Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Brown είπε

καλημέρα, σκέφτομαι αυτόν τον Αφυγραντήρα γιατί είναι και καθαριστής αέρα έχω πολύ σκόνη στο σπίτι δεν θέλω να πάρω 2 μηχανήματα ενα καθαριστή 'winix' και ενα Αφυγραντήρα, το σπίτι μου είναι 65τμ οπότε με καλύπτει από τετράγωνικα και υγρασία έχω 73% χωρίς θέρμανση, οπότε προσπαθώ να τα "παντρεψω".      Εχει φίλτρο hepa αλλα διάβασα ότι τρίζουν τα πλαστικά, μετά σκέφτηκα και Morris με λάμπα uv και 2 φίλτρα Ενεργού Άνθρακα, πιστεύω ότι το hepa είναι καλύτερο, ποια είναι η άποψη σας;;; ευχαριστώ. 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/203276-inventor-atm-25l-atmosphere-2-σε-1

Μην συγκρίνεις τον winix με τον Atmosphere ή και με οποιονδήποτε αφυγραντήρα! Εντελώς άτοπη σύγκριση! Ο Inventor έχει ένα απλό φιλτρο Hepa (ένα χάρτινο basic) χωρίς παραπάνω στάδια όπως επίστρωση άνθρακα ή αντιβακτηριδιακή. Καλό για να κρατάει σκονες αλλά μέχρι εκεί! Ούτε ιούς, ούτε τίποτα, οπότε άκυρη σύγκριση. Ακόμα και στη σελίδα της Inventor να πας, και αν συγκρίνεις το πως μαρκετάρουν τους καθαριστές αέρα τους θα δεις τις διαφορές που σου λέω. Αν όμως μιλάς για σκόνες αποκλειστικά, τότε ναι σίγουρα κάνει δουλειά αλλά αν μιλάς για "φιλτράρισμα" τότε και ένας απλός air-purifier της σειράς κάνει καλύτερη δουλειά. Απλά ρώτα κάθε πότε βουλώνει το φίλτρο, και πόσο κοστίζει η αντικατάσταση του (αυτό ισχύει για οποιαδήποτε συσκευή φιλτραρίσματος κοιτάξεις), γιατί αν βουλώσει τότε η απόδοση του αφυγραντήρα πέφτει (αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους αφυγραντήρες με φίλτρα). Η σύγκριση με τον Morris σε αυτό το σκέλος είναι εντελώς άτοπη (παρεπιπτόντως ΕΝΑ φίλτρο ενεργού άνθρακα έχει και όχι 2!). Ο Inventor έχει φίλτρο HEPA+εξωτερικό προφιλτρο/πάνω στο καπάκι. Ο Morris έχει το εξωτερικό προφίλτρο με το nanosilver + το φίλτρο άνθρακα + ιονιστή + UV, και άρα για σκόνες σίγουρα θα σου κρατήσει πολύ λιγότερη σκόνη μιας και ο άνθρακας είναι για χημικά και οσμές.

Συνεχίζοντας, για το θέμα του θορύβου... Ναι κάνει πολύ θόρυβο! ΟΧΙ πλαστικά όμως... Τα πλαστικά του είναι αρκετά καλής ποιότητας (εγώ προσωπικά δεν είδα τίποτα μεμπτό). Οι ταχύτητες λειτουργίας του είναι 3. Στη χειροκίνητη ρύθμιση επιλέγεις μεταξύ 1 και 2. Στην 1 έχεις αρκετό θόρυβο για χαμηλή σκάλα (αεροδυναμικό), στην 2 έχεις πολύ θόρυβο... Στη λειτουργία στεγνώματος ρούχων (ξεχωριστό mode) μπαίνει στην ταχύτητα 3 (μόνο από αυτή τη λειτουργία επιλέγεται) και για να μην γίνω ακραίος και πως ότι "σηκώνει κόσμο" απλά θα πω ότι είναι ότι πιο θορυβώδες έχω ακούσει προσωπικά σε αφυγραντήρα! Και σε άλλο δωμάτιο τον ακούς, και για βράδυ ούτε για πλάκα.  Σε λειτουργία laundry στις 6~7 φορές που τον δούλεψα την μια μόνο μου έβγαλε έναν συντονισμό που ακουγόταν οπότε το θεωρώ απλά κάτι "τυχαίο" (πχ παίζει να μην έκατσε καλά το δοχείο έτσι που το κούμπωσα). Στην αφύγρανση, λένε ότι αν βγάλεις το Hepa έχεις 35 λίτρα αφύγρανση! Εγώ αυτό δεν το είδα! Βασικά μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση όταν το διάβασα που με έβαλε στο τρυπάκι να τον αρχίσω στις δοκιμες, μιας και ΚΑΝΕΝΑΣ αφυγραντήρας της αγοράς που φοράει HEPA (υπάρχουν αρκετά μοντέλα!) δεν κάνει τέτοια δήλωση. Όσο νερό μου τράβηξε με το HEPA μου τράβηξε και χωρίς αυτό. Σε 23C περίπου, στις δοκιμές μου και υγρασία στο 55% (έλεγε αυτό, αλλά 50% έλεγε το υγρόμετρο χωρίς να ξέρω ποιό ΄έλεγε αλήθεια) στο 3ωρο με 3,5ωρο περίπου κάπου στο 1.1 λίτρο χοντρικά (λειτουργία στεγνώματος ρούχων) που είναι απόδοση 24~25 λίτρων.

