Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα AMD Ryzen 5 5600x


pdimitrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γνωστό μυστικό ότι υπάρχουν θεματα με τους ryzen και τις μνήμες, δυστυχώς σε ορισμένες περιπτώσεις πρέπει η να αλλάξεις cpu η  mobo(αν εξαντλήσεις αυτά που είπαν τα παιδιά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, Aris_ είπε

Είναι γνωστό μυστικό ότι υπάρχουν θεματα με τους ryzen και τις μνήμες, δυστυχώς σε ορισμένες περιπτώσεις πρέπει η να αλλάξεις cpu η  mobo(αν εξαντλήσεις αυτά που είπαν τα παιδιά)

μάλλον πολύ μυστικό είναι. Τι θέματα υπάρχουν; Τι έχεις αντιμετωπίσει ακριβώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

Μόλις τώρα, pdimitrios είπε

 

ScreenShot_20211231160029.png

Τέλεια!

Επομένως το νόημα του μηνύματος (σε αυτή την περίπτωση γιατί το βγάζει και σε άλλες) της πρώτης φωτο που είχες ανεβάσει από την αρχή, είναι ότι της φαίνεται λίγο βαρύς της μητρικής ο συνδυασμός αυτού του επεξεργαστή και αυτών των μνημών. Απλά σε προετοιμάζει ψυχολογικά για την περίπτωση που δεν θα καταφέρει να κάνει το μέγιστο overclock που ισχυρίζεται στις προδιαγραφές (αδιάφορο) ή ίσως να μην καταφέρει το XMP των μνημών.

Αυτό θα εξακριβώσουμε τώρα. Μπαίνεις BIOS και ενεργοποιείες το XMP. Αν το πάρει και μπει windows, ανοίγεις πάλι το cpu-z και κοιτάζεις να επιβεβαιώσεις ότι λέει 1800Mhz αντί για 1200Mhz σε memory -> DRAM frequency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

  

Τέλεια!

Επομένως το νόημα του μηνύματος (σε αυτή την περίπτωση γιατί το βγάζει και σε άλλες) της πρώτης φωτο που είχες ανεβάσει από την αρχή, είναι ότι της φαίνεται λίγο βαρύς της μητρικής ο συνδυασμός αυτού του επεξεργαστή και αυτών των μνημών. Απλά σε προετοιμάζει ψυχολογικά για την περίπτωση που δεν θα καταφέρει να κάνει το μέγιστο overclock που ισχυρίζεται στις προδιαγραφές (αδιάφορο) ή ίσως να μην καταφέρει το XMP των μνημών.

Αυτό θα εξακριβώσουμε τώρα. Μπαίνεις BIOS και ενεργοποιείες το XMP. Αν το πάρει και μπει windows, ανοίγεις πάλι το cpu-z και κοιτάζεις να επιβεβαιώσεις ότι λέει 1800Mhz αντί για 1200Mhz σε memory -> DRAM frequency.

ενεργοποίησα το XMP

ScreenShot_20211231162746.png

3 λεπτά πριν, pdimitrios είπε

ενεργοποίησα το XMP

ScreenShot_20211231162746.png

 

KF436C16RBAK4_32.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, pdimitrios είπε

ενεργοποίησα το XMP

ScreenShot_20211231162746.png

 

KF436C16RBAK4_32.pdf 366 kB · 1 download

Κατ'αρχάς, δοκίμασε το XMP#1 και όχι το XMP#2, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Λες ότι το ενεργοποίησες, 99% το έκανες σωστά, αλλά όχι, δε φαίνεται ενεργοποιημένο και σίγουρα δεν είναι ενεργοποιημένο. Θα έπρεπε να γράφει 1800 MHz (ή περίπου τόσο, δεν ενοχλεί το περίπου είναι φυσιολογικό) και όχι 1200 MHz ή περίπου τόσο. Το 1800=3600/2 (όσο δίνει και το XMP#1 και το XMP#2 η kingston) και 1200=2400/2 (όσο είναι το JeDEC (χωρίς XMP). Παρότι την βάζεις τη ρύθμιση, δεν την παίρνει. Την ακυρώνει για να μη βγάλει μπλε οθόνη.

