Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, yositosi είπε

Λογικά ο προγραμματισμός είναι πλήρες κλείσιμο για μισή ώρα αφού επιτευχθεί η στόχευση. Ανοιγμα για 2 λεπτά του ανεμιστήρα μετά το μισάωρο... Αν ανέβηκε παίρνει μπρος. αν δεν ανέβηκε τότε κλείνει ξανά για άλλη μισή ώρα και ουτω καθεξής.

Αν σου πιάνει λοιπόν στόχο, και δεν είναι γεμάτο το δοχείο και δεν ανάψει μετά από μισή ώρα για μέτρηση και αν ξέφυγε πάνω η υγρασία, να πάρει μπρος ξανά τότε ναι πρέπει να έχεις θέμα. Αυτό καλύτερα με το σερβις τους να μιλήσεις για να μην σου πω και χαζομάρα. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που θα μπορούσε να συμβαίνει.

Δοκίμασες να τον βγάλεις από την μπρίζα και να τον βάλεις ξανά μην έφαγε καμία μόντα;;;

καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Στην συνέχεια του τρελού τώρα. Σπίτι νωρίς χθες, 18:00 το βάζω μπρος, 84% υγρασία, Low Fan, 55% ρύθμιση. Τους πιάνει αρκετά γρήγορα, φτάνει 53% κλείνει. Παω μετα απο μισή ώρα στο δωμάτιο, 60% τίποτα, 65% τίποτα 70% τίποτα 77% τιποτα 78% και τσου ξεκινάει!!!! 

Συγγνώμη αλλα μάλλον πραγματικά δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν, το απλο μου τεχνικό μυαλό λεει οτι οταν ανεβει 5-10 βαθμους θα πρέπει να ξαναπάρει αλλα το 55 με 78 είναι αστα να πανέ. Σαν να λέμε οτι βάζεις καλοριφέρ στους 22 τους πιανει και μετα ξανα αναβει οταν πέσει στου 10.

Στο κουφό τώρα, βάζω το Fan στο High, αεροπλάνο μέσα, φτάνει 55% δεν ξερω αν σταματησε γιατι με πήρε ο ύπνος αλλα ξύπναγα ανα διαστήματα και αυτο ήταν κολλημένο στο 49% (παρόλο που η ρύθμιση ήταν για 55%), το πρωί που ξύπνησα έδειχνε 50%, δεν είμαι σίγουρος οτι έσβησε καθόλου. Δηλαδή η λύση ειναι το High Fan?, 12 συνεχόμενη λειτουργία και ρεύμα στον θεό ??

Θα πάω να ζήσω με τους Μασάι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, great είπε

καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Στην συνέχεια του τρελού τώρα. Σπίτι νωρίς χθες, 18:00 το βάζω μπρος, 84% υγρασία, Low Fan, 55% ρύθμιση. Τους πιάνει αρκετά γρήγορα, φτάνει 53% κλείνει. Παω μετα απο μισή ώρα στο δωμάτιο, 60% τίποτα, 65% τίποτα 70% τίποτα 77% τιποτα 78% και τσου ξεκινάει!!!! 

Συγγνώμη αλλα μάλλον πραγματικά δεν έχω καταλάβει πως λειτουργούν, το απλο μου τεχνικό μυαλό λεει οτι οταν ανεβει 5-10 βαθμους θα πρέπει να ξαναπάρει αλλα το 55 με 78 είναι αστα να πανέ. Σαν να λέμε οτι βάζεις καλοριφέρ στους 22 τους πιανει και μετα ξανα αναβει οταν πέσει στου 10.

Στο κουφό τώρα, βάζω το Fan στο High, αεροπλάνο μέσα, φτάνει 55% δεν ξερω αν σταματησε γιατι με πήρε ο ύπνος αλλα ξύπναγα ανα διαστήματα και αυτο ήταν κολλημένο στο 49% (παρόλο που η ρύθμιση ήταν για 55%), το πρωί που ξύπνησα έδειχνε 50%, δεν είμαι σίγουρος οτι έσβησε καθόλου. Δηλαδή η λύση ειναι το High Fan?, 12 συνεχόμενη λειτουργία και ρεύμα στον θεό ??

