Προς το περιεχόμενο

Covid Free Gr Wallet: ευκολότερη η αποθήκευση των πιστοποιητικών και βεβαιώσεων COVID σε κινητά και tablet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

 

1 λεπτό πριν, crossmo είπε

ενώ το να ψάχνεις μια ώρα στο cloud να βρεις το πιστοποιητικό (αν φυσικά είσαι online) για να το δείξει είναι μεγάλη ευκολία ε?

Η ουσία εδώ είναι η ευκολία και η αμεσότητα χωρίς να σκοτίζεσαι και πολύ με το ψάξιμο... αν δεν το καταλαβαίνεις(που το καταλαβαίνεις αλλά νάχαμε να λέγαμε)  κουβάλα μαζί σου το χαρτί και ακόμη καλύτερα, πλαστικοποίησε το μη σου χαλάσει από τον καιρό. 

Μου θυμίζεις τους "developers" που κάνουν τις "εφαρμογές" τους (AKA sites) "apps" με electron.

clapping-leonardo-dicaprio.gif

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gianniskks είπε

΄Όχι. Δείχνει παύλες στα πεδία των ημερομηνιών. Μόνο για στο Ελληνικό. Στο ευρωπαϊκό έχει όλες τις πληροφορίες. 
 

Edit. Ξανά κατέβασα το πιστοποιητικό και τώρα είναι πλήρες. 

Επιβεβαιώνω το φίλο εδώ. Το αρχικό PDF που είχα δεν εμφάνιζε ημερομηνίες, το ξανακατέβασα και όλα μια χαρά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, crossmo είπε

ενώ το να ψάχνεις μια ώρα στο cloud να βρεις το πιστοποιητικό (αν φυσικά είσαι online) για να το δείξει είναι μεγάλη ευκολία ε?

Η ουσία εδώ είναι η ευκολία και η αμεσότητα χωρίς να σκοτίζεσαι και πολύ με το ψάξιμο...

Εμένα στο google drive ανοίγει ενώ είμαι offline (Μόλις το δοκίμασα). Για την απόλυτη αμεσότητα μπορώ να το πετάξω στην επιφάνεια του κινητού.

Σε άλλα νέα , στο θέμα ευκολίας εγώ βλέπω ότι ήδη μέσα στο τεχνολογικό forum οι περισσότεροι δυσκολεύονται να το περάσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, crossmo said:

Γιατί? θα σου πάρουν τον τραπεζικό λογαριασμό και θα χάσεις τις καταθέσεις σου? ελεος πια με την τεχνοφοβία... λες και έχει τα άκρως απόρρητα στοιχεία το πιστοποιητικό... τώρα θα μου πεις εδώ βγαίνουν άλλοι και ρωτάνε τι παραπάνω προσφέρει από το pdf που έχουν αποθηκευμένο στο cloud ή στη συσκευή... 2021 σε τεχνολογικό φόρουμ...

Στασου βρε φιλτατε, το οτι δεν θελω να ανεβασω το πιστοποιητικο μου σε μια εταιρια που (προσωπικα) δεν την γνωριζω, κι ουτε γνωριζω πως διαχειριζεται τα δεδομενα μου ειναι τεχνοφοβια;

Το να προτιμω να διαχειριζεται τα προσωπικα μου δεδομενα ενας επισημος φορεας ειναι κι αυτο τεχνοφοβια;

Εχει βουηξει ο τοπος με πλαστα πιστοποιητικα, μηπως να ξεκινησεις να διαβαζεις το πως διαχειριζονται τα προσωπικα σου δεδομενα πρωτου τα ανεβασεις καπου;

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο Μπράβο.... Μια μικρή λεπτομέρεια θέλω να προτείνω... Να υπάρχει η δυνατότητα μετακίνησης των πιστοποιητικών για το ποιο θέλεις πρώτο κλπ. Και πάλι μπράβο, ο ψηφιακός μετασχηματισμός πάει σφαίρα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Κάποιος κάπου κάποτε μπορούσε να δώσει  χρήματα έτσι ώστε να φτιάξουν το gov.gr έτσι ώστε κάθε φορά να μην ζητάει κωδικούς αλλά δακτυλικό αποτύπωμα ή pin και να έχεις εύκολη και γρήγορη πρόσβαση στην θυρίδα όπου αποθηκεύεται το πιστοποιητικό χωρίς να χρειάζεται να κάνεις 8 κλικ αλλά 3. Επίσης η ίδια εφαρμογή θα μπορούσε να επιβεβαιώνει τον αριθμό τηλεφώνου χωρίς να χρειάζεται να μου ζητάει κωδικούς ebanking και να λειτουργεί και ως 2FA app.

