Προς το περιεχόμενο

Project NAS! Synology? PC με unraid/truenas?


racer93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 25/1/2022 στις 11:35 ΜΜ, racer93 είπε

Ένα μικρό update! Επιτέλους μπορώ να αρχίσω τις δοκιμές.

unraid build.JPG

unraid-build2.jpg

Καλορίζικα τα τερατάκια, τους γλυκοιτούσα και εγώ αυτούς πολύ καλή επιλογή αλλά φοβήθηκα για το θόρυβο!με 18 tb θα είσαι άνετος απο χώρο για καιρό. Είναι αρκετά γρήγοροι από οτι βλέπω! Εμένα με 2 wd red 14tb που είναι πιο αργοί πρέπει να είχε κάνει 22 ώρες για το parity αν θυμάμαι καλά. Από θόρυβο πως είναι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, samtwo είπε

Καλορίζικα τα τερατάκια, τους γλυκοιτούσα και εγώ αυτούς πολύ καλή επιλογή αλλά φοβήθηκα για το θόρυβο!με 18 tb θα είσαι άνετος απο χώρο για καιρό. Είναι αρκετά γρήγοροι από οτι βλέπω! Εμένα με 2 wd red 14tb που είναι πιο αργοί πρέπει να είχε κάνει 22 ώρες για το parity αν θυμάμαι καλά. Από θόρυβο πως είναι? 

Σε ευχαριστώ πολύ! Είχα διαβάσει κι΄ εγώ κάποια σχόλια για το θόρυβο αλλά στην περίπτωσή μου τουλάχιστον δεν ισχύουν. Βρίσκω τους δίσκους σχεδόν αθόρυβους. Το πισι είναι αυτή τη στιγμή fanless, αλλά και πάλι τους ακούω με το ζόρι. Με κλειστά τα μάτια, θα έλεγα πως είναι και 2.5αρηδες.. 

Επεξ/σία από racer93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, racer93 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ! Είχα διαβάσει κι΄ εγώ κάποια σχόλια για το θόρυβο αλλά στην περίπτωσή μου τουλάχιστον δεν ισχύουν. Βρίσκω τους δίσκους σχεδόν αθόρυβους. Το πισι είναι αυτή τη στιγμή fanless, αλλά και πάλι τους ακούω με το ζόρι. Με κλειστά τα μάτια, θα έλεγα πως είναι και 2.5αρηδες.. 

Τέλεια τότε! Τα σχόλια που διάβαζα και εγω ήταν διφορούμενα σχετικά με το θόρυβο και να σου το ψιλομετάνιωσα που πήγα στους red plus γιατί έχουν 2 χρόνια λιγότερο εγγύηση και δεν είναι τόσο γρήγοροι.  Και με 2 δίσκους μόνο το  write στο unraid βλέπω τελικά οτι δεν καθυστερεί καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
20 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Ερώτηση προς τα παιδιά που use unraid. Ακόμα δεν έχει τρόπο να παρακολουθήσει bitrot corruptions κτλ;

Έχει το DYNAMIX FILE INTEGRITY PLUGIN που κάνει έλεγχο μόνο όμως αλλά δεν μπορεί να διορθώσει τα κατεστραμένα αρχεία. Νέος unraid user είμαι και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για να μιλήσω εκ πείρας αλλά από ότι διαβάζω είναι λίγο σπάνιο να έχεις bitrot corruptions. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, samtwo είπε

Έχει το DYNAMIX FILE INTEGRITY PLUGIN που κάνει έλεγχο μόνο όμως αλλά δεν μπορεί να διορθώσει τα κατεστραμένα αρχεία. Νέος unraid user είμαι και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα για να μιλήσω εκ πείρας αλλά από ότι διαβάζω είναι λίγο σπάνιο να έχεις bitrot corruptions. 

Σπάνιο δυστυχώς δεν είναι, το θέμα είναι να μη σου τύχει :P

Ένας από τους λόγους (βασικά ήταν ο κύριος λόγος) που δεν είχα διαλέξει και Unraid πριν το τελευταίο "upgrade" που έκανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που θα σας στην χαλάσω λίγο αλλά δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να πάρει έτοιμο Nas , αλλά επίσης δεν βλέπω το λόγο , πέρα από το οικονομικό ίσως της υπόθεσης, να μπει στην διαδικασία να εγκαταστήσει ειδικό λειτουργικό που θα μετατρέψει έναν υπολογιστή σε NAS , ξανά.... Από την μια αποφεύγουμε τα ετοιματζιδικα από την άλλη τα κάνουμε σαν ετοιματζιδικα.