Θα πάω να ζήσω με τους Μασάι

Άρα λειτουργεί ο προγραμματισμός. Η λογική λέει ότι η συσκευή αφού επιτύχει την επιθυμητή τιμή, να κλείνει πλήρως (συμπιεστής και ανεμιστήρας στο off). Μετά από μισή ώρα παίρνει μπρος ο ανεμιστήρας μόνο για να τραβήξει μέτρηση και λειτουργεί για 2 λεπτά. Σε αυτά τα 2 λεπτά οι ενδείξεις υγρασίας ξεκινάνε από πολύ υψηλά και σταδιακά πέφτουν γιατί ο υγροστάτης στους αφυγραντήρες είναι δίπλα στο στοιχείο το οποίο είναι υγρό. Αν έχει ανεβεί η υγρασία πάνω από ένα εύρος (λογικά στο 5% θα πρέπει να είναι αλλά δεν είμαι σίγουρος), θα πρέπει να σου ανάψει ο συμπιεστής και να αρχίσει ξανά αφύγρανση. Αν όχι, τότε για άλλη μισή ώρα η συσκευή θα κλείσει, και θα επαναλάβει αυτό τον κύκλο. Βασικά αυτός είναι ο τρόπος λειτουργίας της Meaco (πρώτοι αυτοί το είχαν), που αντέγραψαν αρκετοί από πέρσι κιόλας.

Τώρα αυτό που δεν καταλάβα όταν λες Παω μετα απο μισή ώρα στο δωμάτιο, 60% τίποτα, 65% τίποτα 70% τίποτα 77% τιποτα 78% και τσου ξεκινάει!!!!  Που τις έβλεπες αυτές τις τιμές; Όταν είναι σβηστή εντελώς μια συσκευή χωρίς τον ανεμιστήρα να γυρνάει δεν μπορεί να παίρνει μετρήσεις χώρου.

Γενικότερα, έχε κατά νου ότι έναν αφυγραντήρα όταν τον ανάβεις και εφόσον έχει ξαναλειτουργήσει πριν μερικές ώρες, για κάποια λεπτά θα σου δείχνει άλλα αντί άλλων γιατί θα διαβάζει πλασματικά υψηλή υγρασία λόγω της υγρασίας επάνω στο στοιχείο εντός της συσκευής, και μόνο αφού θα έχει κάνει κυκλοφορία του αέρα θα πέσει η ένδειξη στα πραγματικά επίπεδα.

Εκτός και αν έχεις ανοιχτή σάουνα, ή κάποιος λιώνει σε γκαρσονιέρα στο μπάνιο με καυτό νερό, ή έξω να είναι μουσκεμένος ο τόπος και να τα ανοίξεις όλα τέντα ρέντα, δεν βλέπω άλλο ρεαλιστικό τρόπο να απογειωθεί η πραγματική υγρασία από 55% στο 75%++ (τουλάχιστον δεν το έχω δει ποτέ εγώ αυτό για να μην λέω και υπερβολές).

Αν έχεις αποκλίσεις από τα παραπάνω, τότε λογικά θα πρέπει να μιλήσεις με το σέρβις γιατί μόνο υποθέσεις θα κάνουμε..

Επεξ/σία από yositosi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα στη παρέα 

πρόσφατα μετακόμισα στον βόρειο Έβρο, το σπίτι είναι 7ετιας σχεδόν, 58 τετραγωνικά, ενα δωμάτιο και σαλονοκουζινα, επειδή είναι γωνιακό, εκτεθημενο, χωρίς κοντινά οικήματα και μιας και υπάρχουν σημάδια υγρασίας ήδη, σκέφτομαι την αγορά αφυγραντηρα, είδα 3 μοντέλα toyotomi έως το budget των 200€ 

TD-ZB80 (199€ ενώ στο επόμενο μαγαζί στο skroutz.gr έχει 299€)

ZEN TDE-20DTI

ZEN2 TDE-20TND18 (δε ξέρω τι διαφορά έχουν αυτά τα 2 μοντέλα) 

και ανεβαίνοντας λίγο budget στα 225€

TDE-25DTI ORORA

 Βλέπω, toyotomi λόγω εγγύησης και καλού ονόματος. 

