Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2019 στις 10:52 ΠΜ, Marley είπε

καλημερα, σας ευχαριστω και τους 2 που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε,

διαβασα την συμβουλη σου κ παρηγγειλα τελικα τον 20αρη της ινβεντορ.. τωρα αν ειναι υπερβολη για σπιτι 45μετρων δεν ξερω παντως σε σχεση με τον 16αρη ειχε διαφορα 25ευρω περιπου.. μικρη διαφορα αλλα λογω ψυχαναγκασμου δεν ηθελα να δωσω πανω απο 200ευρω

βαρεσα 84αρι χτες την νυχτα απο υγρασια και ελπιζω ο 20αρης να κανει την δουλεια του πιο ανετα  και να δικαιωθω

θα γραψω αναλυτικα μολις ερθει και τον δουλεψω😎

 

Καλησπέρα, το παρελαβα σήμερα το πρωί. 

Τον έβαλα κατευθείαν να δουλεψει. Εκανα και μια γκελα αφου αφησα ανοιχτη την υποδοχή που ειναι για το σωληνακι της αποχέτευσης και επεφταν τα νερα στο πατωμα αντι να πηγαίνουν στον καδο.. Ελπιζω να μην επηρεαστηκε καθολου εσωτερικα..

Απο 75% το πήγε στο 58 μεσα σε μιαμιση ώρα περιπου.. το προβλημα ειναι οτι εχει κολλησει στο 57-58 εδω και κανα 2ωρο, ενω το έχω στο τούρμπο και ρυθμισμένο να φτασει στο 50%... 

(Το έχω μονο στο σαλονι μεχρι στιγμής που ειναι περίπου 20μετρα χωρος)

Επίσης οταν ανοιξα απο πίσω το φίλτρο για να το ελεγξω τα ειδα σαν στραβωμενα σε καποια σημεια αυτα τα μεταλλικά που εχει. (Ανεβάζω φωτο)

Ειναι κατι απ ολα αυτα ανησυχητικό/ασυνήθιστο? 🤔

IMG_20191102_200100.jpg

Επεξ/σία από Marley
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Marley είπε

Καλησπέρα, το παρελαβα σήμερα το πρωί. 

Τον έβαλα κατευθείαν να δουλεψει. Εκανα και μια γκελα αφου αφησα ανοιχτη την υποδοχή που ειναι για το σωληνακι της αποχέτευσης και επεφταν τα νερα στο πατωμα αντι να πηγαίνουν στον καδο.. Ελπιζω να μην επηρεαστηκε καθολου εσωτερικα..

Απο 75% το πήγε στο 58 μεσα σε μιαμιση ώρα περιπου.. το προβλημα ειναι οτι εχει κολλησει στο 57-58 εδω και κανα 2ωρο, ενω το έχω στο τούρμπο και ρυθμισμένο να φτασει στο 50%... 

(Το έχω μονο στο σαλονι μεχρι στιγμής που ειναι περίπου 20μετρα χωρος)

Επίσης οταν ανοιξα απο πίσω το φίλτρο για να το ελεγξω τα ειδα σαν στραβωμενα σε καποια σημεια αυτα τα μεταλλικά που εχει. (Ανεβάζω φωτο)

Ειναι κατι απ ολα αυτα ανησυχητικό/ασυνήθιστο? 🤔

IMG_20191102_200100.jpg

Ναι και καλως μας ρωτησες. Δεν εχει προβλημα, θα λειτουργει και ετσι, αλλα ειναι χτυπημενο. Καποιος εβαλε το χερι του ή χτυπησε καπου στο εργοστασιο. 

Κανονικα ειναι για αλλαγη ή μερικη επιστροφη της αξιας του στην τσεπη σου. Επικοινωνσε με το καταστημα αμεσα μην πουν οτι το κανες εσυ. Κανονικα το unboxing θελει video. Στειλε μαιλ τωρα να εισαι κατοχυρωμενος

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Marley είπε

Καλησπέρα, το παρελαβα σήμερα το πρωί. 

Τον έβαλα κατευθείαν να δουλεψει. Εκανα και μια γκελα αφου αφησα ανοιχτη την υποδοχή που ειναι για το σωληνακι της αποχέτευσης και επεφταν τα νερα στο πατωμα αντι να πηγαίνουν στον καδο.. Ελπιζω να μην επηρεαστηκε καθολου εσωτερικα..

Απο 75% το πήγε στο 58 μεσα σε μιαμιση ώρα περιπου.. το προβλημα ειναι οτι εχει κολλησει στο 57-58 εδω και κανα 2ωρο, ενω το έχω στο τούρμπο και ρυθμισμένο να φτασει στο 50%... 

(Το έχω μονο στο σαλονι μεχρι στιγμής που ειναι περίπου 20μετρα χωρος)

Επίσης οταν ανοιξα απο πίσω το φίλτρο για να το ελεγξω τα ειδα σαν στραβωμενα σε καποια σημεια αυτα τα μεταλλικά που εχει. (Ανεβάζω φωτο)

Ειναι κατι απ ολα αυτα ανησυχητικό/ασυνήθιστο? 🤔

IMG_20191102_200100.jpg

ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει! Τα φύλλα αλουμινίου τα φτύνεις και στραβώνουν (τόσο λεπτά είναι). Το θέμα σου είναι οι χαλκοσωλήνες που τους βλέπεις να περνάνε από μέσα, και οι οποίοι φαίνονται οκ ;) 

Ισιο ψυγείο 100% δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις αμεσες απαντησεις.. το τεσταρω και τώρα στο υπνοδωμάτιο, πηγε απο 70% περιπου στο 55 σε μολις μιση ωρα, αλλα και παλι δεν παει πιο κατω ενω ειναι στο τούρμπο.. το εβαλα στο silent και βλεπω οτι κραταει την υγρασια στο ιδιο επιπεδο που του αφησε ο τούρμπος..

Ο ανεμιστήρας τελικα τι ρολο παιζει δεν εχω καταλαβει ακριβως εφόσον κανει αφυγρανση και στο silent/medium του ανεμιστήρα.. τι ρολο βαραει το τουρμπο δηλαδή... Η καταναλωση φαντάζομαι θα ειναι μικροτερη στο silent

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Marley είπε

Ευχαριστώ για τις αμεσες απαντησεις.. το τεσταρω και τώρα στο υπνοδωμάτιο, πηγε απο 70% περιπου στο 55 σε μολις μιση ωρα, αλλα και παλι δεν παει πιο κατω ενω ειναι στο τούρμπο.. το εβαλα στο silent και βλεπω οτι κραταει την υγρασια στο ιδιο επιπεδο που του αφησε ο τούρμπος..

