Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Belial είπε

Είσαι φοβερός! τελικά αυτό ήταν, το πάτησα 5-6 φορές αλλά από 1-2 δευτερόλεπτα. ήθελε παρατεταμένο πάτημα.

Γενικά είναι χρήσιμο να διαβάζουμε το μανουαλ 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έπεσε στην αντίληψη μου και ενας αφυγραντηρας TCL ο οποιος ειναι 25αρης και μαλιστα εχει αρκετα μεγαλη ροη αερα στη χαμηλη του σκαλα (260 κυβικα μετρα ανα ωρα). Δεν με πολυενδιαφερουν τα φιλτρα και ο ιονιστης που εχει πχ ο 24αρης morris η ο 25αρης juro pro οπως και η αθορυβη κατασκευη τους .Η εταιρεία προσφέρει επίσης 10ετή εγγύηση για όλο το μηχάνημα, Γνωρίζει κάποιος από προσωπική εμπειρία αν ο συγκεκριμενος είναι καλή επιλογη για την τιμη του (150 ευρω στο σκρουτζ) ή θα το μετανιωσω;

Επεξ/σία από Marioskrig123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα βρήκα ευκαιρία σε πολυ χαμηλή τιμή τον inventor karma 12lt και τον χτύπησα..

το διαμέρισμα είναι περίπου 60 τετραγωνικά όσο  δλδ μπορεί να καλύψει και ο αφυγραντηρας.

εδω και 20 ώρες περίπου τον έχω βάλει να πιάσει 50% υγρασία αλλά ακόμα δεν έχει σταματήσει να λειτουργεί συνέχεια. Έχω αδειάσει μέχρι τώρα περίπου 4-5 λίτρα νερό.

να περιμένω να δω μέχρι ποσό θα συνεχίσει να λειτουργεί συνεχόμενα; Μήπως δεν είναι αρκετός για τον χώρο μου;

μηπως απλά έχω πολυ υγρασία και αργεί μέχρι να την κατεβάσει;

τα φώτα σας παρακαλώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα τον Morris που αγόρασα από μεγάλο πολυκατάστημα με ανυπομονησία και μου ήρθε ένας προφανώς μεταχειρισμένος αφυγραντήρας με γρατζουνιές παντού και χτυπήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bomber-21 είπε

Περίμενα τον Morris που αγόρασα από μεγάλο πολυκατάστημα με ανυπομονησία και μου ήρθε ένας προφανώς μεταχειρισμένος αφυγραντήρας με γρατζουνιές παντού και χτυπήματα...

μιλησες με το κατάστημα? επιστροφη αμεσα! και βγαλε καμια φωτο μη προσπαθεις μετα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Καλησπέρα βρήκα ευκαιρία σε πολυ χαμηλή τιμή τον inventor karma 12lt και τον χτύπησα..

το διαμέρισμα είναι περίπου 60 τετραγωνικά όσο  δλδ μπορεί να καλύψει και ο αφυγραντηρας.

εδω και 20 ώρες περίπου τον έχω βάλει να πιάσει 50% υγρασία αλλά ακόμα δεν έχει σταματήσει να λειτουργεί συνέχεια. Έχω αδειάσει μέχρι τώρα περίπου 4-5 λίτρα νερό.

να περιμένω να δω μέχρι ποσό θα συνεχίσει να λειτουργεί συνεχόμενα; Μήπως δεν είναι αρκετός για τον χώρο μου;

μηπως απλά έχω πολυ υγρασία και αργεί μέχρι να την κατεβάσει;

τα φώτα σας παρακαλώ 

έχεις βάλει πολύ χαμηλή στόχευση. Σε όλους τους αφυγραντήρες, όσο πέφτει η υγρασία τόσο πιο αργά συνεχίζουν να τη ρίχνουν. Ενας 12άρης είναι ελαφρά οριακά για το χώρο σου γενικότερα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Θα κοιτούσα για 12 L αφυγραντήρα με συμπιεστή  (εφόσον δεν πέφτει η θερμοκρασία κάτω απο 15 βαθμούς στο χώρο σου ) ειδάλλως απο 15 και κάτω συμφέρουν οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_137_183_296_1088_3784_6926/Delonghi_or_Singer_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor_or_Meaco/f/582469/11-15-lt.html?o=αφυγραντηρας&order_by=pricevat&order_dir=asc

Δες σε αυτές τις μάρκες και το συζητάμε αν δεν μπορείς να επιλέξεις . 

