Προς το περιεχόμενο

H Γερμανία θα εξαναγκάσει τους παρόχους να κάνουν έκπτωση όταν προσφέρουν χαμηλότερες ταχύτητες Internet


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εδώ η ΕΕΤΤ έχει βάλει τους παρόχους να σε ενημερώνουν θεωρητικά για τις ταχύτητες που θα πιάνεις και αν είσαι κάτω από τα όρια να σε αποζημιώνουν (είτε να σε αφήνουν να φύγεις χωρίς χρέωση, όπου ειδικά για ADSL στα ίδια χάλια θα παίζεις παντου), με τα όρια να είναι αρκετές φορές στα 0.6Μbps.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lost2 είπε

Εγώ ξέρω δικός μου στη Γερμανία έχει 500άρα γραμμή με 22 ευρώ (του είχαν κάνει δώρο για 6 μήνες 1000άρα ) με τέτοια τιμή και 200άρα να έπιανα στα κάκαλά μου , στο ελαδιστάν από την άλλη δίνω 30 για 50άρα και πιάνω 30 (στους γονείς μου) και όταν βρίστηκα  με Wind μου είπαν (όντως) βάση νομοθεσίας δεν δικαιούμαι έκπτωση γιατί είναι μέσα στα "λογικά" πλαίσια η γραμμή μου, πιστεύω στη Ζιμπάμπουε έχουν καλύτερη νομοθεσία.

Ας αρχίσουμε από το γεγονός ότι αν είχες πρόγραμμα για 1gbps και έπιανες 200 mbps πάλι θα γκρίνιαζες. Και ορθώς θα γκρίνιαζες. 

Όσον αφορά την 50άρα υπάρχουν συγκεκριμένα όρια που πρέπει να τηρούνται. Οπότε είτε κάτι δεν μας λες σωστά, είτε η Wind δεν έχει κάνει έλεγχο στον χώρο σου. Είσαι κάτω από το κατώτατο όριο. 

Οπότε εφόσον ισχύει το δεύτερο κάνε μια καταγγελία και με υπομονή γιατί παίρνει χρόνο θα δικαιωθείς είτε θα σε "φτιάξει".

Οι περισσότεροι μπερδεύουν τον συγχρονισμό με το ποσό κατεβάζουν. Δεν έχουν άμεση σχέση αυτά τα δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GrandGamer είπε

Εντωμεταξύ στο κέντρο της Αθήνας έχουμε ακόμα 24άρα ADSL2 που πιάνει 10 Mbps down

Μην πας μακριά, στην Καλλιθέα, στο σημείο που είμαι εγώ, ή κάτω γωνία του τετραγώνου έχει 200άρες και από το διπλανό σπίτι και άνω μάξιμουμ 10 με ούριο τυφώνα! Και φυσικά αναβάθμιση σε VDSL το 4ο τρίμηνο του 22 σύμφωνα με απάντηση της WIND που έχει αναλάβει την καταβάθμιση υπηρεσιών (ναι καταβάθμιση, όχι αναβάθμιση) σύμφωνα με επίσημη απάντηση που μου ήρθε από την ΕΕΤΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Ας αρχίσουμε από το γεγονός ότι αν είχες πρόγραμμα για 1gbps και έπιανες 200 mbps πάλι θα γκρίνιαζες. Και ορθώς θα γκρίνιαζες. 

Όσον αφορά την 50άρα υπάρχουν συγκεκριμένα όρια που πρέπει να τηρούνται. Οπότε είτε κάτι δεν μας λες σωστά, είτε η Wind δεν έχει κάνει έλεγχο στον χώρο σου. Είσαι κάτω από το κατώτατο όριο. 

Οπότε εφόσον ισχύει το δεύτερο κάνε μια καταγγελία και με υπομονή γιατί παίρνει χρόνο θα δικαιωθείς είτε θα σε "φτιάξει".

Οι περισσότεροι μπερδεύουν τον συγχρονισμό με το ποσό κατεβάζουν. Δεν έχουν άμεση σχέση αυτά τα δύο. 