Ο ανεμιστήρας τελικα τι ρολο παιζει δεν εχω καταλαβει ακριβως εφόσον κανει αφυγρανση και στο silent/medium του ανεμιστήρα.. τι ρολο βαραει το τουρμπο δηλαδή... Η καταναλωση φαντάζομαι θα ειναι μικροτερη στο silent

όσο πιο υψηλή η ταχύτητα τόσο πιο αποτελεσματική η αφύγρανση. Ο εκάστοτε αφυγραντήρας είναι rated να κάνει την αφύγρανση που δηλώνει στην ΜΕΓΙΣΤΗ ταχύτητα. Όταν πέφτει η ταχύτητα τότε περνάει λιγότερος αέρας και άρα έχεις μειωμένη αφύγρανση. 

Επίσης το να σου τραβήξει ένας αφυγραντήρας τα "χοντρά" και να πέσει η αρχική υγρασία είναι εύκολο και γρήγορο. Χρόνος απαιτείται για να τραβηχτεί η τυχόν υγρασία από τα δομικά υλικά του σπιτιού, ώστε να έχεις ένα γενικότερα πιο μόνιμο αποτέλεσμα αφύγρανσης στο χώρο σου. Γενικά μια σταθερή τιμή στο 55% είναι μια χαρά από πλευράς υγείας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, babis13 είπε

Τελικά τσίμπησα αυτόν εδώ https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/202159-juro-pro-eco-16lt

Τον έχει φίλος μου αθόρυβος οικονομικός και καλός 

Tον ιδιο προτεινα σε φιλο με σπιτι 70 τετραγωνικων που εψαχνε για αφυγραντηρα και ηθελε να δωσει βαρια μεχρι 180 ευρω.

Πιστευω να ειναι οκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yositosi είπε

ΤΙΠΟΤΑ δεν έχει! Τα φύλλα αλουμινίου τα φτύνεις και στραβώνουν (τόσο λεπτά είναι). Το θέμα σου είναι οι χαλκοσωλήνες που τους βλέπεις να περνάνε από μέσα, και οι οποίοι φαίνονται οκ ;) 

Ισιο ψυγείο 100% δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου!!!

Ίσιο όχι αλλά αυτό έχει χτύπημα. Δεν στραβώνουν μόνα τους. Εμένα θα με ενοχλούσε πάντως. Επηρεάζει λίγο και στην απόδοση οι σπειρες πρέπει να είναι ισιες,  κυρίως το αριστερο χτύπημα

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ίσιο όχι αλλά αυτό έχει χτύπημα. Δεν στραβώνουν μόνα τους. Εμένα θα με ενοχλούσε πάντως. Επηρεάζει λίγο και στην απόδοση οι σπειρες πρέπει να είναι ισιες,  κυρίως το αριστερο χτύπημα

εννοείται ότι δεν στραβώνουν μόνα τους! Απλά και μόνο στο ακούμπηγμα μέσα στο εργοστάσιο αυτά στραβώνουν ή χτυπιούνται, είτε κατά το handling των εξαρτημάτων, είτε κατά τη συναρμολόγηση! Πραγματικά αν τα φτύσεις στραβώνουν...

Σε όλες των περιπτώσεων δεν είναι κάτι το σοβαρό, και επ'ουδενί δεν αποτελεί λόγο άρνησης εγγύησης ή αντίστοιχα κάλυψης εντός εγγύησης γιατί πολύ απλά δεν αποτελεί βλάβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, yositosi είπε

εννοείται ότι δεν στραβώνουν μόνα τους! Απλά και μόνο στο ακούμπηγμα μέσα στο εργοστάσιο αυτά στραβώνουν ή χτυπιούνται, είτε κατά το handling των εξαρτημάτων, είτε κατά τη συναρμολόγηση! Πραγματικά αν τα φτύσεις στραβώνουν...

Σε όλες των περιπτώσεων δεν είναι κάτι το σοβαρό, και επ'ουδενί δεν αποτελεί λόγο άρνησης εγγύησης ή αντίστοιχα κάλυψης εντός εγγύησης γιατί πολύ απλά δεν αποτελεί βλάβη.

Δεν ειναι μονο οι βλαβες αλλα και οι φθορες. Πχ δεν μπορει να ειναι γραντζουνισμενο ή να κουνιεται κατι που δεν πρεπει να κουνιεται. Εγω θα επαιρνα τηλ στο καταστημα και μετα ενα στην αντιπροσωπεια να δω τι θα μου πουν. Καποιος εκανε μια μαλακια παντως γιαυτο ειναι ετσι και ας ειναι ελαχιστη εως αμελητεα η φθορα. Φθορα υπαρχει.

συνηθως για τετοιες μικρες φθορες τα μεγαλα πολυκαταστηματα σου επιστεφουν ενα μικρο ποσο πισω. Φυσικα στο προτεινουν αυτοι σαν λυση, δεν λες εσυ θελω μερικα χρηματα πισω :) 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2019 στις 1:32 ΠΜ, yositosi είπε

Καλά και χρυσά όλα αυτά που γράφεις αλλά είναι αναφορά των στοιχείων που δίνουν οι εισαγωγείς... και πολλά από αυτά δεν ισχύουν στην πράξη! 

Τώρα ειδικά για το θέμα του θορύβου, ναι υποκειμενικό αλλά αφού τον πήρες που τον πήρες τον αφυγραντήρα σου, άντε πες μου ποιόν έχεις ακούσει πιο θορυβώδη στις κανονικές ταχύτητες λειτουργίας όπου βγαίνει και η αφύγρανση με βάση τα λίτρα που δηλώνονται. Σου το λέω γιατί με ένα Mastech MS6700 (https://www.skroutz.gr/s/4325733/Mastech-MS6700.html?keyphrase=ms6700+mastech) που οκ δεν είναι του πεταματού ή κανένα κινητό τηλέφωνο... στον ίδιο χώρο (όσο πιο αθόρυβος μπορούσα να βρω), και την ίδια ώρα και σε ίδιες συνθήκες ο JuroPro ECO 25 μου έβγαλε ελάχιστες τιμές 45,9db σε υψηλή ταχύτητα, και 42,9db σε χαμηλή και την ίδια ώρα ο Atmosphere μου έβγαλε 55,5db (!!!) σε υψηλή ταχύτητα, 50,7db σε 2η ταχύτητα, και 45,9db στην χαμηλή... Η μέτρηση σε 1 μέτρο απόσταση μπροστά από την εκάστοτε συσκευή (έβαλα τιμές για αυτές τις 2 γιατί αυτές έβαλες στη σύγκριση). Οι αναλογίες μου βγαίνουν "just" γιατι οι τιμες που κανονικά δίνουν είναι (ή καλύτερα ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να είναι) η υψηλότερη σε μέτρηση 1 μέτρο από μπροστά, πίσω, αριστερά, δεξιά αλλά σε ηχομονωμένο δωμάτιο με ειδική επένδυση γύρω γύρω, και είδα ότι το 39db που δηλώνει η inventor για τη χαμηλή ταχύτητα, και που σε εμένα βγήκε 45,9db, αντίστοιχα βγήκε 45,9db και σε συσκευή άλλης εταιρείας που δηλώνει 39db για την ταχύτητα που μετρούσα. Αυτό σημαίνει ότι "εργαστηριακά" είμαστε στα ~50db στην υψηλή ταχύτητα, και ~46db στη 2η, νούμερα πιο πάνω ακόμα και από τον Meaco που θεωρείται "βαβουριάρης" μεταξύ των "επώνυμων" αφυγραντήρων! Γενικά, το ότι το layout του στηρίζεται στην υψηλή ροή αέρα (και άρα θόρυβο) φαίνεται και από τον "γαιδουρινό" ανεμιστήρα που φοράει, που είναι rated στις 1120σαλ (που είναι ότι μεγαλύτερο έχω δει σε αφυγραντήρα). Με βλέπεις να επιμένω γιατί οκ... είναι κομματάκι χοντρό να βγαίνει κάποιος να διατυμπανίζει την "πιο αθόρυβη λειτουργία" ενώ στην πράξη ισχύει το ακριβώς αντίθετο, και γενικά με το τρέχον marketing γενικότερα έχω αρχίσει να μην "το έχω" καθόλου γιατί η κατάσταση ψιλο-ξεφεύγει (προσωπική μου άποψη) μιας και μόνο μαγικα΄βλέπω τελευταία σε όλους τους τομείς (από specs, από εγγυήσεις, από... από... από...)

