Προς το περιεχόμενο

HP 15s - eq1020nv Laptop 479€ @ plaisio.gr [ΤΕΛΟΣ]


Vault13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήραμε τον Σεπτέμβριο κάποια κομμάτια για χρήση γραφείου και τηλεκπαίδευσης. Παρά το ότι η αρχική τιμή στο site λέει 649, τον Σεπτέμβριο που τα πήραμε είχαν 549 στο ίδιο κατάστημα.  Το μηχάνημα σε καθημερινή χρήση είναι πολύ γρήγορο, και η μπαταρία κρατάει πολλές ώρες. Εννοείται βγάλαμε τα S και κάναμε καθαρή εγκατάσταση κατευθείαν με την αγορά. Όταν είναι στο ρεύμα, τα ανεμιστηράκια δουλεύουν πολύ συχνά, ενώ έχουμε ίδιο power plan είτε είναι σε ρεύμα ή σε μπαταρία. Στη μπαταρία τα ακούμε σπάνια. Δεν εγκαθίσταται το τελευταίο bios update με τίποτα μέσω του assistant. Η κάμερα σε σχετικά καλές συνθήκες φωτισμού (φώτα γραφείου) είναι ικανοποιητική. Φορτίζει πολύ γρήγορα, αλλά όσο φορτίζει, το σημείο γύρω από το πλήκτρο enter θερμαίνεται αρκετά. Τα ηχεία είναι πολύ δυνατά αλλά σε κάποια ακούγεται τρίξιμο, το οποίο πρέπει να είναι συντονισμός με το σασί. Στο ένα από αυτά, το πληκτρολόγιο (όλα τα πλήκτρα) ακούγεται πολύ έντονα σαν να μην είναι σωστά βιδωμένο, στα υπόλοιπα, είναι άψογο, ενώ κανένα δεν έχει στραβά πλήκτρα. Σε ένα άλλο, η βάση του δεν είναι τελείως ίσια, και υπάρχει ένα μικρό κενό μεταξύ γραφείου και λάπτοπ από τη μια γωνία.

Εμάς η οθόνη μας άρεσε ιδιαίτερα, καθώς είναι ξεκούραστη με πολύ ωραία χρώματα. Ως προς την ποιότητα κατασκευής, αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο και ίσως γι' αυτό είναι και φτηνό το μηχάνημα. Όμως, με τις τρέχουσες τιμές σε hardware, και λόγω της απόδοσής του, το θεωρώ value for money και θα το αγόραζα ξανά γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω κι εγώ είναι το εξής: σίγουρα αναβαθμίζεται η ram στο συγκεκριμένο μοντέλο; Στο Πλαίσιο δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Ρωτώ γιατί στο skroutz γράφουν ότι η ram είναι κολλημένη και δεν αλλάζει. Επίσης, με τα δύο χρόνια εγγύησης από το Πλαίσιο, αν αναβαθμίζεται, χάνεται η εγγύηση αν αλλάξουμε τη ram μόνοι μας;

Επεξ/σία από BritGreek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 hours ago, BritGreek said:

Πήραμε τον Σεπτέμβριο κάποια κομμάτια για χρήση γραφείου και τηλεκπαίδευσης. Παρά το ότι η αρχική τιμή στο site λέει 649, τον Σεπτέμβριο που τα πήραμε είχαν 549 στο ίδιο κατάστημα.  Το μηχάνημα σε καθημερινή χρήση είναι πολύ γρήγορο, και η μπαταρία κρατάει πολλές ώρες. Εννοείται βγάλαμε τα S και κάναμε καθαρή εγκατάσταση κατευθείαν με την αγορά. Όταν είναι στο ρεύμα, τα ανεμιστηράκια δουλεύουν πολύ συχνά, ενώ έχουμε ίδιο power plan είτε είναι σε ρεύμα ή σε μπαταρία. Στη μπαταρία τα ακούμε σπάνια. Δεν εγκαθίσταται το τελευταίο bios update με τίποτα μέσω του assistant. Η κάμερα σε σχετικά καλές συνθήκες φωτισμού (φώτα γραφείου) είναι ικανοποιητική. Φορτίζει πολύ γρήγορα, αλλά όσο φορτίζει, το σημείο γύρω από το πλήκτρο enter θερμαίνεται αρκετά. Τα ηχεία είναι πολύ δυνατά αλλά σε κάποια ακούγεται τρίξιμο, το οποίο πρέπει να είναι συντονισμός με το σασί. Στο ένα από αυτά, το πληκτρολόγιο (όλα τα πλήκτρα) ακούγεται πολύ έντονα σαν να μην είναι σωστά βιδωμένο, στα υπόλοιπα, είναι άψογο, ενώ κανένα δεν έχει στραβά πλήκτρα. Σε ένα άλλο, η βάση του δεν είναι τελείως ίσια, και υπάρχει ένα μικρό κενό μεταξύ γραφείου και λάπτοπ από τη μια γωνία.

