Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 3/11/2019 στις 10:54 ΠΜ, yositosi είπε

Εννοείται φίλε μου ότι πρωταρχικά θα δούμε τα στοιχεία που δίνει ένας εισαγωγέας. Βέβαια από την άλλη για αυτό, όπως και στο νήμα των κλιματιστικών, καλό είναι ότι τουλάχιστον μπορούμε να μετρήσουμε να το μετράμε και να μοιραζόμαστε τα ευρήματα μας ώστε να φαίνεται σε τι μας λένε αλήθεια και σε τι μας δουλεύουν ψιλό γαζί μόνο και μόνο χάρην εντυπωσιασμού στην προσπάθεια μεγιστοποίησης των πωλήσεων! Επί της ουσίας φυσικά σου έκανα το σχετικό σχόλιο για έναν κυρίως λόγο. Σε ένα μοντέλο με 2 ταχύτητες ανεμιστήρα θα πρέπει να έχεις 2 τιμές στάθμης θορύβους... σε ένα μοντέλο με 3 ταχύτητες ανεμιστήρα θα πρέπει να έχεις 3 τιμές στάθμης θορύβου, κλπ κλπ. Όταν μας δίνουν μια τιμή τότε μας κρύβουν κάτι. Όταν δε η μέγιστη αφύγρανση επιτυγχάνεται σε full speed τότε πιστεύω ότι θα έπρεπε κανονικά να μας λένε όλοι και τις μέγιστες τιμές θορύβου ή κατανάλωσης ή ότιδήποτε άλλο ώστε αν μη τι άλλο να είναι πιο αντικειμενική η σύγκριση!

Ναι οι μετρήσεις γίνονται σε δωμάτιο, που έχει τοίχους ντυμένους με ειδική επένδυση. Με μικρόφωνα/ντεσιμπελόμετρα στημένα σε τρίποδες. 4 σε σύνολο, μπροστά, πίσω, αριστερά, δεξιά σε 1 μέτρο απόσταση. Ο θάλαμος έχει ambient 20db (A). Αλλά πάμε στην ουσία! Τον τελικό καταναλώτή το τελικό νούμερο ούτε που του λέει τίποτα. Το πόσο θα ακούγεται η συσκευή όμως του λέει πολλά... Για αυτό το λόγο λοιπόν και έκανα τις μετρήσεις μου σε ΗΣΥΧΟ χώρο (κάτω των 35dbA ambient), χωρίς εξωτερικές πηγές θορύβου ώστε να προσομοιώσω ένα πολύ ήσυχο δωμάτιο. Στόχος μου δεν είναι να βγάλω τα ακριβή νούμερα που δίνουν οι κατασκευαστές γιατί αυτό δεν είναι εφικτό. Αντιθέτως στόχος μου είναι να δω ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ/ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ μεταξύ τους τα διάφορα μηχανήματα πόσο θορυβώδη είναι. Αυτό σε όποιες συνθήκες και αν το μετρήσεις, ή σε όποια απόσταση και αν το μετρήσεις ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ο συσχετισμός δεν θα αλλάξει!! Αν διαβάσεις προσεχτικά θα δεις ότι τόνισα ότι αυτό πχ που είδα από τον Atmosphere στην σκάλα 1, το είδα αντίστοιχα και σε άλλο μοντέλο σε ταχύτητα που δηλώνεται στα 39db άρα το θέμα μας δεν είναι η "αληθοφάνεια" αλλά η απόκρυψη στοιχείων! Στην σκάλα 3 (turbo) o EvaII που επίσημα είναι στα 45db(A), και στην οποία πιστεύω ότι η πληθώρα των χρηστών τον αποκαλεί θορυβώδη, μου έβγαλε αντίστοιχες μετρήσεις με τον Atmosphere στη σκάλα 2. Στην σκάλα 3 (laundry mode) είναι που έχουμε την πραγματική απογείωση. Αλλά δεν μου απάντησες... αφού τον έχεις που τον έχεις εσύ δηλαδή που τον έβαλες σε λειτουργία τον θεωρείς αθόρυβο αφυγραντήρα; Αντίστοιχα, σε laundry mode αν τον βάλεις έχεις ακούσει κάποιον άλλο πιο θορυβώδη αφυγραντήρα στη ζωή σου;

