Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Επειδη εχει ενα υποκαταστημα στην Αθηνα δεν μπορεις να το συγκρινεις με μεγαλες εταιριες του χωρου και να το βαζεις μεσα στην κουβεντα και να λες τρεξτε.

Για κανεναν βασικα δεν μπορεις να λες τρεξτε γιατι δεν μας τους δινουν και τσαμπα.

Τους πληρωνουμε και θελουμε να περνουμε κατι ποιοτικο με την αναλογη υποστηριξη και εγγυηση.

Αλλα προσωπικα ακομη και 50 ευρω να ειχε παλι θα προτιμουσα μια εταιρια με ενα ονομα στον χωρο και οχι ενα μαγαζακι απο την Δραμα.

 Kαλα χαλαρωσε, τα περισσοτερα <<ονοματα>> δεν εχουν καν εργοστασιο και τα παιρνουν απο κινεζους. Μια χαρα ισαξια και καλυτερα απο πολλα αλλα ειναι.

Στις 29/11/2019 στις 8:34 ΜΜ, waveparticle είπε

το 1ο ειναι 24αρι με hepa, το αλλο 20αρι με ιονιστη και wifi.

Το σημαντικο ερωτημα ειναι ποιο εχει πιο αξιοπιστο συμπιεστη και αισθητηρα υγρασιας, αλλα αυτο ειναι αγνωστο.

Παντως το 1ο το δινουν με μια τεραστια ανακυκλωση αερα 345m3/h, που αν ισχυει τοτε προκειται για δυνατο μηχανακι.

Νομιζω οτι το ερωτημά σου ως προς τον αξιοπιστο αισθητηρα υγρασιας δεν ειναι σωστο. Νομιζω οτι ολοι οι αφυγραντηρες εχουν παρομοιο αισθητηρα, το θεμα ειναι που βρισκεται τοποθετημενος στο μηχανημα για να μην επιρρεαζεται απο την υγρασια του μηχανήματος, αλλά κυρίως ο τροπος λειτουργιας του. Ο eva λειτουργεί πλεον συνεχως, δε σταματαει ποτε ο ανεμιστήρας του, οποτε ξεπερασε τα παλια προβληματα επανεκκινήσεων και πλεον μετραει σωστα, ο Puredry κανει παυση μισης ώρας και στον συμπιεστη και στον ανεμιστήρα οποτε και αυτος μετραει σωστα. Πρωτα επιλεγεις πως θες να λειτουργει ο αφυγραντηρας και μετα επιλεγεις μοντελα.

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, stamlam είπε

αν αγορασω αυτον που μου λες ειναι με συμπιεστη,αυξανει την θερμοκρασια στο χωρο?γιατι με ζεολιθο εχω ακουσει οτι τον αυξανει

ευχαριστω!

Δεν υπάρχει αφυγραντήρας τεχνολογίας συμπιεστή (εκτός από τον Olimpia Splendid που είχε εξτρά την αντίσταση) που να ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ το χώρο, εκτός και αν βάλεις έναν μεγάλο αφυγραντήρα σε ένα μικροσκοπικό δωμάτιο! Τυπικά ένας αφυγραντήρας τεχνολογίας συμπιεστή, κατά τη διάρκεια της αφύγρανσης (δηλαδή μόνο όταν δουλεύει το κομπρεσέρ) εξάγει αέρα περίπου 2 βαθμούς θερμότερο από τον εισερχόμενο... Στην πράξη αυτό φυσικά σημαίνει ότι για να δεις διαφορά στη θερμοκρασία του χώρου, θα πρέπει ο χώρος να είναι μια σταλιά.

Αυτό που στην πραγματικότητα σημαίνει είναι ότι βελτιώνεται το λεγόμενο real feel στο χώρο, και ακόμα και με ίδια επίπεδα θερμοκρασίας, αισθανόμαστε πολυ ηπιότερο το όποιο κρύο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Επειδη εχει ενα υποκαταστημα στην Αθηνα δεν μπορεις να το συγκρινεις με μεγαλες εταιριες του χωρου και να το βαζεις μεσα στην κουβεντα και να λες τρεξτε.

