Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, karrapaoki είπε

Ποιόν από τους δύο θα μου προτείνατε; 

IMG_20191129_012026.jpg

το 1ο ειναι 24αρι με hepa, το αλλο 20αρι με ιονιστη και wifi.

Το σημαντικο ερωτημα ειναι ποιο εχει πιο αξιοπιστο συμπιεστη και αισθητηρα υγρασιας, αλλα αυτο ειναι αγνωστο.

Παντως το 1ο το δινουν με μια τεραστια ανακυκλωση αερα 345m3/h, που αν ισχυει τοτε προκειται για δυνατο μηχανακι.

Επεξ/σία από waveparticle
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψηφίζω Puredry Sofia PD2419 (μοντέλο 2019) στα 218€, η εταιρία αυτή διαθέτει και επαγγελματικούς/βιομηχανικούς αφυγραντήρες χιλιάδων ευρώ.

Τρέξτε να τον προλάβετε, πριν ανέβει η τιμή του στα 329€!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, waveparticle είπε

το 1ο ειναι 24αρι με hepa, το αλλο 20αρι με ιονιστη και wifi.

Το σημαντικο ερωτημα ειναι ποιο εχει πιο αξιοπιστο συμπιεστη και αισθητηρα υγρασιας, αλλα αυτο ειναι αγνωστο.

Παντως το 1ο το δινουν με μια τεραστια ανακυκλωση αερα 345m3/h, που αν ισχυει τοτε προκειται για δυνατο μηχανακι.

Δε πιστεύω ότι ισχύει η παροχή. Μάλλον έχουν κάνει λάθος . Είναι υπερβολικά μεγάλη αν δεις τί παίζει στην αγορά . 245 οκ αλλά 345 ; Μηχανοστάσιο ο θόρυβος . 

1 λεπτό πριν, alex999 είπε

Για τον Rohnson R-9280 ποια η άποψη σας; Αξίζει στα 199 που τον βρίσκω στον Κωτσόβολο; Για σπίτι 80τμ στη Θεσσαλονίκη θα χρειαστεί μεγαλύτερος;

Mπορεί να είναι οριακός . Κοίτα και κανένα 25 λιτρο μηχάνημα . 
Επίσης αν σε ενδιαφέρει ο ιονισμός που κάνει να ξέρεις ότι το μοντέλο αυτό έχει φίλτρο ιονισμού και όχι γεννήτρια ιόντων . Το φίλτρο είναι αναλώσιμο . 

https://www.skroutz.gr/c/449/afygranthres/m/77_183_296_1088_3784/Delonghi_or_Rohnson_or_Toyotomi_or_Morris_or_Inventor/f/793789/24-29-lt.html?o=αφυγραντηρας&order_by=popularity&order_dir=desc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, maarinos είπε

Review Kullhaus Qualis 20λιτρο

Σήμερα παρέλαβα

Με υγρασία 85~% από αναλογικό υγρόμετρο ο αφυγραντήρες ο αισθητήριας 70%

Και μια φωτογραφία με την υγρασία στον τοίχο πάνω από το υπνοδωμάτιο

wall-moisture.jpg

Από πού τον αγόρασες?Πως σου φαίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δε πιστεύω ότι ισχύει η παροχή. Μάλλον έχουν κάνει λάθος . Είναι υπερβολικά μεγάλη αν δεις τί παίζει στην αγορά . 245 οκ αλλά 345 ; Μηχανοστάσιο ο θόρυβος .

Στο manual γράφει 340!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Δεν είπα το αντίθετο  !

δεν ξέρω και εγώ τι ισχύει πραγματικά, και δεν έχει άλλη παροχή μικρότερη :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Ψηφίζω Puredry Sofia PD2419 (μοντέλο 2019) στα 218€, η εταιρία αυτή διαθέτει και επαγγελματικούς/βιομηχανικούς αφυγραντήρες χιλιάδων ευρώ.

Τρέξτε να τον προλάβετε, πριν ανέβει η τιμή του στα 329€!

Ενα μαγαζακι στην Δραμα ειναι αν δεν κανω λαθος αυτη η εταιρια.

Αν ειναι τρεξτε να προλαβετε με αυτο με ολους τους υπολοιπους τι πρεπει να κανουν?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα,

λιγα λογια για TCL elite d-25 (24lt). Καλη κατασκευη συμπαγες φενεται, δεν τριζει τιποτα. Πιο κοντος και με ροδακια, καλυτερα απο morris 24400.

Δεν εχει extras πχ περσιδα, ιονιστη ,φιλτρα (ενα βασικο φιλτρο πισω) Σπαρτιατης . Επιλογη ρυθμισης υγρασιας ανα 5%. Ο αισθητηρας ειχε λιγοτερο αποκληση απο του μορρις.

Στη λειτουργια τωρα , εχει 2 σκαλες ο ανεμιστηρας( ο οποιος ειναι πιο βαρβατος ,παχoς απο του morris), στην χαμηλη ο θορυβος ειναι ισως ενα κλικ πανω απο τον Morris που ειναι σε λειτουργια στεγνωματος.