Σε χάνω κάπου μήπως; Ρωταω γιατί αν κρίνω από τα ποσταρίσματα σου το έχεις με κυκλώματα ψύξης... Οι μετρήσεις είναι rated υποτίθεται σε 26,7C (αστεία διαφορά με 27C) και ΣΤΑΘΕΡΗ υγρασία 60%RH. Ο πινακας που έδωσα σαν παράδειγμα της Meaco είναι ξεκάθαρος, και δεν καταλαβαίνω που βλέπεις τα σκαμπΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ! Όσο πέφτει η υγρασία ή η θερμοκρασία, ή και τα δύο μαζί πέφτει και η κατανάλωση ρεύματος αλλά ταυτόχρονα πέφτει και η αφυγραντική ικανότητα (λιγότερο αποδοτική λειτουργία αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας). Ανέβασμα, έχεις ΜΟΝΟ στους 5C που ειναι λογικό γιατί λειτουργεί σχεδόν ΜΟΝΙΜΑ σε αντιπαγωτικό κύκλο! Σε ΟΤΙ και αν έχω μετρήσει στις συνθήκες που ανέφερα στο αρχικό μου post (22~23C) η κατανάλωση είναι ΠΑΝΤΑ κάπου στο 8~10% μικρότερη από ότι είναι αυτή που δίνουν οι κατασκευαστές! Με τις αναγωγές αν ήταν ο Atmosphere στα 270W rated at 26.7C / 60%RH θα έπρεπε να δω κάπου στα 240~250W! Για αυτο το λόγο κιόλας λέω ότι τον κόβω πιο πολύ για κάπου στα 290~300W rated στην πραγματικότητα σε συνθήκες 26.7C / 60%RH. Να τονίσω ότι ΔΕΝ είναι το πρώτο μοντέλο της Inventor στο οποιο παρατηρώ αυτό το "μαρκετίστικο τσιμπηματάκι" του 10% χαμηλότερης κατανάλωσης ισχύος!

Για να σου το πάω ένα βήμα πιο πέρα να σου πω μερικά παραδείγματα. O ECO 25lt από 320 που δηλώνει, λόγω της χαμηλότερης θερμοκρασίας/υγρασίας μου έβγαλε 301W. Ο MDP24300I της Morris που δηλώνεται 275W μου έβγαλε 251W. Σε μικρότερους που είδα ο Perla 22Lt  με χειριστήριο στις ίδιες συνθήκες μου έδειξε από 320W δηλωμένη, 300W. Ο Meaco platinum από 255W που δηλώνεται μου έβγαλε 232W. Ο EvaII Pro από 260W που δηλώνεται μου έβγαλε 260 ως 270W. Ο R9820 από 320W δηλωμένη μου έβγαλε 290W. O MDP20400IW από 222W δηλωμένη μου έβγαλε 208W. Αν θέλεις να σου βάλω και άλλα, οπότε εκτός και αν χάνω κάτι, τότε μονο στα Inventor δεν βγαίνει το ίδιο μοτίβο συμπεριφοράς. Αν κάποιος έχει δει άλλο μοτίβο σε άλλες συνθήκες ας μας το πει (ή εσύ αν είδες) ώστε να κάνω και άλλες δοκιμές και να προσπαθήσω να προσομοιώσω άλλες συνθήκες, θα ήταν χρήσιμο για όλους πιστεύω γιατί η τελική επιλογή γίνεται στο τέλος της ημέρας "συγκριτικά" από τον μέσο καταναλωτή.

ΕΠΙΣΗΣ, σημαντικό ότι σε όλες τις μετρήσεις μου δουλεύω μέσω σταθεροποιητή τάσης στα 220V σταθερά, γιατί πχ στα 230V τα νούμερα τσιμπάνε λίγο πάνω.

