Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εβαλα σημερα το μεσημερι τον 20300i να τον δουλεψω λιγο πριν τον δωσω σε συγγενικο που προσωπο μιας και παρηγγειλα τον 24400iw για εμενα και θα τον εχω απο Δευτερα.

Απλα τον εβγαλα απο το κουτι και τον εβαλα στην πριζα να δουλεψει χωρις να εχω ενεργοποιησει Ioνιστη και UV.Το εχω βαλει στο high με την περσιδα να κινειται.

Μερικες εντυπωσεις παρακατω.

1.Πλαστικα μερη:Mια χαρα ειναι τα πλαστικα του τελεια θα μπορουσα να πω δεν μ'ενοχλουν καθολου και δεν τριζουν ΚΑΘΟΛΟΥ οταν δουλευει.

2.Τηλεχειριστηριο:Δεν το εχω βγαλει καν απο το σακουλακι του για να πω εντυπωσεις αλλα θα το κανω αυριο-μεθαυριο και θα ενημερωσω.

3.Θορυβος:Δεν μ'ενοχλει καθολου ο θορυβος στο high κι αν τον συγκρινω με εναν αλλο inventor που δανειστηκα απο φιλο για να τον δουλεψω θα μπορουσα να πω οτι μπροστα σε αυτον ο inventor εκανε σαν τρακτερ.Για τα δικα μου δεδομενα απο πλευρας θορυβου που το φοβομουνα ειμαι υπερικανοποιημενος.

4.Design:Eνας απο τους τελευταιους βεβαια λογους που τον προτιμησα ειναι το design και οντως ειναι πολυ καλαισθητος και ειδικα το η οθονη μπροστα με το φωτεινο στρογγυλο οπου σου δειχνει την υγρασια ειναι ολα τα λεφτα και μου αρεσει πολυ.

5.Αλλα μερη:Σε οτι αφορα το δοχειο νερου ειναι λιγο περιεργο θα ελεγα και δεν μπορεις να δεις ποσο εχει γεμισει παρα μονο αν ανοιξεις το μαυρο πορτακι και το βγαλεις.Θα ελεγα οτι ειναι αρκετα δυσκολο στο αδειασμα του νερου καθολους εχει μονο μια μικρη τρυπουλα αν και δεν ξερω αν πρεπει να βγαλω το καπακι απο διπλα και να το αδειασω απο εκει.Ας μου απαντησει ο liakjim η ο yiosi που το γνωριζουν καλυτερα αυτο.Τα ροδακια στην μετακινηση δεν μου αρεσαν παρα πολυ κι αν θυμαμαι καλα πρεπει να το ειχε αναφερει και ο liakjim αυτο.Αν το σπρωξω με το ποδι λιγο η ακομη και με τα χερια νιωθω οτι θα γυρισει τουμπα.Ευτυχως ομως εχει την χειρολαβη που το πιανεις και το μετακινεις ειτε σηκωνοντας το(το βαρος του το εχει) ειτε τραβωντας-σπρωχνοτας οποτε δεν μομιζω να εχω ιδιαιτερο θεμα.

5:Λειτουργια:Toν εβαλα να δουλεψει στον χωρο της κουζινας(ανοιχτη η πορτα απο την κουζινα) απο τις 2 η ωρα το μεσημερι μετα απο μαγειρεμα στο high.Την ωρα που τον ανοιξα η υγρασια ηταν στο 72%.Ορισα επιθυμητη υγρασια στο 60% και αυτην τη στιγμη εφτασε στο 60% και μετα απο 3 λεπτα ανεβηκε παλι στο 62%(αυτο δεν ξερω γιατι το εκανε και δεν εκλεισε στο 60%).Δεν εκλεισε καθολου απο την ωρα που τον εβαλα να δουλευει και τον εχω ακομη στο ιδιο σημειο.Σε ενα υγρασιομετρο που εχω στο χωλ σε αποσταση 3 μετρων απο την πορτα της κουζινας και τον αφυγραντηρα η υγρασια που γραφει ειναι 57%.Δεν ξερω γιατι δεν εχει κλεισει ακομη αλλα θα το παρακολουθησω και θα ενημερωσω.Το εκλεισα βεβαια πριν καμια ωρα που ηταν στο 64 να δω αν τραβηξε νερο για να τον αδειασω και ειδα οτι εχει τραβηξει μεχρι την μεση και λιγο παραπανω.