Θέρμανση με πετρέλαιο, κεντρική με καλές ώρες ανά ημέρα, "στόχος" καλύτερο περιβάλλον εντός του σπιτιού καθώς και το στέγνωμα ρούχων όταν χρειαστεί κατά τους δύσκολους μήνες. 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

23 λεπτά πριν, yositosi είπε

Τώρα αυτό που δεν καταλάβα όταν λες Παω μετα απο μισή ώρα στο δωμάτιο, 60% τίποτα, 65% τίποτα 70% τίποτα 77% τιποτα 78% και τσου ξεκινάει!!!!  Που τις έβλεπες αυτές τις τιμές; Όταν είναι σβηστή εντελώς μια συσκευή χωρίς τον ανεμιστήρα να γυρνάει δεν μπορεί να παίρνει μετρήσεις χώρου

H συσκευή έχει κλείσει απο την άποψη οτι δεν δούλευε (φασαρία και οι γρίλιες κλειστές) αλλα η οθόνη ήταν αναμμένη και έδειχνε μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, great είπε

H συσκευή έχει κλείσει απο την άποψη οτι δεν δούλευε (φασαρία και οι γρίλιες κλειστές) αλλα η οθόνη ήταν αναμμένη και έδειχνε μετρήσεις.

εεε άρα πλασματικές ρε συ, γιατί το υγρόμετρο δουλεύει στατικά και βλέπει την υγρασία που έχει μέσα η συσκευή. Για αυτό κιόλας όταν θα πάρει μπρος θα κατέβει η υγρασία σαν ένδειξη στην οθόνη τόσο γρήγορα!!! Λέω και εγώ, 16άρης και να κατεβάζει από 80% στο 55% τόσο γρήγορα;;; Τι είναι, πύραυλος;;; :D :D 

Με αυτά που περιγράφεις ως τώρα δεν βλέπω κάποια δυσλειτουργία, εκτός και αν κάπου σε έχω χάσει. Με ένα υγρόμετρο της πλάκας φυσικά μπορείς να το επαληθεύσεις αυτό για να έχεις 100% ήσυχο το κεφάλι σου. ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yositosi είπε

ΕΠΙΣΗΣ δοκίμασε να τον δουλέψεις σε ίδιες συνθήκες ΜΕ και ΧΩΡΙΣ το φίλτρο Hepa και πες μου αν βλέπεις καμία διαφορά... γιατί είτε εμένα δεν με αγαπάει, είτε δεν με θέλει! ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο νερό βγάζει στον ίδιο χρόνο και ούτε για πλάκα σχεδόν 40% παραπάνω που λένε!

Τέτοιο πείραμα πρέπει να γίνει με ελεγχόμενη υγρασία  και θερμοκρασία . Κανονικά θα πρέπει ο αφυγραντήρας να τοποθετηθεί σε ένα δωμάτιο ή μια κατασκευή  με καλή αεροστεγανότητα ρυθμιζόμενη παροχή υγρασίας με κάποιον υγραντήρα και ελεγχόμενη θερμοκρασία χώρου . Πρέπει δηλαδή ο χώρος σου να έχει σταθερά την ίδια σχετική υγρασία και θερμοκρασία αλλιώς πώς να μετρήσεις κάτι τέτοιο ; 

13 ώρες πριν, yositosi είπε

To φίλτρο του αφυγραντήρα σου είναι ΙΔΙΟ με΄ενα απλό φίλτρο καμπίνας αυτοκινήτου! Για αυτό με βλέπεις να έχω τις τόσες ενστάσεις στις υπερβολικές μαρκετίστικες δηλώσεις ότι κρατάει ΙΟΥΣ/ΒΑΚΤΗΡΙΑ (που δεν το κανει εκ φύσης) και για αυτό με βλέπεις να κρατάω πολύ μικρό καλάθι ως προς το σκέλος "υγρασία στοιχείου + διπλανό Hepa χωρίς αντιμικροβιακή επέξεργασία/επένδυση"!