Κανονικά full mode με όλα αναμμένα (continuous, μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα, στόχευση 35%)!!! Εφόσον είναι rated INPUT power, τότε μιλάμε για ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ!

Οι συνθήκες μέτρησης είναι η εξαγωγή του αφυγραντήρα να είναι συνδεδεμένη σε χωνί/σφραγισμένη ώστε να δίνει τον εξερχόμενο αέρα σε ειδικό μηχάνημα/δοχείο ώστε αν μην αλλοιώνεται ο χώρος ο οποιος διατηρείται σε σταθερή θερμοκρασία/υγρασία

Για το πρώτο, ΝΑΙ το τόνισα κιόλας! Όπως επίσης τόνισα ότι ο juropro έχει πολύ σοβαρότερα υπαρξιακά θέματα από αυτό της κατανάλωσης ;) 

Για τον ανεμιστήρα φαίνεται στη φωτό... broad ocean μάρκα, rated 1120σαλ, 21W

Γιατί, ποιός είπε ότι δουλεύει με προβλήματα; Το θεμα είναι με κάποιες συσκευές που δεν δουλεύει (είτε ασυμβατότητα, είτε ο χρήστης ο ίδιος). Αν σου δουλέψει, τότε δεν έχεις θέμα μετά! Αν κάποιος έχει θέμα ή άγχος για οποιαδήποτε smart συσκευή, μπορεί στο μαγαζί επιτόπου να στήσει ένα hotspot με ένα άλλο κινητό και να δοκιμάσει εγκατάσταση/χρήση στο δικό του ώστε να βεβαιωθεί ότι όταν πάει στο σπίτι του δεν θα έχει θέματα! 


Αθόρυβος δεν είναι κανένας αφυγραντήρας . Όταν χρειάζεσαι αφυγραντήρα, αγοράζεις και θόρυβο για το χώρο σου  δυστυχώς.
Για τον θόρυβο δεν μπορώ να σου πώ συγκριτικά με άλλους , διότι είναι λίγοι αυτοί που έχω ακούσει σε σπίτια και θεωρώ ότι έχεις μακράν καλύτερη εικόνα της αγοράς σε αυτό, αλλά η ξεκάθαρα υποκειμενική μου άποψη  είναι :
Στη σκάλα ένα στο σαλόνι απλά ακούγεται χωρίς να με ενοχλεί . Στη δύο ακούγεται πολύ περισσότερο δεν μπορώ να πω ότι με κουράζει αλλά  δεν είναι σκάλα για ύπνο με τίποτα . Το ιδανικό αν θες να κοιμηθείς με τον αφυγραντήρα στη σκάλα δύο είναι να τον βάλεις κάπου μακριά μέσα στο σπίτι .   Η τρία σκάλα που είναι και  για στέγνωμα ρούχων απογειώνεται η κατάσταση . Αν είσαι μέσα στον ίδιο χώρο είναι ενοχλητικό  εκτός και αν έχεις τηλεόραση ανοιχτή ή ακούς μουσική τότε δεν ακούς τίποτα .  Τον eva ii pro που τον έχω ακούσει πράγματι   είναι overall πιο αθόρυβος αλλά μικρότερες παροχές αέρα και λίγο άκυρο να συγκρίνουμε 25L   με 20L μηχάνημα . 

Οπότε στα 25L αφυγραντήρες με ολόκληρο HEPA απο πίσω ο Juro pro eco 25L  βγάζει λιγότερο θόρυβο στις σκάλες  απο τον Inventor atmosphere . 
Τι "υπαρξιακά" προβλήματα έχει ο Juro pro eco 25L  ; 


Σχετικά με την κατανάλωση, θα κάνω μερικές μετρήσεις για την κατανάλωση του σε διάφορες συνθήκες που μπορώ να πετύχω μέσα στο σπίτι. 
Για το σκαπανέβασμα εννοούσα αυτό που πες στους 5 βαθμούς . Αλλά λάθος . Είναι και τα defrosts που υπολογίζουν σε αυτή την κατάσταση . Οπότε γράψε άκυρο . 




