Προς το περιεχόμενο

Eπαγγελματικη σταδιοδρομία


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, merphi είπε

Δεν λέω πιάσε καλή δουλειά και θα έχεις γυναίκες, δεν δουλεύει έτσι, αλλά ότι χωρίς δουλειά αν έχεις περάσει τα 25 δεν έχει γυναίκες. ΠΟΤΕ δεν μίλησα με γυναίκα που να θεωρεί αποδεκτό να συντηρεί έστω και προσωρινά τον άνδρα.

Μόνο κάποιες Αλβανίδες ξέρω που δουλεύουν καθαρίστριες και έχουν κάτι ρεμάλια άντρες οι οποίοι μπεκροπίνουν και δεν δουλεύουν. Και αν αυτές τολμήσουν και τους πουν κάτι θα φάνε και μια γερή ανάστροφη.

Για αυτό είπα στον μικρό να στραφεί στις ξένες. Αν έχει έστω και μια στάλα μυαλό θα με ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλη πίκρα ρε παιδια. Και δεν αξιζει να κρατάτε τέτοια συναισθήματα μέσα σας.

Προσωπικα ξέρω πολλες Ελληνίδες που δε κρίνουν απο τα λεφτα/την καριερα του αντρα, και πολλους άντρες που ψάχνουν πλούσιες γυναίκες. Οπότε; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xgol είπε

Πολλη πίκρα ρε παιδια. Και δεν αξιζει να κρατάτε τέτοια συναισθήματα μέσα σας.

Προσωπικα ξέρω πολλες Ελληνίδες που δε κρίνουν απο τα λεφτα/την καριερα του αντρα, και πολλους άντρες που ψάχνουν πλούσιες γυναίκες. Οπότε; 

Πίκρα; Πως; Για ποιο πράγμα μιλάς; Ο OP έχει ένα πρόβλημα. Έχει δυσκολίες στα προσωπικά και στα επαγγελματικά του. Ποια είναι η δική σου συμβουλή πέρα απο το να μεταφέρεις το πρόβλημα σε εμάς και τα συναισθήματα μας;

Απλά να είναι ο εαυτός του; Όλοι είναι διαφορετικοί; Να συνεχίσει να κάνει ότι κάνει τώρα και να ελπίζει ότι δεν έγινε όσο ήταν νέος να γίνει όταν θα είναι μεσήλικας; Του λέμε μια απλή αλήθεια. Πρέπει να βελτιώσει με κάποιο τρόπο τον εαυτό του για να γίνει περισσότερο αρεστός στους εργοδότες και στις γυναίκες. Οι σπουδές είναι ένας τρόπος και είναι πολύ σωστή η επιλογή του να συνεχίσει, το εκτιμούν και οι εργοδότες και οι γυναίκες, αλλά το πιθανότερο να μην είναι αρκετό. Προσωπικά πιστεύω ότι μπορεί να ξεκολλήσει και να προχωρήσει με την ζωή του μέσα στο 2022 αν απλά βάλει σε κίνηση πράγματα.

Όχι σοβαρά. Ποια είναι η δική σου συμβουλή; Πως θα βγει από το τέλμα ο OP? Η απλά μας μιλάς για τα δικά σου συναισθήματα για το πόσο τέλειες είναι οι γυναίκες, υπεράνω ταπεινών πραγμάτων όπως η εμφάνιση ή οι πόροι ενός άνδρα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρεις πως είναι να είσαι νέος και έχεις όλη την όρεξη (για εμένα μέχρι τα 23 είχα όρεξη όταν τελείωσα τις σπουδές μου)να κάνεις πράγματα στην ζωή σου και δημιουργηθείς και τελικά να καταλήγεις στην πλήρη αδράνεια , να μην κάνεις τίποτα απολύτως. Δυστυχώς για μένα όλα τα είχα προβλέψει από το καιρό που σπούδασα γιατί είμαι πολύ άτυχος στην ζωή μου . Μάλιστα με εξοργίζει το γεγονός ότι ενώ τελείωσα μία σχολή που δεν μου άρεσε χωρίς να κάνω τίποτα άλλο εκτός από το να διαβάζω για την σχολή (έμμονη ιδέα) δεν έχω την επαγγελματική αποκατάσταση που θα ευελπιστούσα δηλαδή το διάβασμα 5 ετών χωρίς να ζω γινότανε τσάμπα χωρίς κανένα λόγο . Ότι και να προσπαθώ να κάνω στην ζωή μου αποτυγχάνει .Δεν μπορώ να δημιουργηθώ να αποκτήσω επαγγελματική ιδιότητα.

