Προς το περιεχόμενο

Το πιο φθηνό Gaming PC μόνο για DOTA 2


redmedusa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ο Ι3 10105F είναι ΠΟΛΥ γρηγορότερος , οχι απλά πολύ αλλά πάρα πολύ γρηγορότερος

 

Ναι αλλά πληρώνεις ακριβότερη μητρική. Ξαναδιάβασε τι ζητά ο φίλος.

1 ώρα πριν, redmedusa είπε

Στόχος μου είναι 1080p/Low/100% render scaling χωρίς να πέφτει κάτω απο 60fps ποτέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από multicopter πάντως βγαίνει σε αυτό το budget, πολύ ανώτερο σαφώς από οτι έχει προταθεί(εκτός αν πάει σε λύση μεταχειρισμένου για καλύτερη κάρτα)

multi.PNG.52f311995bdedc87b90d754defea9170.PNG

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, redmedusa είπε

PC Build

Τελική τιμή: 386 EUR

  1. Ο επεξεργαστής είναι 35W με Vega 8 και υποστηρίζεται από το Χ300 χωρίς BIOS update ενώ η συσκευασία δεν έχει ανεμιστήρα.
  2. Το πιο φθηνό RAM set για overclock όσο πάει.
  3. Ο πιο φθηνός SSD με dram controller/cache.
  4. Το κουτί έχει ανεμιστήρα για 35W επεξεργαστή δωρεάν, τροφοδοτικό 120W και μητρική που υποστηρίζει CPU/RAM overclock.

Στόχος μου είναι 1080p/Low/100% render scaling χωρίς να πέφτει κάτω απο 60fps ποτέ.

Θέλω να ακούσω το feedback σας, τι έχω κάνει λάθος, τι θα αλλάζατε, κλπ.

Στα 239 υπαρχει ο χαοτικα καλυτερος απ ολες τις αποψεις 5600G.

Ναι ειναι αρκετα πιο ακριβος, αλλα ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα σε επεξεργαστη, γραφικα και δυνατοτητες, που κανει οποιονδηποτε αλλον am4 ασυμφορο.

Επισης βαλε μνημες τουλαχιστον 3200 και Cas16 max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, nickol-us είπε

https://www.skroutz.gr/s/28382113/HP-295-G6-MT-Ryzen-3-3200G-8GB-256GB-No-OS.html#reviews

350, με καλύτερο cpu,nvme και λίγο ταχύτερη μνήμη. Ρίχνεις και την διαφορά σε 2ο στικ να πας 16gb και dual channel. Νομίζω είναι καλύτερη επιλογή

https://ssl.www8.hp.com/gr/el/products/desktops/product-detail.html?oid=2100610028#!tab=specs

Ισως ειναι η πιο οικονιμη λυση αλλά κάτι μέσα μου μου λέει να το φτιάξω μόνος.

39 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

αυτό είναι άλλη συζήτηση , μιλάμε για ενσωματωμένα γραφικά.

Αν κάποιος θέλει να πάιζει low και να έχει συνέχεια "σπασίματα" τι να πω , στα περίεργα βίτσια η γνώμη μας περισσεύει. Ακόμη και "παλιά" παιχνίδια τύπου LOL , DOTA έχουν βαρύνει με τα εξτρα "πανωσηκώματα" που τους έχουν κάνει τα τελευταία χρόνια.

Ειδικά στα καινούργια maps που βγαζουν τρωει τρελα dips. Ειμαι Dota Plus μελος και σου δινουν εποχιακα θεματα, winter map theme, τρεχει -20fps κατω σε σχεση με το default.

Τώρα παίζω σε MacBook Pro 13" 2020 με το παλιό hardware Intel Iris Pro 645 τρεχει 800p Low 100% resolution scale σε 60-70fps Vulkan API αλλα ειναι αρκετα choppy και αναξιοπιστο. Μετα απο καποσα games πεφτει η αποδοση στο μισο δεν εχω καταλαβει γιατι. κυριολεκτικα πεφτει στα 30-40fps και δεν εχω ιδεα γιατι συμβαινει αυτο. Κανω restart το MacBook και το τρεχω ξανα για να φτιαξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, redmedusa είπε

Ισως ειναι η πιο οικονιμη λυση αλλά κάτι μέσα μου μου λέει να το φτιάξω μόνος.

