Προς το περιεχόμενο

Windows 7 setup "A media driver your computer needs is missing"


Georgz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/11/2021 στις 12:50 ΠΜ, Georgz είπε

κατέβασα μια σχετικά untouched έκδοση (εκτός από περασμένα όλα τα updates και Sata, usb3 drivers)

Το πρόβλημα ξεκινά από εδώ απ' ότι φαίνεται. Ποια έκδοση κατεβάσατε (από που);

Έχω εγκαταστήσει Windows 7, 8.1, 10, 11 σε πάνω από 5 μητρικές 775 τα τελευταία τρία χρόνια κι ακόμα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Το πρόβλημα ξεκινά από εδώ απ' ότι φαίνεται. Ποια έκδοση κατεβάσατε (από που);

Έχω εγκαταστήσει Windows 7, 8.1, 10 σε πάνω από 5 μητρικές 775 τα τελευταία τρία χρόνια κι ακόμα δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Πολύ σωστά! Ετσι θα έπρεπε να συμβαίνει κανονικά, ούτε εγώ είχα αντιμετωπίσει ποτέ κανένα πρόβλημα. Η έκδοση που κατέβασα όπως είπα και πριν είναι μερικώς πειραγμένη, δεν είναι από κάποιο official image που είχα από 7ρια ούτε από κάποιο επίσημο λινκ της Microsoft.

Πάραυτα δεν την λες και παράνομη (είναι απλά ενημερωμένη) γιατί σου δείνει την επιλογή να βάλεις το αυθεντικό κλειδί όπως έκανα και εγώ.

Οι αλλαγές που έχει όπως αναφέρω και παραπάνω είναι τα ενσωματωμένα updates και οι drivers για usb3, sata και δίκτυο, όπου οι συγκεκριμένοι (θεωρητικά) ξεκινούν και "τρέχουν" ένα βήμα πριν την επιλογή του δίσκου για φορμάτ.

Λογικά σε εκείνο το σημείο πρέπει να συμβαίνει κάτι,  διότι ενώ υπάρχουν και δουλεύουν ως οδηγοί, θέλουν συγκεκριμένο τρόπο. Δυστυχώς!

Επιλέγω την συγκεκριμένη έκδοση και όχι κάποιο untouched image για να γλιτώσω τα 200κατι updates τα οποία αφενός αρκετά από αυτά χρειάζονται αφετέρου πολλά από αυτά δεν γίνονται ποτέ εγκατάσταση σωστά..

Αλλά ούτε και μπορώ να μείνω με με μια απλή sp1 έκδοση γιατί πλέον τα μισά πράγματα δε λειτουργούν χωρίς τα επόμενα updates.

Επομένως μετά από πάρα πολλά images που έχω δοκιμάσει κατέληξα σε αυτό, διότι μου γλυτώνει χρόνο από τα updates και ταυτόχρονα δεν έχουν κάνει και χιλιαδυο Tweeks στο μητρώο κτλ

Επεξ/σία από Georgz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Θέλετε να μου δώσετε το link να δοκιμάσω κι εγώ;

Έχω την εντύπωση πως απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ κάτι τέτοιο, ίσως κάποιος moderator μας διαφωτίσει σχετικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Georgz είπε

Έχω την εντύπωση πως απαγορεύεται από τους κανονισμούς του φόρουμ κάτι τέτοιο, ίσως κάποιος moderator μας διαφωτίσει σχετικά

Υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα... ;)

Πάντως, τι ψάχνεις τώρα με πειραγμένα iso;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, micos000 είπε

Υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα... ;)

Πάντως, τι ψάχνεις τώρα με πειραγμένα iso;

Σωστός! Καλά ξέρω πως μπλέκεις με δαύτα, απλά έλεγα μιας και φτάσαμε τόσο κοντά...

Κανονικά δε θα έμπαινα καν στη διαδικασία να ασχοληθώ αλλά το συγκεκριμένο νομίζω αξίζει γι'αυτό και ψάχνομαι! Έτσι και για γενικές γνώσεις δηλαδή, όπως αντίστοιχα τελευταία μαθαινω το easy2boot που βρίσκω ενδιαφέρον..

Θα ανοίξω πάντως και ένα αντίστοιχο thread σε κανα Tom'sHardware, Reddit κτλ θέλω να το ψάξω αν ξέρει κάποιος.

Ευχαριστώ πάντως για όλες τις απαντήσεις και συμβουλές!

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία επίσης ενδιαφέρουσα εφαρμογή που περνά το λειτουργικό στον επιθυμητό δίσκο μέσα από τα Windows και απλά τον βγάζετε και τον κουμπώνετε στο PC που θέλετε: https://www.easyuefi.com/wintousb/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Μία επίσης ενδιαφέρουσα εφαρμογή που περνά το λειτουργικό στον επιθυμητό δίσκο μέσα από τα Windows και απλά τον βγάζετε και τον κουμπώνετε στο PC που θέλετε: https://www.easyuefi.com/wintousb/

Δε το γνώριζα το συγκεκριμένο θα το τσεκάρω! Ευχαριστώ πολύ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...