Στο θέμα της κατανάλωσης. Λένε 270W rated 26.7C/60%RH. Εμένα μου έδειξε 270W περίπου στις συνθήκες που προανέφερα πιο πάνω, ενώ λογικά θα έπρεπε να μου δείχνει κάπου 10% λιγότερα (συνήθως έτσι πάνε οι καμπύλες όταν πέφτει η θερμοκρασία/υγρασία) κάτι που ισχύει σε άλλα μοντέλα πχ που έχω μετρήσει επίσης, οπότε πιο πολύ το βλέπω για 290W στην πράξη, τιμή που σε όλες των περιπτώσεων και παλι δεν είναι υψηλή. Την αναφορά την κάνω γιατί ακριβώς ίδια συμπεριφορά είδα και στον Eva II και μου έκανε εντύπωση για το τι μετράνε, πως, και το τι δηλώνουν. Εκτός και αν χάνω κάτι κάπου άσχημα ως προς τις καμπύλες απόδοσης σε όλα τα εύρη θερμοκρασιών/υγρασιών!

Αν κάποιος έχει άλλη εμπειρία ας μας πει, ώστε να κάνουμε περαιτέρω δοκιμές και υπό άλλες συνθήκες ώστε να είμαστε ακριβοδίκαιοι.

Τώρα για τις ανάγκες σου... σε 65τμ σε καλύπτουν και μικρότεροι αφυγραντήρες (πολύ οριακά 16άρηδες και άνετα 20άρηδες), και κυκλοφορούν αρκετά μοντέλα στην αγορά με φιλτράρισμα αέρα (σε διάφορες υλοποιήσεις). Φυσικά στο τέλος της ημέρας όλα εξαρτώνται και από το ποιό προιόν θα σε κερδίσει και εσένα σαν καταναλωτή! ;) 

59 λεπτά πριν, Marley είπε

καλημερα σε ολους,

σπιτακι 45μ με υγρασια που βαραει 70%  ακομα και τις ηλιολουστες μερες νομιζω ειναι αναγκαιος ο αφυγραντηρας..

μπατζετ γυρω στο 200€ πιστευω ειναι καλα...

2 επιλογες ξεχωριζουν απο σκρουτζ..

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html 

https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html

το wifi που γραφουν οτι δεν δουλευει ποτε στον ινβεντορ μου ειναι αδιαφορο

ευχαριστω προκαταβολικα😃

Αντίστοιχα στοιχεία δίνουν και τα 2 σαν χαρακτηριστικά. Έχω αναφέρει και παλαιότερα ότι τα Toyotomi κάτι λάθος πρέπει να έχουν δώσει σε στοιχεία κατανάλωσης γιατί τα νούμερα δεν βγαίνουν, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν είχα την ευκαιρία να μετρήσω και να δω, μπας και χάνω κανένα επεισόδιο :(  . Ενας 16άρης σε πραγματικές συνθήκες είναι οριακά ως 45τμ, οπότε στη θέση σου θα κοιτούσα και 20άρηδες που παίζουν πολύ κοντά σε τιμές. Διαφορετικά, και τα 2 μοντέλα που έβαλες είναι πολύ παραπλήσια. Ισως να προτιμούσα την Inventor στην προκειμένη γιατί δεν ξέρω τι παίζει με την αντιπροσώπευση της Toyotomi πλέον και τι τυχόν μπορεί να σημαίνει αύριο μεθαύριο για το θέμα των εγγύήσεων (αν και αντικειμενικά μιλώντας αυτό μπορεί να ισχύει σε μερικά χρόνια και για όλους)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, yositosi είπε

Μην συγκρίνεις τον winix με τον Atmosphere ή και με οποιονδήποτε αφυγραντήρα! Εντελώς άτοπη σύγκριση! Ο Inventor έχει ένα απλό φιλτρο Hepa (ένα χάρτινο basic) χωρίς παραπάνω στάδια όπως επίστρωση άνθρακα ή αντιβακτηριδιακή. Καλό για να κρατάει σκονες αλλά μέχρι εκεί! Ούτε ιούς, ούτε τίποτα, οπότε άκυρη σύγκριση. Ακόμα και στη σελίδα της Inventor να πας, και αν συγκρίνεις το πως μαρκετάρουν τους καθαριστές αέρα τους θα δεις τις διαφορές που σου λέω. Αν όμως μιλάς για σκόνες αποκλειστικά, τότε ναι σίγουρα κάνει δουλειά αλλά αν μιλάς για "φιλτράρισμα" τότε και ένας απλός air-purifier της σειράς κάνει καλύτερη δουλειά. Απλά ρώτα κάθε πότε βουλώνει το φίλτρο, και πόσο κοστίζει η αντικατάσταση του (αυτό ισχύει για οποιαδήποτε συσκευή φιλτραρίσματος κοιτάξεις), γιατί αν βουλώσει τότε η απόδοση του αφυγραντήρα πέφτει (αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους αφυγραντήρες με φίλτρα). Η σύγκριση με τον Morris σε αυτό το σκέλος είναι εντελώς άτοπη (παρεπιπτόντως ΕΝΑ φίλτρο ενεργού άνθρακα έχει και όχι 2!). Ο Inventor έχει φίλτρο HEPA+εξωτερικό προφιλτρο/πάνω στο καπάκι. Ο Morris έχει το εξωτερικό προφίλτρο με το nanosilver + το φίλτρο άνθρακα + ιονιστή + UV, και άρα για σκόνες σίγουρα θα σου κρατήσει πολύ λιγότερη σκόνη μιας και ο άνθρακας είναι για χημικά και οσμές.

