Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Στο c4 γιατι δεν οδηγησες το αυτοματο, αφου το εχουν. Το λεω μιας και αν δεν δεις το setup που σε ενδιαφερει δεν εχει αξια. Γιατι και στο ibiza σε χαλουσε ο κινητηρας κατω απο 2000 αλλα με dsg μπορει να εξαλειφεται αυτο. Τουλαχιστον δεν θα σβηνει με 2α. 😝

Δεν το είχε για τεστ ντραιβ όταν πήγα οπότε πήρα το χειροκίνητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν το είχε για τεστ ντραιβ όταν πήγα οπότε πήρα το χειροκίνητο

κριμα.... δε το καταλαβαινεις 100% το αμαξι αν δεν οδηγησεις αυτο που θες να παρεις...

 

εαν πας για tcross χτυπα κανενα τηλ σε αντιπροσωπείες να δεις που θα το εχουν αυτοματο μη παιδευτεις με χειροκινητο κ ξενερωσεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Θωμα, μιας κ κατοχος χειροκινητου Τκρος θα πω οτι ειναι πολυ ωραιο το αυτοκινητο για χρηση πολης. Ιδανικα λαστιχα/ζαντες/αναρτησεις για τη καθημερινη οδηγηση στους ελληνικους δρομους. ψηλη θεση οδηγησης και αρκετα καλη ορατοτητα.
εκει που δεν μου τα λεει καλα, ειναι στα ταξιδια, εθνικη οδο κλπ ..
ουσιαστικα ενας καναπες με ροδες ειναι, 160το εφτασα μια φορα κ ηταν τα ορια του..
σε ταξιδι μας στα ζαγοροχωρια αλλα και σε νησια κυκλαδων, πηγαινε βαρκα γυαλο η μαλακη του αναρτηση στις στροφες του δρομου.

εκει βρισκω το μειονεκτημα του

κατα τ αλλα, καλο infotainment, φυσικοι διακοπτες κλπ οπου χρειαζονται, σωστη συναρμολογηση, 0 θορυβοι στην καμπινα, safety assist κλπ δουλευουν αψογα ολα.  
η κοπελα μου ειναι ξετρελαμενη με αυτο κ αρα με κανει κ εμενα χαρουμενο :D 
ειδικα οταν το πηρε στα 18.500, μαιο του 2019 1.0 - 95ps ηταν πολυ φορτωμενο με καλουδια, τα οποια οταν πηγα κι εγω για παραγγελια, Ιανουαριο 2021, τα ειχαν αφαιρεσει (ενημερωση νεκρης γωνιας, ασυρματη φορτιση κλπ) αλλα και ειχαν αυξησει 2Κ την τιμη του. 

προσωπικα μου αρεσει πολυ για καθημερινη χρηση και με μεγαλη χαρα το καβαλαω, αλλα +21Κ ειναι too much για τετοιο σκαρι

ps: στον χρονο πανω εσπασε ο γρυλος παραθυρου και μου λεγανε αρλουμπες οτι μηπως εφταιγα εγω κ μηπως το πηγα στα χωματα κλπ κλπ.. τεραστιο μειον επισης το 2 χρονια εγγυηση.

οτι θελεις, ρωτα :) 
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

ουσιαστικα ενας καναπες με ροδες ειναι, 160το εφτασα μια φορα κ ηταν τα ορια του..

ειδικα οταν το πηρε στα 18.500, μαιο του 2019 1.0 - 95ps ηταν πολυ φορτωμενο με καλουδια,
 

Αναφερε στα 95 αλογα ή πηρες με τα 115;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Αναφερε στα 95 αλογα ή πηρες με τα 115;

λογικα στα 95... το καμικ παντως με το ιδιο μοτερ κ 90 αλογα το εχω παει 180-190 (ζορικα αλλα πηγε). Το αντιστοιχο αρονα βενζινης με τα 115 συγγενικο μου προσωπο το διακοσαρίζει συχνα...

Για την εγγυηση προφανως ζητατε-απαιτείτε δώρο επεκταση στα 4 έτη...

