Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα AMD Ryzen 5 5600x


pdimitrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Διαβασε λιγο αυτο απο τον @TopCLR

 

Κατι παιζει με την σειρα που κανεις τα BIOS updates?

Δεν το ξερω

Ισως και να εχει σημασια και να σε βοηθησει

Θα μιλησω με τον προμηθευτη απο Δευτερα και πιθανη επιστροφη του 5600x. Αν βρω μεχρι τοτε αλλες μνημες θα δοκιμασω το ενδεχομενο αυτο. Παντως μεγαλη πατατα αυτο με τις ασυμβατοτητες! Δεν το περιμενα.

Καποια στιγμη θα δοκιμασω και την σειρα των BIOS update, αν μπω στην διαδικασια θα το κανω απο την αρχη μεχρι το τελος, αλλα με κουμπωμενο τον 3600 μεσα. Θα ειναι οκ η καλυτερα θα ηταν να το κανω μεσω q-flash σε λειτουργια μονο της μητρικης? υπαρχει διαφορα στον εναν τροπο update απο τον αλλον?

Επεξ/σία από tzanakos1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το πρόβλημα με τον 3600 που σε ώθησε στην αγορά του 5600Χ, ποιο είναι; Μήπως τυχόν δεν φταίει ο 3600 (για το πρόβλημα) και με την αλλαγή σε 5600Χ επιδεινώθηκε σε μαύρη οθόνη;

 

Υποθετικά, χωρίς να μπορώ να γνωρίζω. Ίσως παλιό τροφοδοτικό που παρέδωσε πνεύμα; (Δεν έχεις αναφέρει ποιο και πόσο παλιό είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TopCLR είπε

Το πρόβλημα με τον 3600 που σε ώθησε στην αγορά του 5600Χ, ποιο είναι; Μήπως τυχόν δεν φταίει ο 3600 (για το πρόβλημα) και με την αλλαγή σε 5600Χ επιδεινώθηκε σε μαύρη οθόνη;

 

Υποθετικά, χωρίς να μπορώ να γνωρίζω. Ίσως παλιό τροφοδοτικό που παρέδωσε πνεύμα; (Δεν έχεις αναφέρει ποιο και πόσο παλιό είναι).

Καλησπερα, το τροφοδοτικο ειναι το Corsair CX Series CX650M 650W. Οχι και τοσο παλιο νομιζω.

Το προβλημα με τον 3600 ειναι οτι ανα διαστηματα μου βγαζει μπλε οθονη το pc. Ισως και να μην φταιει ο 3600 για αυτο το θεμα, αλλα επειδη του εχω ριξει λιγο "ξυλο" εννοοντας οτι εχω αλλαξει ψυκτρες και στο τελος κατεληξα σε υδροψυξη (ετοιμη οχι custom). Βγαζοντας καθε φορα την εκαστοτε ψυκτρα εβγαινε και ο cpu μαζι!!!. Αναγκαστηκα και αλλαξα μητρικη μονο γι αυτο τον λογο και δουλεψε μια χαρα το pc μου μετα (Αφου ειχα τεσταρει και μητρικη και cpu σε αλλες συνδεσμολογιες για να δω τι εφταιγε τοτε) Τοτε ειχα μια μητρικη b450 tomahawk. Τωρα εχω την b550 που ανεφερα και πηρα και ενα σιδερακι που βρηκα καπου για να μην εχω  το θεμα της αποσπασης του cpu μαζι με την ψυκτρα. Ολα αυτα πιστευω ζορισανε τον cpu. Νομιζω ειχα ανοιξει εδω θεμα πριν 2-3 χρονια για το συγκεκριμενο θεμα. Αυτα οσονα αφορα την επιλογη αλλαγης cpu. Κατα τ αλλα δεν θα ειχα καποιον λογο να αλλαξω cpu

Το σημερινο προβλημα μου ειναι οτι βαζοντας τον 5600x δεν ανοιγει με τιποτα το συστημα σαν να μην εχω βαλει καθολου επανω cpu. Δοκιμασα πολλες φορες σε περιπτωση που δεν τον ειχα κουμπωσει καλα, χωρις να το ζορισω βεβαια, αλλα ματαια. Με τον 3600 ολα καλα, εκτος απο την μπλε οθονη που προανεφερα αλλα το κανει μια στο τοσο και συνηθως στην αρχη της εκκινησης του pc, στην επανεκκινηση "στρωνει"

Επισης, παρελειψα να πω, οτι με τον 3600 ΜΟΝΟ του, χωρις μνημες και gpu, παλι δινει ρευμα στο συστημα, ενω με τον 5600x οχι και παλι. Δεν ειναι δηλαδη θεμα μαυρης οθονης, δεν κανει ουτε το παραμικρο τσακ το συστημα!

