Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, giorgosmessa είπε

το νερο που μαζεύει στο δοχείο είναι απιονισμενο; κάνει για σιδερο;; 

Άλατα δεν έχει, αλλά μπορεί να μυρίζει... Αν δεν μυρίζει και είναι κρυστάλλινο χωρίς βρομιές μέσα, το δοκιμάζεις σε ένα παλιόρουχο πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, giorgosmessa είπε

το νερο που μαζεύει στο δοχείο είναι απιονισμενο; κάνει για σιδερο;; 

θεωρητικά ναι, πρακτικά δεν θα το έβαζα... Με τον καιρό μαζεύονται και ακαθαρσίες που μόνο καλό δεν θα κάνουν σε ένα σίδερο ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, yositosi είπε

27τμ ένας 12άρης θα σου κάνει μια χαρά δουλειά (εκτός και αν έχεις κανένα σοβαρό δομικό θέμα)

Κάποια πρόταση μοντέλου που θεωρείς value for money;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Να αναφέρω ότι όσο ψάχνω, έπεσε στα χέρια μου δανεικός EVA II Pro 20lt περσυνό μοντέλο.
Σε 80τμ σπίτι με ταβάνια στα κάτι λιγότερο από 3μ και ενιαίο χωλ, σαλόνι, κουζίνα, με θερμο-
κρασία 19-20C και υγρασία στο 68%, πρακτικά δεν σταμάτησε ποτέ.

Την πρώτη μέρα δούλεψε 10:00 - 18:00 στο manual mode με 55% στόχο και ανεμιστήρα στο
turbo. Όταν γύρισα είχε μαζέψει νερό λίγο πάνω απότη μέση της δεξαμενής. Το υγρασιόμετρο
έδειχνε 60% και ο αφυγραντήρας 57%

Τη δεύτερη μέρα δούλεψε 08:00 - 15:00 πάλι manual με 60% στόχο και φουλ ανεμιστήρα. Όταν
γύρισα είχε μαζέψει μισό τεπόζιτο νερό και ο αφυγραντήρας έδειχνε 60%.

'Εγινε και μια δοκιμή 3 ωρών με 55% στόχο και τον ανεμιστήρα στο medium και απλά η υγρασία
έμεινε καρφωμένη στο 64% οπότε και τον έκλεισα γιατί δεν είχε νόημα.

Γενικά οι μετρήσεις ήταν αλοπρόσαλες. Μια έδειχνε 60, μια 61 μετά 62 μετά 60 μετά 59 και μετά
πάλι 60. Δεν έχω ιδέα αν σταμάταγε το μοτέρ αλλά γενικα ότι δονήσεις έκανε στο 1ο μισάωρο,
τις ίδιες έκανε και στο 5άωρο.

Διαφορά είδα ότι σταμάτησε να μυρίζει το σπίτι όταν το κρατούσα κλειστό για 4-5 ώρες. Από την
άλλη θεωρώ ότι δεν φτάνουν τα λίτρα αυτά για το χώρο μου χωρίς όμως είμαι και σίγουρος καθώς
δεν καταλάβαινα πότε δούλευε το μοτέρ και πότε μόνο ο ανεμιστήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, meLLios είπε

Καλημερίζω. Ειδικός στους αφυγραντήρες δεν είμαι. Πήρα λοιπόν τον Kullhaus Qualis 20L ion πριν τρεις μέρες από το Public σε προσφορά Black Friday. Έχω να πω ένα πράγμα: ποιότητα κατασκευής! Βλέπω είναι σε προσφορά και στην αντιπροσωπεία τώρα.

Ευχαριστώ πολύ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yositosi είπε

Ένας 25άρης ή και 30άρης σε πραγματικές συνθήκες οικίας (δωμάτια, επιμέρους πηγές υγρασίας όπως ρούχα, μπάνιο, κουζίνα, κλπ) δεν παίζει σε ένα σημείο να σου κατεβάσει την υγρασία σε ΟΛΟ το σπίτι (τόσων τετραγωνικών) σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Οσο μεγάλος και δυνατός και αν είναι η λογική είναι ότι μια μικρή σχετικά συσκευή βγάζει από τη μια, ρουφάει από την άλλη. Θα πρέπει αρχικά να κάνεις μια μαζική αφύγρανση του χώρου σου, και μετά να παίξεις σε συντήρηση.