Για κανεναν βασικα δεν μπορεις να λες τρεξτε γιατι δεν μας τους δινουν και τσαμπα.

Τους πληρωνουμε και θελουμε να περνουμε κατι ποιοτικο με την αναλογη υποστηριξη και εγγυηση.

Αλλα προσωπικα ακομη και 50 ευρω να ειχε παλι θα προτιμουσα μια εταιρια με ενα ονομα στον χωρο και οχι ενα μαγαζακι απο την Δραμα.

Μπορεις να τον συγκρινεις. Η συγκεκριμενη μαρκα ειναι τοπ στους αφυγραντηρες. Και 5ετη εγγυηση. Και ωραιο ντιζαιν. Ολα στην κινα φτιαχνονται κι οπως εχουν φαγωθει και με τα a/c για τα φασον κινεζικα ελα πηγαινε εσυ κινα και δες οτι τηρουν ολες τις προδιαγραφες των εταιρειων. Εχουν πληρωσει κατι toshiba και mithubishi κινα και νομιζουν οτι ειναι made in japan. Απο μενα meaco και ecoair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Δεν είσαι πληροφορημένος σωστά. Η Puredryhellas μια χαρά επώνυμη είναι και δίνει 5ετή εγγύηση στον PD2419. Και μην υποτιμάς τη Δράμα και τις εταιρίες εκεί.

Πρωτον δεν υποτιμησα καμια Δραμα και ουτε τις εταιριες στην Δραμα και καλο ειναι να μην βαζεις λογια που δεν ειπα.Θα επρεπε να εισαι πιο προσεκτικος γιατι αρκετοι παρακολουθουνε αυτα που γραφουμε.

Δευτερον για το αν ειμαι πληροφορημενος ειμαι σιγουρα και μια ερευνα πριν αποφασισω να παρω αφυγραντηρα την εκανα οπως ολοι μας.

Τριτον και κλεινω για να μην χαλαω το θεμα ανφερθηκα στο "τρεξτε" κι εξηγησα σε προηγουμενο μηνυμα μου τους λογους.Το αν σε θιγει το που αναφερθηκα σε αυτο ευγενικα και χωρις να σε προσβαλω ειναι δικος σου θεμα εκτος αν εξυπηρετεις κατι διαφορετικο και σε ενοχλησε.

3 ώρες πριν, Curtis76 είπε

 Kαλα χαλαρωσε, τα περισσοτερα <<ονοματα>> δεν εχουν καν εργοστασιο και τα παιρνουν απο κινεζους. Μια χαρα ισαξια και καλυτερα απο πολλα αλλα ειναι.

Μια χαρα χαλαρος ειμαι και για να χαλαρωσεις κι εσυ λιγο δες τι γραφω και σε προηγουμενα μηνυματα και για ποιον λογο αναφερομαι σε αυτο το θεμα και μετα καλα θα ειναι να χαλαρωσεις κι εσυ.

Δεν ειναι δικες μου οι μεγαλες αλλα ουτε και οι μικροτερες εταιριες για να τις υποστηριζω.Για αλλο λογο αναφερθηκα σε οσα αναφερθηκα κι οποιος καταλαβε καταλαβε.

 

 

1 ώρα πριν, john_petrucci7 είπε

Μπορεις να τον συγκρινεις. Η συγκεκριμενη μαρκα ειναι τοπ στους αφυγραντηρες. Και 5ετη εγγυηση. Και ωραιο ντιζαιν. Ολα στην κινα φτιαχνονται κι οπως εχουν φαγωθει και με τα a/c για τα φασον κινεζικα ελα πηγαινε εσυ κινα και δες οτι τηρουν ολες τις προδιαγραφες των εταιρειων. Εχουν πληρωσει κατι toshiba και mithubishi κινα και νομιζουν οτι ειναι made in japan. Απο μενα meaco και ecoair

Φυσικα και δεν μπορεις να το συγκρινεις αλλα επειδη δεν καταλαβες τι εννοω και μιλας για τον αφυγραντηρα ενω εγω για την εταιρια θα σου πω οτι δεν απαγορευεται να τον συγκρινεις μια και μιλαμε για διαφορετικο πραγμα.