Ειδικά στα καινούργια maps που βγαζουν τρωει τρελα dips. Ειμαι Dota Plus μελος και σου δινουν εποχιακα θεματα, winter map theme, τρεχει -20fps κατω σε σχεση με το default.

Τώρα παίζω σε MacBook Pro 13" 2020 με το παλιό hardware Intel Iris Pro 645 τρεχει 800p Low 100% resolution scale σε 60-70fps Vulkan API αλλα ειναι αρκετα choppy και αναξιοπιστο. Μετα απο καποσα games πεφτει η αποδοση στο μισο δεν εχω καταλαβει γιατι. κυριολεκτικα πεφτει στα 30-40fps και δεν εχω ιδεα γιατι συμβαινει αυτο. Κανω restart το MacBook και το τρεχω ξανα για να φτιαξει...

υπερθερμανση μηπως?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Από multicopter πάντως βγαίνει σε αυτό το budget, πολύ ανώτερο σαφώς από οτι έχει προταθεί(εκτός αν πάει σε λύση μεταχειρισμένου για καλύτερη κάρτα)

multi.PNG.52f311995bdedc87b90d754defea9170.PNG

 

δεν περίμενα να βγει τόσο φθηνό με discrete gpu

9 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

υπερθερμανση μηπως?

Κάθε παιχνίδι κρατάει 40-45 λεπτά. Στο 5 λεπτό ανεβαινει 100c. δεν μπορώ να καταλάβω. ίσως αν υπερθερμαίνεται για πολύ ώρα? ίσως υπερθερμαίνονται αλλά μέρη του laptop?

8 λεπτά πριν, hln3 είπε

5600g πιο κάτω δεν αξίζει να κοιτάς
Από τη στιγμή που δεν θα βάλεις gpu ειναι καλή επιλογή με λογικό κόστος

είναι τρομερή επιλογή από άποψη CPU αλλά τα γραφικά είναι ακόμα Vega. Δεν ξέρω αν αξίζει τα λεφτά του. Σίγουρα όχι σε σχέση με 3400G. θα ήθελα βέβαια να παίξω 2-3 AAA που με ενδιαφέρουν όπως Dying Light 2 εστω 720p Low 30fps χωρις να δωσω 300 ευρω για Xbox Series S (+60 ευρω για το παιχνιδι cough cough) αλλα μαλλον απιαστο ονειρο.

Επίσης, εχω σκεφτει το Steam Deck μαζι με το Dock στα 500 ευρω λογικα. Τα 64gb eMMC ειναι οτι πρεπει μονο για DOTA αλλα οι επιδοσεις ειναι τραγικες. Διαβαζα ενα αρθρο ελεγε 80fps σε 800p/Low.

Αργότερα βάζω 512GB SD, αγοράζω και το dying light 2 και ειναι και φορητο...

Επεξ/σία από redmedusa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, redmedusa είπε

δεν περίμενα να βγει τόσο φθηνό με discrete gpu

Βγήκε τόσο φτηνό γιατί έχει βάλει τα χειρότερα που μπορεί να βάλει κανείς σε gpu, cpu και μητρική. Δεν κάνει αυτή η σύνθεση του Nickol-us για πολύωρο gaming. Θα το έχει κάψει μέχρι το Σεπτέμβρη.

48 λεπτά πριν, redmedusa είπε

Ισως ειναι η πιο οικονιμη λυση αλλά κάτι μέσα μου μου λέει να το φτιάξω μόνος.

Αυτό που ζητάς δε βγαίνει σε καινούργιο μέχρι τέσσερα κατοστάρικα. Απ' όσο καταλαβαίνω, μεταχειρισμένο δε σε ενδιαφέρει, πρέπει είτε να ρίξεις τις απαιτήσεις σου, είτε να ανεβάσεις το budget σου.

41 λεπτά πριν, redmedusa είπε

Κάθε παιχνίδι κρατάει 40-45 λεπτά. Στο 5 λεπτό ανεβαινει 100c.