IMG_20191015_143152_1.jpg.3693684ad233a8e5fa9cabcb919f5d97.jpg

Αντίστοιχα για την κατανάλωση θα επιμείνω ότι δεν μου βγαίνουν τα νούμερα της Inventor! Σε 23C / 45% RH μου έβγαλε από 280W (στην υψηλή ταχύτητα) και μετά κατέβηκε στα 271W στην 2η ταχύτητα χωρίς να δω κάποια μεταβολή στην πρώτη (γενικά ξεκινάει με ένα soft start και σιγά σιγά ανεβάζει λιγάκι μέχρι να σταθεροποιηθεί στα νούμερα που αναφέρω). Αντίστοιχα στις ίδιες συνθήκες ο ECO 25 μου ξεκίνησε με 290W και σταθεροποιήθηκε στα 300W. Τα νούμερα του Juropro μου βγαίνουν γιατί πέφτοντας η θερμοκρασία και η υγρασία, μειώνεται η κατανάλωση (ενώ φυσικά γκρεμίζεται και η αφυγραντική ικανότητα άρα πάει περίπατο το EER) και στις συνθήκες που μέτρησα μια ΜΕΙΩΣΗ κάπου στο 8%~10%, ανάλογα με τις καμπύλες απόδοσης, έναντι της rated τιμής (στους 26,7C @ RH60%) είναι αναμενόμενη.. Αυτό πρακτικά επιβεβαιώνεται επίσης πχ και από τις τιμές της Meaco ( https://www.meaco.com/dehumidifier/home-dehumidifiers/meaco-20l-low-energy-dehumidifierair-purifier-is-a-which-best-buy ), που δεν έχει τη φήμη του να λέει "παπάδες" (στην Αγγλία τέτοιες μαγκιές δεν σηκώνονται γιατί αν πέσει καταγγελία τρέχεις). Σε όλες των περιπτώσεων, και με το παραπάνω συλλογιστικό, το 270W πιο πολύ για 290~300W το βλέπω (τιμή πάλι καλή βέβαια για να μην λέμε και βλακείες!!!)!

ΦΥΣΙΚΑ με τα παραπάνω ούτε κατά διάννοια πχ δεν θεωρώ τον Juropro γενικά ανώτερο γιατί έχει άλλα πολύ πιο σοβαρά υπαρξιακά θέματα. Απλά θέλω να δείξω ότι τα νούμερα που δίνονται δεν είναι πάντα και τα "αληθινά" ή "η πλήρης εικόνα" οπότε πρέπει να προσέχουμε να μην αναπαράγουμε τα marketing materials των εταιρειών ;) 

Για την ιστορία, και την πληρότητα των παραπάνω, επίσης να προσθέσω ότι ο Olimpia Splendid Aquaria 22 έχει 3-σε-1 φίλτρο (Hepa, photocalytic, carbon) που είναι σαν τις "τσόντες" τα πρόσθετα που μπαίνουν στα κλιματιστικά, και καλύπτουν το 1/3 της εισαγωγής. Στον F&U, αν μιλάς για τον φετινό τον FDE2234 (τα παλαιότερα δεν νομίζω να είχαν καν γενικότερα φίλτρα), τότε είναι πλήρους διάστασης.

Επίσης, θεωρώ ότι θα είναι πολύ καλό για όλο τον κόσμο να γίνει μια λίστα για όλα τα παραπάνω μοντέλα και τα κόστη των φίλτρων γιατί σίγουρα έχει σημασία για κάποιον αν πρέπει να δίνει 20, 30, ή 40 ευρώ (λέω τυχαία νούμερα) για αντικατάσταση καθώς επίσης και κάθε πότε θα πρέπει να τα δίνει (πχ κάθε 3 μήνες), ή αν κάποιο από αυτά τα μοντέλα φέρει πλενόμενο φίλτρο (που δεν το νομίζω αλλά δεν το κατέχω και τόσο το σπορ).

Όταν κάνουμε μια έρευνα αγοράς για να αγοράσουμε το οτιδήποτε προφανώς και θα στηριχθούμε στα ανακοινωθέντα specs του κατασκευαστή ή εισαγωγέα . Δεν έχουμε εργαστήρια στα σπίτια μας ούτε την δυνατότητα να αναλύσουμε /δοκιμάσουμε όλα τα μοντέλα της αγοράς για να αποφασίσουμε ποιο μας κάνει για προφανείς λόγους . Εσύ πάντως λόγω ασχολίας έχεις την δυνατότητα να το ψάξεις και να κάνεις βίδες τα μοντέλα της αγοράς . 

Οι μετρήσεις θορύβου με τα λίγα που γνωρίζω γίνονται σε ειδικά πιστοποιημένους ανηχοικούς θαλάμου, με συγκεκριμένα standards και σαφώς όργανα ακριβείας που η τιμή τους ξεφεύγει απο τα κλασσικά όργανα . Είσαι σίγουρος ότι μετράνε τους αφυγραντήρες στο ένα μέτρο ; Δεν αμφισβητώ τις τιμές που παρέθεσες με τον τρόπο που μέτρησες εσύ και τις συνθήκες που επικρατούσαν στο χώρο εκείνη τη στιγμή αλλά μήπως το σωστό συμπέρασμα βγαίνει όταν αναπαράγουμε το ίδιο πείραμα που έκανε ο κατασκευαστής με τις ίδιες παραμέτρους ;   Το όργανο που έχεις πάντως είναι καλό και προφανώς δεν είναι του πεταματού . Απόκλιση +- 1.5 db δηλώνουν .  