Συνεχίζοντας, για το θέμα του θορύβου... Ναι κάνει πολύ θόρυβο! ΟΧΙ πλαστικά όμως... Τα πλαστικά του είναι αρκετά καλής ποιότητας (εγώ προσωπικά δεν είδα τίποτα μεμπτό). Οι ταχύτητες λειτουργίας του είναι 3. Στη χειροκίνητη ρύθμιση επιλέγεις μεταξύ 1 και 2. Στην 1 έχεις αρκετό θόρυβο για χαμηλή σκάλα (αεροδυναμικό), στην 2 έχεις πολύ θόρυβο... Στη λειτουργία στεγνώματος ρούχων (ξεχωριστό mode) μπαίνει στην ταχύτητα 3 (μόνο από αυτή τη λειτουργία επιλέγεται) και για να μην γίνω ακραίος και πως ότι "σηκώνει κόσμο" απλά θα πω ότι είναι ότι πιο θορυβώδες έχω ακούσει προσωπικά σε αφυγραντήρα! Και σε άλλο δωμάτιο τον ακούς, και για βράδυ ούτε για πλάκα.  Σε λειτουργία laundry στις 6~7 φορές που τον δούλεψα την μια μόνο μου έβγαλε έναν συντονισμό που ακουγόταν οπότε το θεωρώ απλά κάτι "τυχαίο" (πχ παίζει να μην έκατσε καλά το δοχείο έτσι που το κούμπωσα). Στην αφύγρανση, λένε ότι αν βγάλεις το Hepa έχεις 35 λίτρα αφύγρανση! Εγώ αυτό δεν το είδα! Βασικά μου έκανε τόσο μεγάλη εντύπωση όταν το διάβασα που με έβαλε στο τρυπάκι να τον αρχίσω στις δοκιμες, μιας και ΚΑΝΕΝΑΣ αφυγραντήρας της αγοράς που φοράει HEPA (υπάρχουν αρκετά μοντέλα!) δεν κάνει τέτοια δήλωση. Όσο νερό μου τράβηξε με το HEPA μου τράβηξε και χωρίς αυτό. Σε 23C περίπου, στις δοκιμές μου και υγρασία στο 55% (έλεγε αυτό, αλλά 50% έλεγε το υγρόμετρο χωρίς να ξέρω ποιό ΄έλεγε αλήθεια) στο 3ωρο με 3,5ωρο περίπου κάπου στο 1.1 λίτρο χοντρικά (λειτουργία στεγνώματος ρούχων) που είναι απόδοση 24~25 λίτρων.

Στο θέμα της κατανάλωσης. Λένε 270W rated 26.7C/60%RH. Εμένα μου έδειξε 270W περίπου στις συνθήκες που προανέφερα πιο πάνω, ενώ λογικά θα έπρεπε να μου δείχνει κάπου 10% λιγότερα (συνήθως έτσι πάνε οι καμπύλες όταν πέφτει η θερμοκρασία/υγρασία) κάτι που ισχύει σε άλλα μοντέλα πχ που έχω μετρήσει επίσης, οπότε πιο πολύ το βλέπω για 290W στην πράξη, τιμή που σε όλες των περιπτώσεων και παλι δεν είναι υψηλή. Την αναφορά την κάνω γιατί ακριβώς ίδια συμπεριφορά είδα και στον Eva II και μου έκανε εντύπωση για το τι μετράνε, πως, και το τι δηλώνουν. Εκτός και αν χάνω κάτι κάπου άσχημα ως προς τις καμπύλες απόδοσης σε όλα τα εύρη θερμοκρασιών/υγρασιών!

Αν κάποιος έχει άλλη εμπειρία ας μας πει, ώστε να κάνουμε περαιτέρω δοκιμές και υπό άλλες συνθήκες ώστε να είμαστε ακριβοδίκαιοι.

Τώρα για τις ανάγκες σου... σε 65τμ σε καλύπτουν και μικρότεροι αφυγραντήρες (πολύ οριακά 16άρηδες και άνετα 20άρηδες), και κυκλοφορούν αρκετά μοντέλα στην αγορά με φιλτράρισμα αέρα (σε διάφορες υλοποιήσεις). Φυσικά στο τέλος της ημέρας όλα εξαρτώνται και από το ποιό προιόν θα σε κερδίσει και εσένα σαν καταναλωτή! ;) 

Αντίστοιχα στοιχεία δίνουν και τα 2 σαν χαρακτηριστικά. Έχω αναφέρει και παλαιότερα ότι τα Toyotomi κάτι λάθος πρέπει να έχουν δώσει σε στοιχεία κατανάλωσης γιατί τα νούμερα δεν βγαίνουν, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν είχα την ευκαιρία να μετρήσω και να δω, μπας και χάνω κανένα επεισόδιο :(  . Ενας 16άρης σε πραγματικές συνθήκες είναι οριακά ως 45τμ, οπότε στη θέση σου θα κοιτούσα και 20άρηδες που παίζουν πολύ κοντά σε τιμές. Διαφορετικά, και τα 2 μοντέλα που έβαλες είναι πολύ παραπλήσια. Ισως να προτιμούσα την Inventor στην προκειμένη γιατί δεν ξέρω τι παίζει με την αντιπροσώπευση της Toyotomi πλέον και τι τυχόν μπορεί να σημαίνει αύριο μεθαύριο για το θέμα των εγγύήσεων (αν και αντικειμενικά μιλώντας αυτό μπορεί να ισχύει σε μερικά χρόνια και για όλους)

στον κοτσοβολο μου είπαν ότι έχει το hepa 13 που είναι το καλύτερο, τώρα για αυτά που λες δεν μου είπαν τίποτα.. τι να σου πω.. αμα κάνει τόσο θόρυβο δεν θα την παλέψω, το σπίτι μου όμως είναι μακρόστενο με τοίχους λιγο παραξενα οπότε πιστεύω έναν 20αρη καλύτερα, για αυτον Morris-MDB-16100HI ποια είναι η άποψη σου; έχει hepa και τα λοιπά αλλα είναι 16αρης.. αλλιώς ποιον προτηνεις;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Brown είπε