Φίλος αν πλήρωνα τώρα την 30άρα που έχω 15 ευρώ  αντί για 30 θα ήμουν πάλι δυσανασχετημένος αλλά δεν θα γκρίνιαζα, παίζει μεγάλο ρόλο τα πόσα δίνω για τις αντίστοιχες παροχές, όπως και τα 30 είναι πολλά για 50άρα, αλλά θα τα έδινα αν είχα 50άρα με λίγη γκρίνια για την τιμή.

όσο το 2ο το έψαξα , αλλά την πάτησα γιατί παρόλο που στην τηλ. επικοινωνία το είχα ξεκαθαρίσει για την ποιότητα γραμμής όταν ήρθε το συμβόλαιο , ο βλαξ , το είδα κατόπιν εορτής .

 

wind.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lost2 είπε

Φίλος αν πλήρωνα τώρα την 30άρα που έχω 15 ευρώ  αντί για 30 θα ήμουν πάλι δυσανασχετημένος αλλά δεν θα γκρίνιαζα, παίζει μεγάλο ρόλο τα πόσα δίνω για τις αντίστοιχες παροχές, όπως και τα 30 είναι πολλά για 50άρα, αλλά θα τα έδινα αν είχα 50άρα με λίγη γκρίνια για την τιμή.

όσο το 2ο το έψαξα , αλλά την πάτησα γιατί παρόλο που στην τηλ. επικοινωνία το είχα ξεκαθαρίσει για την ποιότητα γραμμής όταν ήρθε το συμβόλαιο , ο βλαξ , το είδα κατόπιν εορτής .

 

wind.png

16; 16 ολόκληρα mbps; Δεν ήξερα ότι ήταν τόσο εξεφτελιστικα χαμηλό το όριο που έχει θέσει η Wind! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2016 Ιωάννου Δροσοπούλου 20, σύνδεση με Forthnet 24Mbps στο router 23.800 πρωί μεσημέρι βράδυ , 24ωρη βάσης 

αλλαγή σε Cosmote μιας και είχαμε 2 κινητά και έπεφτε το πάγιο στα κινητά αισθητά, Οπωτε μας σύμφερε 

δια μαγείας 20.000-19.000 , σε αμέτρητα τηλεφωνήματα προς την Cosmote η απάντηση ήταν “εμείς κρατάμε σταθερότητα δικτύου και δεν βάζουμε το προφίλ kamikaze όπως η Forthnet”  
Τι και αν η γραμμή ήταν κανόνι …… όχι ΕΜΕΙΣ το έχουμε εκεί για σταθερότητα. 

στο σήμερα μιας και έχουμε τα νούμερα ακόμα στην Cosmote , αλλά όχι internet από αυτούς 

όταν κάνουν προσφορά, Λέμε να είστε καλά αλλά δεν….. έχουμε γραμμή που μας δίνει παραπάνω από αυτό που συμφωνήσαμε, έτσι ένα VDSL 50αρι Down - Up για να γουστάρουμε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω τα σχόλια και πραγματικά απορώ...

Πλέον στα περισσότερα χωριά υπάρχουν καμπίνες, το ίδιο και σε περιοχές εκτός πόλης.

Στις πόλεις σε κάθε γωνιά υπάρχει και μια καμπίνα και παραπονιέστε για ταχύτητες;

Δεν ξέρω τι παίζει στην Αθήνα, δεν ξέρω τι παίζει σε γραμμές μη cosmote (καθώς επαρχία το 99% των καμπινων που υπάρχουν είναι ΟΤΕ) αλλά στην επαρχία και με cosmote ΟΛΟΙ πιάνουν φουλ.