Καταλήγει σε πρόβλημα ενεργοποιήσης του XMP στο σύστημά σου. Οι πιο πολλοί θα πουν λόγω ασυμβατότητας των κομματιών μεταξύ τους, για να μην γίνουν άλλες ερωτήσεις και ίσως έχουν δίκιο. Αλλά όπως είδες και από τα τεστ που έκανες δεν είναι έτσι. Υπάρχει αδυναμία του uncore (του υπολοίπου τσιπ του 5600x σου, πέρα από τους 6 βασικούς πυρήνες) να εφαρμόσει και να διαχειριστεί σωστά το αυτόματο Overclocking προφίλ (XMP) που περιλαμβάνουν οι μνήμες.

Όπως και να έχει, το ότι θα εφαρμοστεί σωστά το XMP δεν το εγγυάται ούτε η MSI, ούτε η Kingston, ούτε η AMD φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Κατ'αρχάς, δοκίμασε το XMP#1 και όχι το XMP#2, αν δεν το έχεις κάνει ήδη.

Λες ότι το ενεργοποίησες, 99% το έκανες σωστά, αλλά όχι, δε φαίνεται ενεργοποιημένο και σίγουρα δεν είναι ενεργοποιημένο. Θα έπρεπε να γράφει 1800 MHz (ή περίπου τόσο, δεν ενοχλεί το περίπου είναι φυσιολογικό) και όχι 1200 MHz ή περίπου τόσο. Το 1800=3600/2 (όσο δίνει και το XMP#1 και το XMP#2 η kingston) και 1200=2400/2 (όσο είναι το JeDEC (χωρίς XMP). Παρότι την βάζεις τη ρύθμιση, δεν την παίρνει. Την ακυρώνει για να μη βγάλει μπλε οθόνη.

Καταλήγει σε πρόβλημα ενεργοποιήσης του XMP στο σύστημά σου. Οι πιο πολλοί θα πουν λόγω ασυμβατότητας των κομματιών μεταξύ τους, για να μην γίνουν άλλες ερωτήσεις και ίσως έχουν δίκιο. Αλλά όπως είδες και από τα τεστ που έκανες δεν είναι έτσι. Υπάρχει αδυναμία του uncore (του υπολοίπου τσιπ του 5600x σου, πέρα από τους 6 βασικούς πυρήνες) να εφαρμόσει και να διαχειριστεί σωστά το αυτόματο Overclocking προφίλ (XMP) που περιλαμβάνουν οι μνήμες.

Όπως και να έχει, το ότι θα εφαρμοστεί σωστά το XMP δεν το εγγυάται ούτε η MSI, ούτε η Kingston, ούτε η AMD φυσικά.

Εμένα αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής ότι πήρα αυτόν τον επεξεργαστή τον Ryzen 5 5600x μαζί με τα 32GB RAM της Kingston και τα τοποθέτησα στο παλιό μου motherboard ένα asus asus b550  prime και λειτουργούσαν όλα κανονικά εκεί γιατί δεν έχει δυσλειτουργία ο επεξεργαστής με τη RAM?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δυσλειτουργία το να μην παίρνει το XMP. Θα ήταν καλύτερα όμως να ρωτήσεις την MSI ή την Kingston. Γιατί αφού δεν το εγγυόνται το διαφημίζουν τόσο πολύ;

Επίσης εγώ δεν το έχω δει αν το παίρνει ή όχι η asus b550 prime το XMP των corsair σου. Αν το βρίσκεις απαραίτητο να μας το δείξεις, ξαναάλλαξε μητρική κάποια στιγμή και ανέβασε screenshot από τις καρτέλες cpu, mainboard, memory του cpu-z.

Γενικά, τα hi-end μηχανήματα χρειάζονται καλιμπράρισμα από ειδικό, προκειμένου για να βελτιστοποιηθεί η απόδοσή τους και να μεγιστοποιηθεί η μακροζωία τους. Αν δεν ενδιαφέρουν τόσο αυτά, υπάρχουν άλλες λύσεις, όπως άλλες ram.