Βασικά  δεν γνωρίζω  την διαφορά συμπιεστή - ζεόλιθου. Επίσης δεν γνωρίζω  αν πέσει κάτω από τους 15 βαθμούς για τους λόγους που προείπα. Πιστεύω  ότι  με το κρύο θα πέσει κάτω  από 15.Γενικα θα ήθελα βοήθεια  και αν μπορείς  να  μου  προτείνεις κάποιον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, waveparticle είπε

20 εκ μονο τοιχος με πλατη? Πως θα δημιουργηθει ετσι σωστη ροη αερα ωστε να καλυψει πχ 110τ.μ. ενας 25αρης?

Ένας 25άρης ή και 30άρης σε πραγματικές συνθήκες οικίας (δωμάτια, επιμέρους πηγές υγρασίας όπως ρούχα, μπάνιο, κουζίνα, κλπ) δεν παίζει σε ένα σημείο να σου κατεβάσει την υγρασία σε ΟΛΟ το σπίτι (τόσων τετραγωνικών) σε πολύ χαμηλά επίπεδα. Οσο μεγάλος και δυνατός και αν είναι η λογική είναι ότι μια μικρή σχετικά συσκευή βγάζει από τη μια, ρουφάει από την άλλη. Θα πρέπει αρχικά να κάνεις μια μαζική αφύγρανση του χώρου σου, και μετά να παίξεις σε συντήρηση.

Εγώ έβαλα έναν 24άρη Morris στην μια άκρη, έβαλα και τον Atmosphere στην άλλη και 50% ίσα που κατάφερα να δω (για domestic δεδομένα, μιλάμε για αρκούδια μηχανήματα) και είμαι στα 110τμ καθαρά. Λίγο το μπάνιο, λίγο η κουζίνα, λίγο που ανοίγουν τα παράθυρα.

Επεξ/σία από yositosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yositosi είπε

έχεις βάλει πολύ χαμηλή στόχευση. Σε όλους τους αφυγραντήρες, όσο πέφτει η υγρασία τόσο πιο αργά συνεχίζουν να τη ρίχνουν. Ενας 12άρης είναι ελαφρά οριακά για το χώρο σου γενικότερα πάντως.

Να τον ανεβάσω δλδ στο 60%;

αν έκλεινα πόρτα από την κουζίνα πχ η από άλλο δωμάτιο θα βοηθούσε;

ένα θέμα μου είναι το αν θα συνεχίσει να δουλεύει συνέχεια..  αν δουλεύει συνέχεια στο μαξ δε με συμφέρει και από άποψη κατανάλωσης.

στο νου μου το είχα να σταματάει και να αρχίζει ξανά όταν ανεβάσει υγρασία..

μηπως είναι νωρίς για να σταματήσει ακόμα μιας και από όσο βλέπω μάλλον είχα μπόλικη υγρασία;

ευχαριστω για τις απαντήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Να τον ανεβάσω δλδ στο 60%;

αν έκλεινα πόρτα από την κουζίνα πχ η από άλλο δωμάτιο θα βοηθούσε;

ένα θέμα μου είναι το αν θα συνεχίσει να δουλεύει συνέχεια..  αν δουλεύει συνέχεια στο μαξ δε με συμφέρει και από άποψη κατανάλωσης.

στο νου μου το είχα να σταματάει και να αρχίζει ξανά όταν ανεβάσει υγρασία..