 

Θωμα θα κατεβω στην αντιπροσωπεία προς το μεσημέρι, θες να έρθεις; 😇

Επεξ/σία από paylidis
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε


εκει που δεν μου τα λεει καλα, ειναι στα ταξιδια, εθνικη οδο κλπ ..
ουσιαστικα ενας καναπες με ροδες ειναι, 160το εφτασα μια φορα κ ηταν τα ορια του..
σε ταξιδι μας στα ζαγοροχωρια αλλα και σε νησια κυκλαδων, πηγαινε βαρκα γυαλο η μαλακη του αναρτηση στις στροφες του δρομου.

ευχαριστώ μαν με κάλυψες με το παραπάνω !

Αυτό είναι που φοβάμαι στα SUV , το βάρκα γυαλό όπως ήταν και το 2008 και το C4 που οδήγησα εχθές .

Εδώ στο Formentor μπήκα και όπως έκατσα ένιωθες ότι κουνιόταν το αμάξι. Μου προκαλούν ανασφάλεια αυτές οι κλίσεις και έχω και τον φόβο μην ανακατεύονται τα παιδιά όπως (ξαναλέω) ότι αυτός ο φόβος επιβεβαιώθηκε στο πρώτο ταξίδι που ανακατεύτηκε η μικρή ενώ δεν είχε ποτέ πρόβλημα.

Φαντάσου ούτε της γυναίκας μου της άρεσε η αίσθηση στο ταξίδι και όταν το οδήγησε στην επιστροφή μου είπε ακριβώς το ίδιο

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

λογικα στα 95... το καμικ παντως με το ιδιο μοτερ κ 90 αλογα το εχω παει 180-190 (ζορικα αλλα πηγε). Το αντιστοιχο αρονα βενζινης με τα 115 συγγενικο μου προσωπο το διακοσαρίζει συχνα...

Για την εγγυηση προφανως ζητατε-απαιτείτε δώρο επεκταση στα 4 έτη...

 

Θωμα θα κατεβω στην αντιπροσωπεία προς το μεσημέρι, θες να έρθεις; 😇

thx George θα μείνω στα αυγά μου , θα πάω και τις διακοπές μου να το δώ πως θα είμαι με φυσιολογικό καιρό γιατί έκατσε που έκανα το ταξίδι με τους ιλίγγους λόγω του καιρού να δω πως θα είμαι.

Τσάμπα ζορίζομαι και ψάχνομαι πάλι τόσο καιρό , το κατάλαβα και εχθές που ξαναπήγα , είπαμε ιδανικό αμάξι δεν βρίσκω στα λεφτά που διαθέτω (και αξίζει να δώσω για την χρήση του) αλλά πλέον βλέπω ότι το ιδανικό για εμένα είναι το Leon.

Αφήνω ανοιχτή τη σκέψη για DCC, DSG αν κάτσει κάποια φάση , αλλά μέχρι εκεί

Το κρατάω μέχρι το επόμενο που δείχνει ότι θα είναι ηλεκτρικό , αυτόματο με μία ταχύτητα :D

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το κρατάω μέχρι το επόμενο που δείχνει ότι θα είναι ηλεκτρικό , αυτόματο με μία ταχύτητα :D

 

Αυτο το τελευταιο στο λαιμο μου καθεται απο τη μία, βολευει καπως απο την άλλη (υπο προυποθέσεις)... Για την ώρα πάντως, για κύριο αμαξι, δεν κάνει..... ειδικα για εμενα που θελω κλιματισμο απο μαρτιο έως οκτωβριο!

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

ευχαριστώ μαν με κάλυψες με το παραπάνω !

Αυτό είναι που φοβάμαι στα SUV , το βάρκα γυαλό όπως ήταν και το 2008 και το C4 που οδήγησα εχθές .