Κόστος ανταλλακτικού φίλτρου έμαθες; Δεν πήρα να ρωτήσω.

Σε αυτό θα διαφωνήσω . Τουλάχιστον αν δεις το δικό μου φίλτρο καμπίνας του αυτοκινήτου  (γνήσιο ) είναι το 1/3 σε πάχος . Σαν τσιγαρόχαρτο είναι  . Το HEPA του atmosphere είναι τούμπανο  μπροστά στο φίλτρο καμπίνας του αυτοκινήτου μου . 

Βασικότατο αλλιώς ποιός ο λόγος να πάρεις αφυγραντήρα με φίλτρα αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις χρήση αυτής της δυνατότητας ; Το φίλτρο HEPA κοστίζει 25 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τέτοιο πείραμα πρέπει να γίνει με ελεγχόμενη υγρασία  και θερμοκρασία . Κανονικά θα πρέπει ο αφυγραντήρας να τοποθετηθεί σε ένα δωμάτιο ή μια κατασκευή  με καλή αεροστεγανότητα ρυθμιζόμενη παροχή υγρασίας με κάποιον υγραντήρα και ελεγχόμενη θερμοκρασία χώρου . Πρέπει δηλαδή ο χώρος σου να έχει σταθερά την ίδια σχετική υγρασία και θερμοκρασία αλλιώς πώς να μετρήσεις κάτι τέτοιο ; 

40% παραπάνω αφύγρανση ρε συ δηλώνουν! Δεν μιλάμε για 10%... μιλάμε για 40% ολόκληρο... Η μια λύση είναι να τον βάλεις δίπλα δίπλα με έναν άλλο αντίστοιχης απόδοσης και να δεις αναλογικά τι αποκλίσεις έχουν μεταξύ τους με και χωρίς το Hepa (το έκανα και δεν μου βγήκαν τα μαθηματικά). Εκ των πραγμάτων αν δεν έχεις δεύτερη συσκευή να παίξεις, αυτό λίγο δύσκολο.

Η άλλη λύση είναι να βάλεις να δουλέψει Laundry τη μια μέρα με φίλτρο και την επόμενη σε παραπλήσιες συνθήκες υγρασίας/θερμοκρασίας να τον βάλεις άφιλτρο. Μέσες άκρες δεν έχουμε ακόμα τεράστιες αποκλίσεις αλλά με ένα υγρόμετρο/θερμόμετρο της πλάκας το ελέγχεις. Δεν είναι κάτι πολυσύνθετο. ΟΎΤΕ εδώ μου βγήκαν τα μαθηματικά. Σε 3.5 ώρες burst μπουκάλι του 1.5 λίτρου δεν το γεμίσαμε (φτάσαμε ψηλά όπως αναμενόταν), αλλά δεν το ξεχειλίσαμε όπως θα έπρεπε αν ίσχυαν τα λεγόμενα.

Βασικά μου έκανε τρελή εντύπωση γιατί Hepa φόρεσαν πολλοί, ουδείς όμως δήλωσε ποτέ κάτι τόσο σουρεαλιστικό (και τεχνικά δεν μου βγαίνει βασικά), και για αυτό σου είπα να το τσεκάρεις και εσύ για να δούμε αν το χάνω κάπου τόσο έντονα πια ;) 

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Mπορει καποιος να γραψει αναλυτικια ποιοι αφυγραντηρες εχουν φιλτρα HEPA να το εχουμε σαν οδηγο για οσους ενδιαφερονται?