Εμάς η οθόνη μας άρεσε ιδιαίτερα, καθώς είναι ξεκούραστη με πολύ ωραία χρώματα. Ως προς την ποιότητα κατασκευής, αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο και ίσως γι' αυτό είναι και φτηνό το μηχάνημα. Όμως, με τις τρέχουσες τιμές σε hardware, και λόγω της απόδοσής του, το θεωρώ value for money και θα το αγόραζα ξανά γιατί είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω κι εγώ είναι το εξής: σίγουρα αναβαθμίζεται η ram στο συγκεκριμένο μοντέλο; Στο Πλαίσιο δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Ρωτώ γιατί στο skroutz γράφουν ότι η ram είναι κολλημένη και δεν αλλάζει. Επίσης, με τα δύο χρόνια εγγύησης από το Πλαίσιο, αν αναβαθμίζεται, χάνεται η εγγύηση αν αλλάξουμε τη ram μόνοι μας;

Εχθές πέρασα το bios απο εδώ κάνοντας λήψη και εγκατάσταση.
Για την ραμ έχει ένα βιντεάκι στο θέμα, δείχνει κανονικά πως αλλάζει. Το απίθανο θα ήταν να γνωρίζουν στο Πλαίσιο να σου απαντήσουνε. Αυτό που προβλέπεται να απαντήσουνε είναι αν χάνεται η εγγύηση αν αλλάξεις ραμ που κατά 99% είναι πως όχι. Ούτε ssd.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, thanasiskoug είπε

Ξέρει κανείς αν μπορεί να δεχθεί μεγαλύτερο ssd και αν ναι πως θα κάνω cloning τον M. 2 nvme που φοράει? 

Ναι και ναι. Για πρόγραμμα διάλεξε από clonezilla, paragon, easy us partition κτλ αρκεί να κάνεις optimize για SSD και δυνατότητα εκκινησης για boot στα windows

Επεξ/σία από Rattlehead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, BritGreek είπε

Αυτό που θέλω να ρωτήσω κι εγώ είναι το εξής: σίγουρα αναβαθμίζεται η ram στο συγκεκριμένο μοντέλο;

Τρεχε το cpuz σου γραφει ποσα slots εχεις. 1 ή 2.

τρεχε το crucial memory scaner.

soldered ram χωρις empty slot ουτε ενα, δεν εχω δει σε hp ακομα.

αν θες βοηθεια στειλε pm για να δουμε μαζι.

Επεξ/σία από Vault13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Rattlehead είπε

Ναι και ναι. Για πρόγραμμα διάλεξε από clonezilla, paragon, easy us partition κτλ αρκεί να κάνεις optimize για SSD και δυνατότητα εκκινησης για boot στα windows

Ξέρεις τι εξωτερική θήκη με USB πρέπει πρέπει να πάρω? Έχω μπερδευτεί με τις M. 2 nvme key B και Μ. 2 nvme key M. Ποια φοράει το εν λόγω laptop? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, thanasiskoug είπε

Ξέρεις τι εξωτερική θήκη με USB πρέπει πρέπει να πάρω? Έχω μπερδευτεί με τις M. 2 nvme key B και Μ. 2 nvme key M. Ποια φοράει το εν λόγω laptop? 

Στο βίντεο αυτό λεει ότι φοράει m type

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, teo_3 είπε

Εχθές πέρασα το bios απο εδώ κάνοντας λήψη και εγκατάσταση.
Για την ραμ έχει ένα βιντεάκι στο θέμα, δείχνει κανονικά πως αλλάζει. Το απίθανο θα ήταν να γνωρίζουν στο Πλαίσιο να σου απαντήσουνε. Αυτό που προβλέπεται να απαντήσουνε είναι αν χάνεται η εγγύηση αν αλλάξεις ραμ που κατά 99% είναι πως όχι. Ούτε ssd.

Σε ευχαριστώ. Είτε μέσω του assistant ή με απευθείας λήψη, εμένα εξακολουθεί και το βγάζει ως μη εγκατεστημένο στα δύο από τα μηχανήματα. Κάπου διάβασα σε Aγγλικό site (δεν βρίσκω με τίποτα το link) ότι με το τελευταίο bios update υπάρχει πρόβλημα γιατί δημιουργεί πρόβλημα στην μπαταρία μέσω του τρόπου που φορτίζει. Υπάρχει περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο; Γενικότερα, αν είναι πολλές ώρες στο ρεύμα χαλάει η μπαταρία ή σταματά η φόρτισή της όταν γεμίσει; 

33 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Τρεχε το cpuz σου γραφει ποσα slots εχεις. 1 ή 2.