Για τις καταναλώσεις οι δύο εταιρείες δίνουν :
Για τον juro pro : 320W (27οC/RH=60%) και για τον Inventor δίνουν : 270 W  26.7℃ 60%ΣΥ . Εσύ μέτρησες καταναλώσεις σε διαφορετικές συνθήκες   άρα ποια νούμερα δε σου βγαίνουν αφού η κάθε μία εταιρεία ανακοινώνει την ισχύ λειτουργίας σε μια συγκεκριμένη περίπτωση σχετικής υγρασίας και θερμοκρασίας χώρου; Δεν είμαι σίγουρος ότι  όσο μειώνεται η υγρασία και η θερμοκρασία του χώρου πρέπει  να πέφτει και η κατανάλωση. Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά λαμβάνοντας υπόψιν τον πίνακα μετρήσεων του Meaco 20L θα παρατηρήσεις ότι με σταθερό ποσοστό υγρασίας, υπάρχει σκαμπανέβασμα στην κατανάλωση του αφυγραντήρα σε κάποιο σημείο της  εσωτερικής θερμοκρασίας :

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/αφυγραντήρες-για-το-σπίτι/meaco-20l-platinum/

Μια απορία μου είναι η εξής :  Όταν ανακοινώνει ένας κατασκευαστής την ισχύ λειτουργίας σε  μια συνθήκη συγκεκριμένη τί λαμβάνει υπόψιν ο καθε κατασκευαστής ; Ισχύ που τραβάει ο συμπιεστής  , ισχύ λειτουργίας του αφυγραντήρα στη σκάλα ένα , ισχύ λειτουργίας στη σκάλα δύο , τρία του ανεμιστήρα ;   Αυτό δεν το έχω καταλάβει ακόμα . 

Πάντως το σίγουρο είναι ένα . Στις συνθήκες που μέτρησες εσύ τους δύο αφυγραντήρες ο Inventor πετυχαίνει  καλύτερη κατανάλωση απο τον juro pro . 

Μιας και τον έλυσες , το μοτέρ της πτερωτής αναγράφει την μάρκα ; Μπορείς να μου πεις ποιά εταιρεία κατασκευάζει το μοτέρ  ;

Προσωπικά σε ευχαριστώ για την ανάλυση σου και για τον κόπο σου . Θα κάνω και εγώ μερικά πειράματα καταναλώσεων  και όταν διαμορφώσω εικόνα για το μοντέλο θα γράψω την άποψή μου .  


 

5 ώρες πριν, Marley είπε

Ευχαριστώ για τις αμεσες απαντησεις.. το τεσταρω και τώρα στο υπνοδωμάτιο, πηγε απο 70% περιπου στο 55 σε μολις μιση ωρα, αλλα και παλι δεν παει πιο κατω ενω ειναι στο τούρμπο.. το εβαλα στο silent και βλεπω οτι κραταει την υγρασια στο ιδιο επιπεδο που του αφησε ο τούρμπος..

Ο ανεμιστήρας τελικα τι ρολο παιζει δεν εχω καταλαβει ακριβως εφόσον κανει αφυγρανση και στο silent/medium του ανεμιστήρα.. τι ρολο βαραει το τουρμπο δηλαδή... Η καταναλωση φαντάζομαι θα ειναι μικροτερη στο silent

Δες λίγο κάτι . Σε τί ποσοστό υγρασίας είναι ρυθμισμένος ο αφυγραντήρας ; Μήπως είναι στο 55 % και για αυτό το λόγο διατηρεί 55 % υγρασία στο χώρο ; 
Αν όχι  και πάλι άστον να δουλέψει ένα 24ωρο για να  μπορέσει να τραβήξει σταδιακά και την υγρασία απο τις τοιχοποιίες.
 

Στις 1/11/2019 στις 1:13 ΜΜ, Skandalf είπε

Ερώτηση προς τους ειδικούς :

Για αφυγραντήρα και για στέγνωμα ρούχων , αλλά και για ιονιστή λόγω άσθματος , γύρω στα 250 ευρώ , υπάρχει καμια πρόταση(2-σε-1); Για σπίτι γύρω στα 65 τετραγωνικά (υπάρχει ήδη αφυγραντήρας για 30 τετραγωνικά που θα χρησιμοποηθεί ως συμπληρωματικός, απλά θέλω κάτι πιο δυνατό για τα ρούχα)

Ο Θόρυβος δεν είναι τεράστιο πρόβλημα για μένα , θα τον λειτουργώ πρωινές ώρες με τη μητέρα μου σπίτι , που είναι ελαφρώς...κουφή  (χεχε)


Ευχαριστώ Πολύ mates!

Οι αφυγραντήρες με φίλτρα δεν μπορούν να φτάσουν την αποτελεσματικότητα των καθαριστών αέρα .   Κάνουν καλή δουλειά μέχρι ένα βαθμό αλλά την καλύτερη δουλειά την κάνει ένα καθαριστής αέρα . 
Η ιδανικότερη επιλογή για μένα είναι να πάρεις ένα καθαριστή αέρα και έναν αφυγραντήρα . Αν δεν βγαίνουν τα οικονομικά τότε λύση 2 σε 1 . 
Οι ιονιστές δεν καθαρίζουν ακριβώς το χώρο απο σκόνη αλλά  σε γενικές γραμμές "φορτίζουν" τα σωματίδια σκόνης για να κάτσουν κάτω στο δάπεδο και να μην αιωρούνται .  Φιλτράρισμα σκόνης αποτελεσματικό θα πετύχεις με αφυγραντήρες ή καθαριστές αέρα που έχουν φίλτρο HEPA .  Επίσης το φίλτρο ενεργού άνθρακα που έχουν κάποια μοντέλα είναι  κυρίως για τις μυρωδιές του χώρου . 

Διάβασε εδώ όσον αφορά τα διάφορα φίλτρα:
https://learn.allergyandair.com/types-of-air-purifiers/

Αν θες μηχάνημα με φίλτρο HEPA δες λίγο την παρακάτω λίστα :



 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δες λίγο κάτι . Σε τί ποσοστό υγρασίας είναι ρυθμισμένος ο αφυγραντήρας ; Μήπως είναι στο 55 % και για αυτό το λόγο διατηρεί 55 % υγρασία στο χώρο ; 
Αν όχι  και πάλι άστον να δουλέψει ένα 24ωρο για να  μπορέσει να τραβήξει σταδιακά και την υγρασία απο τις τοιχοποιίες.

