Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Βρε παιδιά πραγματικά από που και ως που θα οικιοποιειθεί τους βαθμούς τους άλλου? Που αλλού έχετε δει αυτή την λογική? Πραγματικά προσπαθώ να βρω κάποιο άλλο παράδειγμα και δεν βρίσκω…

Δεν θα οικιοποιειθει τους βαθμούς αλλων, κανενας δεν είπε κατι τετοιο. 

 

Παντως για να στο λενε αρκετοι, θα προτεινα να  του εδινες μια δευτερη αναγνωση πιο χαλαρα και ισως  καταλάβεις το επιχείρημα . 

Επεξ/σία από haHa
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, AtiX είπε

 Πραγματικά προσπαθώ να βρω κάποιο άλλο παράδειγμα και δεν βρίσκω…

 

Άλλο παράδειγμα θα ήταν το ποδόσφαιρο, όπου η νίκη με τον κύριο αντίπαλο για το πρωτάθλημα, έχει διπλάσια αξία.(πες ότι δεν υπάρχει ισοπαλία, η νίκη η ήττα) Οποίος παίρνει την νίκη είναι σαν να έχει πάρει 6 βαθμούς και όχι 3...Είναι περισσότερο περίπλοκο όμως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

 

Βρε παιδιά πραγματικά από που και ως που θα οικιοποιειθεί τους βαθμούς τους άλλου? Που αλλού έχετε δει αυτή την λογική? Πραγματικά προσπαθώ να βρω κάποιο άλλο παράδειγμα και δεν βρίσκω…

Η ουσία είναι ο πίνακας βαθμολογίας φίλε μου!!! Όλα τα αλλά είναι προσωπικές απόψεις…

Μην συγχιζεσαι, πρόκειται για μια θεωρητική συζήτηση που λέει πόσο του "κόστισε" του Leclerc όχι απόλυτα, αλλά σχετικά με τον Max μόνο. Αν είχε κερδίσει θα ήταν μπροστά 26β. Τώρα έτσι όπως έγινε, για να ξαναβρεθεί μπροστά από τον Max 26β θα χρειαστεί αυτός να κερδίσει 32β σε 2 αγωνες και ο Max κανέναν. 

Για τον ίδιο λόγο, λέμε ότι 2 φορές που δεν τερμάτισε ο Max , του κόστισε μόνο 36β γιατί μιλάμε για τη μάχη του με τον Leclerc και ο Leclerc ήταν έτσι κι αλλιώς μπροστά. Αν όμως γίνει κανένα αστείο και πάρουν μπρος οι Merc και πάει η μάχη με κάποιον από αυτούς (φτου στον κόρφο...) τότε μετα θα λέμε πόσο παραπάνω απο 36β του κόστισαν του Max αυτά τα 2 DNF. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papp0us είπε

Εγώ έχω να πω απλά λίγο προσοχή με τα ξεδιάντροπα Team orders , και μάλιστα στην αρχή του πρωταθλήματος, χωρίς ουσιαστικό λόγο, γιατι ξεχνάτε οτι η F1 του 2022 είναι γεμάτη ομάδες "πελάτες" και οδηγούς που τρέχουν δανεικοί.

Πέρσι μεταξύ σοβαρού και αστείου, ο Marko είπε οτι μπορεί να χρησιμοποιήσουν την Alpha Tauri για να "δυσκολέψουν τον Hamilton".

+1000

Τα περσινα σκηνικα που εκανε η Rb που εκανε compromise τον αγωνα των Alpha Tauri για να καθυστερουν τον Χάμιλτον(και το παραδεχονταν και δημοσια) ειναι τραγικό low point. 

Για τους εδω σχολιαστές που λενε για τα team orders της... Mercedes, τα παραπανω alpha tauri σκηνικα ηταν απλα Δευτέρα και δεν χρειαστηκαν να συζητηθουν. 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haHa είπε

Δεν θα οικιοποιειθει τοθς βαθμούς αλλων, κανενας δεν είπε κατι τετοιο. 

 

Παντως για να στο λενε αρκετοι, θα προτεινα να  εδινες μια δευτερη αναγνωση πιο χαλαρα και ισως  καταλάβεις το επιχείρημα . 

Αντιλαμβάνομαι το επιχείρημα, αυτό όμως δεν το κάνει και σωστό… μου κάνει εντύπωση που ακόμα το υποστηρίζετε, ως κάτι σωστό ή ότι είναι νόρμα σε μια συζήτηση για αθλήματα με βαθμολογίες…

πραγματικά βρε παιδιά πουθενά δεν το έχω ακούσει…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αντιλαμβάνομαι το επιχείρημα, αυτό όμως δεν το κάνει και σωστό… μου κάνει εντύπωση που ακόμα το υποστηρίζετε, ως κάτι σωστό ή ότι είναι νόρμα σε μια συζήτηση για αθλήματα με βαθμολογίες…

πραγματικά βρε παιδιά πουθενά δεν το έχω ακούσει…

Αλλη μια προσπάθεια μπας και καταλαβεις τι προσπαθουν να σου πουν ολοι. Θα συγκρινουμε τις συνολικες νίκες στο πρωταθλημα του Μαξ και του Λεκλερκ στις 2 περιπτωσεις-ενδεχομενα που συζηταμε. 

Εχουμε τα παρακατω δυο ενδεχομενα:

α) ο Leclerc δεν ειχε DNF: Σκορ νικων στο πρωτάθλημα: 3-3 (3 νικες για τον καθενα) 

b) ο Leclerc ειχε DNF(οπως εγινε) : Σκορ νικων στο πρωτάθλημα: 4-2 υπερ Μαξ

 

Συμπέρασμα : Το dnf του Λεκλερκ τον αφησε(σε σχεση με το να μην ειχε παθει dnf) 2 νικες πισω στο μεταξυ τους σκορ.