Καλύτερα να απεγκαταστήσεις τη dota τότε, αν δε θες να το χαλάσεις το macbook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Βγήκε τόσο φτηνό γιατί έχει βάλει τα χειρότερα που μπορεί να βάλει κανείς σε gpu, cpu και μητρική. Δεν κάνει αυτή η σύνθεση του Nickol-us για πολύωρο gaming. Θα το έχει κάψει μέχρι το Σεπτέμβρη.

Αυτό που ζητάς δε βγαίνει σε καινούργιο μέχρι τέσσερα κατοστάρικα. Απ' όσο καταλαβαίνω, μεταχειρισμένο δε σε ενδιαφέρει, πρέπει είτε να ρίξεις τις απαιτήσεις σου, είτε να ανεβάσεις το budget σου.

Καλύτερα να απεγκαταστήσεις τη dota τότε, αν δε θες να το χαλάσεις το macbook.

Δεν διαφωνούμε οτι είναι πολύ "φτηνά" τα πράγματα που έχουν επιλεγεί, είναι έτσι φτιαγμένο για να μείνει χαμηλά το budget, ωστόσο τι εννοείς πολύωρο gaming και θα έχει καεί μέχρι το Σεπτέμβρη;

Τι πρόκειται να τρέξει full και να ανεβάσει θερμοκρασίες σε αυτό το σύστημα; Ο 10105f ή η 1030 των 30watt;

Ακόμη και το μονό 80αρι ανεμιστηράκι που έχει το κουτί θα το κρατάει σε νορμάλ θερμοκρασίες (εκτίμηση οτι δεν θα δει πάνω από 70αρι πουθενά).

Όπως και να έχει θεωρώ σε αυτά τα λεφτά δεν βγαίνει κάτι πολύ καλύτερο. Αν υπάρχουν εναλλακτικές, καλό είναι να προτείνονται ώστε να σχολιάζουμε τις αντιπροτάσεις και να τονίζουμε όποια υπέρ ή κατά.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, PC_Science_Lefkada είπε

Βγήκε τόσο φτηνό γιατί έχει βάλει τα χειρότερα που μπορεί να βάλει κανείς σε gpu, cpu και μητρική. Δεν κάνει αυτή η σύνθεση του Nickol-us για πολύωρο gaming. Θα το έχει κάψει μέχρι το Σεπτέμβρη.

 

Σιγά που θα το κάψει μέχρι τον Σεπτέμβρη 

Εδώ άθλια mini pc χωρίς φαν με celeron σταθερά στους 90c δεν καίγονται σε ένα εξάμηνο αυτό θα καεί που θα παίζουν όλα χαλαρά εκτός την gpu ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, infamousjohn είπε

Πόση ασχετιλα και πόσα ψυχολογικά....

Φαντάσου να μην ξέρεις και μέσα σου να σκέφτεσαι αν όντως λέει αλήθεια με το "θα καεί μέχρι το Σεμπτεβρη" ή οχι. Τρελό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μία λογική λέει 

Amd R5 5600G (240€)

Msi B450M pro VDH (48€)

Patriot 16GB 3600Mhx (60€)

Kingston kc2500 250gb (35€)

BeQuiet 400watt (35€)

DeepCool Matrex 30 (28€)

Πολύ δυνατό cpu, με τα δυνατότερα ενσωματωμένα γραφικά , (πάνω από Gt1030).

Ταυτόχρονα παίρνεις και δυνατό CPU, χαμηλή κατανάλωση κ.λ.π.

 

IMG_20211212_200357.jpg.ad1e8209226a7e96a85c072ab43d71fa.jpgIMG_20211212_200316.jpg.d8d0828cf44c1aec1bfecafa7bca485e.jpgIMG_20211212_200251.jpg.240c873c3e44b0cebe7bb770830d1a4b.jpgIMG_20211212_200220.jpg.5193ffb978c375e6de9602522a23f1f5.jpg

 

Και εδώ μια ένδειξη ισχύος του CPU.

Screenshot_2021-12-04-07-27-58-966.jpg.16cdfa9ff870595cf4c5e631dd77ed4b.jpg

 

Προσωπικά θεωρώ πως δεν υπάρχει άλλος συνδυασμός στην αγορά αυτή την στιγμή που να προσφέρει τόσα στην κατηγορία τιμής του σετ. 

 

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...