Προς το περιεχόμενο

Πλύσιμο αυτοκινήτου.


SinAkuma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν δεν υπαρχει χωρος για πλυσιμο η δεν θες να γεμιζεις νερα, προτεινω και καποιο απο τα πλυντο-μονος-σου πλυντηρια. Τα πιεστικα τους κανουν πολυ καλη δουλεια, και κανουν ενα καλο, γρηγορο και οικονομικο πλυσιματακι. Φυσικα δεν ειναι detailing αλλα νομιζω οτι δεν ειναι αυτος ο σκοπος και σε καθε περιπτωση detailing σε καθημερινο αυτοκινητο δεν αξιζει, καθως πολυ ευκολα ξαναβρωμιζει

Εχουν και προσαρμοσμενες βουρτσες σε πιεστικο, αλλα προσοχη θα κανεις μονο ζαντες και χαμηλα στο μαρσπιε για τις πισσες. Θα προμηθευτεις και 4-5 πανακια μικροινων απο το Πρακτικερ, καποιο επωνυμο υγρο κερι (για μια στο τοσο) και το αμαξακι θα δειχνει σαν καινουργιο.

Φυσικα μπορεις να το δωσεις να στο πλυνουν στο χερι, θα πληρωσεις κατι παραπανω αλλα η αληθεια ειναι οτι το πλυσιμο του αυτοκινητου ειναι αγχολυτικο και ωρα περισυλλογης και αναζητησης εσωτερικης ηρεμιας για να το κανουν αλλοι😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Το εσωτερικό το κάνω πάντα μόνος μου γιατί τρέλαίνομαι να φεύγω από πλυντήριο και να βλέπω μέσα σκόνες. Παρόλα αυτά, δεν έχω βρει ένα σοβαρό πλυντήριο που να κάνει σωστή δουλειά, ή τη δουλειά που θελω εγώ τέλος πάντων, και δεν με πειράζει Αυτά τα πλύντο μόνος σου δεν μου δούλεψαν ποτέ, ειδικά όταν έχει ουρά και σε κοιτάνε οι από πίσω με το  "άντε τελείωνε" βλέμμα, και όταν θα ήθελα λίγο ακομα αλλά μου τελείωσαν τα κέρματα...
  Την αράχνη δεν πρόκειται να την γλιτώσεις,  οπότε ένα ελαφρύ γυάλισμα μια φορά κάθε 2 χρόνια με την πιο ψιλή αλοιφή είναι η λύση. 
Επίσης αν κάποιος γνωρίζει πλυντήριο προς τα βόρεια -Αγία Παρασκευή, Χαλανδρι, Μαρούσι κτλ- που να κάνει πλύσιμο στο χέρι + κέρωμα με ραντεβού η και όχι θα με ενδιέφερε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Chris92 είπε

Θα προτεινα να εξετασεις και τη λυση της κεραμικης επιστρωσης

 

αυτή είναι και η λύση για προστασία ενός καινούριου αυτοκινήτου.

κάνεις μια προσεκτική κεραμική και ενημερώνεσαι πόσο καιρό αντέχει και πότε θέλει επανάληψη.

θα σου βγει φθηνότερα σε βάθος χρόνου από το να πληρώνεις πλυντήρια κάθε μήνα μιας και το αυτοκίνητο μετά την κεραμική και λιγότερο θα λερώνεται, αλλά και ευκολότερα θα ξεβρωμίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2021 στις 3:02 ΜΜ, liakinen είπε

Γκαράζ υπάρχει; 

Ναι αλλά είμαι στον τέταρτο όροφο το γκαράζ είναι πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SinAkuma είπε

Ναι αλλά είμαι στον τέταρτο όροφο το γκαράζ είναι πολυκατοικίας.