Εγώ έβαλα έναν 24άρη Morris στην μια άκρη, έβαλα και τον Atmosphere στην άλλη και 50% ίσα που κατάφερα να δω (για domestic δεδομένα, μιλάμε για αρκούδια μηχανήματα) και είμαι στα 110τμ καθαρά. Λίγο το μπάνιο, λίγο η κουζίνα, λίγο που ανοίγουν τα παράθυρα.

αρα ισχυει αυτο που εγραψα για τα κλιματιστικα

Αναφορά σε κείμενο

απλα φοβαμαι μην συμβαινει οτι στα κλιματιστικα, δηλαδη για να λειτουργησουν σε μεγαλους χωρους, αυτοι θα πρεπει να ειναι ενιαιοι χωρις σπασιματα.

Με σπασιματα κλπ, προτεινουν 2-3 κλιματιστικα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Καλησπέρα βρήκα ευκαιρία σε πολυ χαμηλή τιμή τον inventor karma 12lt και τον χτύπησα..

το διαμέρισμα είναι περίπου 60 τετραγωνικά όσο  δλδ μπορεί να καλύψει και ο αφυγραντηρας.

εδω και 20 ώρες περίπου τον έχω βάλει να πιάσει 50% υγρασία αλλά ακόμα δεν έχει σταματήσει να λειτουργεί συνέχεια. Έχω αδειάσει μέχρι τώρα περίπου 4-5 λίτρα νερό.

να περιμένω να δω μέχρι ποσό θα συνεχίσει να λειτουργεί συνεχόμενα; Μήπως δεν είναι αρκετός για τον χώρο μου;

μηπως απλά έχω πολυ υγρασία και αργεί μέχρι να την κατεβάσει;

τα φώτα σας παρακαλώ 

Για 60 τετραγωνικά χώρο θα κοιτούσα 20λιτρο μοντέλο .  Ενδεχομένως οι απαιτήσεις του χώρου σου να μην καλύπτονται απο 12 L αφυγραντήρα . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, eaglos είπε

Καλησπέρα.

Να αναφέρω ότι όσο ψάχνω, έπεσε στα χέρια μου δανεικός EVA II Pro 20lt περσυνό μοντέλο.
Σε 80τμ σπίτι με ταβάνια στα κάτι λιγότερο από 3μ και ενιαίο χωλ, σαλόνι, κουζίνα, με θερμο-
κρασία 19-20C και υγρασία στο 68%, πρακτικά δεν σταμάτησε ποτέ.

Την πρώτη μέρα δούλεψε 10:00 - 18:00 στο manual mode με 55% στόχο και ανεμιστήρα στο
turbo. Όταν γύρισα είχε μαζέψει νερό λίγο πάνω απότη μέση της δεξαμενής. Το υγρασιόμετρο
έδειχνε 60% και ο αφυγραντήρας 57%

Τη δεύτερη μέρα δούλεψε 08:00 - 15:00 πάλι manual με 60% στόχο και φουλ ανεμιστήρα. Όταν
γύρισα είχε μαζέψει μισό τεπόζιτο νερό και ο αφυγραντήρας έδειχνε 60%.

'Εγινε και μια δοκιμή 3 ωρών με 55% στόχο και τον ανεμιστήρα στο medium και απλά η υγρασία
έμεινε καρφωμένη στο 64% οπότε και τον έκλεισα γιατί δεν είχε νόημα.

Γενικά οι μετρήσεις ήταν αλοπρόσαλες. Μια έδειχνε 60, μια 61 μετά 62 μετά 60 μετά 59 και μετά
πάλι 60. Δεν έχω ιδέα αν σταμάταγε το μοτέρ αλλά γενικα ότι δονήσεις έκανε στο 1ο μισάωρο,
τις ίδιες έκανε και στο 5άωρο.