Ανταφτού είπαν να φτιάξουν μία νέα μέτρια πάλι. Στο τέλος θα καταλήξουμε με 50 εφαρμογές στο κινητό μας μόνο για τις πλατφόρμες της ελληνικής κυβέρνησης.

 

και καλά κάνουν. Τίποτα ουσιαστικό δεν προσφέρει!

Μάντεψε από ποια χώρα έχεις πολύ ανώτερα κυβερνητικά sites.

Απο τις ΗΠΑ.

Πηγή, ο Brad Traversy, ο μεγαλύτερος tutor πληροφορικής στον πλανήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, skiabox είπε

Μάντεψε από ποια χώρα έχεις πολύ ανώτερα κυβερνητικά sites.

Απο τις ΗΠΑ.

Πηγή, ο Brad Traversy, ο μεγαλύτερος tutor πληροφορικής στον πλανήτη.

Επειδή χρησιμοποιώ τώρα τελευταία πλατφόρμες σε 2 χώρες, ελλάδα και αλβανία στην πρώτη δυσκολεύομαι αρκετά να βρω σε κάθε περίπτωση πια πλατφόρμα πρέπει μπω, έπειτα που να μπω κ.ο.κ. Στην δεύτερη ξέρω ότι θα μπω στο e e-albania.al και ενώ δεν ξέρω την γλώσσα 4 στις 5 φορές περιηγούμαι με επιτυχία στο menu χωρίς καν να χρειαστεί να ρωτήσω τον πελάτη για το τι λέει η γραμμή.

Να προσθέσουμε ότι το ένα responsive και μπορεί να τρέξει σε ένα κινητό ενώ το άλλο είναι ....
1822652366_.png.56573f3a650f6b9d42a3c2dabd90ced6.png

Το χάλι με το  καινούργιο myAAΔΕ που είναι μονίμως σε Accessibilty mode ας το αφήσουμε

 

Το τι λέει όμως ο κάθε Brad Traversy που θα ήθελα πραγματικά να δω τα κριτήρια του δεν έχει σημασία. Σημασία έχει ότι αν εγώ αύριο έκανα ανάπτυξη εφαρμογής και παρέδιδα το gov.gr και όλα τα παρεμφερεί apps σε κάποιον πελάτη, θα μου έβαζε το κινητό στο @@@@ και θα του έλεγα και ευχαριστώ αν σταματούσε μέχρι εκεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, herbalife3 είπε

Που είναι το κακο να είναι αποθηκευμένο στο Google drive δεν καταλαβαινω;;

Κανένα κακό, αλλά πες το αυτό σε κάποιον που δεν ξέρει καν τι είναι το Google drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, skiabox said:

Αγνωστη η softone;

Μιλάμε ότι είναι από τις παλαιότερες εταιρίες software.

Οπως εγραψα πιο πανω, προτιμω να δωσω τα δεδομενα μου σε καποιον φορεα που εμπιστευομαι, παρα σε μια εταιρια που προσωπικα δεν γνωριζω.

Το οτι την γνωριζεις εσυ κι αλλα 10 εκατομμυρια Ελληνες, δεν συναπαγεται ντε φακτο οτι μια ιδιωτικη εταιρια διαχειριζεται τα προσωπικα δεδομενα με αξιοπιστια. Period.

Επεξ/σία από Hetfield
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, herbalife3 είπε

Που είναι το κακο να είναι αποθηκευμένο στο Google drive δεν καταλαβαινω;;

που ειναι το κακο με ενα διπλο πατημα να εμφανιζεται το qr στο ρολοι δεν καταλαβαίνω;;

Επεξ/σία από xotic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doped είπε

Πλακα μου κανετε?

https://www.getcovidpass.eu/

σαν αυτο?

Αυτό χρησιμοποίησα κι εγώ εδώ και μήνες και το έχω βάλει στο Apple Wallet και το χρησιμοποιώ και από το ρολόι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...