Προς το περιεχόμενο

Mετα απο 9 χρονια αναβαθμιση


GIANNIS400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2022 στις 10:35 ΠΜ, turbat0s είπε

Άρα και με μια παλαιότερη μητρική (χωρίς m2) βάζοντας τέτοιο κονβερτοράκι βλέπεις read ~3000?

Για ποια σκέφτεστε και με ποιο επεξεργαστή;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/2/2022 στις 10:08 ΜΜ, turbat0s είπε

asrock h97m pro4

Απ' ότι βλέπω έχει PCIe 2.0 x4 οπότε όπως αναφέρθηκε max 1.800MB/s.

Σε δικιά μου 775 με NVME του 20άρικου:

Spoiler

3.png

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Απ' ότι βλέπω έχει PCIe 2.0 x4 οπότε όπως αναφέρθηκε max 1.800MB/s.

Σε δικιά μου 775 με NVME του 20άρικου: https://www.insomnia.gr/forums/topic/765227-οδηγός-εγκατάστασης-m2-nvme-σε-μητρικές-που-δεν-διαθέτουν-αντίστοιχη-θύρα/

3.png

και x16 εχει Τερη και εκει μπορει να μπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Τέρης Α. είπε

Κάτσε να απαντηθεί αυτή η ερώτηση.

Γι αυτο τον ρωταω τι εχει , αναλογως την καρτα εγω θα την εβαζα στο 2.0x16 και στο 3.0X16 θα πετουσα τον nvme

Αμεση διαθεσιμοτητα

https://www.e-shop.gr/savio-ak-41-pci-e-to-m2-nvme-adapter-m-key-p-PER.586013

και nvme με ψυκτρα  https://www.e-shop.gr/ssd-adata-aswordfish-500g-c-swordfish-500gb-m2-2280-pcie-gen3x4-nvme-p-PER.331595

Πες μας καρτα γραφικων τι εχεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Δεν υπάρχει κάρτα, τα ενσωματωμένα του cpu.

Αυτο που ειπα πιο πανω στην pci-e 3.0 βαζεις τον ανταπτορα με τον nvme , καθαρη εγκατασταση win και γινεται turbato το πισι σου

Οι ταχυτητες των pci-e  για να μη ρωτατε πως και τι

949847725_Screenshot2022-02-03at10-29-14PCIe30vs20-WhatistheDifference-PCGuide101.png.e5e487fc8cf895ead4f508e39b333524.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 28/1/2022 στις 1:28 ΠΜ, 50EuroUser είπε

Άμα βάλεις nvme adapter στην Z87 στο PCIEX4 που είναι 2.0 θα 'χεις κόφτες στα 1.8~2GB/sec λόγω Gen2 X4. Πρέπει επίσης να μοντάρεις το bios για να κάνεις boot απο τον Nvme. Eίναι εύκολο και αν είσαι τυχερός μπορεί να υπάρχει ήδη απο κάποιον στο win-raid. Για τις μνήμες που λες αμα ψήνεις αγορά απο ebay υπάρχουν used 2x4GB DDR3 kit Hynix AFR/BFR στο ~20αρικο. Αυτές αν και used παίρνουν καλό σκάλισμα και χωρίς κόπο θα 'χεις 2133~2400, θα παίξει ρόλο και τι IC φοράνε αυτές που 'χεις ήδη. Οι πιο πολλές 2400C11 που έχουν μείνει στην αγορά απο τα timings 11-13-13 και μόνο μάλλον είναι 4Gbit AFR/BFR και αυτές, νομίζω τα πολύ σπέσιαλ ήταν MFR.

Πάντως 40€ για αγορά 2x4GB απο μαγαζιά/αγγελίες δεν αξίζει για κανένα λόγο ... απλά κάνε μια έρευνα και δες πόσο πάνε τα DDR4 16GB.

 

τωρα σωθηκες, δεν κατεχω απο bios, παιζει δλδ να μην μπουταρει?

το θεμα ειναι τι να παρω και απο που, το 2ο ερωτημα μου ειναι οτι αν αφησω τις 2Χ4giga ραμ κορσεϊρ που εχω πανω θα δουλευέι καλα ή πρεπει να διπλασιασω και την ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εγω παιδια αν ειχα αυτο το μηχανημα, θα εβαζα τις οικονομικοτερες 2x16gb μνημες, Θα επερνα κι εναν samsung 1TB απλο ssd η και μεγαλυτερης χωριτικοτητας ( χρησιμος και για την μελλοντικη αναβαθμιση) και θα εκανα υπομονη, μεχρι να αναβαθμισω επεξεργαστη, μητρικη, μνημες, καρτα γραφικων. και ισως οθονη. Σε εμενα θα αρκουσαν αυτα, βεβαια οι αναγκες του καθενος μας ειναι διαφορετικες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικη μου αποψη ειναι οτι δεν πρεπει να πεσουν αλλα χρηματα σε 4η γενια intel.

Οπως και να εχει 100 ευρω απο τον 4670 τη Ζ87 και τις μνημες σου θα τα πιασεις.

Απο τη στιγμη που υπαρχει καρτα γραφικων παιρνεις 10105 με 68 ευρω,μητρικη msi H510 με 68 ευρω,G.skill 16gb 3200 με 53 ευρω το συνολο 189 ευρω.Αφαιροντας τα 100 ευρω με 89 ευρω εχεις καινουργιο μηχανημα απειρως γρηγοροτερο απ' οτι εχεις σημερα.Προσθετεις κι εναν nvme της επιλογης σου και καθαρισες.Με 50 ακομα βαζεις 10400f εξαπυρηνο.

Η μητρικη σημειωτεον παιρνει και ολη την 11η γενια της intel,και οι μνημες υποστηριζουν απο ταχυτητα (3200) ολες τις επομενες αναβαθμισεις σου σε επεξεργαστη.

Αυτη για μενα ειναι η σωστη οικονομικη οδος.Εαν θελεις κατι καλυτερο φυσικα υπαρχει και σε μητρικη,και σε μνημες και σε επεξεργαστη να ανεβεις οσο θελεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν περάσει 6+ μήνες από τότε που ο ts άνοιξε το θέμα, νομίζω ότι αν είχε όντως ανάγκη την αναβάθμιση, θα την είχε ήδη κάνει..

Επεξ/σία από LaMereda
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...