Ο λόγος που το γράφω αυτό είναι ότι ψαχνωντας λίγο στα προγράμματα που μετατρέπουν έναν υπολογιστή σε server έπεσα στο πολύ καλό αλλά ακριβό πρόγραμμα software raid:

https://www.softraid.com/

Με αυτό το πρόγραμμα μπορείς να έχεις raid σε οποιαδήποτε μηχάνημα χωρίς την χρήση ειδικού hardware και χωρίς το πρόβλημα corruption κτλ.

Βέβαια δεν έχει τόση μεγάλη ποικιλία από raid levels αλλά μπορεί κάποιος να τρέχει windows 10 και παράλληλα να έχει τους δίσκους για αποθήκευση αρχείων σε raid , δίνοντας επιλογές που κάποιος χωρίς πλήρες λειτουργικό δεν έχει.

Η full έκδοση είναι πανάκριβη αλλά από τον να πάρεις κάποιο NAS ή ειδικό hardware πιστεύω ότι αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2022 στις 9:58 ΠΜ, atheatos είπε

Συγνώμη που θα σας στην χαλάσω λίγο αλλά δεν βλέπω τον λόγο κάποιος να πάρει έτοιμο Nas , αλλά επίσης δεν βλέπω το λόγο , πέρα από το οικονομικό ίσως της υπόθεσης, να μπει στην διαδικασία να εγκαταστήσει ειδικό λειτουργικό που θα μετατρέψει έναν υπολογιστή σε NAS , ξανά.... Από την μια αποφεύγουμε τα ετοιματζιδικα από την άλλη τα κάνουμε σαν ετοιματζιδικα.

Ο λόγος που το γράφω αυτό είναι ότι ψαχνωντας λίγο στα προγράμματα που μετατρέπουν έναν υπολογιστή σε server έπεσα στο πολύ καλό αλλά ακριβό πρόγραμμα software raid:

https://www.softraid.com/

Με αυτό το πρόγραμμα μπορείς να έχεις raid σε οποιαδήποτε μηχάνημα χωρίς την χρήση ειδικού hardware και χωρίς το πρόβλημα corruption κτλ.

Βέβαια δεν έχει τόση μεγάλη ποικιλία από raid levels αλλά μπορεί κάποιος να τρέχει windows 10 και παράλληλα να έχει τους δίσκους για αποθήκευση αρχείων σε raid , δίνοντας επιλογές που κάποιος χωρίς πλήρες λειτουργικό δεν έχει.

Η full έκδοση είναι πανάκριβη αλλά από τον να πάρεις κάποιο NAS ή ειδικό hardware πιστεύω ότι αξίζει.

Δεν μας το χαλάς καθόλου ο καθένας επιλέγει αυτό που τον βολεύει περισσότερο και βέβαια δοκιμάζει τι πιθανόν θα τον βολέψει γιατί αν δεν δοκιμάσεις κάτι για ένα διάστημα δεν μπορείς να πεις με σιγουριά. Δεν ξέρω το συγκεκριμένο πρόγραμμα και κατά πόσο είναι αξιόπιστο και εννοώ γνώμες από άλλους χρήστες όχι επειδή το λέει στη σελίδα του. Άσε που κοστίζει 250€. Τέτοια προγράμματα είναι γνωστό οτι υπάρχουν άλλα το οτι τρέχουν σε Windows έχει κάποια αρνητικά όπως οτι δεν φτιάχτηκαν για να λειτουργούν χωρίς οθόνη, το οτι δεν θα μπορούν να λειτουργήσουν χωρίς επανεκκίνηση για μήνες κτλ... Στα Windows πχ ένα πρόγραμμα βάζεις και ζητάει επανεκκίνηση ή κάνει λόγω update. Αν μπορούσε να λειτουργεί όπως ένα λογισμικό για nas θα το προτιμούσαν ακόμα περισσότεροι χρήστες γιατί είναι εύκολο στη χρήση και γνώριμο στους περισσότερους. Τα ετοιματζιδικα όπως πχ τα synology δεν τα αποφεύγουμε γιατί δεν λειτουργούν καλά ίσα ίσα είναι πολύ καλό και εύχρηστο το λειτουργικό τους αλλά το πρόβλημα είναι το αδύναμο Hardware τους που περιορίζει τις δυνατότητες τους,  το υψηλό κόστος τους, η περιορισμένη επεκτάσιμοτητα τους και άλλα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε σε όλα. Απλά ήθελα να δώσω άλλη μια επιλογή. 