 

το τεσταρα και με 50% και με 45% επιθυμητο επιπεδο αλλα δεν κατεβαινε.. 

τωρα το πρωι που το ειδα, μετα απο 7 ωρες περιπου στο silent μου κατεβηκε στο υπνοδωματιο (<10μ) στο 52%

αν τον εχω ενα 24ωρο σερι δηλαδη θα κανει κατι πιο μονιμο ας πουμε ως αποτελεσμα?

επισης ως παρενθεση να σημειωσω για το wifi που εχει οτι δουλευει ΤΕΛΕΙΑ σε μενα και δεν εχει το παραμικρο προβλημα οπως γραφουν αρκετοι στα σχολια.. κι αν ειπα οτι μου ειναι αδιαφορο το wifi, ε.. το μετανιωσα 🤩

Επεξ/σία από Marley
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Όταν κάνουμε μια έρευνα αγοράς για να αγοράσουμε το οτιδήποτε προφανώς και θα στηριχθούμε στα ανακοινωθέντα specs του κατασκευαστή ή εισαγωγέα . Δεν έχουμε εργαστήρια στα σπίτια μας ούτε την δυνατότητα να αναλύσουμε /δοκιμάσουμε όλα τα μοντέλα της αγοράς για να αποφασίσουμε ποιο μας κάνει για προφανείς λόγους .

Εννοείται φίλε μου ότι πρωταρχικά θα δούμε τα στοιχεία που δίνει ένας εισαγωγέας. Βέβαια από την άλλη για αυτό, όπως και στο νήμα των κλιματιστικών, καλό είναι ότι τουλάχιστον μπορούμε να μετρήσουμε να το μετράμε και να μοιραζόμαστε τα ευρήματα μας ώστε να φαίνεται σε τι μας λένε αλήθεια και σε τι μας δουλεύουν ψιλό γαζί μόνο και μόνο χάρην εντυπωσιασμού στην προσπάθεια μεγιστοποίησης των πωλήσεων! Επί της ουσίας φυσικά σου έκανα το σχετικό σχόλιο για έναν κυρίως λόγο. Σε ένα μοντέλο με 2 ταχύτητες ανεμιστήρα θα πρέπει να έχεις 2 τιμές στάθμης θορύβους... σε ένα μοντέλο με 3 ταχύτητες ανεμιστήρα θα πρέπει να έχεις 3 τιμές στάθμης θορύβου, κλπ κλπ. Όταν μας δίνουν μια τιμή τότε μας κρύβουν κάτι. Όταν δε η μέγιστη αφύγρανση επιτυγχάνεται σε full speed τότε πιστεύω ότι θα έπρεπε κανονικά να μας λένε όλοι και τις μέγιστες τιμές θορύβου ή κατανάλωσης ή ότιδήποτε άλλο ώστε αν μη τι άλλο να είναι πιο αντικειμενική η σύγκριση!

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Οι μετρήσεις θορύβου με τα λίγα που γνωρίζω γίνονται σε ειδικά πιστοποιημένους ανηχοικούς θαλάμου, με συγκεκριμένα standards και σαφώς όργανα ακριβείας που η τιμή τους ξεφεύγει απο τα κλασσικά όργανα . Είσαι σίγουρος ότι μετράνε τους αφυγραντήρες στο ένα μέτρο ; Δεν αμφισβητώ τις τιμές που παρέθεσες με τον τρόπο που μέτρησες εσύ και τις συνθήκες που επικρατούσαν στο χώρο εκείνη τη στιγμή αλλά μήπως το σωστό συμπέρασμα βγαίνει όταν αναπαράγουμε το ίδιο πείραμα που έκανε ο κατασκευαστής με τις ίδιες παραμέτρους ;   Το όργανο που έχεις πάντως είναι καλό και προφανώς δεν είναι του πεταματού . Απόκλιση +- 1.5 db δηλώνουν .  
 

Ναι οι μετρήσεις γίνονται σε δωμάτιο, που έχει τοίχους ντυμένους με ειδική επένδυση. Με μικρόφωνα/ντεσιμπελόμετρα στημένα σε τρίποδες. 4 σε σύνολο, μπροστά, πίσω, αριστερά, δεξιά σε 1 μέτρο απόσταση. Ο θάλαμος έχει ambient 20db (A). Αλλά πάμε στην ουσία! Τον τελικό καταναλώτή το τελικό νούμερο ούτε που του λέει τίποτα. Το πόσο θα ακούγεται η συσκευή όμως του λέει πολλά... Για αυτό το λόγο λοιπόν και έκανα τις μετρήσεις μου σε ΗΣΥΧΟ χώρο (κάτω των 35dbA ambient), χωρίς εξωτερικές πηγές θορύβου ώστε να προσομοιώσω ένα πολύ ήσυχο δωμάτιο. Στόχος μου δεν είναι να βγάλω τα ακριβή νούμερα που δίνουν οι κατασκευαστές γιατί αυτό δεν είναι εφικτό. Αντιθέτως στόχος μου είναι να δω ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ/ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ μεταξύ τους τα διάφορα μηχανήματα πόσο θορυβώδη είναι. Αυτό σε όποιες συνθήκες και αν το μετρήσεις, ή σε όποια απόσταση και αν το μετρήσεις ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ο συσχετισμός δεν θα αλλάξει!! Αν διαβάσεις προσεχτικά θα δεις ότι τόνισα ότι αυτό πχ που είδα από τον Atmosphere στην σκάλα 1, το είδα αντίστοιχα και σε άλλο μοντέλο σε ταχύτητα που δηλώνεται στα 39db άρα το θέμα μας δεν είναι η "αληθοφάνεια" αλλά η απόκρυψη στοιχείων! Στην σκάλα 3 (turbo) o EvaII που επίσημα είναι στα 45db(A), και στην οποία πιστεύω ότι η πληθώρα των χρηστών τον αποκαλεί θορυβώδη, μου έβγαλε αντίστοιχες μετρήσεις με τον Atmosphere στη σκάλα 2. Στην σκάλα 3 (laundry mode) είναι που έχουμε την πραγματική απογείωση. Αλλά δεν μου απάντησες... αφού τον έχεις που τον έχεις εσύ δηλαδή που τον έβαλες σε λειτουργία τον θεωρείς αθόρυβο αφυγραντήρα; Αντίστοιχα, σε laundry mode αν τον βάλεις έχεις ακούσει κάποιον άλλο πιο θορυβώδη αφυγραντήρα στη ζωή σου;