 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, great είπε

μπα τζίφος. καμία ένδειξη και το δοχείο μέχρι την μέση.

Το έβαλα πάλι τώρα, θα το δω και σήμερα. Πάντως δεν παίζει κάτι άλλο σε ρύθμιση έτσι; αμα δεν ξαναπάρει μπρος απο το πρώτο σταμάτημα πάμε για service;

Λογικά ο προγραμματισμός είναι πλήρες κλείσιμο για μισή ώρα αφού επιτευχθεί η στόχευση. Ανοιγμα για 2 λεπτά του ανεμιστήρα μετά το μισάωρο... Αν ανέβηκε παίρνει μπρος. αν δεν ανέβηκε τότε κλείνει ξανά για άλλη μισή ώρα και ουτω καθεξής.

Αν σου πιάνει λοιπόν στόχο, και δεν είναι γεμάτο το δοχείο και δεν ανάψει μετά από μισή ώρα για μέτρηση και αν ξέφυγε πάνω η υγρασία, να πάρει μπρος ξανά τότε ναι πρέπει να έχεις θέμα. Αυτό καλύτερα με το σερβις τους να μιλήσεις για να μην σου πω και χαζομάρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που θα μπορούσε να συμβαίνει.

Δοκίμασες να τον βγάλεις από την μπρίζα και να τον βάλεις ξανά μην έφαγε καμία μόντα;;;

6 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε


Αθόρυβος δεν είναι κανένας αφυγραντήρας . Όταν χρειάζεσαι αφυγραντήρα, αγοράζεις και θόρυβο για το χώρο σου  δυστυχώς.
Για τον θόρυβο δεν μπορώ να σου πώ συγκριτικά με άλλους , διότι είναι λίγοι αυτοί που έχω ακούσει σε σπίτια και θεωρώ ότι έχεις μακράν καλύτερη εικόνα της αγοράς σε αυτό, αλλά η ξεκάθαρα υποκειμενική μου άποψη  είναι :
Στη σκάλα ένα στο σαλόνι απλά ακούγεται χωρίς να με ενοχλεί . Στη δύο ακούγεται πολύ περισσότερο δεν μπορώ να πω ότι με κουράζει αλλά  δεν είναι σκάλα για ύπνο με τίποτα . Το ιδανικό αν θες να κοιμηθείς με τον αφυγραντήρα στη σκάλα δύο είναι να τον βάλεις κάπου μακριά μέσα στο σπίτι .   Η τρία σκάλα που είναι και  για στέγνωμα ρούχων απογειώνεται η κατάσταση . Αν είσαι μέσα στον ίδιο χώρο είναι ενοχλητικό  εκτός και αν έχεις τηλεόραση ανοιχτή ή ακούς μουσική τότε δεν ακούς τίποτα .  Τον eva ii pro που τον έχω ακούσει πράγματι   είναι overall πιο αθόρυβος αλλά μικρότερες παροχές αέρα και λίγο άκυρο να συγκρίνουμε 25L   με 20L μηχάνημα . 

Οπότε στα 25L αφυγραντήρες με ολόκληρο HEPA απο πίσω ο Juro pro eco 25L  βγάζει λιγότερο θόρυβο στις σκάλες  απο τον Inventor atmosphere . 
Τι "υπαρξιακά" προβλήματα έχει ο Juro pro eco 25L  ; 


Σχετικά με την κατανάλωση, θα κάνω μερικές μετρήσεις για την κατανάλωση του σε διάφορες συνθήκες που μπορώ να πετύχω μέσα στο σπίτι. 
Για το σκαπανέβασμα εννοούσα αυτό που πες στους 5 βαθμούς . Αλλά λάθος . Είναι και τα defrosts που υπολογίζουν σε αυτή την κατάσταση . Οπότε γράψε άκυρο . 




 

είμαστε σε απόλυτη συμφωνία απόψεων! (υπό την προυπόθεση ότι ακούς μουσική ροκιές στις τσίτες, ή βλέπεις ματσάρα και το έχεις δυνατά) ;)

Για τον juropro έχω δει πολύ παράξενα πράγματα που θα αναλύσω αργότερα... γιατί πραγματικά δεν μου βγαίνουν.

