Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα, ενδιαφερομαι για 12L αφυγραντηρα για σπιτι περιπου 50-55τμ. Ειδα οτι προτεινονται 16-20ρηδες για αυτα τα τετραγωνικα, αλλα θα ηθελα να μεινω σε ευρος τιμης μεχρι 120-130€. εχω βρει τους εξης σ' αυτη την τιμη :
Rohnson R-9612 Αφυγραντήρας 12 Lt/24h

https://www.skroutz.gr/s/13120909/Primo-YDO-12D-I.html#reviews

http://www.toyotomi.gr/el/KIBO-TDE-12TNV18

Καμιά γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

θεούληδες... Έφαγα κανένα 10λεπτο να ψάχνω να βρω πως βγαίνει 24άρης σε 235W που δηλώνουν και μετά είδα ότι είναι σε 20C / RH60% (!!!!!)

image.png.0d656ef75749a740917e8b8aec61daac.png

Στην πράξη τον βρήκα αλλού δηλωμένο 280W rated και 43dB(A) θόρυβο. Τι ειναι, τι δεν είναι, δεν έχω συσκευή στα χέρια μου να μετρήσω και να σου πω.

Έχει αρκετά μεγάλη μετωπική επιφάνεια, αλλά 340κυβικά; Θέλει ερώτημα. Μήπως είναι σαν τα λίτρα του μόρις; πχ αν έβαζα τον ανεμιστήρα σε έναν V8 θα έβγαζε τόσα;;;;

Και με 38dB;;;

Πάντως αν η κατανάλωση ισχύει, δεν είναι άσχημα ακόμα και είναι στους 20°C & 60%rh μιας και είναι ρεαλιστικές τιμές της πραγματικής ζωής.

Ερωτηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα παιδιά, έχει καποιοσ να μου προτείνει αφυγραντηρα για δωμάτιο 20τμ μέχρι 100€ max. χαλαρά πιάνω και 85% υγρασία

Επεξ/σία από okinakoto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έχει αρκετά μεγάλη μετωπική επιφάνεια,

 η εισαγωγη του αερα γινεται απο μπροστα ή απο πισω? δεν υπαρχει και καμια φωτογραφια απο την πισω οψη.

Επεξ/σία από waveparticle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, grinder_ είπε

Παιδιά σε σας δουλεύει κανονικά το τηλεχειριστήριο στον morris 20300i;
Βλέπω "φαγωμένα" τα νούμερα στην κάτω πλευρά της οθόνης.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι διαφημιζόταν στα χαρακτηριστικά η ένδειξη θερμοκρασίας και υγρασίας.
Στο δικό μου δείχνει μόνο την υγρασία του χώρου.
Και δεν ξέρω και κατά πόσο ακριβές είναι.

@waveparticle  Θεωρητικά τουλάχιστον 20cm απ όλες τις πλευρές. Φρόντιζε να μην τον κολλήσεις στον τοίχο από πίσω.

Τωρα που το ειπες ανακαλυψα το ιδιο ακριβως και με το δικο μου κοντρολ. Τι σου ειπαν απο την αντιπροσωπεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Έχει αρκετά μεγάλη μετωπική επιφάνεια, αλλά 340κυβικά; Θέλει ερώτημα. Μήπως είναι σαν τα λίτρα του μόρις; πχ αν έβαζα τον ανεμιστήρα σε έναν V8 θα έβγαζε τόσα;;;;

Και με 38dB;;;

Πάντως αν η κατανάλωση ισχύει, δεν είναι άσχημα ακόμα και είναι στους 20°C & 60%rh μιας και είναι ρεαλιστικές τιμές της πραγματικής ζωής.

Ερωτηματικά.

280W rated είναι αυτό το μοντέλο που όχι δεν είναι καθόλου κακό! 