Αν θέλεις να σου δώσω ρυθμίσεις στην τύχη, για να παίξουν 5600+msi+kingston, δεν μπορώ να το κάνω αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έκανα αίτημα επιστροφής για το συγκεκριμένο motherboard, μου  έκαναν δεκτό Το αίτημα οπότε θα μου  πιστώσουνι τα χρήματα που έδωσα στο λογαριασμό μου. Η σκέψη μου είναι  για τα παρακάτω motherboard, θα ήθελα και τη γνώμη σας μεταξύ αυτών των  motherboard Ποια να προτιμήσω ή κάποια άλλη Περίπου σε αυτά τα χρήματα. Στην Asus έχω πιο πολύ εμπιστοσύνη επειδή έχω ξαναχρησιμοποιήσει αρκετές φορές για την ποιότητα κατασκευής.

 

https://www.skroutz.gr/s/19381015/Asrock-X570-Steel-Legend-Motherboard-ATX-με-AMD-AM4-Socket.html?from=account_favorites

https://www.skroutz.gr/s/19382993/Asus-TUF-Gaming-X570-Plus-Motherboard-ATX-%CE%BC%CE%B5-AMD-AM4-Socket.html?from=account_favorites


 

ΥΓ.Να θυμίσω το  Bild είναι αυτό:

 

επεξεργαστή Ryzen 5 5600X, Kingston Fury Beast RGB 32GB DDR4 RAM με 4 Modules (4x8GB), samsung 980 Pro SSD 500GB M.2 NVMe, Radeon RX 580 Series,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι kingston ddr4 είναι λίγο γτπ γενικά. Και τα 4x8 gb είναι και πιο δύσκολα στον imc και στην μητρική (ανάλογα την τοπολογία βέβαια)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια χαρα σε ολους. Εχω το ιδιο προβλημα με τον δημιουργο του θεματος που ειχε πριν 2 χρονια περιπου. 

Το συστημα μου ειναι

CPU: AMD Ryzen 5 3600

Μητρικη: Gigabyte Aorus Pro AC

RAM: 2x G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 RAM στα 3.200 Mhz

GPU: MSI GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 Ventus GP OC

Επειδη ειχα καποια θεματα με τον r5 3600, πηρα την αποφαση (καλως η κακως), να αγορασω καινουριο τον Ryzen 5 5600x.

Απο την στιγμη που τον κουμπωσα, χωρις να κανω οποιαδηποτε αλλη ενεργεια (BIOS update κλπ), το pc μου δεν ανοιγε καν, ουτε ρευμα ουτε τιποτα. Μετα απο ψαξιμο ειδα τι επρεπε να κανω, αν και ειχα εκδοση bios που υποστηριζε τους cpu της σειρας 5000 της Ryzen (εκδοση f10 οπου στα σχολια λεει ακριβως: Update AMD AGESA ComboV2 1.0.8.1 for AMD Ryzen 5000 processors support).

Εκανα q-flash με την τελευταια εκδοση BIOS (f16h), τιποτα,

Xειροκινητο update ξαναβαζοντας τον r5 3600 τιποτα

Δοκιμασα και μερικες εκδοσεις ενδιαμεσα των f10 και f16h, τιποτα

Clear CMOS της μητρικης (βγαζοντας μπαταρια και βαζοντας κατσαβιδι στα 2 σιδερακια για λιγα δευτερολεπτα) τιποτα

Γενικως δεν ανοιγει με κανεναν τροπο το pc με τον ryzen 5 5600x.

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω πριν απευθυνθω στο σκρουτζομαγαζο απ οπου το παρηγγειλα? Υπαρχει περιπτωση να ειναι ελαττωματικο το καινουριο cpu? Γενικως τα φωτα σας

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tzanakos1983 είπε

Γεια χαρα σε ολους. Εχω το ιδιο προβλημα με τον δημιουργο του θεματος που ειχε πριν 2 χρονια περιπου. 