Για 20L  έως 25L και με φίλτρο HEPA όπου πιάνει όλη την εισαγωγή αέρα δες την παρακάτω έρευνα μου:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?do=findComment&comment=57511831

 

31 λεπτά πριν, terry308 είπε

καλημέρα στη παρέα 

πρόσφατα μετακόμισα στον βόρειο Έβρο, το σπίτι είναι 7ετιας σχεδόν, 58 τετραγωνικά, ενα δωμάτιο και σαλονοκουζινα, επειδή είναι γωνιακό, εκτεθημενο, χωρίς κοντινά οικήματα και μιας και υπάρχουν σημάδια υγρασίας ήδη, σκέφτομαι την αγορά αφυγραντηρα, είδα 3 μοντέλα toyotomi έως το budget των 200€ 

TD-ZB80 (199€ ενώ στο επόμενο μαγαζί στο skroutz.gr έχει 299€)

ZEN TDE-20DTI

ZEN2 TDE-20TND18 (δε ξέρω τι διαφορά έχουν αυτά τα 2 μοντέλα) 

και ανεβαίνοντας λίγο budget στα 225€

TDE-25DTI ORORA

 Βλέπω, toyotomi λόγω εγγύησης και καλού ονόματος. 

Θέρμανση με πετρέλαιο, κεντρική με καλές ώρες ανά ημέρα, "στόχος" καλύτερο περιβάλλον εντός του σπιτιού καθώς και το στέγνωμα ρούχων όταν χρειαστεί κατά τους δύσκολους μήνες. 

Το πρώτο μοντέλο  TD-ZB80 είναι με ζεόλιθο .   Ο ζεόλιθος αξίζει σε θερμοκρασίες απο 15 βαθμούς και κάτω . Απο την στιγμή που έχεις θέρμανση σε συμφέρει αφυγραντήρας με συμπιεστή . 

Το δεύτερο μοντέλο ο ZEN TDE-20DTI έχεις δύο ταχύτητες ανεμιστήρα.  Δεν έχει ένδειξη υγρασίας χώρου και η ρύθμιση της επιθυμητής  είναι με προκαθορισμένες τιμές με κουμπάκια . Δηλαδή οι επιλογές σου είναι : 40 %   50% 60% 70 % .   Άλλοι αφυγραντήρες έχουν ένδειξη υγρασίας χώρου και δυνατότητα επιλογής υγρασίας με βελάκια ή κουμπιά + και -  με βήμα 5%  και εύρος επιλογής συνήθως απο 35% - 80 %   .

Το τρίτο μοντέλοZEN2 TDE-20TND18 έχει μία ταχύτητα ανεμιστήρα .Δεν σου δίνει επιλογή για την ταχύτητα του ανεμιστήρα.  Έχει όμως έλεγχο επιθυμητής υγρασίας με + -  . 

Το τελευταίο μοντέλο TDE-25DTI ORORA είναι 25 L  τα άλλα δύο είναι 20 L .  Η δηλωμένη κατανάλωση του είναι ιδιαίτερα υψηλή σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό . 

Απο τους 4 θα κοιτούσα τον τρίτο  αλλά μπορείς να βρείς στα ίδια περίπου λεφτά αφυγραντήρες με εξίσου ίδια εγγύηση ή και μεγαλύτερη με 2 ή και 3 σκάλες ανεμιστήρα , μεγαλύτερη παροχή αέρα και με περισσότερες λειτουργίες κάποιοι απο αυτούς . 

Ενδεικτικά δες τους παρακατω :
https://www.skroutz.gr/s/9897796/Morris-MDE-2016.html

https://www.skroutz.gr/s/16694643/Morris-MDE-2046i.html

αν σε ενδιαφέρει να έχει wi-fi:
https://www.skroutz.gr/s/12641395/Inventor-EVA-II-PRO-EP3-WiFi-20L.html#specs

 

Για καλύτερη τιμή με λίγο ψάξιμο και παζάρεμα όλο και κάτι μπορεί να γίνει . 


