Προς το περιεχόμενο

Απορίες και συμβουλές για αφυγραντήρα


pp6210

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Είσαι σίγουρος ότι ρύθμισες σωστά τον αφυγραντήρα ;  Πόση υγρασία σου δείχνει ότι έχει ο χώρος και σε ποιο επιθυμητό ποσοστό υγρασίας ρύθμισες τον αφυγραντήρα;

Ναι, δείχνει 71 και τον έχω ρυθμίσει στο 55, ενώ και η επιλογή για λειτουργία είναι στο smart και όχι fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, dikonas18 είπε

Ναι, δείχνει 71 και τον έχω ρυθμίσει στο 55, ενώ και η επιλογή για λειτουργία είναι στο smart και όχι fan.

Όχι τότε δεν είναι καθόλου φυσιολογικό. Ακούς να παίρνει μπρος ο συμπιεστής;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yositosi είπε

Όχι τότε δεν είναι καθόλου φυσιολογικό. Ακούς να παίρνει μπρος ο συμπιεστής;; 

Ναι δουλεύει κανονικά, μέτρησα και την στάθμη του ήχου (~40dB),  έβαλα και το χέρι μου στις γρίλιες πίσω και είδα ότι υπάρχει ροή αέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dikonas18 είπε

Ναι, δείχνει 71 και τον έχω ρυθμίσει στο 55, ενώ και η επιλογή για λειτουργία είναι στο smart και όχι fan.

Δοκίμασε να τον βάλεις σε  laundry mode ή στο high και πχ 50%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dikonas18 είπε

Ναι, δείχνει 71 και τον έχω ρυθμίσει στο 55, ενώ και η επιλογή για λειτουργία είναι στο smart και όχι fan.

 Μήπως το έχεις στο fan; βάλτο στο high ή στο Smart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dikonas18 είπε

Στο smart είναι. ☹️☹️☹️

δοκίμασες να πατήσεις το πλήκτρο ΚΑΤΩ για να ορίσεις χαμηλότερη στόχευση από το default 55%???

image.png.bb32af80eae14b3f2f64beab6a327699.png

 

Βέβαια και πάλι παράξενο μου φαίνεται γιατί άντε και έχει πιάσει στόχο... δεν θα έπρεπε να λειτουργεί καν η συσκευή, αλλά θα έπρεπε να σου σβήνει για μισάωρα σύμφωνα με το εγχειρίδιο!!! 

Επικοινώνησε με την τεχνική υποστήριξη και πες τους να σου πουν τι και πως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, yositosi είπε

δοκίμασες να πατήσεις το πλήκτρο ΚΑΤΩ για να ορίσεις χαμηλότερη στόχευση από το default 55%???

image.png.bb32af80eae14b3f2f64beab6a327699.png

Βέβαια και πάλι παράξενο μου φαίνεται γιατί άντε και έχει πιάσει στόχο... δεν θα έπρεπε να λειτουργεί καν η συσκευή, αλλά θα έπρεπε να σου σβήνει για μισάωρα σύμφωνα με το εγχειρίδιο!!! 

Επικοινώνησε με την τεχνική υποστήριξη και πες τους να σου πουν τι και πως

Θα μιλήσω με αυτούς τελικά, απλώς επειδή είχα δει και στο σκρουτζ ένα σχόλιο ότι δεν μαζεύει νερό, έλεγα μήπως είναι κάποια γνωστή ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης μάρκας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dikonas18 είπε

Θα μιλήσω με αυτούς τελικά, απλώς επειδή είχα δει και στο σκρουτζ ένα σχόλιο ότι δεν μαζεύει νερό, έλεγα μήπως είναι κάποια γνωστή ιδιαιτερότητα της συγκεκριμένης μάρκας.