Το αν ειναι τοπ στους αφυγραντηρες δεν το γνωριζω και καλο θα ηταν να μας κανεις μια αναλυση και μια συγκριση με αφυγραντηρες αλλων εταιριων μια και πολλοι ενδιαφρονται και ψαχνουν ωστε να τους προτεινεις.

Κι επειδη κι εσυ μπερδευτηκες μαλλον με αυτα που εχουν υποθει μιλησα καθαρα για το "τρεξτε" που αναφερθηκε λες και προκειται να μας δωσουν κατι τσαμπα η να μας κανουν καποιο δωρο.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Κι επειδη κι εσυ μπερδευτηκες μαλλον με αυτα που εχουν υποθει μιλησα καθαρα για το "τρεξτε" που αναφερθηκε λες και προκειται να μας δωσουν κατι τσαμπα η να μας κανουν καποιο δωρο.

Αν το θεμα ειναι για το "τρεξτε" συμφωνω. Ουτε τζαμπα τα δινουν και παραμυθι πουλανε. Ξαφνικα με τα πρωτα κρυα (λεμε τωρα) ανεβηκαν οι τιμες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, john_petrucci7 είπε

Αν το θεμα ειναι για το "τρεξτε" συμφωνω. Ουτε τζαμπα τα δινουν και παραμυθι πουλανε. Ξαφνικα με τα πρωτα κρυα (λεμε τωρα) ανεβηκαν οι τιμες τους

Μα φυσικα ειναι για το τρεξτε.Δεν νομιζω να μας χαριζουν τιποτα εδω μεσα.Μακαρι να μας χαριζαν και να τρεχαμε ολοι να τα προμηθευτουμε τσαμπα να κανουμε την δουλεια μας.

Χρηματα δινουμε και δεν ειναι και λιγα για ενα προιον που μπορει να ξοδεψει ενας εδω μεσα μεχρι και το 1/3 του μισθου του.Κι εγω εκανα την ερευνα μου πριν αγορασω και φυσικα κοιτουσα ολες τις εταιριες ακομα και την Puredry χωρις να ξερω καν ποια ειναι.

Δεν εχω θεμα με καμια εταιρια και με κανεναν εδω μεσα.Να βοηθησει ο ενας τον αλλον προσπαθει να κανουμε την δουλεια μας σε οτι κι αν ειναι αυτο.

Ας το κλεισουμε ομως εδω γιατι ειναι πολλα παιδια που ψαχνουν και ρωτανε να μην τους χαλαμε το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που έγραψες δηλώνεις ότι έχεις λοιπόν πρόβλημα με την περιοχή και την εταιρία. Όταν λες ότι δεν θα έδινες ούτε 50€ για το μαγαζάκι στη Δράμα... είναι ρατσιστικό για την περιοχή και στρέφεις τον διάλογο αλλού.

9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αλλα προσωπικα ακομη και 50 ευρω να ειχε παλι θα προτιμουσα μια εταιρια με ενα ονομα στον χωρο και οχι ενα μαγαζακι απο την Δραμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Πήρα κι εγώ τον Morris MDP-20400IW και από χθες το πρωί τον έχω βάλει στη συνεχόμενη λειτουργία 35%. Στην αρχή άδειασα έναν κάδο νερό και σε λίγες ώρες πήγε την υγρασία στο 50-52%. Από τότε δουλεύει συνέχεια αλλά δεν μπορεί να ρίξει την υγρασία κάτω από το 49% (έχει μαζέψει ελάχιστο νερό). Είναι φυσιολογικό αυτό ή έχει κάποιο πρόβλημα να τον επιστρέψω. Ξέχασα να πω ότι το σπίτι είναι 47 τ.μ. και σχεδόν ενιαίος χώρος.

