Προς το περιεχόμενο

O Bill Gates εκτιμά ότι τα περισσότερα e-meetings θα μεταβούν στο Metaverse εντός 3ετίας


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eχω απορία, πως θα γίνεται η παρενοχληση μετά απο 10 χρόνια.

Δηλαδή, πως θα αντικατασταθει το "ΕΙΑΣΟΥ ΚΟΚΛΑ" με το VR Headset, και πως θα στελνει ο αλλος ντικ πικ

Φαντάζομαι η ομάδα του Metaverse θα μεριμνήσει με ειδικό αλγόριθμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Για να το λέει αυτός, έτσι θα είναι! Τον θυμάμαι από τότε που εκτιμούσε ότι 640Kb μνήμης είναι αρκετά!

μονο που δεν το πε ποτε:

https://groups.google.com/g/alt.folklore.computers/c/mpjS-h4jpD8/m/9DW_VQVLzpkJ?pli=1

https://en.wikiquote.org/wiki/Talk:Bill_Gates

https://quoteinvestigator.com/2011/09/08/640k-enough/

https://www.computerworld.com/article/2534312/the--640k--quote-won-t-go-away----but-did-gates-really-say-it-.html

https://www.wired.com/1997/01/did-gates-really-say-640k-is-enough-for-anyone/

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιτυχία είναι νομίζω εξασφαλισμένη. Όπως και το 3D στον κινηματογράφο. Αυτές οι τεχνολογίες είναι σαν την ΑΙ, ανά δεκαετία τις ξανα-ανακαλύπτουμε... 😋

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσους σχολιάζουν έχουν ποτέ εμπειρία με vr πάνω από 2 λεπτά; Το ξαναγράφω αν και το έχω γράψει πολλές φορές. Το 1996 που πρωτοπηρα κινητό στην Ελλάδα ήμουν δακτυλοδεικτουμενος στο δρόμο και ο κόσμος γελαγε όταν σε έβλεπε να μιλάς. Μετά έτρεξαν όλοι και πήραν που βγήκαν τα καρτοκινητά. Hold my beer όσοι δυσανασχετούν με μια μάσκα vr θα περάσουν το υπόλοιπο της ζωής τους. Γνώμη μου πάντα. Συγκρίσεις με αποτυχημένες τεχνολογίες 3d κτλ είναι μάλλον ατοπες. Δοκιμάστε πρώτα την συγκεκριμενη τεχνολογία και μετά αφορίστε την...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Neural_handshake είπε

οι big tech πονταρουν τα ρεστα τους στο meta χωρις να υπολογιζουν οτι το κακιστο ονομα του fb θα αποτρεψει πολυ κοσμο απο το να βυθιστει σε ακομα βαθυτερα επιπεδα παπατζας κ χειραγωγησης

οκ μεγαλο ποσοστο της μαζα θα χωθει στην μηχανη του κιμα προθυμα αλλα εκει εξω υπαρχει ενα σημαντικο κομματι που ειναι κ σχετικα αφυπνισμενο κ υποψιασμενο

θα δουμε

Μακάρι, αλλά αν το έχουν αποφασίσει θα γίνει αργά η γρήγορα σχεδόν για όλους... 

Αν πχ είναι υποχρεωτικό για εργασία και meetings ή για να το πάω πιο μακριά, στον εικονικό κόσμο να έχεις αντίστοιχα "λεφτά" που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και στη κανονική ζωή... Ή... Σιγά σιγά να αρχίσει να σε κατατάσσει κοινωνικά, τότε δυστυχώς οι περισσότεροι θα metaπηδησουν εκεί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tazos87 είπε

Μακάρι, αλλά αν το έχουν αποφασίσει θα γίνει αργά η γρήγορα σχεδόν για όλους... 

Αν πχ είναι υποχρεωτικό για εργασία και meetings ή για να το πάω πιο μακριά, στον εικονικό κόσμο να έχεις αντίστοιχα "λεφτά" που μπορείς να χρησιμοποιήσεις και στη κανονική ζωή... Ή... Σιγά σιγά να αρχίσει να σε κατατάσσει κοινωνικά, τότε δυστυχώς οι περισσότεροι θα metaπηδησουν εκεί 

επαγγελματικα ισως ναι αν κ μην θεωρεις οτι δεν θα υπαρξουν κ αντιπαλες υλοποιησεις η κ community αντιπροτασεις ισως

το ζητημα ειναι να μην ζεις (η νομιζεις οτι ζεις πραγματικα) ολη την ζωη σου εκει μεσα

κ για να το πω ακομα καλυτερα το να ειναι στα χερια λιγων η δυναμη να διαμορφωνουν κατα βουληση την αντιληψη σου για την "πραγματικοτητα" ειναι εξαιρετικα επικινδυνο κ εκφυλιστικο θα ελεγα

γινεται σε καποιο μεγαλο βαθμο ακομα κ σημερα απο google ,fb ,insta κλπ αλλα με το meta συζηταμε για καθολικη κ ολοκληρωτικη σχεδον brainwash δυνατοτητα χειραγωγησης