Δεν μπορω να τεσταρω καταναλωση μιας και δεν εχω μηχανημα αλλα θα κινειται οπως εχουν αναφερει κι αλλα παιδια στα ιδια επιπεδα.

Επισης δεν εχω προλαβει να δω αλλα πραγματα κι αν θελετε να με ρωτησε κατι να δω.

Θα βαλω τωρα το υγρασιομετρο διπλα του για να δω κατα ποσο ταιριαζουν οι μετρησεις μιας και ειναι κατι που δεν το εκανα.

Περιμενω βεβαια τον 24400iw αλλα φανταζομαι πανω κατω τα ιδια θα ειναι απλα θα ενημερωσω παλι για λειτουργια και αποδοση χωρις ολα τα υπολοιπα γιατι στην ουσια ιδια μηχανηματα ειναι με τον 20300i.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα ιονιστης ή hepa?

Νομιζω το κακο με hepa ειναι οτι θελει αντικατασταση ανα 6μηνες, ενω με ιονιστη απαλλασσεσαι.

Οποτε αν δεν μπαινεις στην διαδικασια να αντικαταστησεις το hepa, το αποτελεσμα του ιονιστη ειναι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά. Ζω βόρεια Ελλάδα και τώρα ξεκινάνε τα πολλά κρύα μαζί με 90+% υγρασία. Με ευκαιρία την Black Friday, λέω να αγοράσω και εγώ έναν αφυγραντήρα. Τον θέλω για γραφείο με λεπτά κουφώματα γύρω στα 30 τ.μ., αρκετά κρύο το χειμώνα και αισθάνεσαι την υγρασία στο κόκκαλο σου όσο καλοριφέρ και να βάλεις.

Έχετε να μου προτείνετε κάτι σας παρακαλώ; Από αυτά που διάβασα εδώ, τείνω προς Toyotomi TDE αλλα δεν ξερω ποσα λιτρα και τι παιζει με το ZEN1 και ZEN2 και γιατί είναι στην ίδια τιμή 😵

Budget  περίπου >200 ευρώ.
Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από eselor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Καλυτερα ιονιστης ή hepa?

Νομιζω το κακο με hepa ειναι οτι θελει αντικατασταση ανα 6μηνες, ενω με ιονιστη απαλλασσεσαι.

Οποτε αν δεν μπαινεις στην διαδικασια να αντικαταστησεις το hepa, το αποτελεσμα του ιονιστη ειναι καλυτερο.

Καλυτερα καθαριστης αερα για την δουλεια αυτη μιας και ο αφυγραντηρας ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα.

Θα προτιμουσα HEPA παρολα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω για θέρμανση με κλιματισμό η ζέστα είναι ανυπόφορη και οφείλετε στην υγρασία του χώρου ,  έτσι λοιπόν σκεφτομαι ότι  εάν ρυθμίσουμε τον υγραντήρα στο 60 % επίπεδο υγρασίας κσι το κλιματιστικό μας στους 23 c (στην ζέστα) η λογική λέει ότι ο υγραντήρας μας σύντομα θα σταματήσει ενώ το κλιματιστικό μας θα συνεχίζει να κατεβάζει την υγρασία εν'ω παράλληλα θερμαίνοντας τον χώρο που σημαίνει ότι χρειαζόμαστε 2 ακόμη πράγματα για να έχουμε και αποτελεσματική θέρμανση αλλά και την κατάλληλη υγρασία ενός χώρου γιατί σκοπός δεν είναι μονο να τραβήξουμε σήμερα την υγρασία άλλα να έχουμε ενα ωραίο κλίμα στο σπίτι μας , ετσι λοιπόν υποθετω  οτι θα χρειαστώ και εναν υγραντήρα  όπως και ενα καλό θερμόμετρο - υγρόμετρο ώστε να επιτύχουμε το μέγιστο αποτέλεσμα. 