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Για τις καταναλώσεις οι δύο εταιρείες δίνουν :
Για τον juro pro : 320W (27οC/RH=60%) και για τον Inventor δίνουν : 270 W  26.7℃ 60%ΣΥ . Εσύ μέτρησες καταναλώσεις σε διαφορετικές συνθήκες   άρα ποια νούμερα δε σου βγαίνουν αφού η κάθε μία εταιρεία ανακοινώνει την ισχύ λειτουργίας σε μια συγκεκριμένη περίπτωση σχετικής υγρασίας και θερμοκρασίας χώρου; Δεν είμαι σίγουρος ότι  όσο μειώνεται η υγρασία και η θερμοκρασία του χώρου πρέπει  να πέφτει και η κατανάλωση. Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα αλλά λαμβάνοντας υπόψιν τον πίνακα μετρήσεων του Meaco 20L θα παρατηρήσεις ότι με σταθερό ποσοστό υγρασίας, υπάρχει σκαμπανέβασμα στην κατανάλωση του αφυγραντήρα σε κάποιο σημείο της  εσωτερικής θερμοκρασίας :

https://www.meaco.gr/αφυγραντήρες-ποιότητας/αφυγραντήρες-για-το-σπίτι/meaco-20l-platinum/

Σε χάνω κάπου μήπως; Ρωταω γιατί αν κρίνω από τα ποσταρίσματα σου το έχεις με κυκλώματα ψύξης... Οι μετρήσεις είναι rated υποτίθεται σε 26,7C (αστεία διαφορά με 27C) και ΣΤΑΘΕΡΗ υγρασία 60%RH. Ο πινακας που έδωσα σαν παράδειγμα της Meaco είναι ξεκάθαρος, και δεν καταλαβαίνω που βλέπεις τα σκαμπΑΝΕΒΑΣΜΑΤΑ! Όσο πέφτει η υγρασία ή η θερμοκρασία, ή και τα δύο μαζί πέφτει και η κατανάλωση ρεύματος αλλά ταυτόχρονα πέφτει και η αφυγραντική ικανότητα (λιγότερο αποδοτική λειτουργία αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας). Ανέβασμα, έχεις ΜΟΝΟ στους 5C που ειναι λογικό γιατί λειτουργεί σχεδόν ΜΟΝΙΜΑ σε αντιπαγωτικό κύκλο! Σε ΟΤΙ και αν έχω μετρήσει στις συνθήκες που ανέφερα στο αρχικό μου post (22~23C) η κατανάλωση είναι ΠΑΝΤΑ κάπου στο 8~10% μικρότερη από ότι είναι αυτή που δίνουν οι κατασκευαστές! Με τις αναγωγές αν ήταν ο Atmosphere στα 270W rated at 26.7C / 60%RH θα έπρεπε να δω κάπου στα 240~250W! Για αυτο το λόγο κιόλας λέω ότι τον κόβω πιο πολύ για κάπου στα 290~300W rated στην πραγματικότητα σε συνθήκες 26.7C / 60%RH. Να τονίσω ότι ΔΕΝ είναι το πρώτο μοντέλο της Inventor στο οποιο παρατηρώ αυτό το "μαρκετίστικο τσιμπηματάκι" του 10% χαμηλότερης κατανάλωσης ισχύος!

Για να σου το πάω ένα βήμα πιο πέρα να σου πω μερικά παραδείγματα. O ECO 25lt από 320 που δηλώνει, λόγω της χαμηλότερης θερμοκρασίας/υγρασίας μου έβγαλε 301W. Ο MDP24300I της Morris που δηλώνεται 275W μου έβγαλε 251W. Σε μικρότερους που είδα ο Perla 22Lt  με χειριστήριο στις ίδιες συνθήκες μου έδειξε από 320W δηλωμένη, 300W. Ο Meaco platinum από 255W που δηλώνεται μου έβγαλε 232W. Ο EvaII Pro από 260W που δηλώνεται μου έβγαλε 260 ως 270W. Ο R9820 από 320W δηλωμένη μου έβγαλε 290W. O MDP20400IW από 222W δηλωμένη μου έβγαλε 208W. Αν θέλεις να σου βάλω και άλλα, οπότε εκτός και αν χάνω κάτι, τότε μονο στα Inventor δεν βγαίνει το ίδιο μοτίβο συμπεριφοράς. Αν κάποιος έχει δει άλλο μοτίβο σε άλλες συνθήκες ας μας το πει (ή εσύ αν είδες) ώστε να κάνω και άλλες δοκιμές και να προσπαθήσω να προσομοιώσω άλλες συνθήκες, θα ήταν χρήσιμο για όλους πιστεύω γιατί η τελική επιλογή γίνεται στο τέλος της ημέρας "συγκριτικά" από τον μέσο καταναλωτή.

ΕΠΙΣΗΣ, σημαντικό ότι σε όλες τις μετρήσεις μου δουλεύω μέσω σταθεροποιητή τάσης στα 220V σταθερά, γιατί πχ στα 230V τα νούμερα τσιμπάνε λίγο πάνω.

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Μια απορία μου είναι η εξής :  Όταν ανακοινώνει ένας κατασκευαστής την ισχύ λειτουργίας σε  μια συνθήκη συγκεκριμένη τί λαμβάνει υπόψιν ο καθε κατασκευαστής ; Ισχύ που τραβάει ο συμπιεστής  , ισχύ λειτουργίας του αφυγραντήρα στη σκάλα ένα , ισχύ λειτουργίας στη σκάλα δύο , τρία του ανεμιστήρα ;   Αυτό δεν το έχω καταλάβει ακόμα . 
 

Κανονικά full mode με όλα αναμμένα (continuous, μέγιστη ταχύτητα ανεμιστήρα, στόχευση 35%)!!! Εφόσον είναι rated INPUT power, τότε μιλάμε για ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ!

Οι συνθήκες μέτρησης είναι η εξαγωγή του αφυγραντήρα να είναι συνδεδεμένη σε χωνί/σφραγισμένη ώστε να δίνει τον εξερχόμενο αέρα σε ειδικό μηχάνημα/δοχείο ώστε αν μην αλλοιώνεται ο χώρος ο οποιος διατηρείται σε σταθερή θερμοκρασία/υγρασία

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Πάντως το σίγουρο είναι ένα . Στις συνθήκες που μέτρησες εσύ τους δύο αφυγραντήρες ο Inventor πετυχαίνει  καλύτερη κατανάλωση απο τον juro pro . 