Επεξ/σία από tzanakos1983
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Διαβασε λιγο αυτο απο τον @TopCLR

 

Κατι παιζει με την σειρα που κανεις τα BIOS updates?

Δεν το ξερω

Ισως και να εχει σημασια και να σε βοηθησει

Διάβασα ότι η συγκεκριμένη mobo όταν πρωτοβγήκε είχε ένα θέμα με το BIOS και διάβαζε μόνο το Β2 slot.

Παλιό και απίθανο να ισχύει πια αλλά τσέκαρε το βάζοντας μια μόνο μνήμη στο Β2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tzanakos1983 είπε

Το σημερινο προβλημα μου ειναι οτι βαζοντας τον 5600x δεν ανοιγει με τιποτα το συστημα σαν να μην εχω βαλει καθολου επανω cpu. Δοκιμασα πολλες φορες σε περιπτωση που δεν τον ειχα κουμπωσει καλα, χωρις να το ζορισω βεβαια, αλλα ματαια. Με τον 3600 ολα καλα, εκτος απο την μπλε οθονη που προανεφερα αλλα το κανει μια στο τοσο και συνηθως στην αρχη της εκκινησης του pc, στην επανεκκινηση "στρωνει"

Επισης, παρελειψα να πω, οτι με τον 3600 ΜΟΝΟ του, χωρις μνημες και gpu, παλι δινει ρευμα στο συστημα, ενω με τον 5600x οχι και παλι. Δεν ειναι δηλαδη θεμα μαυρης οθονης, δεν κανει ουτε το παραμικρο τσακ το συστημα!

Αν δεν έχουν στραβώσει/σπάσει πινάκια στον 5600Χ (και έχεις BIOS που τον υποστηρίζει) τότε μάλλον είναι αυτός το πρόβλημα. Αφού όπως λες με τον 3600 λειτουργεί το σύστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να έχουν πάθει τίποτα τα πινακακια του 5600x. Του κουτιού καινούριο τον πήρα. Οπότε ελαττωματικό cpu η ελαττωματική μητρική που δεν υποστηρίζει αυτόν τον cpu. Τι αλλο να πω και γω. Πάντως για ότι νεότερο θα επανέλθω να ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι στο θεμα καθως βρηκα λυση. Πηγα σε τεχνικο και τον cpu και το κουτι. Τελικα για καποιον λογο, ειχε στραβωσει ενα πινακι απο τον cpu. Μου τον εφερε στα ισια και τελικα ολα οκ. Δουλεψε το μηχανημα. Να ειστε καλα ολοι σας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tzanakos1983 είπε

Επανερχομαι στο θεμα καθως βρηκα λυση. Πηγα σε τεχνικο και τον cpu και το κουτι. Τελικα για καποιον λογο, ειχε στραβωσει ενα πινακι απο τον cpu. Μου τον εφερε στα ισια και τελικα ολα οκ. Δουλεψε το μηχανημα. Να ειστε καλα ολοι σας

Ευχάριστο αυτό. Τότε δώσε τη λύση στον  

TopCLR  που το ανέφερε παραπάνω!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tasvar είπε

Ευχάριστο αυτό. Τότε δώσε τη λύση στον  

TopCLR  που το ανέφερε παραπάνω!

 

ναι, και ηθελα να ρωτησω πως γινεται αυτο, δεν το κατεχω τοσο πολυ εδω μεσα, το ψαχνω και το βαζω. Ευχαριστω

3 ώρες πριν, tasvar είπε

Ευχάριστο αυτό. Τότε δώσε τη λύση στον  

TopCLR  που το ανέφερε παραπάνω!

 

δεν ξερω εαν μπορω καθως δεν το ανοιξα εγω το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/12/2021 στις 6:20 ΜΜ, duffyduck είπε

η μητρική έχει BIOS flashback

Οπότε κάνεις BIOS flashback χωρίς CPU, RAM κλπ. , δηλ σκέτη η μητρική μόνο με την 24pin τροφοδοσία (προαιρετικά και της CPU - αν και δεν χρειάζεται γιατί δεν θα ειναι τοποθετημένη η cpu).

Κατέβασε την τελευταία έκδοση (ακόμη και την τελευταία beta) BIOS. Βαλε την σε ενα στικάκι και τοποθετησε την στην USB 2.0 θυρα που είναι ακριβώς απο κάτω απο το BIOS flashback button και ακολούθησε τις οδηγίες της MSI

 

 

Δεν χρειαζεται να κανει Convert σε MBR κ να ειναι clear το φλασακι? 2021>2024 :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...