Επεξ/σία από Makis_ath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Makis_ath είπε

Καλημέρα. Πήρα κι εγώ τον Morris MDP-20400IW και από χθες το πρωί τον έχω βάλει στη συνεχόμενη λειτουργία 35%. Στην αρχή άδειασα έναν κάδο νερό και σε λίγες ώρες πήγε την υγρασία στο 50-52%. Από τότε δουλεύει συνέχεια αλλά δεν μπορεί να ρίξει την υγρασία κάτω από το 49% (έχει μαζέψει ελάχιστο νερό). Είναι φυσιολογικό αυτό ή έχει κάποιο πρόβλημα να τον επιστρέψω. Ξέχασα να πω ότι το σπίτι είναι 47 τ.μ. και σχεδόν ενιαίος χώρος.

Ποια η θερμοκρασία του χώρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Makis_ath είπε

21-22 βαθμούς.

Είναι πολύ λογικό να δυσκολεύεται να κατεβάσει την υγρασία κάτω από 49%. Θέλει χρόνο, περίπου 3 μέρες ή και περισσότερο. Αν τελικά δεν τα καταφέρει... και συνεχίζεις να απαιτείς χαμηλότερη υγρασία τότε χρειάζεσαι μόνωση για την εισερχόμενη υγρασία ή πιο δυνατό αφυγραντήρα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν πρόλαβα τον Morris 20400 και τελικά έριξα παραγγελία μέσω skroutz για τον Puredry Sofia. Στα χαρτιά δείχνει πολύ δυνατός και τους καλοεβλεπα τους puredry από πέρσυ που ήθελα τον pd20 αλλά κατέληξα στον zen λόγω τιμής. Θα εγκατασταθεί στο σπίτι των πεθερικών οπότε εντυπώσεις θα δώσω με το σταγονόμετρο μιας και δεν θα είναι στο χώρο μου.

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Είναι πολύ λογικό να δυσκολεύεται να κατεβάσει την υγρασία κάτω από 49%. Θέλει χρόνο, περίπου 3 μέρες ή και περισσότερο. Αν τελικά δεν τα καταφέρει... και συνεχίζεις να απαιτείς χαμηλότερη υγρασία τότε χρειάζεσαι μόνωση για την εισερχόμενη υγρασία ή πιο δυνατό αφυγραντήρα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όχι δεν χρειάζομαι χαμηλότερη υγρασία (50-55 νομίζω είναι η φυσιολογική) απλά μου έκανε εντύπωση και σκεφτόμουν μήπως έχει πρόβλημα. 

28 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Εγώ δεν πρόλαβα τον Morris 20400 και τελικά έριξα παραγγελία μέσω skroutz για τον Puredry Sofia. Στα χαρτιά δείχνει πολύ δυνατός και τους καλοεβλεπα τους puredry από πέρσυ που ήθελα τον pd20 αλλά κατέληξα στον zen λόγω τιμής. Θα εγκατασταθεί στο σπίτι των πεθερικών οπότε εντυπώσεις θα δώσω με το σταγονόμετρο μιας και δεν θα είναι στο χώρο μου.

Κι εγώ μεταξύ αυτού του meaco του 20λιτρου και του morris 20400 ήμουν και τελικά πήρα τον morris . Ο χρόνος θα δείξει αν έκανα καλά.🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/11/2019 στις 11:57 ΜΜ, yositosi είπε

η αφυγραντική απόδοση που αναφέρεις μου φαίνεται λίγο χαμηλή. Μήπως η συσκευή ήταν ψιλοβουλωμένη από βρωμιές ή είχες διαφορετικές συνθήκες στο χώρο σου;

Το φιλτρο καθαριστηκε πριν τη χρηση καθως ειχε μαυρισει απο τα χνουδια. Τα πτερυγια μεσα ηταν καθαρα. Καποια ηταν ελαφρως στραβωμενα/χτυπημενα. Το μηχανημα ειχε δουλεψει το πολυ 10 φορες πριν απο εμενα.

