Προς το περιεχόμενο

Το roadmap για το «Apple Silicon» αποκαλύπτει τα επόμενα σχέδια της εταιρείας για τα Mac Pro και MacBook Air


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dikasths είπε

Οι τιμές της είναι λογικές κατά τη γνώμη μου αν σκεφτείς αυτά που προσφέρει

Μέχρι και πέρσι θα έλεγα ok, αλλα τα προϊόντα του 2021 είναι +600 σε σχέση των άλλων ετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα MacBook Pro i5/8BG/2019 με Blackmagic eGPU, και εξωτερικό 4K monitor. Το μηχάνημα απλά έσπερνε, και με κάλυπτε σε ολες τις απαιτήσεις. Multicams, color grading, 4Κ edit και export συνήθως σε 1080p για YouTube, αλλά και σε 4Κ δεν είχε κανένα πρόβλημα. Το κανάλι μου αφορά Mountain Bikes(http://youtube.com/c/mikesbikes2020) και τα πολλά streams σε Multicam είναι κάτι το σύνηθες για μένα.

Είχα δύο θέματα, που μου τα έλυσε το M1.

1. Θερμοκρασίες. Για την καθημερινότητα δεν είχα μεγάλο θέμα, αλλά το είχα πάνω σε βάση με ανεμιστήρα, σε περιβάλλον home office με μαξ 29 βαθμούς(σιχαίνομαι τα κλιματιστικά λόγω ρινιτιδας, και τα χρησιμοποιώ όταν δεν αντέχω πια), αλλά όταν του ζητούσα render που είχα ένα εξτρά ανεμιστήρα να φυσάει το πληκτρολόγιο. Κανένα πρόβλημα και με ικανοποιούσε σε ότι του ζητούσα.

2. Χώρος. Όντας home office με δύο παιδιά, χώρος για γραφείο δεν υπάρχει, οπότε πρέπει να "βολεύτω" σε ένα "γραφείο" 90εκΧ60εκ. Η οθόνη ούτως η άλλως είναι σε βάση που δεν "τρώει" χώρο. Με το Intel ήμουν πολύ περιορισμένος, με εξωτερικό keyboard και mouse.

Το Μ1, για να είμαι ειλικρινής πήρα το 16 GB, αλλά και το 8GB δεν έχει τεράστια διαφορά και:

1. Ξεφορτώθηκα την eGPU.

2. ξεφορτώθηκα τους ανεμιστήρες, ακόμα και σε render δεν ακούω τους εσωτερικούς, οπότε και να ενεργοποιούνται δεν ζορίζονται.

3. Κάνω ακριβώς ότι έκανα και καλύτερα, δεν έχω την παραμικρή έλλειψη. Office, Teams, Zoom, Remote Desktop, Davinci Resolve, etc.

4. Ησύχασαν τα αυτιά μου από τους ανεμιστήρες.

5. Έχω σημαντικά λιγότερη κατανάλωση ρεύματος.

 

Τώρα δεν ξέρω πως τα Μ1 pro/max θα μπορούσαν να σταθούν στον μέσο χρήστη. Προσωπικά δεν βλέπω λόγο αγοράς τους, εκτός απο επαγγελματίες υψηλών απαιτήσεων(8K video render, κλπ). Η Apple όμως έσπασε την μπάκνα γιατί:

1. Προσφέρει πια απόδοση χωρίς κατανάλωση. Σε ένα κόσμο που όλοι πρέπει να μειώσουμε το αποτύπωμα μας, δεν μπορείς να έχεις έναν υπολογιστή που καταναλώνει ενέργεια περισσότερη από όλο τον φωτισμό, της τηλεόρασης, και του φούρνου μικροκυμάτων σε μια μέρα.

2. Συνεχίζει και εξελίξει τα chips, δεν θα μου έκανε περίεργο αν σε 5 χρόνια τα datacenters των cloud providers τα τρέχαν σε Mac Pro desktops, όταν αυτά βγούν και έχουν M generation chips.

Αυτά...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cts είπε

Αλήθεια, πριν πάρετε θέση σε κάτι εκφράζοντας την άποψη σας, έχετε τσεκάρει αν ισχύει στο παραμικρό αυτό που θα γράψετε; 

Συγκριτικά τα 16 MacBook Pro M1MAX maxed out σε σχεση με το αντιστοιχο max out 15αρι intel, είναι πανω απο 1000 ευρώ φθηνότερο και υπερπολλαπλάσια γρηγορότερο. 

