Προς το περιεχόμενο

H Γερμανία θα εξαναγκάσει τους παρόχους να κάνουν έκπτωση όταν προσφέρουν χαμηλότερες ταχύτητες Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το "νέο" μάλλον είναι στο ότι δικαιώνονται οι χρήστες "αυτόματα" διαμέσου των αποτελεσμάτων του σχετικού μετρητή ταχύτητας χωρίς να πάνε δικαστικώς ή να πιέσουν με παράπονα τον ISP ενδεχομένως να ανέβηκε και το κατώτερο όριο (βλέπω 90% της ονομαστικής στον πίνακα)

Γιατί στην γερμανία (και νομίζω το είχα ξανασχολιάσει ή εδώ ή στο adslgr κράζοντας τον πΟΤΕ :P ) εδώ και καιρό έχουν τέτοιες πολιτικές οι πάροχοι στα συμβόλαια τους (που προβλέπουν υπαναχωρήσεις χωρίς χρέωση ή και έκπτωση στο πάγιο) αλλά απότι θυμάμαι ήταν πιο ελαστικά τα όρια (κάπου στο 70 με 80% της ονομαστικής) 

 

 

Αναφορά σε κείμενο

Στη χώρα μας πάντως, η ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομειών), υποχρεώνει τους παρόχους μέσω του Κανονισμού Ανοιχτού Διαδικτύου, να αποκαταστήσουν οποιοδήποτε πρόβλημα αφορά την παρεχόμενη ταχύτητα στην ευρυζωνική σύνδεση, εντός 30 ημερών, κάτι που αναφέρεται και στο . Το διάστημα αυτό οι πάροχοι θα πρέπει να προχωρήσουν σε επανορθωτικά μέτρα όπως παροχή έκπτωσης για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ή παροχή επιπλέον υπηρεσιών. Αν το πρόβλημα συνεχίζεται μετά το πέρας των 30 ημερών, τότε ο συνδρομητής θα πρέπει να αλλάξει πρόγραμμα επιλέγοντας ένα πιο οικονομικά, χωρίς να υπάρχει κάποια χρέωση από τον πάροχο.

  •  

 

Να βγεί ένας ΕΝΑΣ να μας πει αν του έχει συμβεί κάτι τέτοιο στην χώρα μας. 

Έχω ένα σωρό περιστατικά να πω που με γράψανε στα... παλιά τους τα παπούτσια ή μου λέγανε πως βρέχει και ότι δεν με φτύνουν... αλλά θα πω απλά ένα περιστατικό που νομίζω ειναι χαρακτηριστικότατο. 

Όταν ζούσα στο Ηράκλειο πριν κάτι χρόνια ήμουν κέντρο και είχα βάλει 30 Mbps VDSL (γιατί αρχικά υποτίθεται είχα πρόσβαση για 50 αλλά μετά μου είπαν, εφόσον μάλιστα υπέγραψα συμβόλαιο για 50 μου ήρθε εξοπλισμός κτλ ότι δεν έχει "κασέτα" για 50 το συγκεκριμένο kv που με εξυπηρετούσε) και οκ με χρέωναν για 30άρα εφόσον δεν μπορούσαν να βάλουν τα 50 που υποσχέθηκαν και υπέγραψα... 

 

Το αστείο:


Κατέβαζα με 20-22 Μbps (κάτω απο 3 MB/s πάνω απο 2,5 ανάλογα τα κέφια έριχνε και κάνα 1,8 με 1,9 και όχι σπάνια ακόμη και σε server/υπηρεσίες που έπιανε παραπάνω άλλες μέρες ) ποτέ σε καμία περίπτωση σε κανέναν server ή stream ή p2p δεν είχα μεγαλύτερη ταχύτητα απο αυτή. 


Τους παραπονέθηκα πολλαπλές φορές και τίποτα... 

 

Στην τελική τους είπα ρε παιδια γιατί να χρεώνομαι VDSL 30 (τότε πρέπει να ήταν γύρο στα 40 ευρώ αν θυμάμαι καλά) και να μην με χρεώνετε 24άρα ADSL (τότε ήταν κάπου στα 25); 

Και μου λένε όχι δεν γίνεται το μόνο που θα μπορούσε να γίνει μου λένε ειναι να με υποβαθμίσουν σε 24άρι ADSL για να με χρεώνουν σε αυτή την τιμή... 