Μιας και τον έλυσες , το μοτέρ της πτερωτής αναγράφει την μάρκα ; Μπορείς να μου πεις ποιά εταιρεία κατασκευάζει το μοτέρ  ;
 

Για το πρώτο, ΝΑΙ το τόνισα κιόλας! Όπως επίσης τόνισα ότι ο juropro έχει πολύ σοβαρότερα υπαρξιακά θέματα από αυτό της κατανάλωσης ;) 

Για τον ανεμιστήρα φαίνεται στη φωτό... broad ocean μάρκα, rated 1120σαλ, 21W

38 λεπτά πριν, Marley είπε

επισης ως παρενθεση να σημειωσω για το wifi που εχει οτι δουλευει ΤΕΛΕΙΑ σε μενα και δεν εχει το παραμικρο προβλημα οπως γραφουν αρκετοι στα σχολια.. κι αν ειπα οτι μου ειναι αδιαφορο το wifi, ε.. το μετανιωσα 🤩

Γιατί, ποιός είπε ότι δουλεύει με προβλήματα; Το θεμα είναι με κάποιες συσκευές που δεν δουλεύει (είτε ασυμβατότητα, είτε ο χρήστης ο ίδιος). Αν σου δουλέψει, τότε δεν έχεις θέμα μετά! Αν κάποιος έχει θέμα ή άγχος για οποιαδήποτε smart συσκευή, μπορεί στο μαγαζί επιτόπου να στήσει ένα hotspot με ένα άλλο κινητό και να δοκιμάσει εγκατάσταση/χρήση στο δικό του ώστε να βεβαιωθεί ότι όταν πάει στο σπίτι του δεν θα έχει θέματα! 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Βρίσκομαι κι εγώ στην αναζήτησή αφυγραντηρα, διάβασα αρκετές σελίδες του θέματος, αλλά περισσότερο με μπέρδεψαν παρά με βοήθησαν. 
Έχω ακούσει καλα λόγια για τους meaco, αλλά πραγματικά δεν ξέρω ποιες είναι οι ανάγκες μου και τι στην πραγματικότητα χρειάζομαι. Προσανατολιζόμουν σε αγορά αφυγραντηρα με ζεολιθο, αλλά είδα ότι η κατανάλωση τους είναι ιδιαίτερα υψηλή. 
Ο χώρος που θα τοποθετηθεί ο αφυγραντηρας είναι χωλ, κυμαίνεται τον χειμώνα σε θερμοκρασίες περί των 18C. Σοβαρό πρόβλημα υγρασίας δεν υπάρχει με την έννοια ότι δεν μουχλιαζουν τοίχοι κλπ, αλλά στον χώρο αυτόν που θα τοποθετηθεί υφίσταται  υγρασία και υπάρχει επικοινωνία με υπνοδωμάτια.

Πως θα πρέπει να κινηθώ, με βάση αυτές τις ανάγκες ώστε να μην δαπανήσω άσκοπα χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Οι αφυγραντήρες με φίλτρα δεν μπορούν να φτάσουν την αποτελεσματικότητα των καθαριστών αέρα .   Κάνουν καλή δουλειά μέχρι ένα βαθμό αλλά την καλύτερη δουλειά την κάνει ένα καθαριστής αέρα . 
Η ιδανικότερη επιλογή για μένα είναι να πάρεις ένα καθαριστή αέρα και έναν αφυγραντήρα . Αν δεν βγαίνουν τα οικονομικά τότε λύση 2 σε 1 . 
Οι ιονιστές δεν καθαρίζουν ακριβώς το χώρο απο σκόνη αλλά  σε γενικές γραμμές "φορτίζουν" τα σωματίδια σκόνης για να κάτσουν κάτω στο δάπεδο και να μην αιωρούνται .  Φιλτράρισμα σκόνης αποτελεσματικό θα πετύχεις με αφυγραντήρες ή καθαριστές αέρα που έχουν φίλτρο HEPA .  Επίσης το φίλτρο ενεργού άνθρακα που έχουν κάποια μοντέλα είναι  κυρίως για τις μυρωδιές του χώρου . 
 

Φιλτράρισμα αέρα... Πραγματικά μεγάλη και πονεμένη ιστορία με τις διάφορες επιλογές που δίνονται και πραγματικά χάνεται η μπάλα αν κάποιος έχει θέμα υγείας και προσπαθεί να βγάλει άκρη ως προς το τι ειναι αλήθεια, τι είναι marketing, και τι αποτέλεσμα θα πρέπει να περιμένει!

Εγώ προσωπικά πριν κανένα 2χρονο άρχισα να το ψάχνω πολύ από το αυτοκίνητο! ΜΕΓΑΛΟ θέμα, και μεγάλος προβληματισμός λόγω παιδιού. Πιστεύω ότι ΟΛΟΙ έχουν παρατηρήσει ότι το κλιματιστικό σε κάποια φάση αρχίζει να βγάζει άσχημη μυρωδιά, βασικά μυρωδιά μούχλας την περίοδο του καλοκαιριού που δούλευε και στην ψύξη. Η κλασική συμβουλή που μου έδιναν ήταν "κανένα 5λεπτο πριν παρκάρεις γύρνα το κλιματιστικό σε λειτουργία ανεμιστήρα ώστε να στεγνώσει το κύκλωμα και να μην μένει υγρασία που γίνεται μούχλα". Το έκανα και κάπως βελτιωνόταν η κατάσταση. Τα πράγματα ήταν άσχημα όταν στην αρχή μου έβαζαν το απλό φίλτρο Hepa (σκέτο κοτλέ λευκό χάρτινο). Η όλη ιστορία κάπως βελτιωνόταν όταν έβαζα πλέον τα ενισχυμένα φίλτρα 2-σε-1 όπου η μια στρώση είναι Hepa χαρτί, και έχει από επάνω την μαύρη επίστρωση φίλτρου άνθρακα. Πρόπερσι έίδα κατά τύχη σε ένα πολύ ακριβό αυτοκίνητο ότι για το φίλτρο αέρα ζητούσε η αντιπροσωπεία 50 ευρώ (!!!!). Ψάχνοντας στο ιντερνετ είδα ότι είχαν βγει ενισχυμένα φίλτρα που είναι Hepa + άνθρακας + αντιβακτηριδιακό. Ψάχνοντας είδα ότι το απλό στο εμπόριο στα 9€, το απλό+άνθρακας 13€, το ενισχυμένο Hepa + άνθρακας + αντιβακτηριδιακή στα 20€... Δοκιμάζοντας το βελτιωμένο είδα ότι τα θέματα με τις μυρωδιές πρακτικά εξαφανίστηκαν και κάπου εκεί άρχισα να το ψάχνω για το πως και γιατί.

Mann + Hummel... επαγγελματίες στην κατασκευή φίλτρων και ένας πολύ ωραίος οδηγός https://www.mann-hummel.com/fileadmin/corporate/04_Unternehmen/5_Download Center/05_Produktinformationen/1_Luftfilter_und_Ansaugsysteme/Artikel_Filter-als-Schutz_EN_V1.pdf

Ένα ΑΠΛΟ σκέτο φίλτρο HEPA θα σου κρατήσει σκόνες, βακτήρια, ΜΕΡΟΣ από τα αλλεργιογόνα. Όλα αυτά θα μείνουν στην εξωτερική του επιφάνεια. Το πρόβλημα στην ψύξη είναι ότι το κύκλωμα κρατάει ΥΓΡΑΣΙΑ κατά την ψύξη με αποτέλεσμα τα κρατημένα αυτά βακτήρια να αναπτύσσονται και να προκύπτουν οι οσμές. Στο "ενισχυμένο" φίλτρο έχεις τις ειδικές επιστρώσεις που πρωταρχικά φιλτράρουν παραπάνω, αλλά και εν συνεχεία σκοτώνουν/αδρανοποιούν το οτιδήποτε έχει κρατηθεί πάνω στο φίλτρο.