 

37 λεπτά πριν, yositosi είπε

40% παραπάνω αφύγρανση ρε συ δηλώνουν! Δεν μιλάμε για 10%... μιλάμε για 40% ολόκληρο... Η μια λύση είναι να τον βάλεις δίπλα δίπλα με έναν άλλο αντίστοιχης απόδοσης και να δεις αναλογικά τι αποκλίσεις έχουν μεταξύ τους με και χωρίς το Hepa (το έκανα και δεν μου βγήκαν τα μαθηματικά). Εκ των πραγμάτων αν δεν έχεις δεύτερη συσκευή να παίξεις, αυτό λίγο δύσκολο.

Η άλλη λύση είναι να βάλεις να δουλέψει Laundry τη μια μέρα με φίλτρο και την επόμενη σε παραπλήσιες συνθήκες υγρασίας/θερμοκρασίας να τον βάλεις άφιλτρο. Μέσες άκρες δεν έχουμε ακόμα τεράστιες αποκλίσεις αλλά με ένα υγρόμετρο/θερμόμετρο της πλάκας το ελέγχεις. Δεν είναι κάτι πολυσύνθετο. ΟΎΤΕ εδώ μου βγήκαν τα μαθηματικά. Σε 3.5 ώρες burst μπουκάλι του 1.5 λίτρου δεν το γεμίσαμε (φτάσαμε ψηλά όπως αναμενόταν), αλλά δεν το ξεχειλίσαμε όπως θα έπρεπε αν ίσχυαν τα λεγόμενα.

Βασικά μου έκανε τρελή εντύπωση γιατί Hepa φόρεσαν πολλοί, ουδείς όμως δήλωσε ποτέ κάτι τόσο σουρεαλιστικό (και τεχνικά δεν μου βγαίνει βασικά), και για αυτό σου είπα να το τσεκάρεις και εσύ για να δούμε αν το χάνω κάπου τόσο έντονα πια ;) 


Ο μόνος τρόπος για να γίνει μπακαλίστικα είναι την πρώτη μέρα να τον αρχίσω να μαζεύει υγρασία π.χ για 3 ώρες και να σημειώσω σε πιο επίπεδο υγρασίας ξεκίνησε να μαζεύει . 
Την άλλη μέρα χωρίς το HEPA πάνω να  προσπαθήσω να τον ξεκινήσω με τα ίδια επίπεδα υγρασίας και θερμοκρασία . Σε αυτό κάτι μπορεί να γίνει μπακαλίστικα αλλά τρελή μανούρα .  Κλιματιστικό για να πιάσω την ίδια θερμοκρασία με την προηγούμενη μέρα αν χρειαστεί και ίσως και κατσαρόλα με νερό να βράζει για να πετύχω τα ίδια επίπεδα υγρασίας !  :lol:
Προς το παρόν τον έχω σε ένα χώρο όπου δεν χρειάζομαι αφυγραντήρα . Δεν έχω υγρασία .  Για χωριό προορίζεται αλλά δεν τον έχω κατεβάσει ακόμα κάτω . 
Ίσως το κάνω . 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Ανάμεσα σε αυτούς τους 2;

 

edit : o 2016 είναι συμβατός νε την θήκη στεγνώματος ρούχων...ενώ ο 2046i όχι, τι να επιλέξω; 

Εντάξει και να μη μπορώ να συνδέσω τη θήκη στεγνώματος δε με πειράζει ιδιαίτερα. 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Σε αυτό θα διαφωνήσω . Τουλάχιστον αν δεις το δικό μου φίλτρο καμπίνας του αυτοκινήτου  (γνήσιο ) είναι το 1/3 σε πάχος . Σαν τσιγαρόχαρτο είναι  . Το HEPA του atmosphere είναι τούμπανο  μπροστά στο φίλτρο καμπίνας του αυτοκινήτου μου . 

Βασικότατο αλλιώς ποιός ο λόγος να πάρεις αφυγραντήρα με φίλτρα αν δεν έχεις σκοπό να κάνεις χρήση αυτής της δυνατότητας ; Το φίλτρο HEPA κοστίζει 25 ευρώ.