Εδώ στο Formentor μπήκα και όπως έκατσα ένιωθες ότι κουνιόταν το αμάξι. Μου προκαλούν ανασφάλεια αυτές οι κλίσεις και έχω και τον φόβο μην ανακατεύονται τα παιδιά όπως (ξαναλέω) ότι αυτός ο φόβος επιβεβαιώθηκε στο πρώτο ταξίδι που ανακατεύτηκε η μικρή ενώ δεν είχε ποτέ πρόβλημα.

Φαντάσου ούτε της γυναίκας μου της άρεσε η αίσθηση στο ταξίδι και όταν το οδήγησε στην επιστροφή μου είπε ακριβώς το ίδιο

παντως στο Q3 τετοια φαινομενα δεν υπαρχουν στο παραμικρο! ε @paylidis ??

προσωπικα νιωθω οτι το αυτοκινητο εχει την συμπεριφορα hatchback.

ξανασκεψου το @tsofras μηπως βρεις κανενα ελαφρως μεταχειρισμενο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ritualistic είπε

παντως στο Q3 τετοια φαινομενα δεν υπαρχουν στο παραμικρο! ε @paylidis ??

προσωπικα νιωθω οτι το αυτοκινητο εχει την συμπεριφορα hatchback.

ξανασκεψου το @tsofras μηπως βρεις κανενα ελαφρως μεταχειρισμενο...

Οχι δεν υφίσταται κατι τέτοιο με τιποτα στο Q3*, για εμένα ουτε στο καμικ υπάρχει τέτοιο θέμα... Στο αρόνα ίσως λίγο ναι, παει καπως βάρκα γυαλό (αδερφακι του καμικ αλλα ψηλότερο)...

Το Q3 ειδικα το βάζω πλεον στις στροφές μαμιωντας (οκ οχι οπως εμπαινε το BMW αλλα για το μεγεθος του και το οτι ειναι FWD παει τραινο)...

 

*για να ειμαι ειλικρινής με ξενερωνε λιγο που το Q3 ειναι χαμηλό για την κατηγορία του (πχ συγκριτικα με το tiguan) αλλα ίσως αυτό του δίνει την άψογη οδηγική συμπεριφορά (που οντως μοιαζει με Hatchback)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Αυτο το τελευταιο στο λαιμο μου καθεται απο τη μία, βολευει καπως απο την άλλη (υπο προυποθέσεις)... Για την ώρα πάντως, για κύριο αμαξι, δεν κάνει.....

Ε είπαμε όχι τώρα πιστεύω σε 4-5 χρόνια που μιλάω θα έχουν φτάσει αυτονομία στα 1000Km

Εγώ δεν χρειάζομαι παραπάνω , βασικά ταξίδι με πάνω απο 300Km δεν έχω κάνει , βάλε άλλα 300 να γυρίσεις και σου λέω και 400 max να κάνεις εκεί που πήγες. Μία χαρα θα με καλύπτουν απλά θα θέλω wall box στην πυλωτή και να έχουν πέσει η τιμές για να πάρεις κάτι της προκοπής

2 λεπτά πριν, ritualistic είπε

παντως στο Q3 τετοια φαινομενα δεν υπαρχουν στο παραμικρο! ε @paylidis ??

προσωπικα νιωθω οτι το αυτοκινητο εχει την συμπεριφορα hatchback.

ξανασκεψου το @tsofras μηπως βρεις κανενα ελαφρως μεταχειρισμενο...

 

Μόλις τώρα, paylidis είπε

Οχι δεν υφίσταται κατι τέτοιο με τιποτα στο Q3, για εμένα ουτε στο καμικ υπάρχει τέτοιο θέμα... Στο αρόνα ίσως λίγο ναι, παει καπως βάρκα γυαλό...

Το Q3 ειδικα το βάζω πλεον στις στροφές μαμιωντας (οκ οχι οπως εμπαινε το BMW αλλα για το μεγεθος του και το οτι ειναι FWD παει τραινο)...