Ο κολλητός μου μέσα στην πόλη με 24αρα κλειδώνει στα 26 , εγώ εδώ και χρόνια μένω εκτός πόλης , αρκετά μακριά και όταν είχα 24άρα wind κλείδωνα στα 2mbps , με το που γύρισα σε cosmote (προ δεκαετίας + ) κλείδωνα στα 24 καρφί γιατί φυσικά είχαν δική τους καμπίνα και μπράβο τους. Ας έβαζε και η wind καμπίνα να έπαιρνα απο αυτήν! Πλέον έχω 50άρα (κλειδώνω 55 ! ) και απ'οτι φαίνεται μάλλον σηκώνω και 100άρα. Έτσι ήμουν μέχρι πρόσφατα με την cosmote, πλέον η ίδια γραμμή είναι στην vodafone και φυσικά αποδίδει άριστα καθώς είναι απο καμπίνα της cosmote. Το μειονέκτημα είναι τα πολύ υψηλότερα Pigns ειδικά στο gaming σε σχέση με την ΑΡΙΣΤΗ σχεδον δρομολόγηση που έχει ( και είχα ) με με την cosmote.

 

Απο κει και πέρα, αν δεν έχετε cosmote και ο πάροχός σας δεν έχει κοντά καμπίνα είναι φυσιολογικό να μη πιάνετε τα μέγιστα.Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει σχετική νομοθεσία αν δεν κάνω λάθος (θα ψάξω στο site της ΕΕΤΤ) που σε περίπτωση που δεν κλειδώνει η γραμμή σε αυτό που σου πουλάνε , είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν έκπτωση.
Στην Ξάνθη και το τελευταίο χωριό στην θάλασσα (30κμ απο την πόλη) ακόμα και στο 95%+ των χωριών στα σύνορα με βουλγαρία υπάρχουν καμπίνες και η κάλυψη είναι άριστη αν έχεις cosmote. Τώρα με τις άλλες εταιρίες δεν ξέρω τι παίζει. Εγώ όταν γύρισα σε voda ήξερα οτι θα πάρω απο την ίδια καμπίνα γιατί ήμουν σε vdsl με voip.

Τώρα τι ακριβώς παίζε στην Αθήνα ή την Θεσ/νίκη δεν έχω ιδέα. Το πλεονέκτημα όμως που έχουν σε αυτές τις πόλεις είναι μικροί πάροχοι που σου δίνουν κατευθείαν οπτική με τρελές ταχύτητες και χαμηλό μάλιστα κόστος.

 

 

 

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Διαβάζω τα σχόλια και πραγματικά απορώ...

Πλέον στα περισσότερα χωριά υπάρχουν καμπίνες, το ίδιο και σε περιοχές εκτός πόλης.

Στις πόλεις σε κάθε γωνιά υπάρχει και μια καμπίνα και παραπονιέστε για ταχύτητες;

Δεν ξέρω τι παίζει στην Αθήνα, δεν ξέρω τι παίζει σε γραμμές μη cosmote (καθώς επαρχία το 99% των καμπινων που υπάρχουν είναι ΟΤΕ) αλλά στην επαρχία και με cosmote ΟΛΟΙ πιάνουν φουλ.

Ο κολλητός μου μέσα στην πόλη με 24αρα κλειδώνει στα 26 , εγώ εδώ και χρόνια μένω εκτός πόλης , αρκετά μακριά και όταν είχα 24άρα wind κλείδωνα στα 2mbps , με το που γύρισα σε cosmote (προ δεκαετίας + ) κλείδωνα στα 24 καρφί γιατί φυσικά είχαν δική τους καμπίνα και μπράβο τους. Ας έβαζε και η wind καμπίνα να έπαιρνα απο αυτήν! Πλέον έχω 50άρα (κλειδώνω 55 ! ) και απ'οτι φαίνεται μάλλον σηκώνω και 100άρα. Έτσι ήμουν μέχρι πρόσφατα με την cosmote, πλέον η ίδια γραμμή είναι στην vodafone και φυσικά αποδίδει άριστα καθώς είναι απο καμπίνα της cosmote. Το μειονέκτημα είναι τα πολύ υψηλότερα Pigns ειδικά στο gaming σε σχέση με την ΑΡΙΣΤΗ σχεδον δρομολόγηση που έχει ( και είχα ) με με την cosmote.