Διαφορά είδα ότι σταμάτησε να μυρίζει το σπίτι όταν το κρατούσα κλειστό για 4-5 ώρες. Από την
άλλη θεωρώ ότι δεν φτάνουν τα λίτρα αυτά για το χώρο μου χωρίς όμως είμαι και σίγουρος καθώς
δεν καταλάβαινα πότε δούλευε το μοτέρ και πότε μόνο ο ανεμιστήρας.

η αφυγραντική απόδοση που αναφέρεις μου φαίνεται λίγο χαμηλή. Μήπως η συσκευή ήταν ψιλοβουλωμένη από βρωμιές ή είχες διαφορετικές συνθήκες στο χώρο σου; Σε ρωτάω γιατί τον έχω μετρήσει τον EP3 και στο σκέλος της αφύγρανσης, στο turbo αυτά που δηλώνει τα πιάνει.

Αν μου έλεγες ότι το είχες στη 2η ταχύτητα, ή ειδικά στη sleep, τότε εκεί ίσως ναι γιατί γκρεμίζεται στα τάρταρα η αφυγραντική ικανότητα.

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, grinder_ είπε

Παιδιά σε σας δουλεύει κανονικά το τηλεχειριστήριο στον morris 20300i;
Βλέπω "φαγωμένα" τα νούμερα στην κάτω πλευρά της οθόνης.
Επίσης έχω την εντύπωση ότι διαφημιζόταν στα χαρακτηριστικά η ένδειξη θερμοκρασίας και υγρασίας.
Στο δικό μου δείχνει μόνο την υγρασία του χώρου.
Και δεν ξέρω και κατά πόσο ακριβές είναι.

Αν βλέπεις φαγωμένα ή ελλειπή τα νούμερα τότε παίζει να έχει θέμα η μονάδα, οπότε επικοινώνησε με το after sales.

Για τη θερμοκρασία, κράτα πατημενο το UV πλήκτρο και λογικά θα σου τη δείξει. Το είδα χθες κατά τύχη όταν τσέκαρα για το κομμάτι του παιδικού κλειδώματος που λέγαμε

11 ώρες πριν, waveparticle είπε

20 εκ μονο τοιχος με πλατη? Πως θα δημιουργηθει ετσι σωστη ροη αερα ωστε να καλυψει πχ 110τ.μ. ενας 25αρης?

20εκ λένε τα περισσότερα εγχειρίδια για να μην δημιουργηθεί προβλημα στην ορθή λειτουργία της συσκευής (μπουκώματα, υπερθερμάνσεις κλπ κλπ). Σε όσο πιο κεντρικό σημείο κάνουμε την τοποθέτηση, τόσο περισσότερο βελτιώνουμε το αφυγραντικό αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, akishellas1979 είπε

Kαλημερα με φιλτρο hepa για διαμερισμα 60 τετραγωνικα κ το φιλτρο πιο πολυ για το τσιγαρο πιον προτεινετε?

Για τσιγάρο το hepa δεν κάνει τίποτα. Χρειάζεσαι άνθρακα και ιονιστη... Αλλά αντικειμενικά μιλώντας αν καπνίζεις αρκετά σε κλειστό χώρο κανένα μοντέλο δεν θα σου κάνει κάτι αξιόλογο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, yositosi είπε

Για τσιγάρο το hepa δεν κάνει τίποτα. Χρειάζεσαι άνθρακα και ιονιστη... Αλλά αντικειμενικά μιλώντας αν καπνίζεις αρκετά σε κλειστό χώρο κανένα μοντέλο δεν θα σου κάνει κάτι αξιόλογο 

ΑΦΥΓΡΑΝΤΗΡΑΣ 12LT ΜΕ ΙΟΝΙΣΤΗ KULLHAUS QUALIS 

Αυτός κάνει κάτι τουλάχιστον; καλημέρα.  Τον έχει το eshop 150€

Επεξ/σία από akishellas1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...