Αυτή τη στιγμή τι να κάνουμε, η apple δεν παίζεται και για αυτά που προσφέρει είναι πολύ πιο οικονομική από παλιά (απίστευτο αλλά αληθινό) και γενικά πολύ φθηνή ανάλογα τι θα πάρεις. Ένα MacBook Air M1 δεν έχει ανταγωνισμό πουθενα και το παίρνεις με κατω απο 1000 ευρώ τι να λεμε τωρα. Haters gonna hate. 

Το θέμα δεν είναι μόνο το hardware, αλλά και το software. Η Apple έχει ένα ωραίο οικοσύστημα με πολύ ποιοτικές εφαρμογές, αλλά δε φτάνει την ποικιλία των windows, ούτε τη συμβατότητά τους. Πχ στα λογιστικά, που εργάζομαι, δεν υπάρχει τίποτα. Σε συγκεκριμένουςεπαγγελματικούς κλάδους υπάρχεί πολύ ποιοτικό software και το καταλαβαίνω που κάποιοι πηγαίνουν εκεί. Από τη μεριά του απλού χρήστη δε νομίζω ότι συμφέρουν. 

Πχ για απλή δουλειά δεν χρειάζεσαι καν ένα Μ1, κάνεις τα πάντα με πολύ χαμηλότερο hardware, άρα δε χρειάζεται να δώσεις πχ 1000+ ευρώ. Επιπλέον, ο απλός χρήστης δε θέλει να μάθει να χειρίζεται 2 διαφορετικά λειτουργικά, οπότε, επειδή όλα σχεδόν γύρω του είναι Windows, καλό είναι να πάει σε Windows.

Τέλος, ο απλός χρήστης θέλει και κανένα παιχνιδάκι και εκεί τα Mac χάνουν πολύ σε σχέση με Windows.

Συνοπτικά, τα Mac προσφέρουν αρκετές λύσεις, αλλά και περιορισμούς (κυρίως λόγω software), που ο μέσος χρήστης ΔΕΝ χρειάζεται. Η αλήθεια είναι ότι ούτε η Apple χρειάζεται τον μέσο χρήστη. Ποντάρει περισσότερο στο μέγιστο κέρδος/πελάτη, παρά στο κέρδος λόγω πλήθους πελατών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, aris25678 είπε

Μέχρι και πέρσι θα έλεγα ok, αλλα τα προϊόντα του 2021 είναι +600 σε σχέση των άλλων ετών.

Έτσι είναι, σε ό,τι αφορά όμως τα top προϊόντα της, τα οποία δεν απευθύνονται στο μέσο χρήστη (πολύ περισσότερο στον απλό χρήστη). Δε χρειάζεσαι το ipad pro εκτός αν είσαι power user γραφικών, οπότε πας στο πολύ πιο οικονομικό ipad air (ο απλός χρήστης και ακόμα πιο φτηνό ipad). Δε χρειάζεσαι το macbook pro με m1 max, μπορείς να πας στο πιο απλό και πιο οικονομικό. Δε χρειάζεσαι το iphone pro max, μπορείς με το απλό iphone να κάνεις τη δουλειά σου το ίδιο καλά. Γενικά ακρίβυναν οι top σειρές της, τα προϊόντα για το μέσο χρήστη έχουν μια χαρά τιμές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dikasths είπε

Έτσι είναι, σε ό,τι αφορά όμως τα top προϊόντα της, τα οποία δεν απευθύνονται στο μέσο χρήστη (πολύ περισσότερο στον απλό χρήστη). Δε χρειάζεσαι το ipad pro εκτός αν είσαι power user γραφικών, οπότε πας στο πολύ πιο οικονομικό ipad air (ο απλός χρήστης και ακόμα πιο φτηνό ipad). Δε χρειάζεσαι το macbook pro με m1 max, μπορείς να πας στο πιο απλό και πιο οικονομικό. Δε χρειάζεσαι το iphone pro max, μπορείς με το απλό iphone να κάνεις τη δουλειά σου το ίδιο καλά. Γενικά ακρίβυναν οι top σειρές της, τα προϊόντα για το μέσο χρήστη έχουν μια χαρά τιμές.