Ερχόμαστε τώρα στην οικιακή χρήση... Ενας καθαριστής αέρα ΔΕΝ έχει υγρασία οπότε δεν τίθονται αυτά τα θέματα. Έχεις ένα κουτί, έναν ανεμιστήρα, και φίλτρα τα οποία κάνουν τις κατακρατήσεις. Για να συγκρίνουμε μήλα με μήλα δανείζομαι την παρουσίαση της Inventor για έναν ξεχωριστό καθαριστή αέρα, πράγματα τα οποία ΑΠΟΥΣΙΑΖΟΥΝ από τη συσκευή 2-σε-1!

image.png.970b9f069126c76737b7d6743a77b784.png

Βασικά σε ΟΛΟΥΣ τους καθαριστές αέρα που έχω δει, είτε με τον ένα, είτε με τον άλλο τρόπο έχουν πολλαπλά στάδια ώστε να κανουν ουσιαστική κατακράτηση/φιλτράρισμα του αέρα.

Επίσης σημαντικό είναι το CADR, που δείχνει πόσα γυρίσματα/καθαρίσματα του αέρα του χώρου μας κάνει η συσκευή! Ενα καλό air-purifier μπορεί να φιλτράρει κάποια λίγα τ.μ. χώρου. Πχ βλέποντας από την Winix που ειναι σοβαρή τα "καλά μοντέλα" παίζουν στα 40τμ, και ένα αρκουδι παίζει σε 70τμ περίπου.

Εδώ προκύπτει το πρώτο θέμα μας... Ένας αφυγραντήρας λανσάρεται για 80τμ ++, ενώ έχει ταυτόχρονα και πολύ χαμηλότερη ροή αέρα! Από αυτό το σημείο και μετά αρχίζει να χάνεται η ουσία και να παίζει δυνατά το marketing! Το δέυτερο σημαντικό θεμα είναι ότι δεν έχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ αφυγραντήρα στην αγορά να φοράει πολλαπλών σταδίων φίλτρα με κάποιο αντιβακτηριδιακό treatment. Στην καλύτερη να έχω δει Hepa + άνθρακα + ιονιστή (άντε και το UV σε κάποια μοντέλα), αλλά μέχρι εκεί. Είτε σκέτο Hepa, είτε σκέτο άνθρακα κατά κύριο λόγο... οπότε πέφτει ΧΟΝΤΡΟ marketing!

Πάμε τώρα ένα βήμα παραπέρα. Η δομή του αφυγραντήρα. Εδώ έχουμε ΥΓΡΑΣΙΑ! Πσρακάτω ένα διάγραμμα που δείχνει πως είναι ένας τυπικός αφυγραντήρας τεχνολογίας συμπιεστή

 

Βλέποντας λοιπον ότι έναν αφυγραντήρα αφού τον κλείσουμε, αν πάμε την επόμενη μέρα να τον ανάψουμε, ξεκινάει δείχνοντας ΠΟΛΥ υψηλή υγρασία, που σημαίνει ότι κρατάει ΝΕΡΟ και ΥΓΡΑΣΙΑ επάνω στο στοιχείο που βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο φίλτρο. Τι γινεται λοιπόν με όλα αυτά τα βακτήρια τα οποία έχουν κρατηθεί μεν, αλλά δεν έχουν εξουδετεροθεί από κάποια αντιβακτηριδιακή επίστρωση;

Ο προβληματισμός μου και η ένσταση μου βρίσκεται στο ότι ενίοτε τα τμήματα marketing παίρνουν φόρα, και αντί να μείνουν στο κομμάτι που είναι η δουλειά τους, και είναι αυτό της "όμορφης παρουσίασης" του εκάστοτε προιόντος, ξεφεύγουν και αρχίζουν οι υπερβολές, εδώ όμως πατάμε χωράφια τα οποία σχετίζονται και με την υγεία, και για κάποιους ανθρώπους είναι ιδιαίτερα σημαντικά! Αυτό και μόνο, πιστεύω προσωπικά, απαιτεί ιδιαίτερη προσοχή και υπευθυνότητα! Άλλο να λέμε λοιπόν ότι μια συσκευή 2-σε-1 έρχεται και σου ΒΕΛΤΙΩΝΕΙ ως ένα βαθμό την ποιότητα του αέρα (που είναι και η αλήθεια), και άλλο να λέμε ότι λειτουργεί και ως ξεχωριστή συσκευή αυτή καθ'αυτή η οποία έχει και συγκεκριμένο ρόλο!!! Στη μια περίπτωση πουλάς πρόσθετες λειτουργίες, ενώ στην άλλη προσπαθείς αυτές τις πρόσθετες λειτουργίες να τις βαφτίσεις κάτι το οποίο στην πράξη δεν είναι μόνο και μόνο για να δικαιολογήσεις το Χ υψηλό κόστος πώλησης, ή την απουσία λοιπών λειτουργιών ώστε να δημιουργήσεις μια τεχνητή διαφοροποίηση εντός της αγοράς. 

Ταπεινή μου άποψη τα παραπάνω πάντα, αλλά αν μη τι άλλο με ένα δομημένο τεχνικά σκεπτικό!!! Θα χαρώ πολύ να ακούσω και διαφορετικές απόψεις, και φυσικά θα επιμείνω ότι καλά και χρυσά τα λέμε, αλλά πρωταρχικά θα πρέπει να μαζέψουμε και να κάνουμε και μια λίστα ως προς το κόστος των εν λόγω ανταλλακτικών, γιατί πιστεύω ότι 9 στους 10 αγοράζουν, και μετά όταν ακούνε την τιμή του ανταλλακτικού φίλτρου, τα αφήνουν άφιλτρα! Πχ έχω ακούσει κάτι 20€ +++ για κάτι φίλτρα της πλάκας!!!

IMG_20191015_143202.jpg

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Επειδή μπερδευτεί. Σε σπίτι 70τμ χωρίς θέρμανση και μονωση που με πολύ κρύο η θερμοκρασια μπορεί να πέσει στους 11-12 μεχρι να ανάψει κάποιο είδους θέρμανσης μόνο Αφυγραντήρα με ζεολιθο πρέπει να κοιτάξω? Δεν υπάρχει κάποιος με συμπιεστή που να λειτουργεί σε τέτοιες συνθήκες?? Όχι 0 έστω από 10 και πάνω 

Επεξ/σία από giorgiok82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...