Μπορεί να έπεσες σε ελαττωματικό μοντέλο . Συμβαίνουν αυτά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Δύο αφυγραντήρες με διαφορετικές αφυγραντικές ικανότητες . Ο Meaco είναι 20L και ο Puredry 24L . 
Πόσα τετραγωνικά είναι ο χώρος που θες να αφυγράνεις ; 
Σε ενδιαφέρει ο αφυγραντήρας να έχει φίλτρο HEPA για φιλτράρισμα της σκόνης ; 

 

120τμ είναι το σπίτι. Δεν ξέρω αν θελω ΗΕΡΑ,καλά καλά αν χρειάζομαι ιονιστη. Απλά θα ήθελα να υπάρχει σαν δυνατότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dare-Devil είπε

Aν μπεις στα sites των αντιπροσωπειών , αναφέρουν τις διαστάσεις των μοντέλων . Οπότε προσοχή μην πας πάλι στα τυφλά να αγοράσεις μοντέλο . 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, summit1_1 είπε

Καλησπέρα, επειδή τυχαίνει να έχω τον αφυγραντήρα toyotomi tde-16dti και έναν μετρητή κατανάλωσης, έχω πάρει τις εξής μετρήσεις.

Stand-by: 0.5watt (ναι κλείνει τελείως όταν πιάσει την επιθυμητή υγρασία, απλά συνεχίζει ο ανεμιστήρας μεχρι να στεγνώσει το στοιχείο, μετά κλεινει και αυτος)

Σκέτος ανεμιστήρας στο Low 23watt/ 24.5watt High

Όταν δουλεύει και ο συμπιεστής 138-150watt (δεν έxω δεί ποτέ πάνω απο 150 watt)

(Δεν νομίζω να παίζει ρόλο αλλά η μέτρηση έγινε σήμερα με ρύθμιση υγρασίας στο 60%, υγρασία χώρου λογικά γύρω στο 65-70% γιατί έχουν μια αποκλιση 2 υγρασιόμετρα που έχω και θερμοκρασία χώρου 19.5*C)

Και για τού λόγου του αληθές

20191202_235230.jpg

Καλησπέρα επανέρχομαι και εγώ επισυνάπτοντας print screen απο xiaomi smart plug που δείχνει στιγμιαία κατανάλωση (141 Watt)Screenshot_2019-12-03-21-47-44-234_com.xiaomi.smarthome.jpg.79996c0282516e8a516405a46d2bf9aa.jpg...

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, johnt είπε

Καλησπέρα επανέρχομαι και εγώ επισυνάπτοντας print screen απο xiaomi smart plug που δείχνει στιγμιαία κατανάλωση (141 Watt)Screenshot_2019-12-03-21-47-44-234_com.xiaomi.smarthome.jpg.79996c0282516e8a516405a46d2bf9aa.jpg...

Και μένα σήμερα μου ήρθε. Θα τον δοκιμάσω από αύριο. Οικονομικοτατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tempes είπε

120τμ είναι το σπίτι. Δεν ξέρω αν θελω ΗΕΡΑ,καλά καλά αν χρειάζομαι ιονιστη. Απλά θα ήθελα να υπάρχει σαν δυνατότητα

25L αφυγραντήρα το λιγότερο για τέτοιο χώρο .  Ο ιονιστής δεν εξουδετερώνει τα σωματίδια σκόνης . Τα  φορτίζει αρνητικά, βαρένουν και αυτά κάθονται στο πάτωμα του χώρου σου . Φιλτράρισμα μικροσωματιδιών σκόνης κάνει μόνο το HEPA φίλτρο . 

Η μία επιλογή σου έιναι ο puredry που βλέπεις στα 24L  . Έχει Carbon φίλτρο για τις μυρωδιές  ώς έξτρα φίλτρο

Η άλλη επιλογή  σου  
https://www.bestprice.gr/item/2155790056/inventor-atm-25l.html

25L , με έξτρα HEPA φίλτρο  και αισθητήρα μέτρησης ποιότητας αέρα. Μετράει την συγκέντρωση σωματιδίων σκόνης στον αέρα  και όταν βρίσκεται σε λειτουργία καθαρισμού του αέρα σε λειτουργία auto αυξομειώνει τις στροφές του ανεμιστήρα σύμφωνα με την  μόλυνση του αέρα .  Έχει οπτική ένδειξη led για την ποιότητα του αέρα και ένδειξη στην οθόνη του με την τιμή της συγκέντρωσης . 

Τον έχω και μπορώ να σου πω ότι έχει καλή ποιότητα κατασκευής, δεν τρίζει/συντονίζει τίποτα  και η κατανάλωση του είναι καλή για την κατηγορία του . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...