 

Απο κει και πέρα, αν δεν έχετε cosmote και ο πάροχός σας δεν έχει κοντά καμπίνα είναι φυσιολογικό να μη πιάνετε τα μέγιστα.Σε αυτή την περίπτωση υπάρχει σχετική νομοθεσία αν δεν κάνω λάθος (θα ψάξω στο site της ΕΕΤΤ) που σε περίπτωση που δεν κλειδώνει η γραμμή σε αυτό που σου πουλάνε , είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν έκπτωση.
Στην Ξάνθη και το τελευταίο χωριό στην θάλασσα (30κμ απο την πόλη) ακόμα και στο 95%+ των χωριών στα σύνορα με βουλγαρία υπάρχουν καμπίνες και η κάλυψη είναι άριστη αν έχεις cosmote. Τώρα με τις άλλες εταιρίες δεν ξέρω τι παίζει. Εγώ όταν γύρισα σε voda ήξερα οτι θα πάρω απο την ίδια καμπίνα γιατί ήμουν σε vdsl με voip.

Τώρα τι ακριβώς παίζε στην Αθήνα ή την Θεσ/νίκη δεν έχω ιδέα. Το πλεονέκτημα όμως που έχουν σε αυτές τις πόλεις είναι μικροί πάροχοι που σου δίνουν κατευθείαν οπτική με τρελές ταχύτητες και χαμηλό μάλιστα κόστος.

 

 

 

Να σου εξηγήσω εγώ τι παίζει στην Αθήνα αφού δεν ξέρεις. Επειδή στην Αθήνα είχαμε συνδέσεις ADSL2 (έως 24Mbps), πάρθηκε μία απόφαση, πριν αρκετά χρόνια, για την ενίσχυση της διασύνδεσης στο διαδίκτυο, να αναβαθμιστούν οι γραμμές σε όλη τη χώρα, εκτός των μεγάλων πόλεων που είχαν ήδη καλές συνδέσεις. Αυτό σήμαινε τότε VDSL, το έργο που χρυσοπλήρωσε η DT και μπλόκαρε το έργο απευθείας οπτικών ινών στο σπίτι. Το αποτέλεσμα αυτής της απόφασης είναι ότι όλα τα χωριά που δεν είχαν καν γραμμές ίντερνετ, συνδέθηκαν απευθείας με VDSL γραμμές και οπτικές ίνες μέχρι το KV.

Στην Αθήνα όμως, που δεν ήταν προτεραιότητα διότι υπήρχε σύνδεση με 24άρα(που κλειδώνει στα 12) τουλάχιστον, υπάρχουν ακόμα δίκτυα χαλκού από τον 2ό παγκόσμιο πόλεμο που χρησιμοποιούνται για ίντερνετ. Επειδή τα έργα στο κέντρο της Αθήνας απαιτούν περισσότερες εργατοώρες και λεφτά για να γίνουν, διότι υπάρχουν διάφορες υποδομές υπογείως και τα πάντα είναι καλυμμένα με άσφαλτο και τσιμέντο κλπ. θα πρέπει να γίνουν ειδικά σχέδια για την αναβάθμιση των δικτύων σε διάφορες περιοχές και τα σχέδια αυτά επίσης να εγκριθούν από τους αντίστοιχους δήμους, κάτι που σημαίνει ότι παίρνει πολύ χρόνο. Αυτό που συμβαίνει λοιπόν είναι ότι στα προάστια της Αθήνας τα δίκτυα είναι πολύ πιο καινούργια και έχουν αναβαθμιστεί γιατί είναι πιο εύκολο. Στο κέντρο της Αθήνας όμως επειδή δεν υπάρχει καν σχέδιο πόλης αλλά είναι και υποβαθμισμένη περιοχή, έχουμε μείνει ξεκρέμαστοι με 24άρα ADSL2 που πιάνει 12 το πολύ.