Τη θερμοκρασια την ελεγξα με τρια θερμομετρα. Για υγρασια τι να πω; Να εχω ηδη 50% και να ειναι τοσο λαθος το υγρασιομετρο και ο μετρητης του αφυγραντηρα;

Λες οτι για κοντα 60τμ ενιαιου ανοικτου χωρου με 3 μετρα ταβανι, θα επρεπε να καλυπτει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2019 στις 12:09 ΠΜ, HERTHAN είπε

Ενα μαγαζακι στην Δραμα ειναι αν δεν κανω λαθος αυτη η εταιρια.

Αν ειναι τρεξτε να προλαβετε με αυτο με ολους τους υπολοιπους τι πρεπει να κανουν?

 

11 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Επειδη εχει ενα υποκαταστημα στην Αθηνα δεν μπορεις να το συγκρινεις με μεγαλες εταιριες του χωρου και να το βαζεις μεσα στην κουβεντα και να λες τρεξτε.

Για κανεναν βασικα δεν μπορεις να λες τρεξτε γιατι δεν μας τους δινουν και τσαμπα.

Τους πληρωνουμε και θελουμε να περνουμε κατι ποιοτικο με την αναλογη υποστηριξη και εγγυηση.

Αλλα προσωπικα ακομη και 50 ευρω να ειχε παλι θα προτιμουσα μια εταιρια με ενα ονομα στον χωρο και οχι ενα μαγαζακι απο την Δραμα.

 

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Μα φυσικα ειναι για το τρεξτε.Δεν νομιζω να μας χαριζουν τιποτα εδω μεσα.Μακαρι να μας χαριζαν και να τρεχαμε ολοι να τα προμηθευτουμε τσαμπα να κανουμε την δουλεια μας.

Χρηματα δινουμε και δεν ειναι και λιγα για ενα προιον που μπορει να ξοδεψει ενας εδω μεσα μεχρι και το 1/3 του μισθου του.Κι εγω εκανα την ερευνα μου πριν αγορασω και φυσικα κοιτουσα ολες τις εταιριες ακομα και την Puredry χωρις να ξερω καν ποια ειναι.

Δεν εχω θεμα με καμια εταιρια και με κανεναν εδω μεσα.Να βοηθησει ο ενας τον αλλον προσπαθει να κανουμε την δουλεια μας σε οτι κι αν ειναι αυτο.

Ας το κλεισουμε ομως εδω γιατι ειναι πολλα παιδια που ψαχνουν και ρωτανε να μην τους χαλαμε το θεμα.

 

Μας δουλευεις τωρα? Αν απο ολα τα παραπανω καταλαβει κανεις οτι έγραψες μονο για το <<τρεξε>> που ανεφερε ο φιλος και που και σε εμενα χτυπησε ασχημα γιατι δεν ειμαι αμερικανακι,  και οχι γιατι θες να θαψεις εταιρεια θα ειναι αφελης. Αν εχεις καποιο προβλημα με την εταιρεια να το αναφερεις, αν εχεις καποιο θεμα με το μοντελο να το αναφερεις, και  οχι να πουλαμε πνευμα οταν καποιος αναφερει προιον με εκπτωση πανω απο 100€ να του πουλας πνευμα οτι δε θα το επαιρνες ουτε με 50€,  το παλικαρι προσπαθει να βοηθησει οχι εσυ.

Αν καταλαβουμε απο τα γραφομενα οτι καποιος εχει οικονομικο συμφερον απο καποια μαρκα θα το καταλαβουμε αργα ή γρηγορα. Εχει γινει και εδω και παντα βρισκεται καποιος που το ανακαλυπτει. Χαλαρωσε λοιπον, και μη το κανεις αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...