ΕΠΙΣΗΣ δοκίμασε να τον δουλέψεις σε ίδιες συνθήκες ΜΕ και ΧΩΡΙΣ το φίλτρο Hepa και πες μου αν βλέπεις καμία διαφορά... γιατί είτε εμένα δεν με αγαπάει, είτε δεν με θέλει! ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο νερό βγάζει στον ίδιο χρόνο και ούτε για πλάκα σχεδόν 40% παραπάνω που λένε!

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, yositosi είπε

Λογικά ο προγραμματισμός είναι πλήρες κλείσιμο για μισή ώρα αφού επιτευχθεί η στόχευση. Ανοιγμα για 2 λεπτά του ανεμιστήρα μετά το μισάωρο... Αν ανέβηκε παίρνει μπρος. αν δεν ανέβηκε τότε κλείνει ξανά για άλλη μισή ώρα και ουτω καθεξής.

Αν σου πιάνει λοιπόν στόχο, και δεν είναι γεμάτο το δοχείο και δεν ανάψει μετά από μισή ώρα για μέτρηση και αν ξέφυγε πάνω η υγρασία, να πάρει μπρος ξανά τότε ναι πρέπει να έχεις θέμα. Αυτό καλύτερα με το σερβις τους να μιλήσεις για να μην σου πω και χαζομάρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που θα μπορούσε να συμβαίνει.

Δοκίμασες να τον βγάλεις από την μπρίζα και να τον βάλεις ξανά μην έφαγε καμία μόντα;;;

είμαστε σε απόλυτη συμφωνία απόψεων! (υπό την προυπόθεση ότι ακούς μουσική ροκιές στις τσίτες, ή βλέπεις ματσάρα και το έχεις δυνατά) ;)

Για τον juropro έχω δει πολύ παράξενα πράγματα που θα αναλύσω αργότερα... γιατί πραγματικά δεν μου βγαίνουν.

Οκ έχω την περιέργεια  για τον juro pro . 

Για το άλλο post σου Στο αμάξι είχα το ίδιο πρόβλημα . Αν ξεχνούσα να γυρίσω το AC σε Fan για μερικά λεπτά , την επόμενη φορά που θα άνοιγα το AC μύριζε . Μια περίοδο το ξεχνούσα επανειλημμένα οπότε η κατάσταση έγινε μόνιμη και χειρότερη  .Το σύστημα κλιματισμού έχει φίλτρο τύπου HEPA (?) αλλά πολύ λεπτό φίλτρο, λογικά σαν αυτό που περιέγραψες εσύ . Αμάξι του 2017 είναι.  Ψέκασα τους αεραγωγούς με ένα spray απολύμανσης-καθαρισμού . Απο  αυτό το σημείο και μετά τηρώ με εβλάβια να γυρίζω σε fan το AC πριν το κλείσω εντελώς . Δεν  έχει μυρίσει ποτέ εδώ και ένα χρόνο . Αντίστοιχα το ίδιο κάνω και στον αφυγραντήρα . Το θεωρώ καλό να στεγνώσει  το στοιχείο προτού τον απενεργοποιήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dare-Devil είπε

Στο αμάξι είχα το ίδιο πρόβλημα . Αν ξεχνούσα να γυρίσω το AC σε Fan για μερικά λεπτά , την επόμενη φορά που θα άνοιγα το AC μύριζε . Μια περίοδο το ξεχνούσα επανειλημμένα οπότε η κατάσταση έγινε μόνιμη και χειρότερη  .Το σύστημα κλιματισμού έχει φίλτρο τύπου HEPA (?) αλλά πολύ λεπτό φίλτρο, λογικά σαν αυτό που περιέγραψες εσύ . Αμάξι του 2017 είναι.  Ψέκασα τους αεραγωγούς με ένα spray απολύμανσης-καθαρισμού . Απο  αυτό το σημείο και μετά τηρώ με εβλάβια να γυρίζω σε fan το AC πριν το κλείσω εντελώς . Δεν  έχει μυρίσει ποτέ εδώ και ένα χρόνο . Αντίστοιχα το ίδιο κάνω και στον αφυγραντήρα . Το θεωρώ καλό να στεγνώσει  το στοιχείο προτού τον απενεργοποιήσω.