Για να καταλάβεις πόσο χρόνο απαιτεί, την περιοχή μου την έχει αναλάβει η Wind και έχει περάσει υποδομές οπτικής ίνας και καινούργια KV από το 2020 και ακόμα η περιοχή δεν έχει συνδεθεί και δεν παρέχονται υπηρεσίες πάνω από ADSL 24άρα(που πιάνει max 12Mbps).

Όσων αφορά το πλεονέκτημα των μικρών παρόχων που λες με την οπτική ίνα απευθείας στο σπίτι, έχει inalan στα 100 μέτρα από το σπίτι μου περίπου και έχω ανοιχτή αίτηση για σύνδεση από το 2019 και ακόμα περιμένω διότι δεν φέρνουν γραμμή.

tl;dr Ζούμε στο κέντρο της πρωτεύουσας σαν σπηλαιάνθρωποι επειδή κάποιοι ενδιαφέρονται πιο πολύ να φυτέψουν ροζ δέντρα στο Σύνταγμα αντί να αναβαθμίσουν βασικές υποδομές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Αν ερθει στα μερη μας, θα τρεχουν και δεν θα φτανουν 
10-12+  χρονια διαφημιζουν 24 και δινουν στην καλυτερη τα μισα

Στη ADSL ποτε δεν διαφημιζουν 24, διαφημιζουν ΕΩΣ 24. Τοσα χρονια εχουν περασει και ακομα να το καταλαβουμε.

Στο VDSL, αν δεν κανω λαθος, σου λενε απο πριν τι ταχυτητα θα πιανεις περιπου και αν τελικα βαλεις και ειναι απο καποιο ποσοστο και κατω της ονομαστικης, σου αλλαζουν το προγραμμα χωρις καποιο προστιμο.

Το τεραστιο προβλημα δεν ειναι τοσο οι ταχυτητες αλλα οι υψηλες τιμες για αυτες τις ταχυτητες. Και στην σταθερη και ακομα περισσοτερο στην κινητη.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά με τις εκπτώσεις εμένα μου θυμίζουν το παλιό ρητό "να σε κάψω Γιάννη, να σε αλείψω μέλι να 'γειάνει". Δεν απαιτούμε ως καταναλωτές να υπάρχει οπτική ίνα μέχρι και το τελευταίο σπίτι στο τελευταίο χωριό, να ξέρουμε τι αγοράζουμε θέλουμε να ξέρουμε! Για παράδειγμα, κάθε πάροχος θα έπρεπε να μας λέει:

- Αγοράζουμε οπτική ίνα, VDSL ή ADSL;

- Ποια είναι η μέση ταχύτητα άλλων συνδρομητών σε κάθε διαμέρισμα/σπίτι στην περιοχή;

- Στα πόσα μέτρα από το σπίτι μας είναι το ΚΑΦΑΟ, και ποιά είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορούμε να πιάσουμε; Για όσους δεν ξέρουν, οι ταχύτητες 21~24Mbps σε ADSL2 απαιτούν μια απόσταση μικρότερη του 1.5 χιλιομέτρου από το ΚΑΦΑΟ, οπότε προφανώς και δεν τις πιάνετε οι περισσότεροι. Δεν βγαίνει στατιστικά, πως να το κάνουμε. Και για να πιάσετε τα πολυπόθητα 24Mbps πρέπει να είστε στα 500 μέτρα(!) από το ΚΑΦΑΟ. Αν η απόσταση σας είναι γύρω στα 2~2.5 χιλιόμετρα, πέφτετε αμέσως στα 10άρια Mbps, που είναι και η ταχύτητα που πιάνετε οι περισσότεροι.

Καθώς καταλάβατε, το ADSL2 αποτελεί κολπάκι του marketing... Δεν απαιτεί καμιά σοβαρή επένδυση από τη μεριά του παρόχου, απλά εκμεταλλεύεται περισσότερο την υπάρχουσα υποδομή (όταν το επιτρέπει η απόσταση) και επιτρέπει στον πάροχο να διαφημίζει έως 24Mbps.