Όταν λέω επαγγελματική ιδιότητα εννοώ ότι είχα προσπαθήσει να κάνω διδακτορικό αλλά απέτυχε γιατί ενώ είχε σχέση με το ερευνητικό τους έργο το αντικείμενο των σπουδών του δεν με δέχονταν με αστείες δικαιολογίες. Το μόνο θετικό στην όλη υπόθεση είναι το μεταπτυχιακό που κάνω τώρα. Δεν έχω ζήσει τη χαρά της δημιουργίας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε petros-1234. Νομίζω ότι ο tasos30 σου το έγραψε με φιλική διάθεση. Είσαι 26 ετών, με το πτυχίο σου, κάνεις το μεταπτυχιακό σου και φαίνεται ότι τα σοβαρότερα θέματά σου είναι ότι δεν έχεις κοπέλα και δυσκολεύεσαι να βρεις δουλειά. Δε λέω ότι είναι ασήμαντα, αλλά καταλαβαίνεις κι εσύ ότι υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα στη ζωή, όπως π.χ. να μην έχεις να φας ή να έχεις σοβαρά προβλήματα υγείας. Με αυτό το σκεπτικό, η απογοήτευση που βγάζεις εδώ και η ματαιότητα με την οποία αντιμετωπίζεις το μέλλον φαίνονται κάπως υπερβολικά. Μπορεί αυτό να είναι ένα σύμπτωμα ήπιας κατάθλιψης, για παράδειγμα.

Προφανώς κανείς δεν μπορεί να κάνει διάγνωση από το ίντερνετ, ούτε σημαίνει ότι κάθε στενοχώρια είναι κατάθλιψη. Έχεις όμως προφανώς θέματα που σε απασχολούν, όπως η εμφάνισή σου, ο προβληματισμός σου για τις ευκαιρίες που σου δίνονται κτλ. Ένας ειδικός ψυχικής υγείας μπορεί να είναι πολύ βοηθητικός σε αυτά τα πράγματα και να σε βοηθήσει να τα δεις από μια πιο θετική οπτική. Δεν χρειάζεται να είσαι άρρωστος για να βρεις βοηθητική μια επικοινωνία με ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Δες το σαν μια ευκαιρία να προπονήσεις το μυαλό σου. Οι πρωταθλητές πλέον έχουν όλοι ψυχολόγους. Είναι άρρωστοι; Όχι, αλλά τους βοηθάνε να αναπτύξουν τρόπους για να αντιμετωπίζουν την απογοήτευση από τις αποτυχίες και τις δυσκολίες που υπάρχουν πάντα στη ζωή και φυσικά στον αθλητισμό.

Φιλικά τα λέω όλα αυτά, έχοντας περάσει από μια κάπως παρόμοια φάση μ' εσένα σε ηλικία λίγο μικρότερη από τη δική σου. Τα πράγματα δεν αλλάζουν από τη μια στιγμή στην άλλη, αλλά με μικρά βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση. Συχνά τα πρώτα βήματα είναι και τα πιο δύσκολα και βοηθάει πολύ να έχεις μια υποστήριξη από κάποιον που ξέρει/καταλαβαίνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, petros-1234 είπε

για ποιο λόγο να πάω σε ψυχίατρο δεν είμαι άρρωστος . λες ανοησίες

 

Δεν είπε κανείς πως είσαι άρρωστος , μόνος σου έχεις αναφέρει πως έχεις μερικά θέματα και δεν έχεις κανέναν να σε στηρίξει , το να πας σε έναν ειδικό και να σου δώσει 2-3 σωστές συμβουλές δεν νομίζω να είναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχετε καταλάβει τίποτα από αυτά που είπα . όσα έγραψα δεν είναι κατάθλιψη είναι αγανάκτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, petros-1234 είπε

δεν έχετε καταλάβει τίποτα από αυτά που είπα . όσα έγραψα δεν είναι κατάθλιψη είναι αγανάκτηση.

Εξαρχής το φταίξιμο είναι ολόδικο σου, διότι νόμιζες πως κάποιοι τυχαίοι άγνωστοι θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν.

Τι περίμενες δηλαδή; Να σε βάλουν κάτω να σε τεντώσουν; Να σου προξενέψουν την αδελφή τους για να την πιάσεις γκόμενα; Να σε χώσουν στην επιχείρηση του πατέρα τους;

Φυσικά και το μόνο που έγινε είναι να σου δώσουν κάτι συμβουλές της συμφοράς τύπου ''όλα στο μυαλό είναι'', ''σκέψου θετικά'', ''δούλεψε με τον εαυτό σου'' κ.λπ. Γενικολογίες, κοινοτοπίες και αμπελοφιλοσοφίες. Α, μην ξεχάσω πως πήγαν να σε βγάλουν και τρελό επειδή δικαίως φτάνεις σε απόγνωση λόγω της κατάστασης σου.