Δεν είναι ακριβώς έτσι και θα σου εξηγήσω το γιατί, πχ εάν θέλω να πάρω macbook σήμερα θα πρέπει να πάω σε m1 και όχι σε intel, θα είναι ηλίθιο να πάω σε intel όχι μόνο για λογους επιδόσεων αλλα κυρίως υποστήριξης - αναβαθμίσεων. Κάτοχος macbook pro 13 mid 2014 που ακόμα παίζει τέζα το μηχάνημα στην ουσία το βάζω κώλο,  διότι από φέτος σταμάτησε να το υποστηρίζει σε λειτουργικό, πρέπει να κάνω μαιμουδιες για να περάσω Monterey, όποτε όπως σου είπα πας με κλειστά μάτια σε m1 του 2021 γιατί του 2020 δεν αξίζει να δώσεις 1500 χωρίς έξοδο hdmi - card reader και αποτυχημένο touch bar (το κατάλαβαν και οι ίδιοι ) όποτε πας στα 2400 του 2021. Τώρα τα ξεκινάει από 2400, έμενα μου φαίνονται πολλά ,αλλα οκ όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω το καταλαβαίνω, νέα τεχνολογία, λεφτά σε ερευνά έριξαν δεν τα βρήκαν έτοιμα αλλα να φτάσει το iphone στα 2000 ε εντάξει είναι υπερβολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Γίνεσαι κουραστικός και γκρινιάρης , εγώ είχα απαντήσει σε προηγούμενο μνμ του και όταν κατάλαβε την κοτσάνα το γύρισε στα notebooks. Τέλος πάντων σε βαρέθηκα , όποιος τα διαβάσει τα μνμ με την σωστή σειρά καταλαβαίνει την παράλογη επιμονή στο λάθος που καταντάει καφριλα.

Πρώτον δεν χρειάζεται να γίνεσαι επιθετικός. Ποια ακριβώς κοτσάνα είπα;; Σχολιάζεις ότι είναι πολύ ακριβά μηχανήματα και αναφέρεσαι στα λαπτοπ. (Αυτά φοράνε μέχρι στιγμής το τελευταίο chip) Εγώ μοντάρω από το 2004 επαγγελματικά και πάντα είχα pc. Εσυ έχεις δοκιμάσει αυτά που σε ρώτησα;;; Έχεις δοκιμάσει να μοντάρεις στο Μ1;;;; Ο λόγος που έκανα την σύγκριση ακόμη και με τον Μ1 είναι ότι εγώ είμαι ευχαριστημένος σε σχέση πάντα με τα χρήματα που έχουν και τα μεν και τα δε. Και σε ξανά ρωτάω: έχεις μοντάρει ποτέ βίντεο στον επεξεργαστή μου μας λες χωρίς άλλη κάρτα γραφικών και με 16Gb μνήμη;;;;;; Δεν είχα καμία απολύτως όρεξη αν θα έχω για λογότυπο μήλο, πορτοκάλι ή καρπούζι. Θέλω απλά να κάνω τη δουλεια μου χωρίς να χτικιάζω… θα σεβαστώ την άποψη σου αλλά αν θες να έχεις γνώμη και όχι άποψη δοκίμασε το και εσυ στην πράξη αυτό που σου λέω. Αν θες πάντως μπορείς να έρθεις στον χώρο μου να το δεις και μετά να μας πεις την γνώμη σου. Και σου κάνα λέω κάτι που για μένα κανεις λάθος. Όταν παίρνεις ένα μηχάνημα που κάνει 1409€ από επίσημο αντιπρποσωπο(isystem) και κανεις άνετα επαγγελματική δουλεια, εγώ προσωπικά δεν το θεωρώ ακριβό μηχάνημα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, taspo είπε

αγόρασα ένα Mac mini M1 με 16Gb μνήμη και 512Gb δίσκο. Μαζί με την 3ετή εγγύηση το μηχάνημα πήγε στα 1450€ και τον χρησιμοποιώ για μοντάζ χωρίς κανένα πρόβλημα ακόμη και για βίντεο 4Κ. Αν ήθελα να στήσω ένα αντίστοιχο pc ήθελα τουλάχιστον 2000€ με τις τιμές που έχουν πάει οι κάρτες γραφικών.

 

6 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Μπορούσες να πάρεις intel I9 11900Κ με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών UHD750 θα ήταν πολύ γρηγορότερο και πολύ φθηνότερο.

Δεν σχολίασα γιατί το πήρες ούτε αν ήταν η καλύτερη λύση για εσένα. Ουτε είπα πόσο καλό ή κακό είναι , καλά έκανες και το πήρες , να το χαίρεσαι. Σχολίασα το άκυρο συμπερασμα σου , με 1000 ευρώ έφτιαχνες πολύ γρηγορότερο pc.

