Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα AMD Ryzen 5 5600x


pdimitrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας πρόσφατα αγόρασα από ένα σκρουτζομάγαζο ένα επεξεργαστή της AMD Ryzen 5 5600x και τον τοποθέτησα σε ένα motherboard της MSI x570 gaming plus, το motherboard στις τεχνικές προδιαγραφές γράφει ότι είναι συμβατό για Ryzen τρίτης γενιάς αλλά όταν βάζω τον επεξεργαστή δεν ξεκινά το PC έκανα και update bios αλλά πάλι τα ίδια οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής μήπως κατά τη μεταφορά χτυπήθηκε ήταν ελαττωματικός θα ήθελα τη γνώμη σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. 

Μίλησα και με το μαγαζί που το αγόρασα επιστροφή δέχεται μόνο αν έχει γίνει από τεχνικό με τη σφραγίδα του

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν έχει στραβώσει κάποιο pin, είναι υποχρεωμένοι να στον αλλάξουν.

Βγάλε φωτογραφίες με υψηλή ανάλυση. Βγάλε και τα pins φωτογραφίες υπό διάφορες γωνίες.

Και εσύ πες ότι πλήρωσα τεχνικό και μου έκανε την εγκατάσταση.

 

Troubleshooting:

Έστω ότι έκανες σωστά την εγκατάσταση του επεξεργαστή και της ψύκτρας. Και έστω ότι η μητρική έχει την τελευταία έκδοση του BIOS που υποστηρίζει τον επεξεργαστή.

1. Βγάζουμε την μητρική εκτός κουτιού. Τοποθέτησέ την πάνω στο χάρτινο κουτί της μητρικής σε σταθερό μέρος.

2. Κάνουμε Clear CMOS (π.χ. βγάλε την μπαταρία για 5-10 λεπτά).

3. Αν έχεις m.2 NVME τον βγάζεις. Γενικά αποσυνδέεις τα πάντα.

4. Συνδέεις μόνο CPU power, 24pin ATX power, πληκτρολόγιο (όχι απαραίτητο), ένα στικάκι μνήμης στην 2η θέση (από αριστερά προς τα δεξια), την κάρτα γραφικών με την τροφοδοσία της από το τροφοδοτικό. Καλύτερα θα ήταν να βάλεις μια κάρτα με χαμηλή κατανάλωση, ιδανικά μια NVIDIA GT 710 ή κάποια παρόμοια από AMD.

5. Βραχυκυκλώνεις τα δυο pin του power button header της μητρικής με ένα κατσαβίδι.

Στόχος είναι να δεις αν κάνει POST η μητρική και άρα αν ο επεξεργαστής είναι ΟΚ.

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, duffyduck είπε

Και εσύ πες ότι πλήρωσα τεχνικό και μου έκανε την εγκατάσταση

Γιατί πρέπει με το ζόρι να πει ψέματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pdimitrios είπε

 

Υ.Γ. 

Μίλησα και με το μαγαζί που το αγόρασα επιστροφή δέχεται μόνο αν έχει γίνει από τεχνικό με τη σφραγίδα του

 

 

 

 

Αυτοι δεν εχουν τεχνικό τμημα να κανει έλεγχο και να σε ενημερώσουν αν ειναι λειτουργικό το cpu?

Δηλαδη απο την στιγμή που άνοιξες την συσκευασία μονο με σφραγίδα τεχνικου δικου σου δέχονται επιστροφές? 