στον κοτσοβολο μου είπαν ότι έχει το hepa 13 που είναι το καλύτερο, τώρα για αυτά που λες δεν μου είπαν τίποτα.. τι να σου πω.. αμα κάνει τόσο θόρυβο δεν θα την παλέψω, το σπίτι μου όμως είναι μακρόστενο με τοίχους λιγο παραξενα οπότε πιστεύω έναν 20αρη καλύτερα, για αυτον Morris-MDB-16100HI ποια είναι η άποψη σου; έχει hepa και τα λοιπά αλλα είναι 16αρης.. αλλιώς ποιον προτηνεις;; 

Φίλε μου, δεν μπορώ να ξέρω τι σου είπε, ποιός σου το είπε (πωλητής ή merchandiser), και γιατί σου το είπε. Αυτά που σου είπα τα είδα με τα μάτια μου και τα μέτρησα ο ίδιος (σε κάποια φάση θα ανεβάσω βιντεάκια για πολλά μοντέλα, απλά είναι τεράστια αρχεία άνω του 1gb). Για το θέμα του θορύβου, ακόμα και σε μαγαζί αν τον βάλεις σε full mode (σηματάκι ρούχου) θα το ακούσεις! Τώρα από εκεί και πέρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα γιατί πραγματικά πιστεύω ότι για κάθε προιόν υπάρχει και ο σχετικός πελάτης ;)

Για το φίλτρο... ΔΕΝ μπορώ να γνωρίζω ποιό είναι True Hepa και ποιό όχι γιατί απαιτούνται τρελές εργαστηριακές μελέτες (ένα απλό γκουγκλάρισμα να κάνεις και θα καταλάβεις)! Αυτό άλλωστε σου χρεώνει πχ κατακούτελα και η Winix που έχει πιστοποιήσεις. Το φίλτρο του είναι το παρακάτω (το λευκό που έβγαλα φωτό). ΔΕΝ αναγράφει κάτι, οτιδήποτε για να το κάνω trace τι είναι ακριβώς. Ας δεχτούμε ότι είναι HEPA 13. ΔΕΝ έχεις τις επιστρώσεις που έχει ένα φίλτρο πολλαπλών σταδίων που κανονικά πρέπει να φοράει ένα air-purifier (Hepa στρώση + Carbon στρώση + Antibacterial treatment) οπως φαίνεται παρακάτω πχ στο διάγραμμα από τα φίλτρα της MANN (ειδικός στον κλάδο)image.png.a1fabef818ee53d61dffafcf26a0587a.png

IMG_20191017_172058.jpg

Αυτό δεν πάει να πει ότι δεν κάνει φιλτράρισμα. Μια χαρά κάνει, απλά κρατάει ΣΚΟΝΕΣ και ΒΑΚΤΗΡΙΑ (το πολύ). Ιούς και παθογόνα δεν κρατάει! Την κάνω την αναφορά γιατί δεν πρέπει να συγχέουμε air-purifiers (must σε ανθρώπους με θέματα στο αναπνευστικό) με συσκευές 2-σε-1 όπως αφυγραντήρες! 

Για τον MDB16100HI που ανέφερες, πρωταρχικά τον θεωρώ κομματάκι "λίγο" για τον χώρο σου. Για τα φιλτραρίσματα, έχει παραπάνω επίπεδα (Προφιλτρο με nanosilver + πλήρους μεγέθους Hepa + πλήρους μεγέθους άνθρακα + UV + ιονιστή), αλλά το Hepa του μου φαίνεται "πιο απλό" οπτικά τουλάχιστον από ότι του Inventor, αλλά και πάλι δεν έχω τρόπο να συγκρίνω από πλευράς απόδοσης όπως προανέφερα, και έχει και αυτός ανεξάρτητη λειτουργία φιλτραρίσματος. Από πλευράς απόδοσης τώρα συγκρίνουμε τη νύχτα με τη μέρα! Ο 16άρης τιμιος μεν, αλλά watt/λίτρο δεν είναι τόσο αποδοτικός γιατί είναι small size factor συσκευή αντίστοιχη πχ με τον Eva ii 16lt... Βασικά παίζει σε πιο "κάτω κατηγορία" οπότε ειλικρινά δεν ξέρω. Στη θέση σου θα κοιτούσα και 20άρηδες που κυκλοφορούν στην αγορά.

Τα παραπάνω βέβαια πάντα χωρίς να γνωρίζω τι επίπεδο φιλτραρίσματος χρειάζεσαι και πόσο must το έχεις το θέμα του καθαρισμού...

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, yositosi είπε

Φίλε μου, δεν μπορώ να ξέρω τι σου είπε, ποιός σου το είπε (πωλητής ή merchandiser), και γιατί σου το είπε. Αυτά που σου είπα τα είδα με τα μάτια μου και τα μέτρησα ο ίδιος (σε κάποια φάση θα ανεβάσω βιντεάκια για πολλά μοντέλα, απλά είναι τεράστια αρχεία άνω του 1gb). Τώρα από εκεί και πέρα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα γιατί πραγματικά πιστεύω ότι για κάθε προιόν υπάρχει και ο σχετικός πελάτης ;)

Για το φίλτρο... ΔΕΝ μπορώ να γνωρίζω ποιό είναι True Hepa και ποιό όχι γιατί απαιτούνται τρελές εργαστηριακές μελέτες! Αυτό άλλωστε σου χρεώνει πχ κατακούτελα και η Winix. Το φίλτρο του είναι το παρακάτω (το λευκό). ΔΕΝ αναγράφει κάτι, οτιδήποτε για να το κάνω trace τι είναι ακριβώς. Ας δεχτούμε ότι είναι HEPA 13. ΔΕΝ έχεις τις επιστρώσεις που έχει ένα φίλτρο πολλαπλών σταδίων που κανονικά πρέπει να φοράει ένα air-purifier (Hepa στρώση + Carbon στρώση + Antibacterial treatment) οπως φαίνεται παρακάτω πχ από τα φίλτρα της MANN (ειδικός στον κλάδο)image.png.a1fabef818ee53d61dffafcf26a0587a.png