Την επόμενη φορά λοιπόν, ρωτήστε τον κάθε παρόχο τι ακριβώς παίρνετε, και αν μπορείτε, ρωτήστε σε τι απόσταση είναι το ΚΑΦΑΟ. Για το τελευταίο μπορεί να χρειαστείτε να ρωτήσετε τεχνικούς, φίλους πωλητές "που ξέρουν" και γενικά όποιον μπορείτε, και εκεί είναι το κουλό: Η πρόσβαση στην "κοινωνία της πληροφορίας" (θου κύριε...) γίνεται μέσω word of mouth.

ΥΓ: Περιττό να πω ότι όσοι έχετε επιλογή για VDSL ή οπτική στην περιοχή σας και μένετε σε πάροχο που παρέχει ADSL (περιμένοντας να πιάσετε 24Mbps) επειδή βολεύει κάποιο πάγιο ή δε ξέρω γω τι άλλο, τότε προφανώς σας τρώει ο πισινός σας και δεν δικαιούστε να γκρινιάζετε. Οι υπόλοιποι ακολουθήστε τις παραπάνω συμβουλές μπας και βρείτε κάποιο πάροχο που εξυπηρετεί την περιοχή σας καλύτερα.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, poulinos είπε

ζευγαρι χαλκου,πορτα dslam,cpe

Τι κόστος δηλαδή έχει το μήνα στον πάροχο; Αν δηλαδή κάποιος πληρώνει 10 για 10/1 και 20 για 20/1, ήτοι τιμή ανάλογη της πραγματικής ταχύτητας ο πάροχος θα μπαίνει μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Και στην σταθερη και ακομα περισσοτερο στην κινητη

Ενταξει επειδη αγοραζεις 2 gb 8 ευρω.Τοσο αντεχει η αγορα στην Ελλαδα.Επενδυουν στο δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, Hacker?pcs said:

Τι κόστος δηλαδή έχει το μήνα στον πάροχο; Αν δηλαδή κάποιος πληρώνει 10 για 10/1 και 20 για 20/1, ήτοι τιμή ανάλογη της πραγματικής ταχύτητας ο πάροχος θα μπαίνει μέσα;

δεν ειναι αυτο το θεμα.εσυ παιζεις 20 πληρωνεις 20.αν μετα απο ενα μηνα παιζεις 19 θα πληρωνεις 19;αν μετα απο βλαβη παιζεις 20 θα ξαναπληρωνεις για 20; οποτε δεν ειναι ευκολο να γινει.

τωρα για το κοστος ενα συνδυαστικο να γινει παροχος με οτε  και να βγει οτι φταιει ο παροχος ειναι αυτοματα δυο τρεις μηνες το παγιο σου.anyway. για αυτο βγηκαν πακετα πχ 30αρι vdsl 50 vdsl 100 vdsl για αυτους που παιζουν λιγοτερο.υπομονη για ftth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kurkosdr είπε

- Στα πόσα μέτρα από το σπίτι μας είναι το ΚΑΦΑΟ, και ποιά είναι η μέγιστη ταχύτητα που μπορούμε να πιάσουμε; Για όσους δεν ξέρουν, οι ταχύτητες 21~24Mbps σε ADSL2 απαιτούν μια απόσταση μικρότερη του 1.5 χιλιομέτρου από το ΚΑΦΑΟ, οπότε προφανώς και δεν τις πιάνετε οι περισσότεροι. Δεν βγαίνει στατιστικά, πως να το κάνουμε. Και για να πιάσετε τα πολυπόθητα 24Mbps πρέπει να είστε στα 500 μέτρα(!) από το ΚΑΦΑΟ. Αν η απόσταση σας είναι γύρω στα 2~2.5 χιλιόμετρα, πέφτετε αμέσως στα 10άρια Mbps, που είναι και η ταχύτητα που πιάνετε οι περισσότεροι.

δεν μετρά η απόσταση στο kv αλλά το μήκος της γραμμής (που δεν ξεκινά από το kv) η ποιότητά της και ο θόρυβος της, το δικό μου είναι στα 100m και έχω εξασθένιση 18db και συγχρονίζω στα 15-16.

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...