Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/2/2023 στις 5:53 ΜΜ, Coachsm είπε

Θα ήθελα την άποψη σας για το αυτοκίνητο αν γνωρίζετε ή αν θα προτείνατε  κάτι άλλο.  Και επίσης αν τα δωσω τα χρήματα στο χέρι πιστεύετε ότι μπορώ να πετύχω καλύτερη τιμή ;

ευχαριστω πολύ για την παρέα παιδιά ! 

καλησπερα, 

θα εμενα στο focus αλλα στην active εκδοση - εχει ραγες κ παιρνει μπαγαζιερα αμα χρειαστεις κ ειναι πολυ πλουσια εκδοση..
επισης 18αρες ζαντες για ελλαδα, δεν ξερω.. με τις 17 ειμαι κ τις λυπαμαι στους δρομους μας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/2/2023 στις 1:48 ΠΜ, Coachsm είπε

Η BMW 118 έχει μικρούς χώρους και μικρό πορτ παγκαζ και για αυτό δεν την ανέφερα καν. Δε συγκρίνεται με το focus και επειδή έχω και οικογένεια και δυο παιδιά, δε λέει να δωσω αυτά τα χρήματα χωρίς τουλάχιστον να μας βολέψει στα βασικα (χώροι). 
με τα έξτρα πάντως που έβαλα αντίστοιχα το Audi a3 φτάνει τα 45000 και έχει μικρότερο τέλος ταξινόμησης όποτε χάνω και από εκεί. Είμαι ελαφρώς προβληματισμένος. 
θα ρίξω μια μάτια και στο civic το οποίο δεν έχω τσεκάρει καθόλου. Αν είναι όμως πολύ μεγαλύτερο θα έχω γκρίνια από τη γυναίκα μου 😂😂😂

Το ξέρω ότι είναι πολλά τα 35000 αλλά ότι και να πάρεις πλέον δεν πέφτεις κάτω από 32.000 στα χαρακτηριστικά που ψαχνω. 
το ίδιο αυτοκίνητο 6 μήνες πριν με τις προηγούμενες τιμές ήταν στα 31.000 (4000 πάνω σε 6 μήνες). 
 

Στη θέση σου θα κοιτούσα και το xceed. Είναι στις ίδιες διαστάσεις με focus και ας είναι crossover. Έχει και 7 χρόνια εγγύηση με 150.000 χλμ που την θεωρώ ανώτερη από τα 8 χρόνια 100.000 χλμ που έδινε η ford

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αναμονή 12 μηνών. Γενικά ότι επιλέξεις έχε υπομονή και γερά νεύρα για την αναμονή που θα φας στην μάπα.

Επεξ/σία από dtk-386
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα πριν απο λίγο ότι το Peugeot 3008 έβγαλε μια νέα εκδοση (1.2 PureTech 130 Active Pack: 27.900 ευρώ). Εχει κανείς εικόνα σε τί διαφοροποιείται απο το active plus που έχει 33.300;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2023 στις 4:31 ΜΜ, BTL είπε

Διάβασα πριν απο λίγο ότι το Peugeot 3008 έβγαλε μια νέα εκδοση (1.2 PureTech 130 Active Pack: 27.900 ευρώ). Εχει κανείς εικόνα σε τί διαφοροποιείται απο το active plus που έχει 33.300;

μήπως διάβασες λάθος?

Γιατί η active plus ήδη δεν έχει ζάντες αλουμινίου,αφρός αντί για ύφασμα στα καθίσματα και δεν έχει οθόνη στον πίνακα οργάνων.

Λογικά για αυτά τα 5,4κ θα βγάλουν τα led,διζωνικό κλιματισμό, πιο απλό ύφασμα στο σαλόνι (206 μου έρχεται στο νου), ηλεκτρικά παράθυρα πίσω, το engine start κουμπί και την 48v μπαταρία. Και πάλι 5,4κ δεν φτάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

μήπως διάβασες λάθος?

Γιατί η active plus ήδη δεν έχει ζάντες αλουμινίου,αφρός αντί για ύφασμα στα καθίσματα και δεν έχει οθόνη στον πίνακα οργάνων.

Λογικά για αυτά τα 5,4κ θα βγάλουν τα led,διζωνικό κλιματισμό, πιο απλό ύφασμα στο σαλόνι (206 μου έρχεται στο νου), ηλεκτρικά παράθυρα πίσω, το engine start κουμπί και την 48v μπαταρία. Και πάλι 5,4κ δεν φτάνουν. 

Αυτό το άρθρο είδα:

https://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/Nees-times-gia-to-Peugeot-3008-Apo-27900-eyrw-me-130-aloga_244378.asp

Δεν ξέρω αν ισχύει, μπορεί να έχουν κάνει και λάθος.

Επεξ/σία από BTL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

μήπως διάβασες λάθος?

Γιατί η active plus ήδη δεν έχει ζάντες αλουμινίου,αφρός αντί για ύφασμα στα καθίσματα και δεν έχει οθόνη στον πίνακα οργάνων.