IMG_20191017_172058.jpg

σε αυτό μαζί σου!υπάρχει καλύτερο καθαριστής από τον winix σε ποιο χαμηλή τιμή;; οπότε εναν καλο Αφυγραντήρα μπορείς να μου προτείνεις; αθόρυβο 20αρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Brown είπε

σε αυτό μαζί σου!υπάρχει καλύτερο καθαριστής από τον winix σε ποιο χαμηλή τιμή;; οπότε εναν καλο Αφυγραντήρα μπορείς να μου προτείνεις; αθόρυβο 20αρη;

Δεν έχω κάνει υπερανάλυση τι παίζει με τα air-purifiers φίλε μου και ποιά αξίζουν ή όχι... Η Winix θεωρείται ότι έχει ένα "καλό όνομα" αλλά και οι τιμές είναι λίγο φαρμάκι. Γενικά η αγορά air-purifier δεν είναι και πολύ ανεπτυγμένη στην Ελλάδα, και να έχεις κατά νου ότι για να κάνεις πραγματική δουλειά, μπορεί σε ένα σπίτι να απαιτείται πάνω από μια συσκευή(εφόσον υπάρχει θέμα υγείας πάντα). Για μοντέλα 20άρηδων δεν μπορώ να σου πω... Δες με βάση το budget σου τις επιλογές που ξεχωρίζεις και πολύ ευχαρίστως να κάνουμε μια σύγκριση. Πάντα στην εξίσωση μπαίνει και το οικονομικό ως προς το τι προσφέρει ο καθένας και σε τι τιμή! Δυστυχώς "ιδεατό" μηχάνημα δεν υπάρχει

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Marley είπε

καλημερα σε ολους,

σπιτακι 45μ με υγρασια που βαραει 70%  ακομα και τις ηλιολουστες μερες νομιζω ειναι αναγκαιος ο αφυγραντηρας..

μπατζετ γυρω στο 200€ πιστευω ειναι καλα...

2 επιλογες ξεχωριζουν απο σκρουτζ..

https://www.skroutz.gr/s/13042513/Toyotomi-TDE-16DTI.html

https://www.skroutz.gr/s/12641390/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-16L.html

το wifi που γραφουν οτι δεν δουλευει ποτε στον ινβεντορ μου ειναι αδιαφορο

ευχαριστω προκαταβολικα😃

Ο Inventor έχει λιγότερο θόρυβο στη χαμηλή σκάλα λειτουργίας   37db ενω για τον toyotomi δηλώνουν 40db . 
Ο toyotomi έχει δύο σκάλες ανεμιστήρα ο inventor 3 σκάλες . 
Για την παροχή αέρα  δε μπορώ να κρίνω γιατί στο site της toyotomi δηλώνουν μόνο μια παροχή . 
Ο κάδος συλλογής νερού του Toyotomi έχει 2.5 λίτρα του Inventor  3 λίτρα . 
Yπάρχουν και μερικές διαφορές στα panels χειρισμού :
O toyotomi έχει απλό panel . Συγκεκριμένα ένα κουμπί ρύθμιση υγρασίας με 4 leds προκαθορισμένων τιμών υγρασίας . Δηλαδή οι προκαθορισμένες τιμές υγρασίας που μπορείς να επιλέξεις είναι 40% 50% 60% 70 % (κυκλικά πατώντας το κουμπί) .  Δεν έχει οθόνη που δείχνει το επίπεδο υγρασίας του χώρου . 
Ο Inventor έχει βελάκια + και - για να επιλέξεις την επιθυμητή υγρασία  σε ένα  εύρος μεταξύ  35% έως 85 % με βήμα  5 % .  Έχει οθόνη όπου απεικονίζεται η υγρασία του χώρου  και η υγρασία που τον εχεις σετάρει . 


Θα προτιμούσα το Inventor . 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είχα πει κοιτούσα για αφυγραντήρα 20L ή 25 L με HEPA που πιάνει όλη την είσοδο του αφυγραντήρα.

Έκανα μια έρευνα αγοράς:

  • Εχουν φίλτρο HEPA που καλύπτει όλη την εισαγωγή του αφυγραντήρα .
  • Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας απο 20L έως 25L . 

 

Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας 20L :

1. Meaco 20L Platinum Low Energy

  • Κατανάλωση : 243 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 25 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

2. Juro-pro ECO 20L

  • Κατανάλωση : 300 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 27 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

3. Juro-pro DIAMOND COMFORT 20L

  • Κατανάλωση : 320 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 27 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

 

Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας 21L :

Ariston DEOS 21S

  • Κατανάλωση : 395 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 30 κελσίου και 80% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας 23L :

Juro-pro ECO 23L

  • Κατανάλωση : 310 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 27 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας 24L :

Puredry Sofia PD2419

  • Κατανάλωση : 235 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 20 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΟΧΙ


Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας 25L :

1. Inventor Atmosphere

  • Κατανάλωση : 270 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 26.7 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

2. Juro-pro ECO 25L

  • Κατανάλωση : 320 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 27 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

 

Υπάρχουν και μερικά μοντέλα της Olympia splendid και της F&U  στα 22L που αναφέρουν φίλτρο HEPA αλλά δεν έχω επιβεβαιώσει το μέγεθος του φίλτρου . 

