Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2022


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον φαγαμε τον ανθρωπο ρε παιδια! Αισθανομαι τυψεις! :lol:
Ο Ινακι θα μεινει; Αν ναι, να ετοιμαζομαστε για νεο ρεσιταλ γελιου και του χρονου!

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλη την ομάδα! Αρχικά το θέμα και η ερώτηση που θέλω να ρωτήσω είναι άσχετη με την Formula!
Όπως είδατε αρχές του μήνα το AMG Project One έκανε ρεκόρ στο Nürburgring.

Η ερώτηση μου είναι γιατί δεν το οδηγεί κάποιος από τους δυο οδηγούς της F1? Απαγορεύεται; Έχουν κάποιο συμβόλαιο με αυτόν που το οδήγησε και είναι ο οδηγός εξέλιξής του, γνωρίζοντας το αμάξι καλύτερα; 

Σας ευχαριστώ! 😁

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα η πίστα για φόρμουλα 1 και άλλο πράγμα το ring.

Υπάρχουν κανίβαλοι που έχουν κάνει άπειρους γύρους στο ring και το κάνουν με κλειστά μάτια.

Οι οδηγοί της F1 δεν νομίζω να είναι στο ίδιο επίπεδο για το συγκεκριμένο task.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Red Bull με την Alpha Tauri (και τις ομάδες της Honda στο motogp) είχαν χθες το "Thank you Honda" event. Υπέροχο το άσπρο livery, το είχαμε δει και στην Τουρκία πέρσι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntonisKo είπε

Άλλο πράγμα η πίστα για φόρμουλα 1 και άλλο πράγμα το ring.

Υπάρχουν κανίβαλοι που έχουν κάνει άπειρους γύρους στο ring και το κάνουν με κλειστά μάτια.

Οι οδηγοί της F1 δεν νομίζω να είναι στο ίδιο επίπεδο για το συγκεκριμένο task.

Ο 1ος λόγια είναι αυτος.

και ο 2ος λόγος είναι ότι μετά από διάφορα ατυχήματα πιλότων σε άλλα μηχανοκίνητα σπορτ, πλέον και κανεις δεν το διακινδυνευει αλλα και τα περισσότερα συμβόλαια το απαγορεύουν ρητά να οδηγούν κάτι άλλο. 

εδώ στο Monaco με παλιά μονοθεσια , και σχετικα χαμηλες ταχυτητες, πήγε να οδηγήσει ο Leclerc και από μηχανική βλάβη τράκαρε, φαντάσου να πάθαινε τίποτα και να έμενε εκτός δράσης. Που να διακινδυνεψουν στο ring? Ούτε για αστείο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω λίγο με αναφορά την ανάρτηση του φίλου @greenfan20 που ανέφερε την Red Bull και την AlphaTauri, ότι κατ'εμέ το να έχει μια ομάδα 4 μονοθέσια ενώ οι άλλες έχουν δύο θα έπρεπε να απαγορεύεται. Ναι μεν ουσιαστικά οι ομάδες που χρησιμοποιούν Merc κινητήρα είναι satellites της Merc, το ίδιο για αυτές με Ferrari κινητήρες, αλλά είναι άδικο να χρησιμοποιούνται μονοθέσια της μικρής ομάδας για να βοηθούν την μεγάλη (πέρυσι ο ίδιος ο Μαρκο είχε πει ότι θα χρησιμοποιούσαν τις ΑΤ για την μάχη στο πρωτάθλημα, ούτε τα προσχήματα δηλαδή). Έχουμε δει άπειρες φορές φέτος να αφήνουν οι Gasly & Tsunoda τον Max να περνάει χωρίς καν να αμυνθούν για την θέση τους και να αφήνουν την πόρτα ορθάνοιχτη. Εδώ στο Σπα πέταξαν ένα καλό quali του Γκασλι για να ανέβει θέση ο Μαξ...(όχι ότι την χρειάστηκε).

Προσωπικά θα προτιμούσα να φύγει η AlphaTauri, ή να εξαγοραστεί από τον Andretti, την Porsche (ή γενικά κάποιον άλλο).