11 λεπτά πριν, ZELDA είπε

delete

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

5:Λειτουργια:Toν εβαλα να δουλεψει στον χωρο της κουζινας(ανοιχτη η πορτα απο την κουζινα) απο τις 2 η ωρα το μεσημερι μετα απο μαγειρεμα στο high.Την ωρα που τον ανοιξα η υγρασια ηταν στο 72%.Ορισα επιθυμητη υγρασια στο 60% και αυτην τη στιγμη εφτασε στο 60% και μετα απο 3 λεπτα ανεβηκε παλι στο 62%(αυτο δεν ξερω γιατι το εκανε και δεν εκλεισε στο 60%).Δεν εκλεισε καθολου απο την ωρα που τον εβαλα να δουλευει και τον εχω ακομη στο ιδιο σημειο.Σε ενα υγρασιομετρο που εχω στο χωλ σε αποσταση 3 μετρων απο την πορτα της κουζινας και τον αφυγραντηρα η υγρασια που γραφει ειναι 57%.Δεν ξερω γιατι δεν εχει κλεισει ακομη αλλα θα το παρακολουθησω και θα ενημερωσω.Το εκλεισα βεβαια πριν καμια ωρα που ηταν στο 64 να δω αν τραβηξε νερο για να τον αδειασω και ειδα οτι εχει τραβηξει μεχρι την μεση και λιγο παραπανω.

Θα βαλω τωρα το υγρασιομετρο διπλα του για να δω κατα ποσο ταιριαζουν οι μετρησεις μιας και ειναι κατι που δεν το εκανα.

Ενα update μετα απο αρκετη ωρα που εχω τον αφυγραντηρα και ειπα οτι θα ενημερωσω ξανα(ξαναβαζω σε παραθεση αυτα που ειχα γραψει νωριτερα για να μην μπερδευτει κανεις)

Ο αφυγραντηρας παραμενει ακομα στο 62% χωρις να κετεβει η να ανεβει.Στιγμιαια βεβαια παει 61 και 63 πανω και κατω δηλαδη.

Εβαλα 2 υγρασιομετρα(απλα υγρασιομετρα οχι κατι το ιδιαιτερο) διπλα οπου και τα δυο δειχνουν 57 υγρασια.Εχουν δηλαδη μια αποκλιση -5 απο τον αφυγραντηρα.

Δεν ξερω γιατι δεν εχει φτασει ακομα στο 60% η υγρασια και δεν εχει σταματησει για να το τεσταρω αλλα θα περιμενω να δω αν το κανει και θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

5.Αλλα μερη:Σε οτι αφορα το δοχειο νερου ειναι λιγο περιεργο θα ελεγα και δεν μπορεις να δεις ποσο εχει γεμισει παρα μονο αν ανοιξεις το μαυρο πορτακι και το βγαλεις.Θα ελεγα οτι ειναι αρκετα δυσκολο στο αδειασμα του νερου καθολους εχει μονο μια μικρη τρυπουλα αν και δεν ξερω αν πρεπει να βγαλω το καπακι απο διπλα και να το αδειασω απο εκει.

Τον αδειάζουμε αφαιρώντας την πλαστική ταπούλα που βρίσκεται στα αριστερά της οπής.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τον αδειάζουμε αφαιρώντας την πλαστική ταπούλα που βρίσκεται στα αριστερά της οπής.

Μολις κατεβηκε στο 59% και μετα απο λιγο στο 58% ενω εγω το ειχα θεσει να πιασει 60%.

Δεν θα επρεπε να ειχε κλεισει?

Πρεπει μηπως να κανω κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2019 στις 7:20 ΜΜ, yositosi είπε

Ενα άλλο παιδί ανέφερε ότι κατόπιν επικοινωνίας του είπαν για το 20ευρω

Σας παραθέτω την απάντηση που μου δώσανε μετά από email που έστειλα σχετικά με την εγγύηση και το αν απαιτείται ετήσιο service

 

Αξιότιμε πελάτη,

 Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας για τα προϊόντα Juro-Pro.

 Σε συνέχεια της επικοινωνίας μας, και με την ευκαιρία της ερώτησής σας σχετικά με το ετήσιο προληπτικό service, θα θέλαμε να τονίσουμε ότι, πάντα με γνώμονα τη σωστή και ειλικρινή ενημέρωση των καταναλωτών, είμαστε η μόνη εταιρεία που αναφέρεται λεπτομερώς και συγκεκριμένα στο θέμα της σωστής συντήρησης ενός αφυγραντήρα. Αυτό γίνεται στα πλαίσια της ενημέρωσης κι εκπαίδευσης των καταναλωτών για αυτό το σχετικά νέο προϊόν για την ελληνική αγορά, ώστε να εξασφαλίζεται η απρόσκοπτη λειτουργία της συσκευής και η βέλτιστη απόδοσή της.