Στην ψηλη σιγουρα πιο θορυβωδες αλλα σπρωχνει και πολυ αερα, παραπανω απο morris. O ηχος του ψυγειου δεν ειναι τοσο εντονος οσο στον morris. Γενικα ειναι πιο θορυβωδες αλλα η χροια του ηχου  δεν ενοχλει τοσο.

Καταναλωση σε 20 βαθμους και υγρασια 60-65%, ειχε 230-240w. Οτι ακριβως δηλωνει στα specs.

Δοχειο δεν προλαβα να γεμισω, να τσεκαρω ποσα λιτρα περνει.(αυριο)

Ξεχασα να δοκιμασω αν κλεινει εφοσον πιασει στοχο, αυριο θα δοκιμαστει και σε αυτο.

Ευχαριστημενος εμεινα και απο τον TCL, τιμια συσκευη θα ελεγα με τιμη κατω απο 200ε που  εχει και 10 χρονια εγγυηση.

 

 

 

Επεξ/σία από insomniagfg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.

εχει κάποιος από εδώ μέσα τον inventor karma να ρωτήσω κάποια πράγματα;

τον έχω αγοράσει σε 12λιτρο.

η διαφορά στον χώρο μου είναι αισθητή.. τις δυο πρώτες μέρες λειτουργίας γέμιζε πολυ συχνά το δοχείο νερού από την Τρίτη Τετάρτη ημέρα και μετά γεμίζει ελάχιστα.. υποθέτω έχει φτάσει τον στόχο του 60% και ανοιγοκλείνει.

με μπερδεύει όμως το ότι δεν σταματάει πρακτικά ποτέ. Ακούγεται πάντα ο θόρυβος του ανεμιστήρα. Για τον συμπιεστή δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά ποτέ λειτουργεί και ποτέ όχι.

εχω παραγγείλει και ένα μετρητή κατανάλωσης να το κουμπώσω εκεί να δω τι ρεύμα τραβάει μπας και βγάλω κάποια άκρη..

επισης σε  περίπου 10τμ δωμάτιο κλειστό από παντού με μια μπουγάδα ρούχων 6 Κικής περίπου  μου κάνει εντύπωση το αποτέλεσμα στέγνωμα τις σε 6 ώρες συνεχούς λειτουργίας..

δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάζομαι..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nekromanths

Από το apothema.gr δωρεάν μεταφορικά.

Καλός είναι σε 7 ώρες γέμισε το δοχείο 4 λίτρα

Για υπνοδωμάτιο δεν, κάνει θορυβώ ακόμα στη χαμηλή ρύθμιση του ανεμιστήρα λόγω συμπιεστή.

Και κάτι που παρατήρησα πριν το βάλω σε λειτουργία το δωμάτιο η θερμοκρασία ήταν 21 βαθμούς και μέσα σε 3 ώρες την ανέβασε 23 μπας και έχει ζεόλιθο??

Άλλα κάνει τη δουλεία του κοιμήθηκα άνετα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.Kullhaus Qualis 20L ion Αφυγραντήρας

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

Τύπος αφυγραντήρα : αφυγραντήρας με συμπιεστή Compressor Rotary

 

2.Nομιζω μια αρκετα καλη προσφορα εινα κι αυτη https://www.kokotas.gr/el/eshop/epeksergasia-aera/afygrantires/afygrantiras-morris-mde-2046i-20lt-1.html?skr_prm=WyI0YTkzMDE3ZS01NzgxLTQyOGEtYjk4NS1kMDVjNWY5YTZmY2YiLDE1NzUxMDM0NTgyMzkseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από optostyle
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει μια παραγγελία από την τρίτη αυτόν:

 

https://basket.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/afigranthres/202680-morris-mdp24400iw-wi-fi?cmicc=skroutz

 

Δεν έκανα εγγραφή στο σάιτ τους, οπότε δεν βλέπω εξέλιξη παραγγελίας και το τηλεφωνικό τους κέντρο είναι νεκρό από χθες. 

Βλέπω να τρώω άκυρο μέσα στην εβδομάδα, οπότε κοιτάζω κάποια εναλλακτική μέχρι 230€ το πολύ. 

Spoiler

Παραθαλάσσια περιοχή, απόσταση με θάλασσα γύρω στα 100μ και επειδή εδώ οπότε ξεκινήσει να βρέχει ξεχνάει να σταματήσει, ψάχνω αφυγραντήρα και η αγορά ψιλοεπείγει. 

Το σπίτι είναι σε όροφο, από πάνω και από κάτω υπάρχουν διαμερίσματα - δεν ξέρω αν αυτό παίζει το ρόλο του. 

Διπλά τζάμια, αλουμίνια καινούργια συρόμενα .

Θα μπει σε διάδρομο, ανάμεσα στα υπνοδωμάτια και οπότε λείπω λέω να τον έχω σε κάποιο δωμάτιο να στεγνώνει κάνα ρούχο - αν όμως καίνε πολύ κλπ ίσως και όχι.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...