τρεχε το crucial memory scaner.

soldered ram χωρις empty slot ουτε ενα, δεν εχω δει σε hp ακομα.

αν θες βοηθεια στειλε pm για να δουμε μαζι.

cpuz.png.07f33cca24b64b6c2142075f03019f1e.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγαινε στο spd διπλα. Λεει ποσα σλοτς εχεις. Εχει βελακι να το αλλαξεις. Θα εχει αλλο 1 ή κανενα.

1 ώρα πριν, BritGreek είπε

Σε ευχαριστώ

 

Επεξ/σία από Vault13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, BritGreek είπε

Εμάς η οθόνη μας άρεσε ιδιαίτερα, καθώς είναι ξεκούραστη με πολύ ωραία χρώματα.

Σύμφωνα με τα spec της δεν μπορεί να έχει πολύ ωραία χρώματα τουλάχιστον σε σύγκριση με μια σύγχρονη IPS/VA desktop οθόνη ή τηλεόραση ή με αυτές που φοράνε τα περισσότερα 14 inch laptops και τα premium 15.6.

Πέρα από αυτό ωραίο review, thanks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσίμπησα και το βρίσκω μια χαρά το λαπτοπάκι. Τα πλήκτρα φαίνονται λίγο ευαίσθητα και ο ανεμηστρήρας ακούγεται πιο πολύ από ότι περίμενα για 25W. Κατά τα άλλα είναι γρήγορο, ελαφρύ, η οθόνη μια χαρά, παίρνει και windows 11. Και σαν ποιότητα κατασκευής εγώ είμαι παραπάνω από ικανοποιημένος, αν και έρχομαι από Turbo-x του 2009 (δε μου ξέφυγε ο άσσος) οπότε ίσως έχω χαμηλές απαιτήσεις. Για 480€ νομίζω είναι ΟΚ δεδομένων των συνθηκών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Σύμφωνα με τα spec της δεν μπορεί να έχει πολύ ωραία χρώματα τουλάχιστον σε σύγκριση με μια σύγχρονη IPS/VA desktop οθόνη ή τηλεόραση ή με αυτές που φοράνε τα περισσότερα 14 inch laptops και τα premium 15.6.

Πέρα από αυτό ωραίο review, thanks.

Να είσαι καλά. Για την οθόνη, σε σύγκριση με τα Satellite Pro της Toshiba που χρησιμοποιούμε (HD+) και τις Lenovo ThinkVision στους σταθερούς, η οθόνη των HP φαίνεται σχετικά καλύτερη στο μάτι, με πιο έντονο ακόμα και το άσπρο χρώμα. Δεν έχω εμπειρία από κάτι ανώτερο ποιοτικά, άρα δεν μπορώ να κρίνω βάσει αυτού. Πάντως οι πολλές ώρες εργασίας βγαίνουν απροβλημάτιστα.  

2 ώρες πριν, Vault13 είπε

Πηγαινε στο spd διπλα. Λεει ποσα σλοτς εχεις. Εχει βελακι να το αλλαξεις. Θα εχει αλλο 1 ή κανενα.

 

Όντως, αν πατήσω το βελάκι, βγάζει δύο slots, με όλα τα υπόλοιπα στην οθόνη γκριζαρισμένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Soldered ram μου μοιαζει να εχει. Για ελευθερα σλοτς ενα ή δυο. Δεν ειναι του βιντεο εκει ο τυπος βγαζει μνημες.

Φοβάμαι ότι αν το ανοίξω θα χάσω εγγύηση, γιατί οι βίδες είναι βαμμένες. Και στο σκρουτζ λένε ότι είναι κολλημένη η ram. Δεν νομίζω ότι είναι ίδιο με αυτό του βίντεο, συμφωνώ. Ίσως είναι διαφορετικές παρτίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το κόζαρα πάλι καλά που δεν το πήρα, βέβαια χάνω μοδαδικές στιγμές design. Ευτυχώς που είχε όλα τα κουμπιά και δεν μπήκαν στο πνεύμα της αφαιρετικής σχολής. Όσο για την αναβάθμιση+εγγύηση πιστεύω την χάνεις αλλά καλύτερα να ρωτήσετε την εταιρεία και όχι τον μεσάζοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...