Βαλτοί είσαστε και οι 2 🤣

Όπως και να έχει με πώληση του Leon θα θέλω τουλάχιστον άλλα 10.000ε για να πάω σε Q3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βαλτοί είσαστε και οι 2 🤣

Όπως και να έχει με πώληση του Leon θα θέλω τουλάχιστον άλλα 10.000ε για να πάω σε Q3

στο χωριο μου λενε αμα δεν σπασεις αυγα ομελετα δεν φτιαχνεις 😂

περα απο την πλακα η εντυπωση που αποκομιζω απο αυτα που γραφεις (γιατι τα διαβαζω ολα ασχετα αν δεν γραφω πολυ συχνα) ειναι οτι αυτο που ψαχνεις θα το βρεις σιγουρα μονο σε πιο premium μοντελα αλλα και εκει ακομα θα πρεπει να γινουν παραχωρησεις.

δηλαδη ειπα αυτο πιο πανω για το Q3 που ειναι αληθεια, αλλα επισης αληθεια ειναι οτι εντος πολης σε κακοτεχνιες του δρομου βρισκω την αναρτηση ελαφρως σκληρη, που το αδερφακι Tiguan αυτο δεν το εχει, ομως για αυτο το λογο και λογω υψους εκεινο μπορει να πλεει.

παραχωρησεις ειναι η σωστη λεξη λοιπον, δες τι εισαι διατεθειμενος να δωσεις για να παρεις αυτα που θες, γιατι να τα εχεις ολα ειναι δυσκολο και θα συνεχισεις να σπας το κεφαλι σου.

για μενα στο Leon βλεπεις το αμαξι που φανταζεσαι οτι σου ταιριαζει η οντως σου ταιριαζει σε hatchback αλλα δεν ειναι αυτο που χρειαζεσαι γιατι δεν θες να κανεις παραχωρησεις και αρα εισαι συνεχως σε εναν φαυλο κυκλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ritualistic είπε

για μενα στο Leon βλεπεις το αμαξι που φανταζεσαι οτι σου ταιριαζει η οντως σου ταιριαζει σε hatchback αλλα δεν ειναι αυτο που χρειαζεσαι γιατι δεν θες να κανεις παραχωρησεις και αρα εισαι συνεχως σε εναν φαυλο κυκλο.

Ειναι αυτό που είχα παθει και εγω*, αλλα ηθελε το μυαλο αλλα η καρδια... Ο θωμας προσπαθει να το παει με τη καρδιά (ακομα)... 

 

*ως γνωστον πηγαινα για C ή CLA ή εστω Α sedan (και ξεκινησα με budget 25 και κοντεψα να παω στα 35 για CLA αλλα με φρεναρε η γυναικα οποτε εκλεισα στα 30)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ρώτησα προχτές και γώ για προτάσεις για σενταν αλλά μάλλον απο λάθος μεριά το είδα το θέμα. Θέλουμε ένα 2ο αυτοκίνητο κυρίως για πόλη και 5-6 ταξίδια το χρόνο. Απαιτήσεις 1) Μόνο αυτόματο 2) καλή συμπεριφορά/κρατήματα στο δρόμο. 3) Μήκος λίγο πάνω από 4 για παρκάρισμα.

Τώρα εχουμε ένα honda jazz το οποίο είναι γενικά καλό για ένα απλό χρήστη σαν εμένα. 120 max εθνική μετά τρέμει (δεν θέλω και πιο πάνω). Όμως στις στροφές δεν μου αρέσει (πέρα δώθε).  Οπότε δεν μου ικανοποιεί τις απαιτήσεις 1+2, ενώ το μήκος 3.9 είναι τέλειο.

Πήγα και ειδα σήμερα t-cross t-roc (το forum φταίει 😃) και κυρίως το πρώτο λόγω μηκους 4.1. Μιά χαρά αυτοκινητάκια είναι απο χώρους, εμφάνιση και μου άρεσε η θέση οδήγησης. Με προβληματίσατε και όμως τώρα με το ότι είναι βάρκα στο γυαλό...  Από ότι καταλαβαίνω με 20Κ και κάτι δεν πάιρνεις suv με καλή συμπεριφορά στο δρόμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...