Λογικά για αυτά τα 5,4κ θα βγάλουν τα led,διζωνικό κλιματισμό, πιο απλό ύφασμα στο σαλόνι (206 μου έρχεται στο νου), ηλεκτρικά παράθυρα πίσω, το engine start κουμπί και την 48v μπαταρία. Και πάλι 5,4κ δεν φτάνουν. 

To άθλιο τιμόνι να βγάλουν και να βάλουν κανένα από ποδήλατο, και λεφτά θα γλυτώσουν και καλύτερο θα είναι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, paylidis είπε

To άθλιο τιμόνι να βγάλουν και να βάλουν κανένα από ποδήλατο, και λεφτά θα γλυτώσουν και καλύτερο θα είναι 😂

To τιμόνι μία χαρά είναι , ωραίο είναι που είναι και μικρότερο

Το καντράν είναι το θέμα εκεί που είναι που δεν βλέπεις τίποτα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/2/2023 στις 1:59 ΜΜ, JailbrokenDiesel είπε

καλησπερα, 

θα εμενα στο focus αλλα στην active εκδοση - εχει ραγες κ παιρνει μπαγαζιερα αμα χρειαστεις κ ειναι πολυ πλουσια εκδοση..
επισης 18αρες ζαντες για ελλαδα, δεν ξερω.. με τις 17 ειμαι κ τις λυπαμαι στους δρομους μας..

Το είχα στο μυαλό μου αλλά όχι ζεστά. Θα το τσεκαρω. 

Στις 20/2/2023 στις 2:15 ΜΜ, Zan_gachette είπε

Στη θέση σου θα κοιτούσα και το xceed. Είναι στις ίδιες διαστάσεις με focus και ας είναι crossover. Έχει και 7 χρόνια εγγύηση με 150.000 χλμ που την θεωρώ ανώτερη από τα 8 χρόνια 100.000 χλμ που έδινε η ford

Είμαι αρνητικά προκατειλημμένος με Kia, Hyundai. Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά τα θεωρώ 2ης κατηγορίας συγκριτικα με αυτοκίνητα τύπου Focus, Golf, A3, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsofras είπε

To τιμόνι μία χαρά είναι , ωραίο είναι που είναι και μικρότερο

Το καντράν είναι το θέμα εκεί που είναι που δεν βλέπεις τίποτα

Για εμένα το τιμόνι φταίει να σου πω την αλήθεια σε 2 αμάξια που το έχω δει. Παραείναι μικρό. Σαν τιμονιέρας PlayStation. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, paylidis είπε

Για εμένα το τιμόνι φταίει να σου πω την αλήθεια σε 2 αμάξια που το έχω δει. Παραείναι μικρό. Σαν τιμονιέρας PlayStation. 😂

Βασικά είναι πολύ ωραίο στο grip , αλλά εμένα κρέμαγαν οι ώμοι μου και με κούραζε στον αυχένα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βασικά είναι πολύ ωραίο στο grip , αλλά εμένα κρέμαγαν οι ώμοι μου και με κούραζε στον αυχένα

Αυτό ακριβώς… φίλος με 308 λέει νιώθω σα μαριονέτα που οδηγάει ψεύτικο αυτοκίνητο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

To τιμόνι μία χαρά είναι , ωραίο είναι που είναι και μικρότερο

Το καντράν είναι το θέμα εκεί που είναι που δεν βλέπεις τίποτα

αυτο ειπα ακριβως οταν μπηκα στο 308. Εχει την καλυτερη θεση οδηγησης στην κατηγορια του. Μονο που δεν βλεπεις το καντραν λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτό ακριβώς… φίλος με 308 λέει νιώθω σα μαριονέτα που οδηγάει ψεύτικο αυτοκίνητο 😂

Έχω διαφορετική γνώμη. Είναι απολαυστικό και κάνει το αυτοκίνητο ευκολοδήγητο, ειδικά μέσα στη πόλη και η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται, το αντίθετο.

Η θέση του καντράν είναι αυτή που χαλάει κάποιους. Εγώ δεν είχα θέμα.

 

 

Επεξ/σία από Peugeot208
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Peugeot208 είπε

Έχω διαφορετική γνώμη. Είναι απολαυστικό και κάνει το αυτοκίνητο ευκολοδήγητο, ειδικά μέσα στη πόλη και η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ακούσει κάποιον να διαμαρτύρεται, το αντίθετο.

Η θέση του καντράν είναι αυτή που χαλάει κάποιους. Εγώ δεν είχα θέμα.

 

 

Δε ξέρω δεν έχω μπει ποτε στο πειρασμό να οδηγήσω καινουργιο Peugeot. Σίγουρα ο συνδυασμός τιμονιού-καντράν είναι γελοίος αλλά ίσως είναι πρακτικός για κάποιους. Προσωπικά πάντως από τους 3 γνωστούς που έχω με νέα πεζό οι 2 είναι δυσαρεστημένοι (ο ένας με 2008 με τα ίδια θέματα με το Θωμά, εμετούς τα παιδιά κλπ)

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...