 

 

 

 

9 ώρες πριν, Brown είπε

καλημέρα, σκέφτομαι αυτόν τον Αφυγραντήρα γιατί είναι και καθαριστής αέρα τον έχει κανείς;; τρίζουν τα πλαστικά;;;  διάβασα το νημα ποιο πίσω δεν κατάλαβα τελικά αμα αξίζει ή όχι.. 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/203276-inventor-atm-25l-atmosphere-2-σε-1

Tελικά κατέληξα σε 25L και συγκεκριμένα στον Inventor atmosphere  ως τον πιο οικονομικό σε κατανάλωση με φίλτρο HEPA  στη κατηγορία αυτή .  
Αν και στο χώρο που τον έχω τώρα δεν έχω θέματα με υγρασία , θα τον δοκιμάσω λίγες μέρες και θα γράψω κάποια στιγμή την άποψη μου για το μοντέλο  αυτό . 
Σε πρώτη φάση τα πλαστικά του και γενικότερα η συναρμολόγηση φαίνεται πολύ καλή . 

5 ώρες πριν, Brown είπε

σε αυτό μαζί σου!υπάρχει καλύτερο καθαριστής από τον winix σε ποιο χαμηλή τιμή;; οπότε εναν καλο Αφυγραντήρα μπορείς να μου προτείνεις; αθόρυβο 20αρη;

Αθόρυβος δεν είναι κανένας της αγοράς . Όλοι βγάζουν τα db τους. Οι διαφορές σε γενικές γραμμές είναι μικρές απο μοντέλο σε μοντέλο στην ίδια κατηγορία αφυγραντικής ικανότητας.
Βέβαια ο θόρυβος είναι κάτι το υποκειμενικό . Εγώ κοιμάμαι άνετα ακόμη και αν μιλάνε στο διπλανό δωμάτιο . Άλλοι άνθρωποι θέλουν απόλυτη ηρεμία . 
Οπότε μην περιμένεις να κοιμάσαι αγκαλιά με τον αφυγραντήρα εκτός αν ανήκεις στην κατηγορία ανθρώπου που κοιμάται σα .. γουρούνι . (όπως εγώ  :lol: ). 
Βάλ τον κάπου κεντρικά στο σπίτι και όταν κοιμάσαι πήγαινε τον στην άλλη άκρη του σπιτιού . Είναι μια καλή λύση . 

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Brown είπε

υπάρχει καλύτερο καθαριστής από τον winix σε ποιο χαμηλή τιμή;;

Aπ'οσο το εχω ψαξει και για οσους εδω διαβασει παντα σε winix καταληγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Όπως είχα πει κοιτούσα για αφυγραντήρα 20L ή 25 L με HEPA που πιάνει όλη την είσοδο του αφυγραντήρα.

Έκανα μια έρευνα αγοράς:

  • Εχουν φίλτρο HEPA που καλύπτει όλη την εισαγωγή του αφυγραντήρα .
  • Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας απο 20L έως 25L . 

Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας 20L :

1. Meaco 20L Platinum Low Energy

  • Κατανάλωση : 243 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 25 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

2. Juro-pro ECO 20L

  • Κατανάλωση : 300 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 27 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

3. Juro-pro DIAMOND COMFORT 20L

  • Κατανάλωση : 320 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 27 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας 21L :

Ariston DEOS 21S

  • Κατανάλωση : 395 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 30 κελσίου και 80% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας 23L :

Juro-pro ECO 23L

  • Κατανάλωση : 310 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 27 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας 24L :

Puredry Sofia PD2419

  • Κατανάλωση : 235 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 20 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΟΧΙ


Μοντέλα αφυγραντικής ικανότητας 25L :

1. Inventor Atmosphere

  • Κατανάλωση : 270 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 26.7 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

2. Juro-pro ECO 25L

  • Κατανάλωση : 320 watts σε συνθήκες εσωτερικού χώρου 27 κελσίου και 60% υγρασία . 
  • Λειτουργία Fan (μόνο καθαρισμού του αέρα): ΝΑΙ

Υπάρχουν και μερικά μοντέλα της Olympia splendid και της F&U  στα 22L που αναφέρουν φίλτρο HEPA αλλά δεν έχω επιβεβαιώσει το μέγεθος του φίλτρου . 

Tελικά κατέληξα σε 25L και συγκεκριμένα στον Inventor atmosphere  ως τον πιο οικονομικό σε κατανάλωση με φίλτρο HEPA  στη κατηγορία αυτή .  
Αν και στο χώρο που τον έχω τώρα δεν έχω θέματα με υγρασία , θα τον δοκιμάσω λίγες μέρες και θα γράψω κάποια στιγμή την άποψη μου για το μοντέλο  αυτό . 
Σε πρώτη φάση τα πλαστικά του και γενικότερα η συναρμολόγηση φαίνεται πολύ καλή . 

Αθόρυβος δεν είναι κανένας της αγοράς . Όλοι βγάζουν τα db τους. Οι διαφορές σε γενικές γραμμές είναι μικρές απο μοντέλο σε μοντέλο στην ίδια κατηγορία αφυγραντικής ικανότητας.
Βέβαια ο θόρυβος είναι κάτι το υποκειμενικό . Εγώ κοιμάμαι άνετα ακόμη και αν μιλάνε στο διπλανό δωμάτιο . Άλλοι άνθρωποι θέλουν απόλυτη ηρεμία . 
Οπότε μην περιμένεις να κοιμάσαι αγκαλιά με τον αφυγραντήρα εκτός αν ανήκεις στην κατηγορία ανθρώπου που κοιμάται σα .. γουρούνι . (όπως εγώ  :lol: ). 
Βάλ τον κάπου κεντρικά στο σπίτι και όταν κοιμάσαι πήγαινε τον στην άλλη άκρη του σπιτιού . Είναι μια καλή λύση . 