Επεξ/σία από Neural_handshake
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikangel είπε

Από όσους σχολιάζουν έχουν ποτέ εμπειρία με vr πάνω από 2 λεπτά; Το ξαναγράφω αν και το έχω γράψει πολλές φορές. Το 1996 που πρωτοπηρα κινητό στην Ελλάδα ήμουν δακτυλοδεικτουμενος στο δρόμο και ο κόσμος γελαγε όταν σε έβλεπε να μιλάς. Μετά έτρεξαν όλοι και πήραν που βγήκαν τα καρτοκινητά. Hold my beer όσοι δυσανασχετούν με μια μάσκα vr θα περάσουν το υπόλοιπο της ζωής τους. Γνώμη μου πάντα. Συγκρίσεις με αποτυχημένες τεχνολογίες 3d κτλ είναι μάλλον ατοπες. Δοκιμάστε πρώτα την συγκεκριμενη τεχνολογία και μετά αφορίστε την...

Πες τααα!!! Ακριβώς την ίδια φάση έχω ζήσει και εγώ τέλη του '95, φοιτητής τότε. Μόνο που σε εμένα δεν γελάγανε, με κοιτούσαν λες και κατέβηκα από διαστημόπλοιο... 😂 😋 Ντρεπόμουν να το βγάλω από την τσάντα μου όποτε με καλούσαν...😂 Έναν φθόνο τον διέκρινα σε κάποια βλέμματα να πω την αλήθεια...
Όσο για το VR, το ονειρεύομαι από τότε που είχα διαβάσει για την συγκεκριμένη τεχνολογία πρώτη φορά στα 15 μου, όταν είχα πάρει την πολύ αγαπημένη μου Commodore Amiga 1200 AGA!!! :D

Επεξ/σία από konstantinos77g
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, nikangel said:

Από όσους σχολιάζουν έχουν ποτέ εμπειρία με vr πάνω από 2 λεπτά; Το ξαναγράφω αν και το έχω γράψει πολλές φορές. Το 1996 που πρωτοπηρα κινητό στην Ελλάδα ήμουν δακτυλοδεικτουμενος στο δρόμο και ο κόσμος γελαγε όταν σε έβλεπε να μιλάς. Μετά έτρεξαν όλοι και πήραν που βγήκαν τα καρτοκινητά. Hold my beer όσοι δυσανασχετούν με μια μάσκα vr θα περάσουν το υπόλοιπο της ζωής τους. Γνώμη μου πάντα. Συγκρίσεις με αποτυχημένες τεχνολογίες 3d κτλ είναι μάλλον ατοπες. Δοκιμάστε πρώτα την συγκεκριμενη τεχνολογία και μετά αφορίστε την...

Εχοντας πανω απο 100 ωρες πανω στο Rift S σε action, shooting και καθιστα games (φανταζομαι το Quest 2 ειναι πιο ελαφρυ) δεν θα ελεγα προς το παρον οτι ειναι βολικο ή χρησιμο το VR σε ενα απλο meeting εκτος και αν καποτε μοιαζουν με το hololens. Σε κατι πιο εξειδικευμενο που ισως απαιτει διαδραση (ιατρικης ή εκπαιδευτικης φυσεως), ναι.
Εδω και καιρο ευχομαι να γινει ολο και πιο προσιτο σε τιμη και specs -που γινεται σιγα σιγα- για να δουμε το full potential του VR αλλα και να γινει λιγοτερο bulky με τις νεες τεχνολογιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nikangel είπε

Από όσους σχολιάζουν έχουν ποτέ εμπειρία με vr πάνω από 2 λεπτά; Το ξαναγράφω αν και το έχω γράψει πολλές φορές. Το 1996 που πρωτοπηρα κινητό στην Ελλάδα ήμουν δακτυλοδεικτουμενος στο δρόμο και ο κόσμος γελαγε όταν σε έβλεπε να μιλάς. Μετά έτρεξαν όλοι και πήραν που βγήκαν τα καρτοκινητά. Hold my beer όσοι δυσανασχετούν με μια μάσκα vr θα περάσουν το υπόλοιπο της ζωής τους. Γνώμη μου πάντα. Συγκρίσεις με αποτυχημένες τεχνολογίες 3d κτλ είναι μάλλον ατοπες. Δοκιμάστε πρώτα την συγκεκριμενη τεχνολογία και μετά αφορίστε την...

 

Κανένας δεν αφορίζει τίποτα. Απλά για να γίνει αυτό που λέει ο Gates θα πρέπει ο eξοπλισμός για το metaverse να γίνει τόσο πρακτικός και κοινός για όλους όσο οι υπολογιστές και τα κινητά τηλέφωνα. Και αυτό φίλε δεν πρόκειται να γίνει σε 3 χρόνια από τώρα. Σε 7-8 ίσως. Το νωρίτερο.