 

Έλα όμως που πριν βάλω VDSL είχα ADSL και το 24 άρι με το ζόρι έπιανε 14-16 Mbps....

Οπότε αναγκαστηκά επειδή έχουμε καρτελ και όχι ανταγωνισμό σε αυτή την χώρα και επειδή κανένας δεν ενδιαφέρεται για τα δικαιώματα του καταναλωτή έκατσα με την "VDSL"(που ήταν VDSL μόνο στην τιμολόγηση του παγίου γιατι στην πραγματικότητα τα  ήταν ουσαστικά ADSL σε επιδόσεις) γιατί ήθελα τα έξτρα Mbps επειδή κατέβαζα μεγάλα αρχεία και ταινίες εκείνο τον καιρό... 

Επεξ/σία από Dr_Pepper
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητό άρθρο:

Αναφορά σε κείμενο

Στη χώρα μας πάντως, η ΕΕΤΤ (Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομειών), υποχρεώνει τους παρόχους μέσω του Κανονισμού Ανοιχτού Διαδικτύου, να αποκαταστήσουν οποιοδήποτε πρόβλημα αφορά την παρεχόμενη ταχύτητα στην ευρυζωνική σύνδεση, εντός 30 ημερών, κάτι που αναφέρεται και στο .

Στο ποιο αναφέρεται;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Το οτι χρειάζεται νόμος για να αναγκάσει μια εταιρεία που σου ζηταει (πχ) 50 ευρώ για να σου δωσει 100αρα, να σου ζητησει λιγοτερα χρηματα οταν σου δινει ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕΣ, ειναι μια απο τις πιο αστειες αποδείξεις οτι η "ελευθερη" αγορα εχει αποτυχει παταγωδως

Ρυθμισμένη αγορά έχουμε. Δεν έχουμε ελεύθερη.

Για το τυπικό της ιστορίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

σωστοι οι γερμανοι. πως γίνετε ομως όταν έρχονται στην ελλάδα γερμανικες εταιρίες, γερμανοι ceo κτλ να γίνονται ελληνάρες σε μια νυχτα? 

κανουν adapt στο κοινο που απευθυνονται...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

σωστοι οι γερμανοι. πως γίνετε ομως όταν έρχονται στην ελλάδα γερμανικες εταιρίες, γερμανοι ceo κτλ να γίνονται ελληνάρες σε μια νυχτα? 

Ναι γιατί ως γνωστόν οι γερμανικές εταιρίες (siemens, volkswagen, deutsche bank κ.α) δεν έχουν καμία σχέση με την λέξη απάτη...

 

Επεξ/σία από xrhstosiak
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vorlon68 είπε

Στην Γερμανία όμως αν δεν έχεις VPN και πας να κατεβάζεις απο torrent την τρως.........

Καλα, αυτο δεν αποτελει επιχειρημα. Πολλα καλα και αρκετα φθηνα VPN υπαρχουν ουτως ή αλλως, και στην τελικη αυτα που θα δωσεις για μια ετησια συνδρομη VPN ειναι λιγοτερα απο αυτα που θα "εξοικονομησεις".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γατάκια Γερμανοί στην Ελλάδα το κάνουμε ήδη !!! Τη όχι ;; 😂😂😂😂 απλά υπάρχει μια βασική λεπτομέρεια αν πιάνει η γραμμή σου έστω  0,5 Mb/s βγαίνεις εκτός έκπτωσης 💩

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει τύχει πριν λίγα χρόνια με 24άρα να πιάνω 1,2 το πολύ. Άλλαξα πλέον εταιρία και έβαλα 100άρα με την οποία , ειδικά τη νύχτα , πιάνω τις μέγιστες ταχύτητες. Αυτό που με έσωσε είναι πως το καφάο που παίρνω σύνδεση είναι μόλις 30 μέτρα από το σπίτι, ενώ το καφάο που με εξυπηρετούσε η προηγούμενη εταιρία ήταν 3 χιλιόμετρα μακριά.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Αν ερθει στα μερη μας, θα τρεχουν και δεν θα φτανουν 
10-12+  χρονια διαφημιζουν 24 και δινουν στην καλυτερη τα μισα

Διαφημίζουν ΕΩΣ 24 για να ειναι καλυμμένοι. Εμείς δεν διαβάζουμε τα ψιλά γράμματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρον, αλλά όπως γνωρίζουμε στην ............ επειδή ο μαφιόζος είδε τον πωλειτικό και φοβήθηκε η είδηση είναι εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...