Προς το περιεχόμενο

Dell Vostro 3500 στα 449€ @ cosmote.gr


ptsoros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, nk9 είπε

Τελικά η καθυστέρηση παρατηρείται μόνο εάν πριν την έναρξη των windows μπω στο bios (με f2 ή f12). Ακόμα κι αν δεν αλλάξω κάποια ρύθμιση, από την ώρα που θα πατήσω exit θέλει κάνα διλεπτο για να ξεκινήσει το λειτουργικό. Άλλαξα και την ρύθμιση που μου είπες αλλά δεν υπήρξε διαφορά στον χρόνο.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Λίγο κουλό δεν είναι να σχετίζεται με την ram;

Συνήθως υπάρχει αυτή η καθυστέρηση εκεί, όταν αλλάζει το hardware. Οπως θα είδες ομως το bios της Dell είναι αρκετά πιο εξελιγμένο σε σχέση με τους υπόλοιπους κατασκευαστές (ειδικά σε φτηνά λαπτοπ) και ίσως κάποια ρύθμιση να μη του αρέσει. Δοκίμασες κάποιο bios reset ή να κάνεις εκ νέου update;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, dith είπε

Συνήθως υπάρχει αυτή η καθυστέρηση εκεί, όταν αλλάζει το hardware. Οπως θα είδες ομως το bios της Dell είναι αρκετά πιο εξελιγμένο σε σχέση με τους υπόλοιπους κατασκευαστές (ειδικά σε φτηνά λαπτοπ) και ίσως κάποια ρύθμιση να μη του αρέσει. Δοκίμασες κάποιο bios reset ή να κάνεις εκ νέου update;  

Καλημέρα.

Όχι, δεν δοκίμασα κάτι από αυτά. Μπορώ να τα δοκιμάσω σήμερα (προφανώς εννοείς update του bios ή load default).

Δεν είναι όμως περίεργο που η καθυστέρηση παρατηρείται λόγω της εισόδου στο bios, δίχως να δοθεί εντολή για εκτέλεση οποιαδήποτε εργασίες; Το καταλαβαίνω το σοφιστικέ της ιστορίας, αλλά μου κάνει εντύπωση αυτό. Απλά με μια είσοδο και ταυτόχρονα έξοδο και το διλεπτο εμφανίζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, load default και μετά update ή πέρασμα ξανα του ίδιου (αν δεν υπάρχει αναβάθμιση)

Δεν έχω τόση βαθιά γνώση της αρχιτεκτονικής που έχει αποφασίσει η Dell. Υποθέτω μόνο, οτι με την είσοδο εξαναγκάζεται να επαν-επιβεβαιώσει την/τις σωστές παραμέτρους διαλειτουργικότητας του υλικού.

Επαναλαμβάνω, οτι απο την δική μου εμπειρία, δεν συναντώ αυτή η συμπεριφορά (καθυστέρηση ακόμα κι αν δεν πειραξεις ρυθμιση), αλλά είναι πολύ συνηθισμένο όταν πειράζεις ρυθμίσεις και στην πρώτη εκκίνηση τεσταρονται και αποθηκευονται οι νέες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dith είπε

Ναι, load default και μετά update ή πέρασμα ξανα του ίδιου (αν δεν υπάρχει αναβάθμιση)

Δεν έχω τόση βαθιά γνώση της αρχιτεκτονικής που έχει αποφασίσει η Dell. Υποθέτω μόνο, οτι με την είσοδο εξαναγκάζεται να επαν-επιβεβαιώσει την/τις σωστές παραμέτρους διαλειτουργικότητας του υλικού.

Επαναλαμβάνω, οτι απο την δική μου εμπειρία, δεν συναντώ αυτή η συμπεριφορά (καθυστέρηση ακόμα κι αν δεν πειραξεις ρυθμιση), αλλά είναι πολύ συνηθισμένο όταν πειράζεις ρυθμίσεις και στην πρώτη εκκίνηση τεσταρονται και αποθηκευονται οι νέες

Θα τα δοκιμάσω και αυτά και βλέπουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ipal είπε

Μήπως να φτιάξετε ένα θέμα στο hardware γιατί το troubleshooting του λάπτοπ εδώ στις προσφορές ανεβάζει το post χωρίς λόγο. 

Όποιος έχει διάθεση για βοήθεια ας απαντήσει.

Ευχαριστώ.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...