Zητα το τεχνικο τους τμημα και μίλα με τεχνικό καλύτερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pdimitrios είπε

το motherboard στις τεχνικές προδιαγραφές γράφει ότι είναι συμβατό για Ryzen τρίτης γενιάς

Είναι συμβατό με Zen 3, ναι. Αλλά αν δεις στην υποστήριξη, απαιτεί την προτελευταία έκδοση του BIOS, 7C37vAE.zip για να δουλέψει σωστά. Μπορείς να ελέγξεις ποια έκδοση ΒIOS έχεις, εντός του BIOS, πας information και το βλέπεις αν έχεις έναν παλιότερο επεξεργαστή να δοκιμάσεις. Κατά την αναβάθμιση του BIOS είναι απαραίτητο να μη υπάρξει διακοπή ρεύματος και γι αυτό είναι καλύτερα να είναι συνδεδεμένος σε UPS ο υπολογιστής όταν το κάνουμε. Θα βρεις περισσότερες πληροφορίες για το πως γίνεται το BIOS flash στη σελίδα 30 του εγχειριδίου της μητρικής σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μητρική έχει BIOS flashback

Οπότε κάνεις BIOS flashback χωρίς CPU, RAM κλπ. , δηλ σκέτη η μητρική μόνο με την 24pin τροφοδοσία (προαιρετικά και της CPU - αν και δεν χρειάζεται γιατί δεν θα ειναι τοποθετημένη η cpu).

Κατέβασε την τελευταία έκδοση (ακόμη και την τελευταία beta) BIOS. Βαλε την σε ενα στικάκι και τοποθετησε την στην USB 2.0 θυρα που είναι ακριβώς απο κάτω απο το BIOS flashback button και ακολούθησε τις οδηγίες της MSI

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, pdimitrios είπε

Γεια σας πρόσφατα αγόρασα από ένα σκρουτζομάγαζο ένα επεξεργαστή της AMD Ryzen 5 5600x και τον τοποθέτησα σε ένα motherboard της MSI x570 gaming plus, το motherboard στις τεχνικές προδιαγραφές γράφει ότι είναι συμβατό για Ryzen τρίτης γενιάς αλλά όταν βάζω τον επεξεργαστή δεν ξεκινά το PC έκανα και update bios αλλά πάλι τα ίδια οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι έχει πρόβλημα ο επεξεργαστής μήπως κατά τη μεταφορά χτυπήθηκε ήταν ελαττωματικός θα ήθελα τη γνώμη σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. 

Μίλησα και με το μαγαζί που το αγόρασα επιστροφή δέχεται μόνο αν έχει γίνει από τεχνικό με τη σφραγίδα του

 

 

 

Πως καταλαβαίνεις ότι δε ξεκινάει; Τι συμπεριφορά έχει; Κάρτα γραφικών έχεις ή συνδέεις οθόνη στη μητρική; Ο 5600X δεν έχει γραφικά, οπότε χρειάζεσαι κάρτα γραφικών. Αν έχεις κάρτα γραφικών, ποια είναι; Μπορεί να είναι ασύμβατη αν πρόκειται για κάποια πολύ παλιά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, καταρχήν έστειλα τον επεξεργαστή από εκεί που τον αγόρασα, τοn ελέγξανε σε δικό του μηχάνημα και ο επεξεργαστής δούλευε κανονικά . Όταν το παρέλαβα τον τοποθέτησα πάλι στο motherboard το δικό μου αλλά τα ίδια δεν ξεκινούσε το pc μαύρη οθόνη, άρχισα να κάνω bios update σε διάφορες εκδόσεις πάλι τίποτα αποσυνδέω τα πάντα  πάνω από το motherboard βάζω και την μπαταρία και κάνω bios flashback την τελευταία έκδοση του bios τοποθετώ δοκιμαστικά μία μνήμη ram και τελικά το μηχάνημα ξεκίνησε, συνδέω τα πάντα πάνω πάλι από την αρχή κάρτα γραφικών όλες τις μνήμες 32 GB 4 * 8 τον m2 πατάω το κουμπί να ξεκινήσει πάλι μαύρη οθόνη, τελικά διαπίστωσα ότι όταν βάζω τις μνήμες σε dual channel δεν δουλεύει δεν μπουτάρει όταν δεν δουλεύω dual channel μου βγάζει ένα μήνυμα θα σας βάλω φωτογραφία αλλά ξεκινάει κανονικά και μπαίνει στα windows, με τον παλιό τον επεξεργαστή το Ryzen 5 2600 δουλεύει κανονικά το motherboard και βλέπει όλες τις μνήμες RAM χωρίς κανένα πρόβλημα καμία ιδέα