Το συστημα μου ειναι

CPU: AMD Ryzen 5 3600

Μητρικη: Gigabyte Aorus Pro AC

RAM: 2x G.Skill Ripjaws V 16GB DDR4 RAM στα 3.200 Mhz

GPU: MSI GeForce RTX 2060 6GB GDDR6 Ventus GP OC

Επειδη ειχα καποια θεματα με τον r5 3600, πηρα την αποφαση (καλως η κακως), να αγορασω καινουριο τον Ryzen 5 5600x.

Απο την στιγμη που τον κουμπωσα, χωρις να κανω οποιαδηποτε αλλη ενεργεια (BIOS update κλπ), το pc μου δεν ανοιγε καν, ουτε ρευμα ουτε τιποτα. Μετα απο ψαξιμο ειδα τι επρεπε να κανω, αν και ειχα εκδοση bios που υποστηριζε τους cpu της σειρας 5000 της Ryzen (εκδοση f10 οπου στα σχολια λεει ακριβως: Update AMD AGESA ComboV2 1.0.8.1 for AMD Ryzen 5000 processors support).

Εκανα q-flash με την τελευταια εκδοση BIOS (f16h), τιποτα,

Xειροκινητο update ξαναβαζοντας τον r5 3600 τιποτα

Δοκιμασα και μερικες εκδοσεις ενδιαμεσα των f10 και f16h, τιποτα

Clear CMOS της μητρικης (βγαζοντας μπαταρια και βαζοντας κατσαβιδι στα 2 σιδερακια για λιγα δευτερολεπτα) τιποτα

Γενικως δεν ανοιγει με κανεναν τροπο το pc με τον ryzen 5 5600x.

Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω πριν απευθυνθω στο σκρουτζομαγαζο απ οπου το παρηγγειλα? Υπαρχει περιπτωση να ειναι ελαττωματικο το καινουριο cpu? Γενικως τα φωτα σας

Ευχαριστω πολυ

Κατά 90% είναι ασυμβατότητα μνημης/mobo/CPU

Διάβασα και αλλού για το δικό σου ακριβώς setup mobo/CPU/RAM ότι είχαν πρόβλημα (Gigabyte Aorus Pro AC + Ryzen 5600x+GSkill Ripjaws 3000mhz 16x2, οκ όχι ακριβώς ίδιες)

Αντιγράφω:

"Guy there looked at it, dismantled everything and updated bios to the latest F11p. Then he took my memory modules ( G.skill Ripjaws 3000mhz 16x2) for testing. It was working fine. He then replaced the memory on the board with his Adata 8gb RAM and viola! My system boots for the first time!

Apparently it was my specific RAM model all along. If you are building yourself a b550 + 5600x system, make sure to check the supported RAM list on their website before. G.skill 16gbx2 3000mhz is not supported by this specific motherboard and Vermeer processors.

I was losing my mind and finally have my system running with a single 16gb module now. Thanks to everyone who helped me out yesterday with their various suggestions."

 

Δυστυχως έχουμε ξαναέρθει μετά από δεκαετίες πίσω στην άθλια εποχή όπου το θέμα συμβατότητας μνημών ήταν τόσο μα τόσο random!

Επίσης τουλάχιστον για τους Ryzen να ξέρετε ότι όταν βάζετε 4ΧRAMS οι χρονισμοί πέφτουν δραματικά. Οποίος θέλει γρήγορους χρονισμούς πάει μόνο σε 2ΧRAMS. Ξεχάστε τα Expo τις περισσότερες φορές για τα 4ΧDimms. Εκτός κι αν είστε τυχεροί

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Κατά 90% είναι ασυμβατότητα μνημης/mobo/CPU

Διάβασα και αλλού για το δικό σου ακριβώς setup mobo/CPU/RAM ότι είχαν πρόβλημα (Gigabyte Aorus Pro AC + Ryzen 5600x+GSkill Ripjaws 3000mhz 16x2, οκ όχι ακριβώς ίδιες)

Αντιγράφω:

"Guy there looked at it, dismantled everything and updated bios to the latest F11p. Then he took my memory modules ( G.skill Ripjaws 3000mhz 16x2) for testing. It was working fine. He then replaced the memory on the board with his Adata 8gb RAM and viola! My system boots for the first time!