To φίλτρο του αφυγραντήρα σου είναι ΙΔΙΟ με΄ενα απλό φίλτρο καμπίνας αυτοκινήτου! Για αυτό με βλέπεις να έχω τις τόσες ενστάσεις στις υπερβολικές μαρκετίστικες δηλώσεις ότι κρατάει ΙΟΥΣ/ΒΑΚΤΗΡΙΑ (που δεν το κανει εκ φύσης) και για αυτό με βλέπεις να κρατάω πολύ μικρό καλάθι ως προς το σκέλος "υγρασία στοιχείου + διπλανό Hepa χωρίς αντιμικροβιακή επέξεργασία/επένδυση"!

Κόστος ανταλλακτικού φίλτρου έμαθες; Δεν πήρα να ρωτήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Mπορει καποιος να γραψει αναλυτικια ποιοι αφυγραντηρες εχουν φιλτρα HEPA να το εχουμε σαν οδηγο για οσους ενδιαφερονται?

θέλει μπόλικη (ως υπερβολική) δουλειά για να τα μαζέψει κάποιος. Δεν είναι μόνο τα φετινά μοντέλα αλλά και παλαιότερα που ακόμα κυκλοφορούν στα καταστήματα. Επίσης το θέμα είναι και ποιές μάρκες θα πρέπει κάποιος να συμπεριλάβει γιατί από μικρότερους εισαγωγείς κυκλοφορουν ουκ ολίγα μοντέλα ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

θέλει μπόλικη (ως υπερβολική) δουλειά για να τα μαζέψει κάποιος. Δεν είναι μόνο τα φετινά μοντέλα αλλά και παλαιότερα που ακόμα κυκλοφορούν στα καταστήματα. Επίσης το θέμα είναι και ποιές μάρκες θα πρέπει κάποιος να συμπεριλάβει γιατί από μικρότερους εισαγωγείς κυκλοφορουν ουκ ολίγα μοντέλα ;)

Tα φετινα μοντελα ποιο πολυ γιατι αν οι τιμες ειναι κοντα με το παλιο καλυτερα να επιλεξεις το πιο καινουριο.

Δεν εχει και το skroutz καποιο φιλτρο για να τα ξεχωρισεις θα ηταν πιο ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Curtis76 είπε

σωστα τα λες, ο αφυγραντηρας ζεολιθου απο μαη έως οκτώμβρη ειναι ακαταλληλος, και το ac κανει αφυγρανση μονο στον κρυο αέρα οποτε για 4 μήνες τουλαχιστον δε θα εχει κατι για να κανει αφυγρναση. Για μενα μονοδρομος ο κομπρεσορας.

Τον λειτουργεις στο high όπου κάνει 8 λιτρα αφυγρανσης με 49db θόρυβο  ή στο low οπου κανει 4 λίτρα αφυγρανσης με 39dB θόρυβο?

 

Γενικά τον λειτουργώ όταν λείπω ή τουλάχιστον σε άλλον χώρο (στο lo) μιας και οτιδήποτε πάνω απο 30db είναι ενοχλητικό για μένα.

Το AC στην αφύγρανση είναι ότι πρέπει για τους θερμούς μήνες όπου βγάζει και δροσερό αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

Γενικά τον λειτουργώ όταν λείπω ή τουλάχιστον σε άλλον χώρο (στο lo) μιας και οτιδήποτε πάνω απο 30db είναι ενοχλητικό για μένα.

Το AC στην αφύγρανση είναι ότι πρέπει για τους θερμούς μήνες όπου βγάζει και δροσερό αέρα.