Για μένα ένας υπολογιστής μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα με την χρήση του κατάλληλου software. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω με τη σειρα μου εχω περασει απο ολα τα σταδια ! 
openmediavault, freenas, unraid 

τελικα κατεληξα πριν 3 χρονια στο synology 918+ 
ενθουσιαστηκα τοσο πολυ με την ευκολια του μηχανηματος 
οπως επισης και με την διαχειριση στις φωτογραφιες (αναγνωριση προσωπων κτλ) 

Προσφατα αγορασε και ο αδελφος μου το 220 
η επικοινωνια μεταξυ των δυο μηχανηματων ειναι σε αλλο επιπεδο ! 
ουτε να μπλεκεις με ip  ουτε τιποτα....
Επισης ελυσα το προβλημα backup 
εχω πλεον ενα αντιγραφο στο σπιτι μου, ενα στο σπιτι του αδελφου μου και ενα στο cloud. 

τελος ... μπορει να σας φανει αστειο ... 
αλλα κατεβαζω ταινια απο τον θειο ... και μπορω να την στειλω στο nas του αδελφου μου σε 1-2 ωριτσες .... 

τα μηχανηματακια που φτιαχνουμε εχουν την καλυτερη παραμετροποιηση που θα μπορουσαν να εχουν 
αλλα τελικα τα ετοιμα συστηματα εχουν ευκολιες που για εμενα που δεν εχω πλεον ελευθερο χρονο, μου ελυσαν τα χερια !  
 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

να επαναφερω το θεμα μιας και εχω ενα παλιο synlogy 

το οποιο λεει εφτασε στο τελος υποστηριξης και βεβαια ειναι αργο για τα δεδομενα του σημερα.

η διαρκεια ζωης μπορει να ειναι και αλλο ενα θεμα στο να πας σε καστομ λυση 

αλλα νομιζω οτι οσοι δεν εχουμε χρονο πλεον τα ετοιμα ειναι η λυση .

απο την αλλη αν εχεις χρονο και ορεξη οπως ειχα παλια θα εκανα την προσπαθεια σε καστομ

τωρα η ερωτηση ειναι η εξης για αρχεια και φωτο βασικα οχι για ταινιες ποιο synology λετε σαν προταση και ποσο ευκολο ειναι να μεταφορα τους δισκους απο το 

δικο μου σε νεο?καπου διαβασα οτι πρεπει να τα αντιγραψω ολα σε αλλους δισκους και μετα να τα παω στο νεο ..σωστο ειναι αυτο ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2023 στις 9:04 ΜΜ, kinitos είπε

να επαναφερω το θεμα μιας και εχω ενα παλιο synlogy 

το οποιο λεει εφτασε στο τελος υποστηριξης και βεβαια ειναι αργο για τα δεδομενα του σημερα.

η διαρκεια ζωης μπορει να ειναι και αλλο ενα θεμα στο να πας σε καστομ λυση 

αλλα νομιζω οτι οσοι δεν εχουμε χρονο πλεον τα ετοιμα ειναι η λυση .

απο την αλλη αν εχεις χρονο και ορεξη οπως ειχα παλια θα εκανα την προσπαθεια σε καστομ

τωρα η ερωτηση ειναι η εξης για αρχεια και φωτο βασικα οχι για ταινιες ποιο synology λετε σαν προταση και ποσο ευκολο ειναι να μεταφορα τους δισκους απο το 

δικο μου σε νεο?καπου διαβασα οτι πρεπει να τα αντιγραψω ολα σε αλλους δισκους και μετα να τα παω στο νεο ..σωστο ειναι αυτο ???

Οταν εγκαταστήσεις το καινούριο , συνδέεις στο PC και τα 2 ταυτόχρονα και κάνεις copy-paste μεταξύ τους οπότε δεν χρειάζεσαι χώρο στο pc , καλές γιορτές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, jgeorgiou said:

Οταν εγκαταστήσεις το καινούριο , συνδέεις στο PC και τα 2 ταυτόχρονα και κάνεις copy-paste μεταξύ τους οπότε δεν χρειάζεσαι χώρο στο pc , καλές γιορτές!

Καλησπέρα ευχαριστώ καλές γιορτές και χρόνια πολλά.

Αυτό σημαίνει νέοι δίσκοι στο νέο νας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kinitos είπε

Καλησπέρα ευχαριστώ καλές γιορτές και χρόνια πολλά.

Αυτό σημαίνει νέοι δίσκοι στο νέο νας.

 αν χρησιμοποιήσεις τους παλιούς δισκους στο νεο NAS τότε πρέπει να έχει χώρο στο PC να τα αντιγράψεις προσωρινά  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...