https://photos.app.goo.gl/N6SY8bxgqTR2B1En8

https://photos.app.goo.gl/HGbkrqXJyTL9fpRT8

Επεξ/σία από pdimitrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σήμερα έχτισα και εγώ έναν υπολογιστή με msi b450 gaming plus max ryzen 5 5600x 8+8gb ram gskill και μια 1050ti της gigabyte τα έχω συνδέσει όλα κανονικά και μόλις πάω να κάνω boot δεν στέλνει εικόνα και με βγάζει error στο cpu έχετε να με προτείνετε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pdimitrios είπε

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, καταρχήν έστειλα τον επεξεργαστή από εκεί που τον αγόρασα, τοn ελέγξανε σε δικό του μηχάνημα και ο επεξεργαστής δούλευε κανονικά . Όταν το παρέλαβα τον τοποθέτησα πάλι στο motherboard το δικό μου αλλά τα ίδια δεν ξεκινούσε το pc μαύρη οθόνη, άρχισα να κάνω bios update σε διάφορες εκδόσεις πάλι τίποτα αποσυνδέω τα πάντα  πάνω από το motherboard βάζω και την μπαταρία και κάνω bios flashback την τελευταία έκδοση του bios τοποθετώ δοκιμαστικά μία μνήμη ram και τελικά το μηχάνημα ξεκίνησε, συνδέω τα πάντα πάνω πάλι από την αρχή κάρτα γραφικών όλες τις μνήμες 32 GB 4 * 8 τον m2 πατάω το κουμπί να ξεκινήσει πάλι μαύρη οθόνη, τελικά διαπίστωσα ότι όταν βάζω τις μνήμες σε dual channel δεν δουλεύει δεν μπουτάρει όταν δεν δουλεύω dual channel μου βγάζει ένα μήνυμα θα σας βάλω φωτογραφία αλλά ξεκινάει κανονικά και μπαίνει στα windows, με τον παλιό τον επεξεργαστή το Ryzen 5 2600 δουλεύει κανονικά το motherboard και βλέπει όλες τις μνήμες RAM χωρίς κανένα πρόβλημα καμία ιδέα

https://photos.app.goo.gl/N6SY8bxgqTR2B1En8

https://photos.app.goo.gl/HGbkrqXJyTL9fpRT8

To πιθανότερο είναι να μην είναι συμβατό το cpu με τις ram. Μου έχει τύχει σε 3600X να λειτουργεί το σύστημα με 2 dimms αλλά όχι με 4!! Παρεμπιπτόντως, στο support list οι μνήμες σου δε υπάρχουν πουθενά (δεν είναι πάντα κακό αυτό, αλλά είναι δείγμα οτι δεν έχουν δοκιμαστεί).

6 ώρες πριν, zokeras είπε

Καλησπέρα σήμερα έχτισα και εγώ έναν υπολογιστή με msi b450 gaming plus max ryzen 5 5600x 8+8gb ram gskill και μια 1050ti της gigabyte τα έχω συνδέσει όλα κανονικά και μόλις πάω να κάνω boot δεν στέλνει εικόνα και με βγάζει error στο cpu έχετε να με προτείνετε κάτι?