Την πυκνότητα της πλέξης κοιτάς βασικά. Τα "γνήσια" αυτοκινήτου εξαρτάται από το μοντέλο. Πχ σε ένα ακριβό αυτοκίνητο το "βασικό" είναι ένα φίλτρο με 3 στρώματα θεόχοντρο. Σε Vag εμένα το βασικό είναι το απλό χαρτί (πολύ ίδιο με του Atm25), αλλά ο ίδιος OEM προμηθευτής (MANN + HUMMEL) δίνει την after market επιλογή για ενισχυμένο με άνθρακα ή και για ενισχυμένο με άνθρακα και αντιβακτηριδιακή επένδυση. Ένα φίλτρο HEPA μπορεί να είναι γενικότερα ΠΟΛΛΑ πράγματα γιατί ο όρος από μόνος του δεν σημαίνει τίποτα πέρα από το γενικό και απροσδιόριστο High Efficiency Particulate Absorbing... και από εκεί και πέρα γενικά στην αγορά αρχίζει το γλέντι, οπότε αν αρχίσουμε να το αναλύουμε ούτε αύριο δεν θα τελειώσουμε ;) . Σε όλες των περιπτώσεων, τουλάχιστον εμένα οπτικά μου φαίνεται καλό για απλό φίλτρο Hepa όπως έχω κιόλας προαναφέρει, και θα επιμείνω στο ότι η όλη ένσταση μου είναι στην υπερβολή ότι κατακρατάει τα πάντα όλα μέχρι και ιούς (!!!), κομμάτι που θα έπρεπε να δοθεί λίγη προσοχή και ευαισθησία γιατί μπλέκει σε κομμάτια ευαίσθητα για ανθρώπους που έχουν θέματα υγείας (ταπεινή μου πάντα άποψη)

Για το δεύτερο σκέλος, δεν θα διαφωνήσω μαζί σου ως προς το σκεπτικό προσέγγισης. Βέβαια είναι κοινό μυστικό ότι οι 9 στους 10 (ίσως να γίνομαι υπερβολικός, δεν ξέρω), περιμένουν να αγοράσουν φθηνά σε προσφορές/εκπτώσεις/BF κλπ κλπ, και μετά μόλις ακούν τα 25€ πχ κάθε 3μηνο λένε "να πάει να γ@μηθεί" σιγά μην τους δίνω και άλλα από πάνω. Αν είμαι υπερβολικός στο νούμερο δεν ξέρω, αλλά πραγματικά έχω ακούσει ελάχιστο κόσμο μετά να τα σκάει για φίλτρα (συνήθης πρακτική πχ να τρέχουν στα βενζινάδικα και να τα φυσάνε :D :D:D ). 

7 ώρες πριν, terry308 είπε

edit : o 2016 είναι συμβατός νε την θήκη στεγνώματος ρούχων...ενώ ο 2046i όχι, τι να επιλέξω; 

 

Εξωτερικά σε διαστάσεις ίδια μοντέλα είναι. O MDE2016 είναι προπέρσινος με R134a και λογικά αν παίζει ότι παίζει είναι στοκ σε καταστήματα. Ο MDE2046 είναι περσινός με R290.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω έναν αφυγραντή morris mde2016 και κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Χρειάζομαι όμως κι έναν δεύτερο επειδή πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι με δύο επίπεδα.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος που να σταματάει ο ανεμιστήρας του όταν ρίξει την υγρασία γιατί είναι το μόνο που με ενοχλεί στον morris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, zio10 είπε

Καλησπέρα! Έχω έναν αφυγραντή morris mde2016 και κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Χρειάζομαι όμως κι έναν δεύτερο επειδή πρόσφατα μετακόμισα σε σπίτι με δύο επίπεδα.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιος που να σταματάει ο ανεμιστήρας του όταν ρίξει την υγρασία γιατί είναι το μόνο που με ενοχλεί στον morris.