Ρώτησα γιατί αν το αυτοκίνητο είναι στον δρόμο τότε όλη αυτή η φροντίδα γυάλισμα - κέρωμα - διπλοί κουβάδες κτλ θα σταματήσουν όταν θα δεις τις δύο τρεις πρώτες γρατζουνιές. Ακόμα και αν υπάρχει γκαράζ προσωπικά θα σου έλεγα αγόρασε έναν δικό σου κουβά από το σούπερ μάρκετ, μία πετσέτα, εγώ έχω αυτήν και είναι τέλεια https://www.skroutz.gr/s/22697839/Armor-All-Πανί-Μικροϊνών-XL-Στεγνώματος-για-Αμάξωμα-40009100.html?from=best_sellers_tag  ένα καλό σαμπουάν, χρησιμοποιώ χρόνια το παρακάτω https://www.skroutz.gr/s/11703087/Meguiar-s-Ultimate-Wash-Wax-G17748-1420ml.html ένα σφουγγάρι αυτοκινήτου και είσαι έτοιμος. Η ουσία είναι να χαίρεσαι το αυτοκίνητο και όχι να έχεις ψύχωση με αυτό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Και εγώ έχω καινούριο αυτοκίνητο, δεν έχω γκαράζ προς το παρόν και συνέχεια βρίσκω κουτσουλιές και σκόνες. Έχω δει τα Labiko και αλλα πλύνε το μόνος σου αλλά δεν είμαι σίγουρος πώς δουλεύουν. Έχω δει ότι δίνεις 1 ευρώ καί κάθε λεπτό χρήσης και έχει πλύνε, ξέπλυνε, προστασία και γυάλισμα. Ξέρεις κάνεις πώς γίνεται η διαδικασία; Λογικά θέλει ενα νερο, ενα σαπούνι, ενα νερό, ενα γυάλισμα; 

Screenshot_2024-04-10-19-21-38-429_com.google.android.apps.maps-edit.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο δύσκολο είναι;

Βάζεις κέρμα,δουλεύει το πιστόλι, πλένεις 

Πάρτα με την σειρά που τα έχει 

Άμα δεν θες ένα στάδιο,δεν τον επιλέγεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, tutuyo said:

Πόσο δύσκολο είναι;

Βάζεις κέρμα,δουλεύει το πιστόλι, πλένεις 

Πάρτα με την σειρά που τα έχει 

Άμα δεν θες ένα στάδιο,δεν τον επιλέγεις 

Ευχαριστώ για το ειρωνικό σχόλιο. Συγνώμη που δεν είχα και στο χωριό μου πιεστικό με αφρο και άλλο πιεστικό γυάλισμα και δεν ξέρω τη είναι η προστασία στο πλυντήριο. Στην φώτο φαίνεται να έχει οδηγίες αλλά δεν τις βγάζω, ευτυχώς με βοηθήσεις εσύ και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Gentleman88 είπε

Ξέρεις κάνεις πώς γίνεται η διαδικασία; Λογικά θέλει ενα νερο, ενα σαπούνι, ενα νερό, ενα γυάλισμα; 

Το σκεφτόμουνα να πάω αλλά από αυτά που μου είπαν δεν έχει νόημα. Πρέπει να το χεις κάνει πολλές φορές για να βγαίνουν μηχανικά οι κινήσεις και να σαι γρήγορος. Αλλιώς θα βάζεις συνέχεια μονόευρα μέσα. 

Βρες ένα βενζινάδικο με 5 ευρώ εξωτερικό πλύσιμο καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Nabuko said:

Το σκεφτόμουνα να πάω αλλά από αυτά που μου είπαν δεν έχει νόημα. Πρέπει να το χεις κάνει πολλές φορές για να βγαίνουν μηχανικά οι κινήσεις και να σαι γρήγορος. Αλλιώς θα βάζεις συνέχεια μονόευρα μέσα. 

Βρες ένα βενζινάδικο με 5 ευρώ εξωτερικό πλύσιμο καλύτερα. 

Δεν είναι οικονομικό το θέμα, δεν θέλω να το πάω και να μήν το προσέξουν. Θέλω να το δοκιμάσω και αυτό. Θεωρητικά πλύσιμο ξέπλυμα να θες 2-3 ευρώ, τα υπόλοιπα δεν ξέρω τι κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...