Προς το περιεχόμενο

Πλύσιμο αυτοκινήτου.


SinAkuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ πριν μια εβδομάδα παρέλαβα το Hyundai i10 από την αντιπροσωπεία στα τόσα χρόνια που οδηγώ είναι η πρώτη μου φορά που πήρα αυτοκίνητο καινούργιο, βέβαια επειδή θέλω να το προσέχω πολύ σε φάση είμαι καπνιστής αλλά μέσα στο αυτοκίνητο τσιγάρο δεν παίζει για κανένα λόγο αναρωτήθηκα και για το πλύσιμο, θέλω τουλάχιστον μία φορά το μήνα να το πλένω αλλά ανησυχώ για τις γρατσουνιές που θα προκληθούν από την βούρτσα πχ στο Labiko δεν νομίζω ότι η βούρτσα του δεν θα αφήσει τίποτα, να το πλύνω μόνος μου είναι ένα σενάριο που παίζει δύσκολα γιατί δεν μπορώ να πετάξω λάστιχο από τον 4 όροφο της πολυκατοικίας που μένω, έχετε να προτείνετε κάποιον που πλένει οχήματα και δίνει την απαραίτητη προσοχή σε αυτό που κάνει;

Η οι γρατσουνιές είναι αναπόφευκτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γρατζουνιες δεν ειναι αναποφευκτες, οι Αράχνες ειναι .

Σημασια εχει ομως σε τι βαθμο προκαλεις αραχνες και σε τι βαθος χρονου.

Αλλο να εχεις αραχνες που ισα που φαινονται στον ηλιο σε 2-3 χρονια  (και φευγουν με ενα σοβαρο γιαλισματακι ανα 5ετια ας πουμε ), και αλλο να εχεις τον κακο χαμο απο τον πρωτο μηνα ( οπως η πλειοψηφια δηλαδη ).

κανενα πλυντηριο της σειρας δεν πλενει, "τριβει" με οτι συνεπαγεται αυτο.

Οσο για το labiko μην χρησιμοποιησεις την βουρτσα απλα. Οτι βγει με το πιεστικο.

Επισης: οτι πληρωνεις περνεις. μη περιμενεις ο αλλος να κατσει πανω απο το αμαξι κανα 2ωρο για 10 ευρω.

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλά πλυντήρια που πλένουν στο χέρι. Τσεκαρε Google κ κάποιον θα βρεις κοντά σου. Επίσης αν δεν κάνω λάθος στην πλατεία του Χαλανδρίου το εκεί πλυντήριο πλένει στο χέρι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αράχνες ουσιαστικά ή από βρόμικες βούρτσες πλυντηρίων ή από βρόμικα σφουγγάρια που μπορεί να έχουν κρατήσει πετραδάκια ή σκληρή λάσπη. Πάντως διορθώνονται εύκολα με γυάλισμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αράχνες επίσης προέρχονται και απο την κυκλική φορά κατά το πλύσιμο και κατά το στέγνωμα. Αρα πλύσιμο μόνο με ευθειες κινήσεις και οχι κυκλικές. Επίσης στέγνωμα μόνο με αέρα και όχι με λεπίδα, δέρμα κλπ. Αλλιώς με ειδικές πετσέτες για στέγνωμα αυτοκινήτου. Επίσης πλύσιμο με την μέθοδο των 2 κουβάδων κλπ κλπ. 

Υπάρχουν αρκετά βίντεο στο Youtube για τον σωστό τρόπο πλυσιματος.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοτάξιδο , να το χαρείς στο δρόμο και πάντα να έχεις ασφαλή χιλιόμετρα.

Μη τρελένεσαι με το χρώμα , τις "αράχνες και τις κατσαρίδες" . Δε θα το έχεις για μια ζωή αλλά και για μια ζωή να το κρατήσεις άλλα έχουν σημασία. Μη γίνεις δούλος του "εργαλείου" σου.  Πλένε το με απλό νεράκι και σαπούνι , έχε και καθαρά τα τζαμια για να βλέπεις που πηγαίνεις κι όλα τα άλλα είναι υπερβολές και τζαμπα άγχη. 

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/11/2021 στις 7:36 ΜΜ, madboy είπε

Οι αράχνες επίσης προέρχονται και απο την κυκλική φορά κατά το πλύσιμο και κατά το στέγνωμα. Αρα πλύσιμο μόνο με ευθειες κινήσεις και οχι κυκλικές. Επίσης στέγνωμα μόνο με αέρα και όχι με λεπίδα, δέρμα κλπ. Αλλιώς με ειδικές πετσέτες για στέγνωμα αυτοκινήτου. Επίσης πλύσιμο με την μέθοδο των 2 κουβάδων κλπ κλπ. 

Υπάρχουν αρκετά βίντεο στο Youtube για τον σωστό τρόπο πλυσιματος.  

μέθοδος 2 κουβάδων, εν ολίγοις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Locke_John είπε

μέθοδος 2 κουβάδων, εν ολίγοις ;

https://www.autotriti.gr/autoaccessories/news/data/glitwste-lefta/5-PRAGMATA-poy-prepei-na-ksereis-gia-to-swsto-plysimo-toy-aytokinhtoy_188566_40749.asp

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Locke_John είπε

μέθοδος 2 κουβάδων, εν ολίγοις ;

Υπερτιμημενη μεθοδος με αμφιβολα αποτελεσματα σε σχεση με εναν κουβα και γρηγορο ξεπλυμα του σφουγγαριου πριν την επομενη "βουτα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...