-------------

2 ώρες πριν, liakinen είπε

Πέρσι η Redbull είναι γεγονός ότι πάλευε όλη η ομάδα για να πάρει ο Max το πρωτάθλημα. Πιστεύω ότι και φέτος θα κάνει το ίδιο σε περίπτωση που έρθει σε αντίστοιχη θέση. 

Ηδη το κανει, δεν αφησε τον Περεζ να νικησει μόλις στον 6ο αγωνα και του ειπε στο πρωτο στιντ: "δωσε τη θέση και θα στη ξαναδώσουμε" και μετά:

Α) δεν του την ξαναεδωσανε ποτε

Β) του αλλαξανε την στρατηγική

Γ) του εδωσαν ξανα team order στο τελος του αγωνα. 

 

Οτι μερικοι οπως ο Diinekis21 "ξεχνανε" τα πρωτα και επικεντρωνονται μονο στο τελευταίο team order, δειχνει πολλα. Μην παρασυρεσαι κι εσυ και γραφεις παρομοια:

3 ώρες πριν, liakinen είπε

Τι δεν σε καλύπτει στην περίπτωση της Redbull; 

Horner though stressed that it was the right thing to do, since Verstappen had a tyre life advantage, while the scorching temperatures were pushing the cars to their limit.

“I think the problem that we had we could see as I think other cars, we got temperatures raging, you know, water, oil, brakes,” Horner told Sky F1.

“And the last thing you want to risk is you know, DNF when you have got two cars that can potentially now one-two, and they were on different strategies, so it wasn’t a straight fight Max had such a tyre advantage.

“And of course Checo’s tyres wouldn’t have made it you know, we don’t think to the end. So that’s why you know, he pitted towards the end of the race to get that valuable, fastest lap as well.

“Our responsibility is to bring the cars home with as many points as we can. And of course, what Checo couldn’t see at the time, which I think he’d see perfectly well now, is that you had such a long stint to do on that medium tyre. Max had such a tyre advantage.

“From a team perspective, there’s just no point in taking, you know that risk with an intermittent DRS, with temperatures raging up and down. So it was absolutely the right thing to do.”

Put to Horner that Perez could well have defended the lead, since Verstappen had DRS problems, Horner responded: “DRS was working intermittently. So it worked one lap not the next.

“And I think from a team point of view, the offset was so great between the two of them. I mean, Max was at that stage, because the tyre delts are about two seconds a lap quicker. It just didn’t make sense to let them fight it out.”

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, haHa είπε

Ηδη το κανει, δεν αφησε τον Περεζ να νικησει μόλις στον 6ο αγωνα και του ειπε στο πρωτο στιντ: "δωσε τη θέση και θα στη ξαναδώσουμε" και μετά:

Α) δεν του την ξαναεδωσε ποτε

Β) του αλλαξε την στρατηγική

Γ) του εδωσε ξανα team order στο τελος του αγωνα. 

 

Οτι μερικοι οπως ο Diinekis21 "ξεχνανε" τα πρωτα και επικεντρωνονται μονο στο τελευταίο team order, δειχνει πολλα. Μην παρασυρεσαι κι εσυ και γραφεις παρομοια:

 

Το σχόλιο μου αφορούσε το κατασκευαστών άρα δεν αλλάζει κάτι μιας και έκαναν το 1-2. 

Για το δεύτερο που γράφεις εγώ είμαι σύμφωνος με τις εντολές που έδωσαν. Οι τίτλοι είναι που μετρούν. Το αν ο ένας θα το κάνει ξεδιάντροπα και ο άλλος με τακτ μικρή για να μην πω καθόλου σημασία έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγαπάω αλονσο. δεν ημουν ποτε φαν μεχρι τωρα αλλα ειναι θεος τελικα. :lol:

 

Αναφορά σε κείμενο

im young, im fit, no problem

 

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, liakinen είπε

Το σχόλιο μου αφορούσε το κατασκευαστών άρα δεν αλλάζει κάτι μιας και έκαναν το 1-2. 

Για το δεύτερο που γράφεις εγώ είμαι σύμφωνος με τις εντολές που έδωσαν. Οι τίτλοι είναι που μετρούν. Το αν ο ένας θα το κάνει ξεδιάντροπα και ο άλλος με τακτ μικρή για να μην πω καθόλου σημασία έχει. 

Για πολλοστη φορα, δεν συζηταμε μονο για το τακτ, αλλα και σε ποιο σημειο του πρωταθλήματος αρχιζουν τα team orders. Είναι αυτο που ειπε ο pappous. 

 

Οπως και να εχει, ελπιζω να καταλαβες(μιας και λες οτι εισαι συμφωνος) οτι χθες το team order δεν ηταν μονο στο τελος οπως λεει ο Horner και επαναλαμβανουν μερικοι. 

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άρα το συμπέρασμα  ειναι οτι θέλει αλλο 1 DNF ο Leclerc για να ισοφαρίση τον max, 😃 

Επεξ/σία από sharke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ leclerc και Montecarlo δεν έχουν καλή σχέση 

• 2017 F2 Feature Race -- DNF, Suspension

• 2017 F2 Sprint Race -- DNF, Electrical

• 2018 F1 Monaco GP -- DNF, Brake Failure

• 2019 F1 Monaco GP -- DNF, Puncture and Damage

• 2021 F1 Monaco GP -- DNS, Left Driveshaft

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...