Προς το περιεχόμενο

Αγορα καινουργιου αυτοκινητου (γνώμες-ιδέες-προτάσεις-προσφορές)


paylidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Sakiz105 είπε

ναι συμφέρει περισσότερο της toyota. Το είχα κοιτάξει και εγώ με την attica. Εγώ έδινα το 41% μπροστά οπότε θεωρητικά μπορούσα,  αλλά πέραν της toyota (που ήταν ακριβότερη σε χρηματοδότηση στην ελλάδα πέρυσι) οι άλλες μου έβγαιναν πιο φθηνά και χωρίς μπερδέματα, τα έκαναν τα χαρτιά οι αντιπρόσωποι.

Έχει το καλό όμως ότι μπορείς να το εξοφλήσεις νωρίτερα και να γλιτώσεις τόκους

Τελικά τι πήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαιρετώ κ εγώ την ομάδα εδω πέρα, έφτασε ο καιρός για το πρώτο μου αυτοκίνητο. Υπάρχουν 20Κ στην άκρη για τον σκοπό αυτό και κοιτάζουμε ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑ

1)καινούριο

2)αυτόματο

3)όλες τις ψηφιακές ανέσεις που μπορεί να μας δώσει η τιμή αυτή (εννοείται android auto/car play/οθονη και κάμερα παρκαρίσματος ειναι στα βασικά μας, αν δεν εχει το προσπερνάμε)

Είχα ξεκινήσει να κοιτάζω το i10 το μακρινό 2019 που η τιμή της μεσαίας έκδοσης ειχε περίπου 14Κ αλλα δυστυχώς δεν ειχα τα χρήματα τότε και σε δόσεις ΔΕΝ το βάζω, αλλα δυστυχώς 17Κ που ζητάει τώρα δεν του τα δίνω για αυτά που προσφέρει.

Το νεο yaris δεν με τρελαίνει στο εσωτερικό του καθώς και ο πίνακας οργάνων που έχει.

Νομίζω σε όλα που με καλύπτει ειναι το νεο fabia (η μεγάλη έκδοση κιόλας, 1.0 turbo DSG) αλλά θα πρέπει να κάνω υπομονή κανένα χρόνο ακόμα για τα υπόλοιπα 3Κ που θέλει περίπου.

 

Περιμένω τις απόψεις σας σε αυτό και τις όποιες προτάσεις/ενστάσεις κλπ κλπ. Δεν κολλάμε σε μάρκες και εταιρίες.

 

Σε μεταχειρισμένο δεν πάω, αν ήταν θα ειχα δώσει χρήματα ήδη να πάρω κάτι. Πέρα του οτι ειναι πανάκριβα, όλα έχουν αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα πάνω πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Και να θελες βγήκε το νέο Kona το οποίο είναι πιο ακριβό.

Ναι έχεις δίκαιο και ξέχασα να το αναφέρω. Ένας επιπλέον λόγος ακύρωσης είναι ότι όσο περίμενα παρουσιάστηκε το νέο μοντέλο. Το οποίο βέβαια δεν με τρελένει εξωτερικά, αλλά εσωτερικά πρέπει να είναι πολύ καλύτερο από το προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TomCollins είπε

Το έχω κοιτάξει ήδη. Αλλά αφορά το 80% της αξίας του Ι.Χ. (άρα πρέπει να δώσεις το 20% μπροστά) και πρέπει να κάνεις μια ασφάλεια ζωής που προτείνουν επομένως είναι μία η άλλη με το επιτόκιο που θα πάρεις από την αντιπροσωπεία.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος το είχα κοιτάξει πριν λίγες βδομάδες, μήπως και συμφέρει καλύτερα από το υψηλό επιτόκιο της Toyota και τα δεδομένα είχαν ως εξής:

Toyota = 8.9% + 0.6%

Attica = 6.75% + 0.6% + ασφάλεια ζωής

Ναι, αλλά όχι να συμπληρώνω λάδια σε καινούριο αυτοκίνητο.