Spoiler

Όχι ότι η Mercedes και η Ferrari είναι παναγίες, θυμάμαι καλά το Μονακό του 2018 που ο Οκόν (της Force India) έκανε άκρη για να περάσει ο κοτσίδας και στην Βραζιλία που πήρε ένα μεγάλο ρίσκο για να καθυστερήσει τον Μαξ (άλλο που το συμβάν είχε διαφορετική εξέλιξη). Για την Φερράρι δεν θυμάμαι πολλά (δεν έβλεπα 2014-2019) αλλά σίγουρα και εκείνοι θα έχουν κάνει παρόμοια.

Η διαφορά είναι ότι η Red Bull έχει τέσσερα μονοθέσια με το branding της, που δεν διατηρούν ούτε τα προσχήματα όταν έχουν μια RB (κυρίως του Μαξ) από πίσω. Το ίδιο με τις Ducati στο MotoGP, για όποιον παρακολουθεί.

 

Επεξ/σία από stolenweapon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλημέρα σε όλη την ομάδα! Αρχικά το θέμα και η ερώτηση που θέλω να ρωτήσω είναι άσχετη με την Formula!
Όπως είδατε αρχές του μήνα το AMG Project One έκανε ρεκόρ στο Nürburgring.

Η ερώτηση μου είναι γιατί δεν το οδηγεί κάποιος από τους δυο οδηγούς της F1? Απαγορεύεται; Έχουν κάποιο συμβόλαιο με αυτόν που το οδήγησε και είναι ο οδηγός εξέλιξής του, γνωρίζοντας το αμάξι καλύτερα; 

Σας ευχαριστώ! 😁

 

 

ο τυπος μπορει να οδηγαει αυτο το αμαξι σε ολη την πορεια της εξελιξης του. θα ειναι πιο γρηγορος απο εναν οδηγο f1 που δεν εχει πιασει τιμονι απο gt χρονια τωρα ισως και ποτε. Δεν ρισκαρεις εναν κορυφαιο οδηγο εκει μεσα. μπορει στις άπειρες δοκιμες που θα γινουν να τραυματιστει. οι οδηγοι ειναι asset για τις ομαδες, δεν τους εχουν για κατι τετοιο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, NikosRocknRolla είπε

Καλημέρα σε όλη την ομάδα! Αρχικά το θέμα και η ερώτηση που θέλω να ρωτήσω είναι άσχετη με την Formula!
Όπως είδατε αρχές του μήνα το AMG Project One έκανε ρεκόρ στο Nürburgring.

Η ερώτηση μου είναι γιατί δεν το οδηγεί κάποιος από τους δυο οδηγούς της F1? Απαγορεύεται; Έχουν κάποιο συμβόλαιο με αυτόν που το οδήγησε και είναι ο οδηγός εξέλιξής του, γνωρίζοντας το αμάξι καλύτερα; 

Σας ευχαριστώ! 😁

 

 

Ο αγαπημένος Misha σου έχει και φοβερή ανάλυση του γύρου αλλά και την απάντηση στο ερώτημά σου. Αν δε το δεις όλο, στο timeline του βίντεο δες το κομμάτι που μιλάει για τον οδηγό.

Είναι φοβερός ο γύρος του One, και μακριά από ιδανικές συνθήκες.

 

Επεξ/σία από eMike
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tommy^ είπε


Το κιβωτιο μου φανηκε λιγο αργο :P
 

Είναι... Επίτηδες... Είναι λίγο σοκ η απάντηση. Από το 5' και μετά αν δε το δείς όλο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, eMike είπε

Είναι... Επίτηδες... Είναι λίγο σοκ η απάντηση. Από το 5' και μετά αν δε το δείς όλο.

 

Οντως... παραγει τοσο πολυ ηλεκτρισμο που επιτηδες εκαναν αργες τις αλλαγες για να "εκτονωνεται";;;
Σοκ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@AntonisKo @sattack @basilis_k6  @eMike  σας ευχαριστώ παρά πολύ για τις απαντήσεις σας! 
@eMikeΘα δω και το βίντεο που έδωσες προσεκτικά αφού το εξηγεί και εκεί. Ευχαριστώ 😁

Επεξ/σία από NikosRocknRolla
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...