 

Καλά και χρυσά όλα αυτά που γράφεις αλλά είναι αναφορά των στοιχείων που δίνουν οι εισαγωγείς... και πολλά από αυτά δεν ισχύουν στην πράξη! 

Τώρα ειδικά για το θέμα του θορύβου, ναι υποκειμενικό αλλά αφού τον πήρες που τον πήρες τον αφυγραντήρα σου, άντε πες μου ποιόν έχεις ακούσει πιο θορυβώδη στις κανονικές ταχύτητες λειτουργίας όπου βγαίνει και η αφύγρανση με βάση τα λίτρα που δηλώνονται. Σου το λέω γιατί με ένα Mastech MS6700 (https://www.skroutz.gr/s/4325733/Mastech-MS6700.html?keyphrase=ms6700+mastech) που οκ δεν είναι του πεταματού ή κανένα κινητό τηλέφωνο... στον ίδιο χώρο (όσο πιο αθόρυβος μπορούσα να βρω), και την ίδια ώρα και σε ίδιες συνθήκες ο JuroPro ECO 25 μου έβγαλε ελάχιστες τιμές 45,9db σε υψηλή ταχύτητα, και 42,9db σε χαμηλή και την ίδια ώρα ο Atmosphere μου έβγαλε 55,5db (!!!) σε υψηλή ταχύτητα, 50,7db σε 2η ταχύτητα, και 45,9db στην χαμηλή... Η μέτρηση σε 1 μέτρο απόσταση μπροστά από την εκάστοτε συσκευή (έβαλα τιμές για αυτές τις 2 γιατί αυτές έβαλες στη σύγκριση). Οι αναλογίες μου βγαίνουν "just" γιατι οι τιμες που κανονικά δίνουν είναι (ή καλύτερα ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να είναι) η υψηλότερη σε μέτρηση 1 μέτρο από μπροστά, πίσω, αριστερά, δεξιά αλλά σε ηχομονωμένο δωμάτιο με ειδική επένδυση γύρω γύρω, και είδα ότι το 39db που δηλώνει η inventor για τη χαμηλή ταχύτητα, και που σε εμένα βγήκε 45,9db, αντίστοιχα βγήκε 45,9db και σε συσκευή άλλης εταιρείας που δηλώνει 39db για την ταχύτητα που μετρούσα. Αυτό σημαίνει ότι "εργαστηριακά" είμαστε στα ~50db στην υψηλή ταχύτητα, και ~46db στη 2η, νούμερα πιο πάνω ακόμα και από τον Meaco που θεωρείται "βαβουριάρης" μεταξύ των "επώνυμων" αφυγραντήρων! Γενικά, το ότι το layout του στηρίζεται στην υψηλή ροή αέρα (και άρα θόρυβο) φαίνεται και από τον "γαιδουρινό" ανεμιστήρα που φοράει, που είναι rated στις 1120σαλ (που είναι ότι μεγαλύτερο έχω δει σε αφυγραντήρα). Με βλέπεις να επιμένω γιατί οκ... είναι κομματάκι χοντρό να βγαίνει κάποιος να διατυμπανίζει την "πιο αθόρυβη λειτουργία" ενώ στην πράξη ισχύει το ακριβώς αντίθετο, και γενικά με το τρέχον marketing γενικότερα έχω αρχίσει να μην "το έχω" καθόλου γιατί η κατάσταση ψιλο-ξεφεύγει (προσωπική μου άποψη) μιας και μόνο μαγικα΄βλέπω τελευταία σε όλους τους τομείς (από specs, από εγγυήσεις, από... από... από...)

IMG_20191015_143152_1.jpg.3693684ad233a8e5fa9cabcb919f5d97.jpg

Αντίστοιχα για την κατανάλωση θα επιμείνω ότι δεν μου βγαίνουν τα νούμερα της Inventor! Σε 23C / 45% RH μου έβγαλε από 280W (στην υψηλή ταχύτητα) και μετά κατέβηκε στα 271W στην 2η ταχύτητα χωρίς να δω κάποια μεταβολή στην πρώτη (γενικά ξεκινάει με ένα soft start και σιγά σιγά ανεβάζει λιγάκι μέχρι να σταθεροποιηθεί στα νούμερα που αναφέρω). Αντίστοιχα στις ίδιες συνθήκες ο ECO 25 μου ξεκίνησε με 290W και σταθεροποιήθηκε στα 300W. Τα νούμερα του Juropro μου βγαίνουν γιατί πέφτοντας η θερμοκρασία και η υγρασία, μειώνεται η κατανάλωση (ενώ φυσικά γκρεμίζεται και η αφυγραντική ικανότητα άρα πάει περίπατο το EER) και στις συνθήκες που μέτρησα μια ΜΕΙΩΣΗ κάπου στο 8%~10%, ανάλογα με τις καμπύλες απόδοσης, έναντι της rated τιμής (στους 26,7C @ RH60%) είναι αναμενόμενη.. Αυτό πρακτικά επιβεβαιώνεται επίσης πχ και από τις τιμές της Meaco ( https://www.meaco.com/dehumidifier/home-dehumidifiers/meaco-20l-low-energy-dehumidifierair-purifier-is-a-which-best-buy ), που δεν έχει τη φήμη του να λέει "παπάδες" (στην Αγγλία τέτοιες μαγκιές δεν σηκώνονται γιατί αν πέσει καταγγελία τρέχεις). Σε όλες των περιπτώσεων, και με το παραπάνω συλλογιστικό, το 270W πιο πολύ για 290~300W το βλέπω (τιμή πάλι καλή βέβαια για να μην λέμε και βλακείες!!!)!