H Ford έχει χαμηλό επιτόκιο, εγώ είχα πάρει το Puma με 0.99% + 0.6%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gmts είπε

Στο Fiesta ST που παρήγγειλα,το επιτόκιο ειναι 2.99%. Το 2018 είχε όντως 0.99%.

Ευχαριστω για την ενημέρωση. Πολύ χαμηλό και πάλι.

Εγώ με παζάρια, για το 208, το είχα ρίξει από 8,1% σε 7,5% και πανηγύριζα.

Μη κοιτάτε αρχικές τιμές και ψευτοδώρα (π.χ. συναγερμους τις πλάκας), επικεντρωθειτε στο ποσό θα στοιχίσει συνολικά το αυτοκίνητο.

Από 16κ που πήρα δάνειο, πλήρωσα τελικά 19,5κ. Όχι συναγερμό, εταιρεία security θα είχα βάλει να το φυλάνε με τα 3,5κ κερατιάτικα... 😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/4/2023 στις 7:57 ΜΜ, Grim Ripper είπε

Αν έχεις επαγγελματικό ΑΦΜ ώστε να το περάσεις στην επιχείρηση τότε οκ, αλλιώς σαν ιδιώτης δεν αξίζει το leasing.

Σου είχα πει να το πας σε καλό μηχανικό για έλεγχο. 😛

Well, το πηγα στο Σαρακακη για ελεγχο για ανταλλαγη - μου το εβγαλε κομπλε εκτος απο ενα θεμα στη κρεμαριερα. Δε ξερω ποσο καλυτερο μηχανικο θα βρω. 

Χθες, καθως γυρνουσα, ξαναεμεινε αφου ανεβασε θερμοκρασια. Συμφωνα με το μηχανικο, επειδη πλεον δε παιρνει καν μπροστα μπορει να συγχωρεθηκε. Σιγουρα, τρυπησε το ψυγειο απο οτι φαινεται + φλαντζα. 

Οπότε, πλεον ειμαι χωρις αυτοκινητο (θα ξερω σιγουρα σε 2-3 βδομαδες). Αμα καποιος εχει συμβουλες προς τα που να κοιταξω, πολυ ευχαριστως.

Κοιταγα κυριως για leasing καθως οντως εχω επαγγελματικο ΑΦΜ. Δε χρειαζομαι αυτοκινητο για καθημερινο commuting καθως δουλευω απο το σπιτι. Κανω γυρω στα 12000 χλμ/ετος, σε ταξιδια κυριως.

Το civic το κοιταγα, καθως μου φανηκε ενδιαφερον αυτοκινητο με το συνδυασμο γκαζιου/ασφαλειας/ανεσης. 
Ειναι πολυ γενικο το post, καθως να πω την αληθεια ειμαι καπως χαμενος 😅


Ευχαριστω για το χρονο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2023 στις 4:50 ΜΜ, dtk-386 είπε

Δεν υπάρχει κινητήρας που να μην καίει λάδια αδερφέ.

Μπορούμε να συζητάμε σοβαρά ή θα γράφουμε ότι να 'ναι;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Hellwarrior είπε

Well, το πηγα στο Σαρακακη για ελεγχο για ανταλλαγη - μου το εβγαλε κομπλε εκτος απο ενα θεμα στη κρεμαριερα. Δε ξερω ποσο καλυτερο μηχανικο θα βρω. 

Χθες, καθως γυρνουσα, ξαναεμεινε αφου ανεβασε θερμοκρασια. Συμφωνα με το μηχανικο, επειδη πλεον δε παιρνει καν μπροστα μπορει να συγχωρεθηκε. Σιγουρα, τρυπησε το ψυγειο απο οτι φαινεται + φλαντζα. 

Οπότε, πλεον ειμαι χωρις αυτοκινητο (θα ξερω σιγουρα σε 2-3 βδομαδες). Αμα καποιος εχει συμβουλες προς τα που να κοιταξω, πολυ ευχαριστως.