μηπως είναι νωρίς για να σταματήσει ακόμα μιας και από όσο βλέπω μάλλον είχα μπόλικη υγρασία;

ευχαριστω για τις απαντήσεις 

1. ναι αν κλείσεις το χώρο βοηθάς να πέσει στο δωμάτιο που είσαι (αλλά όχι στους αποκλεισμένους χώρους φυσικά)

2. αν πιάσει τη στόχευση ο οποιοσδήποτε αφυγραντήρας, κλείνει συμπιεστή. Λογικά επειδή είναι Inventor πιστεύω ότι θα συνεχίσει απλά να λειτουργεί τον ανεμιστήρα (καμία 30αριά W το πολύ), αλλά ΔΕΝ τον έχω δοκιμάσει οπότε μην σου πω βλακεία

3. για εμένα κοστολογικα, αλλά και σαν άνεση, 55~60% είναι η ιδεατή στόχευση.

4. οι τοίχοι κρατάνε, και για να ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ένα σπίτι θέλει να δουλέψει για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα ένας αφυγραντήρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yositosi είπε

1. ναι αν κλείσεις το χώρο βοηθάς να πέσει στο δωμάτιο που είσαι (αλλά όχι στους αποκλεισμένους χώρους φυσικά)

2. αν πιάσει τη στόχευση ο οποιοσδήποτε αφυγραντήρας, κλείνει συμπιεστή. Λογικά επειδή είναι Inventor πιστεύω ότι θα συνεχίσει απλά να λειτουργεί τον ανεμιστήρα (καμία 30αριά W το πολύ), αλλά ΔΕΝ τον έχω δοκιμάσει οπότε μην σου πω βλακεία

3. για εμένα κοστολογικα, αλλά και σαν άνεση, 55~60% είναι η ιδεατή στόχευση.

4. οι τοίχοι κρατάνε, και για να ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ ένα σπίτι θέλει να δουλέψει για κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα ένας αφυγραντήρας.

Το γύρισα στο 60 και αναμένω..

θελω να δω αν θα σταματήσει να λειτουργεί ο ασυμπίεστης για να μην έχουμε και συνεχόμενη κατανάλωση..

γενικα να περιμένω πχ 1-2 ημέρες και αν δω ότι δεν σταματάει να κοιτάξω για αλλαγές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω αφυγραντήρα για γκαρσονιέρα 27 τετραγωνικών.

Μιας και λόγω έλλειψης εμπειρίας στο θέμα δεν μπορώ να καταλήξω σε ένα μοντέλο, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο συγκεκριμένο;

Η θερμοκρασία δεν θα πέφτει κάτω από 15 βαθμούς, γιατί και να πέσει θα ανάβω a/c.

Έχω δει τον TOYOTOMI TDE-16DTI, αλλά δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή για τον χώρο και μπορώ να βρω κάτι πιο vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dhmhtrhsg2 είπε

Το γύρισα στο 60 και αναμένω..

θελω να δω αν θα σταματήσει να λειτουργεί ο ασυμπίεστης για να μην έχουμε και συνεχόμενη κατανάλωση..

γενικα να περιμένω πχ 1-2 ημέρες και αν δω ότι δεν σταματάει να κοιτάξω για αλλαγές;

πρωταρχικά μιλάς με την εξυπηρέτηση πελατών τους μπας και σου πουν τίποτα που εμείς χάνουμε. Πάντως σε γενικές γραμμές θα επιμείνω ότι για 60τμ και να πέσει η θερμοκρασία σε ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΕΣ καταστάσεις θέλουμε έναν 20άρη, στη χειρότερη 16άρη.... άσχετα από τις διάφορες μαγείες που λένε όλοι για εμπορικούς λόγους

1 λεπτό πριν, itheodo είπε

Ψάχνω αφυγραντήρα για γκαρσονιέρα 27 τετραγωνικών.

Μιας και λόγω έλλειψης εμπειρίας στο θέμα δεν μπορώ να καταλήξω σε ένα μοντέλο, μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο συγκεκριμένο;

Η θερμοκρασία δεν θα πέφτει κάτω από 15 βαθμούς, γιατί και να πέσει θα ανάβω a/c.

Έχω δει τον TOYOTOMI TDE-16DTI, αλλά δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή για τον χώρο και μπορώ να βρω κάτι πιο vfm.

27τμ ένας 12άρης θα σου κάνει μια χαρά δουλειά (εκτός και αν έχεις κανένα σοβαρό δομικό θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...