Το b450 παίζει με 5ΧΧΧ αλλά θέλει bios update. Το έχεις κάνει;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θεσεις ram

1   2   3   4

τα ζεύγη πάνε 2 & 4 και 1 & 3. Τα DIMMάκια μνήμης ανά ζεύγη στις θέσεις 2 & 4 και 1 & 3 πρέπει να ανήκουν στο ίδιο κιτ. Δες τα part numbers και την έκδοση (revision) που έχουν οι μνήμες και ξεχώρισέ τες ανά ζεύγη. Τα δυο κιτ που έχεις μπορεί να έχουν το ίδιο part number αλλά διαφορετικό revision, πράγμα σημαντικό αφού μπορεί να χρησιμοποιούνται διαφορετικά ram chips από revision σε revision.

Επίσης μπορείς να κάνεις τραμπα τα ζεύγη. Το ζεύγος που είναι π.χ. στις θέσεις 1 & 3, βάλε το στις θέσεις 2 & 4 .

 

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, duffyduck είπε

θεσεις ram

1   2   3   4

τα ζεύγη πάνε 2 & 4 και 1 & 3. Τα DIMMάκια μνήμης ανά ζεύγη στις θέσεις 2 & 4 και 1 & 3 πρέπει να ανήκουν στο ίδιο κιτ. Δες τα part numbers και την έκδοση (revision) που έχουν οι μνήμες και ξεχώρισέ τες ανά ζεύγη. Τα δυο κιτ που έχεις μπορεί να έχουν το ίδιο part number αλλά διαφορετικό revision, πράγμα σημαντικό αφού μπορεί να χρησιμοποιούνται διαφορετικά ram chips από revision σε revision.

Επίσης μπορείς να κάνεις τραμπα τα ζεύγη. Το ζεύγος που είναι π.χ. στις θέσεις 1 & 3, βάλε το στις θέσεις 2 & 4 .

 

Αρχικά ξεχώρισα σε ζευγάρια της μνήμης σύμφωνα με το serial number έβαλα το πρώτο ζευγάρι στο 1&2 slot και δούλεψα κανονικά όταν τοποθετώ στο 3 &4 slot δεν ξεκινάει το PC γενικά έκανα διαφορά πειράματα με τα ζευγάρια των μνημών και παρατήρησα το εξής όταν είναι τοποθετημένη μνήμη στο τέταρτο slot δεν ξεκινάει το PC αν τη βγάλω τη μνήμη από το 4 slot και έχω τρεις μνήμες δηλαδή στο ένα στο δύο και στο τρία ξεκινάει κανονικά και Όλα αυτά με τον επεξεργαστή Ryzen 5 5600x , τώρα αλλάζω μόνο τον επεξεργαστή και βάζω τον παλιό μου Ryzen 5 2600 με όλες τις μνήμες μου πάνω 32GB δηλαδή και ξεκινάει κανονικά το pc

Επεξ/σία από pdimitrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pdimitrios είπε

Αρχικά ξεχώρισα σε ζευγάρια της μνήμης σύμφωνα με το serial number έβαλα το πρώτο ζευγάρι στο 1&2 slot και δούλεψα κανονικά όταν τοποθετώ στο 3 &4 slot δεν ξεκινάει το PC γενικά έκανα διαφορά πειράματα με τα ζευγάρια των μνημών και παρατήρησα το εξής όταν είναι τοποθετημένη μνήμη στο τέταρτο slot δεν ξεκινάει το PC αν τη βγάλω τη μνήμη από το 4 slot και έχω τρεις μνήμες δηλαδή στο ένα στο δύο και στο τρία ξεκινάει κανονικά και Όλα αυτά με τον επεξεργαστή Ryzen 5 5600x , τώρα αλλάζω μόνο τον επεξεργαστή και βάζω τον παλιό μου Ryzen 5 2600 με όλες τις μνήμες μου πάνω 32GB δηλαδή και ξεκινάει κανονικά το pc

Γραφεις εβαλες το πρωτο ζευγος στις 1&2. Μηπως εννοεις στις 1&3? και μετα 2&4? Γιατι αν εβαλες στις 1&2 το πρωτο ζευγος σημαινει οτι εχεις βαλει λαθος τα ζευγη στις θεσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...