 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, aris25678 είπε

Δεν είναι ακριβώς έτσι και θα σου εξηγήσω το γιατί, πχ εάν θέλω να πάρω macbook σήμερα θα πρέπει να πάω σε m1 και όχι σε intel, θα είναι ηλίθιο να πάω σε intel όχι μόνο για λογους επιδόσεων αλλα κυρίως υποστήριξης - αναβαθμίσεων. Κάτοχος macbook pro 13 mid 2014 που ακόμα παίζει τέζα το μηχάνημα στην ουσία το βάζω κώλο,  διότι από φέτος σταμάτησε να το υποστηρίζει σε λειτουργικό, πρέπει να κάνω μαιμουδιες για να περάσω Monterey, όποτε όπως σου είπα πας με κλειστά μάτια σε m1 του 2021 γιατί του 2020 δεν αξίζει να δώσεις 1500 χωρίς έξοδο hdmi - card reader και αποτυχημένο touch bar (το κατάλαβαν και οι ίδιοι ) όποτε πας στα 2400 του 2021. Τώρα τα ξεκινάει από 2400, έμενα μου φαίνονται πολλά ,αλλα οκ όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω το καταλαβαίνω, νέα τεχνολογία, λεφτά σε ερευνά έριξαν δεν τα βρήκαν έτοιμα αλλα να φτάσει το iphone στα 2000 ε εντάξει είναι υπερβολή.

Συγνώμη αλλά το να διαγράφεις από τις επιλογές το περσινό Macbook λες και πρέπει να πάει αποθήκη και δεν απευθύνεται σε κανέναν είναι ένα μεγάλο άλμα. Ειδικά όταν το base Macbook Air M1 πραγματικά δεν έχει ανταγωνισμό στην τιμή του.

Αν εσύ θες να δώσεις 2.4 φορές την τιμή του Macbook Air για τον οποιοδήποτε λόγο, με γειά σου με χαρά σου. Aλλά αυτό δεν σημαίνει ότι λόγω των ports "αναγκάζονται" οι περισσότεροι να πανε σε Pro 2021. Όσο για το touch bar, σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να πάει ακριβώς στο Αir 2020 αντι για Pro 2020.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, jgeorgiou said:

Μπορούσες να πάρεις intel I9 11900Κ με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών UHD750 θα ήταν πολύ γρηγορότερο και πολύ φθηνότερο.

Στην 2η γενιά M1 που κυκλοφορεί και πραγματικά αξίζει αλλά οι τιμές έχουν "εκτοξευτεί". Η APPLE με τις νέες τιμές της , ξανα-βγάζει από το οπτικό της πεδίο οικιακούς χρήστες (all around users) που θα το προτιμούσαν γιατί έχει το κορυφαίο perf/watt της αγοράς και είναι και πανίσχυρο brand. Πλέον είναι απλά APPLE-II που είναι "ελιτιστικη" απλά έχει πολύ ποιο καλά quality(τεχνολογικά προηγμένα) προιόντα σε σχέση με το παρελθόν. Μάλλον η λογική είναι ότι πέρα από αυτούς που θα τα χώσουν χοντρά γιατί το χρειάζονται , θα κάτσουν και μερικοί φραγκάτοι απλοί καταναλωτές που θα το πάρουν για την "μούρη".

Δεν βγαζει απο το οπτικο πεδιο τους οικιακους χρηστες καθολου. Ενας οικιακος χρηστης εχει να επιλεξει μεταξυ MacMini M1 των 700 ευρω, με MacBook Air M1 των 1100 ευρω και με iMac M1 των 1300-1500 ευρω. Ναι δεν υπαρχει mac με 300-400 ευρω αλλα ο οικιακος χρηστης σαφως και δεν χρειαζεται τα Pro μηχανηματα που κανουν 3 και 4 χιλιαρικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Snolly είπε

Δεν βγαζει απο το οπτικο πεδιο τους οικιακους χρηστες καθολου. Ενας οικιακος χρηστης εχει να επιλεξει μεταξυ MacMini M1 των 700 ευρω, με MacBook Air M1 των 1100 ευρω και με iMac M1 των 1300-1500 ευρω. Ναι δεν υπαρχει mac με 300-400 ευρω αλλα ο οικιακος χρηστης σαφως και δεν χρειαζεται τα Pro μηχανηματα που κανουν 3 και 4 χιλιαρικα.

Αυτό που λες είναι βάσιμο αν επιμείνει με την 1η γενιά και την πλασάρει ενεργά προς το πλατύ οικιακό καταναλωτικό κοινό που θέλει φθηνό-αξιόπιστο και καλό brand. Στο σχόλιο μου είχα στο μυαλό μου την 2η γενιά και την τιμολογιακή πολιτική τους , το γράφω σαφώς άλλωστε. 