Ο καιρος δεν είναι μονο ζέστη ή κρύο. Υπαρχουν αρκετοί μήνες που δεν λειτουργείς το ac. Εσύ σε αυτούς τους μήνες πως κάνεις αφύγρανση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μια βοήθεια  έχω 55τμ που τα 35τμ σαλόνι κουζίνα και δυο δωμάτια απο 10τμ με θερμομόνωση στον πρώτο όροφο θερμοκρασία μέσω όρο  19-20 c αέριο περίπου στις 65%  υγρασία  έχω δει αυτούς 1- https://www.skroutz.gr/s/16007204/Philco-AirDry-16-Plus.html#sku-info  2- https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mdb-16100-hi-1227582.html 3- https://www.mediamarkt.gr/el/product/_toyotomi-tde-16dti-1204383.html 4- https://www.alphaclimagr.gr/product/1409312/tcl-16-e-afygrantiras-16lit-kalypsis-ews-100-t-m-ilektronikos.html?ref=bestprice.gr 5- https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-eva2-–-ion-16l-1228237.html  και έχω μπερδευτείαπο το πολλη διαβασμα εδω   ευχαριστήσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fodimis είπε

παιδιά μια βοήθεια  έχω 55τμ που τα 35τμ σαλόνι κουζίνα και δυο δωμάτια απο 10τμ με θερμομόνωση στον πρώτο όροφο θερμοκρασία μέσω όρο  19-20 c αέριο περίπου στις 65%  υγρασία  έχω δει αυτούς 1- https://www.skroutz.gr/s/16007204/Philco-AirDry-16-Plus.html#sku-info  2- https://www.mediamarkt.gr/el/product/_morris-mdb-16100-hi-1227582.html 3- https://www.mediamarkt.gr/el/product/_toyotomi-tde-16dti-1204383.html 4- https://www.alphaclimagr.gr/product/1409312/tcl-16-e-afygrantiras-16lit-kalypsis-ews-100-t-m-ilektronikos.html?ref=bestprice.gr 5- https://www.mediamarkt.gr/el/product/_inventor-eva2-–-ion-16l-1228237.html  και έχω μπερδευτείαπο το πολλη διαβασμα εδω   ευχαριστήσω 

Εϊναι λίγα τα τετραγωνικά σου, και 65% είναι χαμηλή υγρασία. Αφού έχεις και θέρμανση αερίου, μήπως να έβλεπες κάτι στα 12 λίτρα; Σου το λέω γιατί έχω την εντύπωση ότι άσκοπα γενικότερα πετάς λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Ο καιρος δεν είναι μονο ζέστη ή κρύο. Υπαρχουν αρκετοί μήνες που δεν λειτουργείς το ac. Εσύ σε αυτούς τους μήνες πως κάνεις αφύγρανση?

Δεν κάνω ,όπως και αρκετούς μήνες δε χρειάζεται αφύγρανση.

Όπως ανέφερε το παλικάρι θέλει αφύγρανση σε σπίτι με 11-12 βαθμούς και εκεί είναι ότι πρέπει ο ζεόλιθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fodimis είπε

δεν ξέρω για αυτο ρωτάω 12 μικρός δεν ειναι ? δεν θα ζουριάζεται της ημέρες που δεν θα δουλεύω το αέριο  πχ σαν σήμερα

Δεν ξέρω. Το ότι έχεις θερμομόνωση, μικρό σχετικά χώρο, και θέρμανση αερίου, σε δυνδυασμό με αντικειμενικά χαμηλή υγρασία (το 65% δεν το λες και πρόβλημα υγρασίας), με προβλήματισαν λίγο και αυτό σου το πρότεινα σαν εναλλακτική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Δεν κάνω ,όπως και αρκετούς μήνες δε χρειάζεται αφύγρανση.

Όπως ανέφερε το παλικάρι θέλει αφύγρανση σε σπίτι με 11-12 βαθμούς και εκεί είναι ότι πρέπει ο ζεόλιθος.

Οκ αλλα δεν ειπε οτι θα τον δουλευει οταν δε θα ειναι σπιτι γιατι κανει θορυβο. Εξηγησέ του το να καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...