ΦΥΣΙΚΑ με τα παραπάνω ούτε κατά διάννοια πχ δεν θεωρώ τον Juropro γενικά ανώτερο γιατί έχει άλλα πολύ πιο σοβαρά υπαρξιακά θέματα. Απλά θέλω να δείξω ότι τα νούμερα που δίνονται δεν είναι πάντα και τα "αληθινά" ή "η πλήρης εικόνα" οπότε πρέπει να προσέχουμε να μην αναπαράγουμε τα marketing materials των εταιρειών ;) 

Για την ιστορία, και την πληρότητα των παραπάνω, επίσης να προσθέσω ότι ο Olimpia Splendid Aquaria 22 έχει 3-σε-1 φίλτρο (Hepa, photocalytic, carbon) που είναι σαν τις "τσόντες" τα πρόσθετα που μπαίνουν στα κλιματιστικά, και καλύπτουν το 1/3 της εισαγωγής. Στον F&U, αν μιλάς για τον φετινό τον FDE2234 (τα παλαιότερα δεν νομίζω να είχαν καν γενικότερα φίλτρα), τότε είναι πλήρους διάστασης.

Επίσης, θεωρώ ότι θα είναι πολύ καλό για όλο τον κόσμο να γίνει μια λίστα για όλα τα παραπάνω μοντέλα και τα κόστη των φίλτρων γιατί σίγουρα έχει σημασία για κάποιον αν πρέπει να δίνει 20, 30, ή 40 ευρώ (λέω τυχαία νούμερα) για αντικατάσταση καθώς επίσης και κάθε πότε θα πρέπει να τα δίνει (πχ κάθε 3 μήνες), ή αν κάποιο από αυτά τα μοντέλα φέρει πλενόμενο φίλτρο (που δεν το νομίζω αλλά δεν το κατέχω και τόσο το σπορ).

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, yositosi είπε

Αντίστοιχα στοιχεία δίνουν και τα 2 σαν χαρακτηριστικά. Έχω αναφέρει και παλαιότερα ότι τα Toyotomi κάτι λάθος πρέπει να έχουν δώσει σε στοιχεία κατανάλωσης γιατί τα νούμερα δεν βγαίνουν, αλλά δυστυχώς ακόμα δεν είχα την ευκαιρία να μετρήσω και να δω, μπας και χάνω κανένα επεισόδιο :(  . Ενας 16άρης σε πραγματικές συνθήκες είναι οριακά ως 45τμ, οπότε στη θέση σου θα κοιτούσα και 20άρηδες που παίζουν πολύ κοντά σε τιμές. Διαφορετικά, και τα 2 μοντέλα που έβαλες είναι πολύ παραπλήσια. Ισως να προτιμούσα την Inventor στην προκειμένη γιατί δεν ξέρω τι παίζει με την αντιπροσώπευση της Toyotomi πλέον και τι τυχόν μπορεί να σημαίνει αύριο μεθαύριο για το θέμα των εγγύήσεων (αν και αντικειμενικά μιλώντας αυτό μπορεί να ισχύει σε μερικά χρόνια και για όλους)

καλημερα, σας ευχαριστω και τους 2 που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε,

διαβασα την συμβουλη σου κ παρηγγειλα τελικα τον 20αρη της ινβεντορ.. τωρα αν ειναι υπερβολη για σπιτι 45μετρων δεν ξερω παντως σε σχεση με τον 16αρη ειχε διαφορα 25ευρω περιπου.. μικρη διαφορα αλλα λογω ψυχαναγκασμου δεν ηθελα να δωσω πανω απο 200ευρω

βαρεσα 84αρι χτες την νυχτα απο υγρασια και ελπιζω ο 20αρης να κανει την δουλεια του πιο ανετα  και να δικαιωθω

θα γραψω αναλυτικα μολις ερθει και τον δουλεψω😎

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση προς τους ειδικούς :

Για αφυγραντήρα και για στέγνωμα ρούχων , αλλά και για ιονιστή λόγω άσθματος , γύρω στα 250 ευρώ , υπάρχει καμια πρόταση(2-σε-1); Για σπίτι γύρω στα 65 τετραγωνικά (υπάρχει ήδη αφυγραντήρας για 30 τετραγωνικά που θα χρησιμοποηθεί ως συμπληρωματικός, απλά θέλω κάτι πιο δυνατό για τα ρούχα)

Ο Θόρυβος δεν είναι τεράστιο πρόβλημα για μένα , θα τον λειτουργώ πρωινές ώρες με τη μητέρα μου σπίτι , που είναι ελαφρώς...κουφή  (χεχε)


Ευχαριστώ Πολύ mates!

Επεξ/σία από Skandalf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

εχει κανεις γνωμη για τον Toyotomi  tde16dti  ? για σαλονι 35 τμ κυριως, αν και δεν εχει προβλημα υγρασιας στους τοιχους ,ειναι βορινο και πολυ κρυο το χειμωνα. Επισης υπαρχει νεοηεννητο στο χωρο και πιστευω οτι θα βοηθουσε στο να ζεστανει ο χωρος πιο γρηγορα (υπαρχει αυτονομη θερμανση -για λιηες ωρες ομως λογω κοστους- και air condition)

Τον βρισκω στα 199 ε και εχει φιλτα Hepa και ενεργου ανθρακα. 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, babis13 είπε

Για νησί με πολύ υγρασία και για έναν χώρο στα 60 τετραγωνικά με ταβάνι τα 170 με 180ευρο έχουμε κάποια πρόταση;θα προτιμούσα κάτι σε αθόρυβο 

24-25Litro. Περιμενε black friday κατι θα βγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...