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

 

Δεν σχολίασα γιατί το πήρες ούτε αν ήταν η καλύτερη λύση για εσένα. Ουτε είπα πόσο καλό ή κακό είναι , καλά έκανες και το πήρες , να το χαίρεσαι. Σχολίασα το άκυρο συμπερασμα σου , με 1000 ευρώ έφτιαχνες πολύ γρηγορότερο pc.

 

Αναφέρεσαι σε έναν επεξεργαστή που από μόνος του κάνει 515€ θες να μας εξηγήσεις πως φτιάχνεις γρηγορότερο pc με 1000€;;; Εγώ αυτό που είπα είναι ότι αν θες να στήσεις έναν υπολογιστή με κατά γραφικών και να είναι αξιόλογος θες 2000€; Κάνω λάθος;; Επίσης η βασική μου ένσταση είναι σε αυτό που αναφέρεσαι ότι έχουν ξεφύγει οι τιμές της apple. Και στο ξανά λέω: για έναν απλό χρήστη κάνει και τη δουλεια του με 737€. Παίρνει έτοιμο ολοκληρωμένο μηχάνημα. Θα μου πεις μπορεί να πάρει και ένα i3 με πολύ λιγότερα χρήματα. Αλλά μην λέμε ότι η apple έχει ξεφύγει στις τιμές… Εκεί που θα συμφωνήσουμε όλοι εδώ μέσα είναι ότι έχουν ξεφύγει τα πάντα. Οι κάρτες γραφικών, η xiaomi, η βενζίνη τα πάντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 minutes ago, jgeorgiou said:

Αυτό που λες είναι βάσιμο αν επιμείνει με την 1η γενιά και την πλασάρει ενεργά προς το πλατύ οικιακό καταναλωτικό κοινό που θέλει φθηνό-αξιόπιστο και καλό brand. Στο σχόλιο μου είχα στο μυαλό μου την 2η γενιά και την τιμολογιακή πολιτική τους , το γράφω σαφώς άλλωστε. 

Κακως το βλεπεις ως 2η γενια. Η Pro σειρα της 1ης γενιας ειναι οι Μ1 pro και max. Γι αυτο και δεν λεγονται Μ2.

Η καθε γενια θα εχει ενα απλο τσιπ για οικιακους χρηστες και τα προ της που θα ειναι τα πανακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Συγνώμη αλλά το να διαγράφεις από τις επιλογές το περσινό Macbook λες και πρέπει να πάει αποθήκη και δεν απευθύνεται σε κανέναν είναι ένα μεγάλο άλμα. Ειδικά όταν το base Macbook Air M1 πραγματικά δεν έχει ανταγωνισμό στην τιμή του.

Αν εσύ θες να δώσεις 2.4 φορές την τιμή του Macbook Air για τον οποιοδήποτε λόγο, με γειά σου με χαρά σου. Aλλά αυτό δεν σημαίνει ότι λόγω των ports "αναγκάζονται" οι περισσότεροι να πανε σε Pro 2021. Όσο για το touch bar, σε όποιον δεν αρέσει μπορεί να πάει ακριβώς στο Αir 2020 αντι για Pro 2020.  

 Δεν με απασχολεί τι κάνουν οι περισσότεροι αλλα το τι κάνω εγώ, και εγώ χρειάζομαι το hdmi, για να μην μακρηγορήσουμε το ολο θέμα είναι οι φετινές τιμές (2021) είναι είναι αυξημένες, δεν μπαίνω καν σε συζήτηση για μοντέλα προηγούμενων ετών διότι εκεί ναι ήταν οι τιμές ανεκτές, μιλάω για φέτος τι γίνεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, aris25678 said:

 Δεν με απασχολεί τι κάνουν οι περισσότεροι αλλα το τι κάνω εγώ, και εγώ χρειάζομαι το hdmi, για να μην μακρηγορήσουμε το ολο θέμα είναι οι φετινές τιμές (2021) είναι είναι αυξημένες, δεν μπαίνω καν σε συζήτηση για μοντέλα προηγούμενων ετών διότι εκεί ναι ήταν οι τιμές ανεκτές, μιλάω για φέτος τι γίνεται.

 

δεν ειναι θεμα χρονιας. περυσι εβγαλε τα οικιακα μηχανηματα, φετος τα προ. αν θες HDMI παιρνεις το οικιακο μηχανημα και εναν ανταπτορα. δεν πας να δωσεις 3x τα λεφτα για το HDMI. να γκρινιαξουμε γιατι δεν εχει το οικιακο μηχανημα HDMI ναι, μαζι σου, αλλα για το θεό δεν παει κανεις να παρει μηχανημα 3000 ευρω επειδη εχει HDMI

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...