικρή λεπτομέρεια! 😛 

Έχω την εντύπωση πως δεν είναι το ίδιο να ποστάρεις κάτι σε κοινή θέα που το βλέπει ο καθένας, νομίζω η σύγκριση είναι ατυχής

Με το ίδιο σκεπτικό είναι το ίδιο το να ποστάρεις φόρα παρτίδα την πιστωτική κάρτα στο fb και το ίδιο να την βάλεις στο wallet ή στο gp :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...