Προς το περιεχόμενο

HP 15s - eq1020nv Laptop 479€ @ plaisio.gr [ΤΕΛΟΣ]


Vault13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, agnostos99 είπε

Φιλος ελευθερος επαγγελματιας εβαλε το ΑΦΜ στη φόρμα που εχει το πλαισιο και λεει δες αν δικαιουσαι απαλλαγη ΦΠΑ και έβγαζε ΟΧΙ, πρεπει να έχεις κάνει καποια διαδικασία?

Δεν το γνωρίζω. Πιθανά βέβαια να πρέπει να έχει κάποια σχέση το επάγγελμα με την χρήση του υπολογιστή. Αν π.χ είσαι κομμωτής δεν νομίζω να δικαιούσαι αποφορολόγηση σε λαπτοπ.  Ο φίλος μου πήγε κατευθείαν στο κατάστημα και το αγόρασε.

Το λαπτοπάκι για αυτό που είναι φυσάει. Η RAM προφανώς και είναι μικρή αλλά λογικά αναβαθμίζεται σε 16gb που είναι ένα αρχικό στάδιο για να κάνεις και πιο σοβαρές λειτουργίες. Μου το φερε φίλος να του το σετάρω και με έπιασα να το κλείνω και να το ανοίγω 3 φορές συνεχόμενα εντυπωσιασμένος από τα boot times. Το ανεμιστηράκι στροφάρει αρκετά αλλά είναι πολύ ήσυχο και καθόλου ενοχλητικό σε απλές εφαρμογές. Του πέρασα το premiere και άνοιξα 2-3 βιντεάκια (HD) και το workflow ήταν απίθανο. Ίσως με proxies να μπορείς να κάνεις και 4k επεξεργασία. Αλλά σίγουρα θα θέλει extra ram. Η οθόνη είναι μέτρια (έχω 2 macbook pro retina και μια Benq SW2700PT οπότε δεν περίμενα να εντυπωσιαστώ) και η κατασκευή τίγκα στο πλαστικό αλλά δεν νομίζω να υπάρχει καλύτερο vfm αυτή τη στιγμή στην αγορά. 

Τα ηχεία δυνατά αλλά παραμορφώνουν σε κάποιους ήχους όπως το πιάνο που έτσι κι αλλιώς είναι δύσκολο στην δυνατή αναπαραγωγή για τα περισσότερα λαπτοπς.  Στα συν οτι είναι πολύ λεπτό και ελαφρύ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, PhonEee είπε

αναβαθμιζετε σε windows 11?δωρεαν οπως καποιοι αλλοι και εαν γινεται αξιζει?

Εχει απαντηθει νομιζω, ψαξε τις προηγουμενες σελιδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Vault13 είπε

Εχει απαντηθει νομιζω, ψαξε τις προηγουμενες σελιδες.

Στα δικά μας έχει βγάλει ήδη στο update την αναβάθμιση, απλώς δεν την έχουμε κάνει ακόμα. Το γράφει και στη σελίδα του Πλαισίου.

Επεξ/σία από BritGreek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, PhonEee είπε

σε ποια σελιδα απο τις 5? ειναι δεν το βρισκω η δεν μπορω να καταλαβω δεν γνωριζω πολλα

Δεν την εβαλε κανεις ακομα. 

https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/226031-null
δεν εχει ips. Καλυτερα του πλαισιου, οσοι θελετε να το παρετε.

Επεξ/σία από Vault13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Savvas765 said:

Να ρωτήσω κάτι..dell 5510 με i5 11300h αξίζει στα 530€ σε σχέση με αυτό ή τα Χριστούγεννα θα υπάρξει κάποια καλύτερη προσφορά λέτε;

Προφανώς και είναι πολύ καλή προσφορά αν και έχει λήξει. Επεξεργαστής σειράς Η για τα λεφτά αυτά, ποιότητα και 2ετή εγγύηση Dell. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tσίμπησα και εγώ ένα του πλαισίου σήμερα για τη μητέρα μου, για χρήση απλή. Η μλκία ήταν με τα καταστήματα που την έστειλα καλλιθέα και μέχρι να πάει δεν είχε κανένα. Είχε στοκ στον athens heart (8) και το πήρε από εκεί. 

Η μπαταρία χαλάει εύκολα σε αυτά τα φθηνολάπτοπ δυστυχώς. Ελπίζω να κρατήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xenos3 είπε

Tσίμπησα και εγώ ένα του πλαισίου σήμερα για τη μητέρα μου, για χρήση απλή. Η μλκία ήταν με τα καταστήματα που την έστειλα καλλιθέα και μέχρι να πάει δεν είχε κανένα. Είχε στοκ στον athens heart (8) και το πήρε από εκεί. 

Η μπαταρία χαλάει εύκολα σε αυτά τα φθηνολάπτοπ δυστυχώς. Ελπίζω να κρατήσει.

Δεν ξέρω αν χαλάει εύκολα, πάντως η μπαταρία του με έχει αφήσει άφωνο και για την αυτονομία, αλλά και για τον χρόνο που χρειάζεται για να φορτίσει. Σήμερα ξεκίνησα στις 8 το πρωί δουλειά, ήταν συνδεδεμένο με HDMI σε projector για παρουσιάσεις (google slides, με Chrome ανοικτό και Zoom με screen sharing για τους online συμμετέχοντες, ασύρματο ποντίκι και plantronics bluetooth μικρόφωνο στο αυτί) και όταν τελείωσα στις 4.30μμ είχε ακόμα 20% μπαταρία, κάτι το οποίο για εμένα φαίνεται εξωπραγματικό. Από 21% που το έβαλα στις 4.40 για να φορτίσει, στις 6.00 ήταν πλήρως φορτισμένο. Όλα αυτά μετά από format και καθαρή εγκατάσταση των Windows. Προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος, όπως και συνολικά από τα λάπτοπ. Δεν είναι μόνο για απλή χρήση, γιατί σε σχέση με τα λεφτά του πετάει, αν και είναι από τα φτηνότερα λάπτοπ που είχα ποτέ. Τώρα, αν θα αντέξει στον χρόνο, κάνω τόσο πολύωρη χρήση που αν μου βγάλει τα δύο χρόνια (που έχει εγγύηση), θα έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω.

Ερώτηση, αν ξέρει κανείς: ο φορτιστής σταματά να φορτίζει τη μπαταρία όταν αυτή γεμίσει; Στο εγχειρίδιο λέει κάτι για smart charging το οποίο προσπαθώ να καταλάβω τι είναι και πώς λειτουργεί, και αν φθείρει λιγότερο την μπαταρία όταν τον έχουμε στο ρεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα ίδιο που μόλις ανοίξαμε ενώ το αγοράσαμε τη Δευτέρα, ήρθε ελαττωματικό, με πρόβλημα στο δεξί άγκιστρο της οθόνης και πληκτρολόγιο που δεν πατάει σωστά στο σασί με αποτέλεσμα στο κέντρο του να έχει καμπύλη. Τη Δευτέρα επιστρέφεται, ελπίζω ότι θα μας δώσουν άλλο. Δεν το έχουμε καν θέσει σε λειτουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...