Μετωπική επιφάνεια με τα κυβικά δεν έχει σχέση. Τα κυβικά είναι ο ανεμιστήρας (διάμετρος vs στροφές). Για να βγάλει αφυγραντήρας 

Μικρότερο ή ίσο σε dB(A) δεν υπάρχει όπως και αν το κάνουμε ;) 

Και για να μην το κουράζουμε και κάνουμε άσκοπη συζήτηση, let me give you an example

image.png.0faaa1aeac9f99a1c6fab31c1ee73f32.png

 

Στα 330κ.μ. ΧΩΡΙΣ το εμπόδιο των στοιχείων (που ΚΟΒΟΥΝ ταχύτητα) φτάνει 55dbA. Με τα στοιχεία να εμποδίζουν τη ροή σημαίνει δυνατότερος ανεμιστήρας... και άρα υψηλότερη ταχύτητα. 

Σε αυτό συνυπολόγισε ότι ο Winix είναι 41.5εκ πλάτος, ενώ ο αφυγραντήρας αυτός 38εκ.. και όπου ο Winix εχει τεράστιο ανεμιστήρα που σημαίνει ότι βγάζει τα κυβικά με χαμηλότερες στροφές

image.png.afd76b62cd674305aa72683fb5cee27f.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα τον MDP-24400IW σε δωμάτιο 15τμ με θερμοκρασία 21°C, στην λειτουργία smart. Μέχρι το πρωί μάζεψε λίγο παραπάνω από ένα λίτρο. Για την αφύγρανση  1L, +ION + UV, έκαψε μία κιλοβατώρα!

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Έβαλα τον MDP-24400IW σε δωμάτιο 15τμ με θερμοκρασία 21°C, στην λειτουργία smart. Μέχρι το πρωί μάζεψε λίγο παραπάνω από ένα λίτρο. Για την αφύγρανση  1L, +ION + UV, έκαψε μία κιλοβατώρα!

 

δηλαδή κάπου 3.5 ώρες λειτουργία αν συνυπολογίσεις και τα σταμάτα ξεκίνα με το φουρφούρι και από τη διακοπή της λειτουργίας (πήγαινες σε 55% στόχευση). Αφού το έβαλες και σε smart σημαίνει ότι θα έπαιξε και σε Low fan mode άρα είσαι νορμαλ. Σε τόσο μικρό χώρο αν το άφηνες όλο το βράδυ, το πρωί θα το έβρισκες με 35~40 υγρασία.

Τι υγρασία είχες στο χώρο;

ΓΕΝΙΚΑ σε όλους τους αφυγραντήρες άποψη μου ότι για την τσέπη αξίζει το full speed ωστε να έχουμε την μέγιστη αφύγρανση ανά watt που καταναλώνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν ειναι ευκολα μια προταση για αφυγραντηρα σε κρεβατοκαμαρα,9 τ.μ , θερμοκρασια 18-22 βαθμους,περιοχη δραπετσωνα ,υπαρχει εντονη υγρασια στους τοιχους,αλλα μονο στην κρεβατοκαμαρα υπαρχει το προβλημα,οποτε θα ειναι εκει μονιμα,αρα θα προτιμηθει και καποιος με χαμηλο θορυβο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vag21 είπε

παιδια αν ειναι ευκολα μια προταση για αφυγραντηρα σε κρεβατοκαμαρα,9 τ.μ , θερμοκρασια 18-22 βαθμους,περιοχη δραπετσωνα ,υπαρχει εντονη υγρασια στους τοιχους,αλλα μονο στην κρεβατοκαμαρα υπαρχει το προβλημα,οποτε θα ειναι εκει μονιμα,αρα θα προτιμηθει και καποιος με χαμηλο θορυβο.

10λιτρος για τέτοιο χώρο. Δεν χρειάζεται να τον δουλεύεις βράδυ! Οσο πρόβλημα και αν έχει το δωμάτιο, το κοπανάς να τραβάει την ημέρα, και το βράδυ κοιμάσαι μια χαρά. Αν στεγνώσουν οι τοίχοι μετά κάνεις συντήρηση.

Σου το λέω γιατί προσωπικά δεν έχω δει μικρό και πολύ ήσυχο (γενικά για εμένα κανένα μοντέλο από όλα της αγοράς δεν είανι για κρεβατοκάμαρα αλλά λέμε τώρα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, okinakoto είπε

παιδιά αξίζει αυτός? πολύ μικρός μου φαίνεται για να καλύπτει 80τμ 

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/158035-carrier-cdt105e3

δεν σου φαίνεται... είναι! 20άρη θέλεις για τα μέτρα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...