Κοιταγα κυριως για leasing καθως οντως εχω επαγγελματικο ΑΦΜ. Δε χρειαζομαι αυτοκινητο για καθημερινο commuting καθως δουλευω απο το σπιτι. Κανω γυρω στα 12000 χλμ/ετος, σε ταξιδια κυριως.

Το civic το κοιταγα, καθως μου φανηκε ενδιαφερον αυτοκινητο με το συνδυασμο γκαζιου/ασφαλειας/ανεσης. 
Ειναι πολυ γενικο το post, καθως να πω την αληθεια ειμαι καπως χαμενος 😅


Ευχαριστω για το χρονο σας.

civic δεν ξερω αν αξιζει τα λεφτα που ζηταει (40κ)w + κοστος ασφαλειας/φορου πολυτελειας κτλ. Διλιτρο, γκάζι πιο αργό και από τα 1500αρια τουρμπο κορεας/γερμανίας, ανεση νορμαλ στην κατηγορία του.

Αν πας για leasing σε αυτο το budget, κοίτα την Giulia. Γνώμη μου, σε συμπεριφορα, ομορφια και άνεση δεν υπάρχει καλύτερο αμάξι στα λεφτά του. Σαν συντήρηση μην σου πω και φθηνότερα απτό civic. Απλά θα καίει σίγουρα ένα 9άρι σε σχέση με το civic που είναι πλήρως υβριδικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/4/2023 στις 6:22 ΜΜ, Xristaras12 είπε

 

 

Περιμένω τις απόψεις σας σε αυτό και τις όποιες προτάσεις/ενστάσεις κλπ κλπ. Δεν κολλάμε σε μάρκες και εταιρίες.

 

Σε μεταχειρισμένο δεν πάω, αν ήταν θα ειχα δώσει χρήματα ήδη να πάρω κάτι. Πέρα του οτι ειναι πανάκριβα, όλα έχουν αρκετές χιλιάδες χιλιόμετρα πάνω πλεον.

με 20κ όπως το θες δεν υπάρχει τίποτα 

το Σκόντα αυτόματο εγώ δεν θα πήγαινα,   κοντά είναι το i20 μόνο. Τιμιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bomber-21 είπε

Μπορούμε να συζητάμε σοβαρά ή θα γράφουμε ότι να 'ναι;

ε προφανως έχει πειστεί οτι οι αστοχίες είναι νορμαλ :) 

Στις 30/4/2023 στις 5:53 ΜΜ, dtk-386 είπε

Oλα καίνε και ειδικά τα καινούρια στο στρώσιμο. Ακόμα και τα Toyota που φαίνεται ότι έχεις αδυναμία.

Δεν υπάρχει "στρωσιμο" , οι κινητηρες έρχονται ηδη στρωμενοι απο το εργοστασιο πλεον εδω και πολλα πολλα χρονια.  Άλλα πράγματα στρώνεις σε καινούριο  -  αναρτήσεις,φρένα, σασμαν κλπ. - . Οχι κανενα χωρίς αστοχια δεν καιει ως καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mp123 είπε

με 20κ όπως το θες δεν υπάρχει τίποτα 

το Σκόντα αυτόματο εγώ δεν θα πήγαινα,   κοντά είναι το i20 μόνο. Τιμιο.

 

λόγω DSG; είναι το μόνο που φοβάμαι δυστυχώς αλλά το αυτόματο το θέλω βάσει ευκολίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xristaras12 είπε

λόγω DSG; είναι το μόνο που φοβάμαι δυστυχώς αλλά το αυτόματο το θέλω βάσει ευκολίας.

Το χιλιαρι δεν έχει θέμα με ροπές για βα το σπάει κ δεν έχω ακούσει κάτι έως τώρα. ΣΤα 1500 ναι βγάζουν ζημιές τα dsg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...