Επίσης, μην ξεχάσεις να απευθυνθείς σε ψυχίατρο, έτσι ώστε να σου συνταγογραφήσει ψυχοφάρμακα τα οποία θα διαταράξουν μια και καλή τις εγκεφαλικές σου ουσίες. Σαν να πάω εγώ σε έναν ειδικό και να του πω '' Γιατρέ, τον έχω 11 εκατοστά και δεν μπορώ να ικανοποιήσω τη γυναίκα μου. Τι κάνω;'' Οπότε και αυτός θα μου απαντήσει είτε ότι πάσχω από κατάθλιψη, είτε να το δουλέψω με τον εαυτό μου, είτε ότι μου έχει γίνει εμμονή και όλη μου η ζωή περιστρέφεται γύρω από το φαλλό κ.λπ.

Δεν θα βρεθεί κανείς ειδικός να πει ''Με 11 εκατοστά προφανώς και δεν ικανοποιείς ούτε χάμστερ, πόσο μάλλον γυναίκα. Σόρυ φιλαράκο αλλά στο σεξουαλικό δεν έχεις τύχη''

Και ξέρεις γιατί; Διότι κανείς δεν αντέχει την αλήθεια.  Η αλήθεια είναι σκληρή και πονάει αφού δεν συγχωρείς τον άλλον αν στην πει κατάμουτρα δίχως περιστροφές. Είμαστε συναισθηματικά όντα τα οποία τρέφουμε αυταπάτες και πάντα ελπίζουμε πως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να βελτιωθεί η κατάσταση μας. Μάντεψε όμως τι παίρνουμε οι περισσότεροι από εμάς στο τέλος.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα; Ενώ εσύ βοηθάς λέγοντας ότι επειδή είναι 1,65 δε θα βρει ποτέ γυναίκα; Σιγά να πούμε. Είναι κοντός. Και λοιπόν; Άλλος είναι καραφλός, άλλος έχει στραβή μύτη, άλλος έχει αναπηρία, άλλος είναι τριχωτός. Να πάνε όλοι στο μοναστήρι; Δηλαδή σε όλες αυτές τις Ελληνίδες που είναι από 1,60 και κάτω τους πέφτει λίγος; Έλεος.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

Εξαρχής το φταίξιμο είναι ολόδικο σου, διότι νόμιζες πως κάποιοι τυχαίοι άγνωστοι θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν.

Τι περίμενες δηλαδή; Να σε βάλουν κάτω να σε τεντώσουν; Να σου προξενέψουν την αδελφή τους για να την πιάσεις γκόμενα; Να σε χώσουν στην επιχείρηση του πατέρα τους;

Φυσικά και το μόνο που έγινε είναι να σου δώσουν κάτι συμβουλές της συμφοράς τύπου ''όλα στο μυαλό είναι'', ''σκέψου θετικά'', ''δούλεψε με τον εαυτό σου'' κ.λπ. Γενικολογίες, κοινοτοπίες και αμπελοφιλοσοφίες. Α, μην ξεχάσω πως πήγαν να σε βγάλουν και τρελό επειδή δικαίως φτάνεις σε απόγνωση λόγω της κατάστασης σου.

Επίσης, μην ξεχάσεις να απευθυνθείς σε ψυχίατρο, έτσι ώστε να σου συνταγογραφήσει ψυχοφάρμακα τα οποία θα διαταράξουν μια και καλή τις εγκεφαλικές σου ουσίες. Σαν να πάω εγώ σε έναν ειδικό και να του πω '' Γιατρέ, τον έχω 11 εκατοστά και δεν μπορώ να ικανοποιήσω τη γυναίκα μου. Τι κάνω;'' Οπότε και αυτός θα μου απαντήσει είτε ότι πάσχω από κατάθλιψη, είτε να το δουλέψω με τον εαυτό μου, είτε ότι μου έχει γίνει εμμονή και όλη μου η ζωή περιστρέφεται γύρω από το φαλλό κ.λπ.

Δεν θα βρεθεί κανείς ειδικός να πει ''Με 11 εκατοστά προφανώς και δεν ικανοποιείς ούτε χάμστερ, πόσο μάλλον γυναίκα. Σόρυ φιλαράκο αλλά στο σεξουαλικό δεν έχεις τύχη''

Και ξέρεις γιατί; Διότι κανείς δεν αντέχει την αλήθεια.  Η αλήθεια είναι σκληρή και πονάει αφού δεν συγχωρείς τον άλλον αν στην πει κατάμουτρα δίχως περιστροφές. Είμαστε συναισθηματικά όντα τα οποία τρέφουμε αυταπάτες και πάντα ελπίζουμε πως υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να βελτιωθεί η κατάσταση μας. Μάντεψε όμως τι παίρνουμε οι περισσότεροι από εμάς στο τέλος.

Πρώτη φορά βλέπω Έλληνα incel "από κοντά". Κρίμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...