Επεξ/σία από anax111
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikangel είπε

Από όσους σχολιάζουν έχουν ποτέ εμπειρία με vr πάνω από 2 λεπτά; 

Τα δικά μου σκουριάζουν μέσα σε κάτι ντουλάπια πάντως.

3 ώρες πριν, nikangel είπε

Συγκρίσεις με αποτυχημένες τεχνολογίες 3d κτλ είναι μάλλον ατοπες. Δοκιμάστε πρώτα την συγκεκριμενη τεχνολογία και μετά αφορίστε την...

Τα 3D γυαλιά είναι πολύ πιο βολικά από τα VR headsets.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταντήσαμε μια αηδία. Πρέπει να βλεπεις 180 emails τη μέρα απο τα οποία σε αφορούν προσωπικά τα  17-20. Να συμετέχεις σε αχρείαστα meetings (το 80% των meetings παγκοσμίως είναι αχρείαστα απλα για να δικαιολογείται η πληρωμή 10 παραπάνω ηλιθίων σε μια εταιρία). Η θέση να είναι role based αρα καθε βδομάδα κάνεις διαφορετικό πράγμα ή μια ετσι μια γιουβέτσι... Θαυμάζω έργα των μηχανικών του χθές του 80-90 -00. που δεν ειχαν τιποτα απο τα καλούδια μας και καταφεραν και εκαναν θαυματα στην πληροφορική.

  • Like 7
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλες μεγαλες εταιριες παρακολουθουν τις εξελιξεις και ειναι ετοιμες να συμμετασχουν. Ο λογος ειναι απλος, μειωση κοστους

Το αν & πότε θα ακολουθησει ο απλος χρηστης μενει να το δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι με τις εξελίξεις του vr από τα 90s τότε που η ψευδαίσθηση του 3d χώρου δινόταν με πολύγωνα γραφικά με την ονομασία VECTOR. Η πρώτη μάσκα που φόρεσα ήταν το virtual boy της Nintendo και πραγματικά αυτή η τεχνολογία φάνταζε από τότε πολύ μπροστά για την εποχή της.

Τα σύγχρονα vr συστήματα προκαλούν τέτοιο mind game που αδυνατεί ο εγκέφαλος να ξεχωρίσει την φαντασία με την πραγματικότητα. Με την έλευση της δεύτερης έκδοσης του psvr για ps5 αυτή η τεχνολογία θα γίνει ακόμα πιο mainstream και θα μπει σε περισσότερα σπίτια. Είτε ζεις το γεγονός σε πραγματικό χρόνο είτε βιώνεις την εμπειρία μέσω vr ο εγκέφαλος εκκρίνει τις ίδιες ουσίες που προκαλούν ποικίλα συναισθήματα. Θεωρώ πως το vr είναι το μέλλον της ανθρωπότητας και πως κατά κάποιο τρόπο μέσω αυτής της τεχνολογίας πετυχαίνουμε μια στιγμιαία "τηλεμεταφορά" Προσωπικά έχω βιώσει εμπειρίες που υπό άλλες συνθήκες θα έπρεπε να καταναλώσω χρόνο και χρήμα για να τις ζήσω. Από εικονικές επισκέψεις σε μουσεία μέχρι πτώση από αεροπλάνο. Δεν λέω πως βιώνεις την εμπειρία στο μέγιστο με την υπάρχουσα τεχνολογία, όμως σε λίγα χρόνια θα πλησιάζει σε απίστευτα ποσοστά. Υπέροχη τεχνολογία για εκπαιδευτικούς σκοπούς, για απομακρυσμένη μάθηση, για κατάκοιτους συνανθρώπους μας, για υπερατλαντικους ναυτικούς, για γονείς που έχουν παιδιά στο εξωτερικό για, για, για... Η λίστα δεν τελειώνει ποτέ. Κατά την γνώμη μου ήρθε για να μείνει και σε λίγα χρόνια οι μάσκες θα δίνονται και "δωρεάν" Μην ξεχνάμε πως η Oculus ανήκει στο Facebook δλδ στην meta...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, michael92 είπε

Τα δικά μου σκουριάζουν μέσα σε κάτι ντουλάπια πάντως.

Τα 3D γυαλιά είναι πολύ πιο βολικά από τα VR headsets.

Αν τα χαρίζεις τα VR τα δέχομαι!! 😊
Χωρίς πλάκα...

Έλα ρε παιδιά, τώρα ο Ζαχαροβούνης δεν ξέρει από που να πιαστεί για να προχωρήσει, γιατί το FB δεν πάει τόσο καλά... Τι δεν καταλαβαίνετε; ;)
Η τεχνολογία είναι WOW!!!!!!!!! Και είναι το μέλλον ναι!! Και θα τελειοποιείται όσο προχωράει, και έχει αρκετό δρόμο ακόμα...
Σήμερα διάβαζα στο PC Magazine ότι η SONY παρουσίασε VR HMD με 4K οθόνη σε κάθε μάτι ξεχωριστά, συνολικά 8K!! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...