Apparently it was my specific RAM model all along. If you are building yourself a b550 + 5600x system, make sure to check the supported RAM list on their website before. G.skill 16gbx2 3000mhz is not supported by this specific motherboard and Vermeer processors.

I was losing my mind and finally have my system running with a single 16gb module now. Thanks to everyone who helped me out yesterday with their various suggestions."

 

Δυστυχως έχουμε ξαναέρθει μετά από δεκαετίες πίσω στην άθλια εποχή όπου το θέμα συμβατότητας μνημών ήταν τόσο μα τόσο random!

Επίσης τουλάχιστον για τους Ryzen να ξέρετε ότι όταν βάζετε 4ΧRAMS οι χρονισμοί πέφτουν δραματικά. Οποίος θέλει γρήγορους χρονισμούς πάει μόνο σε 2ΧRAMS. Ξεχάστε τα Expo τις περισσότερες φορές για τα 4ΧDimms. Εκτός κι αν είστε τυχεροί

Καλημερα και σ ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο με τις RAM το ειδα και εγω σε forum. Ομως οταν δεν εχω καθολου Ram το pc με τον 5600x δεν αναβει (δεν δινει καν ρευμα πουθενα), ενω με τον 3600 δινει ρευμα κανονικα!!! Θα δοκιμασω αλλες μνημες λοιπον και ειδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, tzanakos1983 είπε

Καλημερα και σ ευχαριστω για την απαντηση. Αυτο με τις RAM το ειδα και εγω σε forum. Ομως οταν δεν εχω καθολου Ram το pc με τον 5600x δεν αναβει (δεν δινει καν ρευμα πουθενα), ενω με τον 3600 δινει ρευμα κανονικα!!! Θα δοκιμασω αλλες μνημες λοιπον και ειδωμεν

Δοκιμασε και αλλες version του BIOS και οχι μονο την τελευταια. Η τελευταια δεν ειναι παντα και η καλυτερη ή αυτη που σου λυνει το προβλημα.

Μίλα και με τα κεντρικα της Gigabyte. Ποτε δεν ξερεις

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα και αυτό. Όχι όλες τις εκδόσεις βέβαια. Θα δοκιμάσω άλλες μνήμες που είναι εικολο. Για άλλη μητρική δύσκολο. Θα επικοινωνήσω κσι με την gigabyte. Όπως και να έχει εάν δω κάποιο φως θα το αναφέρω εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, tzanakos1983 είπε

Το δοκίμασα και αυτό. Όχι όλες τις εκδόσεις βέβαια. Θα δοκιμάσω άλλες μνήμες που είναι εικολο. Για άλλη μητρική δύσκολο. Θα επικοινωνήσω κσι με την gigabyte. Όπως και να έχει εάν δω κάποιο φως θα το αναφέρω εδώ. 

Διαβασε λιγο αυτο απο τον @TopCLR

 

16 ώρες πριν, TopCLR είπε

Όταν θα έχεις στα χέρια σου τον 5500 τότε θα κάνεις αναβάθμιση το BIOS. Η διαδικασία που έχεις είναι από το 2.50 που έχεις στο 3.30 που είναι bridge BIOS. Από το 3.30 πας στο 5.50, μετά πας στο 7.00 και τέλος στο 7.30. Τότε θα κάνεις την αλλαγή στον επεξεργαστή.

Δεν πιστεύω πως θα έχεις θέμα στην διαδικασία. Στα BIOS μετά το 6.00 η Asrock δεν τα προτείνει αν έχεις επεξεργαστή σαν τον δικό σου. Αν προσέξεις όμως από το 7.00 και μετά η Asrock σε αποτρέπει αν έχεις Bristol Ridge (όχι ο δικός σου δεν είναι Bristol Ridge) γιατί αφαιρείται η υποστήριξη. Με λίγα λόγια ΑΝ είχες Bristol Ridge θα έβλεπες μαύρη οθόνη από το 7.00.

Κατι παιζει με την σειρα που κανεις τα BIOS updates?

Δεν το ξερω

Ισως και να εχει σημασια και να σε βοηθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...