οι νεότεροι Morris έτσι όπως θέλεις λειτουργούν. Οι Meaco επίσης έτσι λειτουργούν (από εκεί αντιγράφηκε από όλους βασικά). Νομίζω ότι και Juropro κάποια μοντέλα σίγουρα έτσι λειτουργούν. η Puredry έτσι λέει ότι λειτουργεί. Για Rohnson / Toyotomi δεν έχω προσέξει οπότε θα πρέπει κάποιος άλλος να σου πει. Οι Inventor (τουλάχιστον τα τρέχοντα μοντέλα) δεν διακόπτουν τη λειτουργία του ανεμιστήρα ποτέ (ΔΕΝ γνωρίζω μόνο για τον Atmosphere γιατί δεν το πρόσεξα κιόλας, αλλά μπορώ να το δω), εκτός και αν άλλαξε κάτι και το έχω χάσει.

Βασικά κατέληξε σε μοντέλα ή έστω λίτρα... budget, κλπ κλπ για να γίνει πιο εύκολο το ψάξιμο γιατί απαιτεί ενδεχομένως και ψαχτήρι σε εγχειρίδια.

Επεξ/σία από yositosi
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Για 20L  έως 25L και με φίλτρο HEPA όπου πιάνει όλη την εισαγωγή αέρα δες την παρακάτω έρευνα μου:
https://www.insomnia.gr/forums/topic/142222-καθοδήγηση-για-αγορα-αφυγραντήρα/?do=findComment&comment=57511831

Υπαρχουν και αλλοι εκτος απο αυτους η μονο αυτοι ειναι.

Αν ειναι μονο αυτοι κι εγω στον inventor θα πηγαινα λογω καταναλωσης και μονο.

Ευχαριστημενος απο τον atmosphere?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yositosi είπε

οι νεότεροι Morris έτσι όπως θέλεις λειτουργούν. Οι Meaco επίσης έτσι λειτουργούν (από εκεί αντιγράφηκε από όλους βασικά). Νομίζω ότι και Juropro κάποια μοντέλα σίγουρα έτσι λειτουργούν. η Puredry έτσι λέει ότι λειτουργεί. Για Rohnson / Toyotomi δεν έχω προσέξει οπότε θα πρέπει κάποιος άλλος να σου πει. Οι Inventor (τουλάχιστον τα τρέχοντα μοντέλα) δεν διακόπτουν τη λειτουργία του ανεμιστήρα ποτέ (ΔΕΝ γνωρίζω μόνο για τον Atmosphere γιατί δεν το πρόσεξα κιόλας, αλλά μπορώ να το δω), εκτός και αν άλλαξε κάτι και το έχω χάσει.

Βασικά κατέληξε σε μοντέλα ή έστω λίτρα... budget, κλπ κλπ για να γίνει πιο εύκολο το ψάξιμο γιατί απαιτεί ενδεχομένως και ψαχτήρι σε εγχειρίδια.

Σ' ευχαριστώ πολύ! Ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί που λειτουργούν έτσι! 

Πρόκειται για χώρους περίπου 60 τετραγωνικά σχεδόν ενιαίο (με ένα χώρισμα χωρίς πόρτα) σε πόλη και περιοχή με αρκετή υγρασία και σκέφτομαι να δώσουμε κάπου 150-200€ κι αν γίνεται και λιγότερα ακόμα καλύτερα. Wifi κτλ είναι αδιάφορα.

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, great είπε

H συσκευή έχει κλείσει απο την άποψη οτι δεν δούλευε (φασαρία και οι γρίλιες κλειστές) αλλα η οθόνη ήταν αναμμένη και έδειχνε μετρήσεις.

Παρε ενα τηλεφωνο το service και ρωτα να εισαι σιγουρος. Κατα 95% ειναι αυτο που σου ειπε ο yosi. Οταν παιρνει σωστη μετρηση παντως την δειχνει και αυτην.

Προς ολους τους φιλους. Ερχεται black friday k cyber Monday. Μην αγοραζεται τιποτα ερχονται εκπτωσεις περσι εδωσαν καλες τιμες και σε καινουργια μοντελα.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...