 Μπορείτε να ενημερωθείτε ακόμη καλύτερα αν αφιερώσετε λίγο χρόνο για να δείτε δύο σχετικά videos που έχουμε αναρτήσει στην ιστοσελίδα μας:

·https://www.juropro.gr/%ce%b5%ce%bd%ce%b7%ce%bc%ce%b5%cf%81%cf%89%cf%84%ce%b9%ce%ba%cf%8c-video-%ce%b3%ce%b9%ce%b1-%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%82-%ce%b1%cf%86%cf%85%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%ae%cf%81%ce%b5%cf%82-juro-pro/

·https://www.juropro.gr/%cf%80%cf%8e%cf%82-%ce%bb%ce%b5%ce%b9%cf%84%ce%bf%cf%85%cf%81%ce%b3%ce%b5%ce%af-%ce%bf-%ce%b1%cf%86%cf%85%ce%b3%cf%81%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%ae%cf%81%ce%b1%cf%82-juro-pro-perla-25l/

 Για να εξασφαλίζεται ότι η συντήρηση θα γίνεται σωστά και από κατάλληλα εκπαιδευμένο τεχνικό προσωπικό, θα πρέπει να πραγματοποιείται σε ένα εξουσιοδοτημένο service center της εταιρείας μας, όπως αναφέρετε. Υπάρχουν πάνω από 100 εξουσιοδοτημένα service centers, τα οποία μπορείτε να δείτε στην ιστοσελίδα μας:

 https://www.juropro.gr/service-html/

 Το κόστος της ετήσιας προληπτικής συντήρησης κυμαίνεται στα 15-20€.

 Είμαστε στη διάθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

για σπίτι 78τμ αρκει ενας 16αρης ή καλύτερα 20;

Το ρωτάω γιατί βλέπω ότι οι 16άρηδες έχουν και μισή κατανάλωση.. Αν βάλω 16άρι θα καλύπτει τα πιο κοντινά δωμάτια μόνο;

Επίσης ποια από τις παρακάτω μάρκες;

Toytotomi, Kullhaus, Morris ?

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο λίγο ψάξιμο στο θέμα και γενικά με μία μικρή έρευνα, για χώρο 70 τ.μ.  και θερμοκρασίες 17++ σε ημιυπογείο με αρκετή υγρασία (δυστυχώς δεν έχω υγρασιόμετρο για μέτρηση αλλα λόγω οτι το μισό σπίτι είναι μέσα στο χώμα η υγρασία είναι αισθητή είδικά στο υπνοδωμάτιο και το μπάνιο) εχω καταλήξει στους 2 παρακάτω για άμεση αγορά.

  • Inventor EP3-WiFi20L Eva II Pro
  • Morris MDP20400IW

Λογικά απο Κωτσο, είναι 10€ ακριβώτερος ο Inventor αυτη τη στιγμή με παρόμοια χαρακτηριστικά, βάσει της ασχετοσύνης μου.😋

Αν έχει κάποιος κάποια παρατήρηση ανάμεσα τους ή καποια βοήθεια γιατί είμαι λίγο αναποφάσιστος θα το εκτιμούσα πολύ.

Εννοείτε πώς και αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο ίδιο χρηματικό ποσό (πάνω - κάτω) που προτείνετε καλύτερα είμαι ανοιχτος σε προτάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Μολις κατεβηκε στο 59% και μετα απο λιγο στο 58% ενω εγω το ειχα θεσει να πιασει 60%.

Δεν θα επρεπε να ειχε κλεισει?

Πρεπει μηπως να κανω κατι αλλο?

Δως του λίγο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δως του λίγο χρόνο.

Toυ εδωσα κι εκλεισε.

Τωρα παιζει σε διαφορα νουμερα........65%.......68%......74%........80%........71%........ γενικοτερα παιζει σε διαφορα νουμερα αλλα παραμενει κλειστος.

Τα υγρασιομετρα απο διπλα του ειναι στα 59% κολλημενα και τα δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...