Προς το περιεχόμενο

MacBook Air M1 256GB 8/16GB RAM Ερώτηση


mike1os

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους με υγεία. 

Ενδιαφέρομαι να επενδύσω λόγω δουλειάς και να αγοράσω το συγκεκριμένο λάπτοπ. Η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ από μικρός windows και δεν έχω εμπειρία με την apple. 

Γνωρίζω κάποια πράγματα βασικά για την χρήση υπολογιστών (παραπάνω του μετρίου) εννοώντας ότι έφτιαξα δικό μου σάιτ για την επιχείρηση με πολύ ψάξιμο σε αξιοπρεπέστατη κατάσταση και χρησιμοποιώ κάθε μέρα το λάπτοπ μου λόγω δουλειάς ως καθηγητής. Όταν λέω ότι το χρησιμοποιώ εννοώ 13 ώρες την ημέρα χαλαρά. 

Τα προγράμματα που τρέχουν όλα μαζί ταυτόχρονα και χρησιμοποιώ καθημερινά είναι zoom, Thunderbird, Viber, Chrome (πολλές καρτέλες), word και τα βιβλία από τους εκδοτικούς που είναι βαριά. Το λάπτοπ που έχω τώρα μου βγάζει ειδοποίηση Low system resources.  

Από το MacBook Air M1 256 GB  ποια RAM θεωρείται ότι με καλύπτει για τις ανάγκες μου, 8 ή 16GB ;  

Οι παραπάνω εφαρμογές θα τρέχουν συνέχεια και ταυτόχρονα. Να σημειώσω ότι σπάνια κάνω ελαφριάς μορφής επεξεργασίας βίντεο και εικόνες σε τελείως ερασιτεχνικό επίπεδο. 

Οι παρακάτω φωτογραφίες είναι από το τωρινό λάπτοπ που χρησιμοποιώ.  https://we.tl/t-MJ2stYpw9k

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας και συγγνώμη αν το έβαλα σε λάθος section. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσδιορίζεις ποιο είναι το configuration στο λάπτοπ που έχεις τώρα και σου βγάζει ειδοποίηση Low system resources. Προφανώς, αν το laptop που έχεις τώρα διαθέτει 8GB RAM και σου βγάζει την ειδοποίηση, τότε τα 16GB είναι μονόδρομος. Aν το laptop που έχεις τώρα είναι με 4GB RAM, τότε και τα 8GB μια χαρά θα σου είναι. 

Εξυπακούεται ότι αν έχεις τα χρήματα να βάλεις την extra RAM,  δε θα το μετανιώσεις, more is always better. Αν πάλι δεν τα διαθέτεις, τότε και τα 8GB μια χαρά θα ανταπεξέλθουν. Αν χρειαστεί, ο SSD είναι πολύ γρήγορος και θα κάνει swap για να ανταπεξέλθει στο workload που όμως αμφιβάλλω ότι θα είναι εξαιρετικά απαιτητικό όπως πχ video editing ή να κανεις compile ένα πολύ μεγάλο project ως developer. Είναι εξαιρετικά ισχυρά μηχανήματα και με τα 8GB RAM

Καλή χρονιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα απέκτησα το base model (256/8) για να το έχω κυρίως για ταξίδια/βοηθητικό μηχάνημα. Σε ταξίδι στο εξωτερικό που το χρησιμοποιούσα καθημερινά για βαριές εργασίες προγραμματισμού δεν έβγαλε κιχ. Ούτε καν ζεστάθηκε.

Δεν έχει καμιά σχέση με τα windows laptops δηλαδή τα 8gb ram είναι υπεραρκετά. Αν σκέφτεσαι το οικονομικό σκέλος, τότε θα σου πρότεινα να πας στα 8gb. Αν απο την άλλη θα το έχεις σαν κύριο μηχάνημα για πολλά χρόνια και δε σε ενοχλεί να πληρώσεις κάτι παραπάνω, μπορείς να πας στα 16gb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα με τα 8GB/256 είναι ότι σε 2-3 χρόνια που θα "ζορίζονται" θα πωλούνται για pennies και δεν θα τα ακουμπά κανένας. Εκτός αν τα αγοράζετε εσείς για την επόμενη 3ετία και δεν σας νοιάζει. Εχουμε 2022 διάολε και όσα "μαγικά" να κάνει η APPLE το 8/256 σύντομα θα είναι περιοριστικό.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε 16 γιγα και ησυχάζεις και για πιο μελλοντικά για τα προγράμματα που λες viber το τρέχω και εγώ παίζει μια χαρά, buggarei καμια φορά το scrolling με εξωτερικό ποντίκι, αλλα με το trackpad παίζει μια χαρά. Το thunderbird ειναι optimized για m1, chrome ποιος τον τρέχει ακόμα? λογικά θα παίζει και αυτός άνετα αλλά ειναι τόσο αδηφάγο για τη ram στα win και το έχω παρατήσει χρόνια τώρα, λογικά όμως θα παίζει δε ξέρω τι συμπεριφορά θα έχει. word έχει το pages της apple αν δεν έχεις ξαναδουλέψει word επαγγελματικά σου κάνει μια χαρά, αμα δουλεύεις το word επαγγελματικά το pages ειναι για κλωτσίες, έχει κάποια tweeks πιο ωραία αλλά αμα έχεις μάθει τη δουλειά σου στο word δε ξέρω εγω δε μπορώ να κάνω τη μετάβαση προτιμώ να πληρώσω μια συνδρομή και να τα έχω στο mac. 

 

Το air γενικά δε μασάει με θερμοκρασίες κλπ για τη δουλειά που θες και πάει σφαίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ως κάτοχος airM1 16/256 αν δεν  ασχολείστε με editing video ή virtual machines  σας είναι άχρηστα τα 16gb ram. Μην ξεχνάτε ότι στην αρχιτεκτονική arm64 δεν καταναλώνετε το ίδιο όπως στην Χ86_64. Αν θέλετε μεγάλη διάρκεια του υπολογιστή σας πάρτε τον με 512gb δισκο, διαφορετικά σε κάποιο εξωτερικό ssd θα σβήνεται και θα γράφετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nick0lis είπε

Ως κάτοχος airM1 16/256 αν δεν  ασχολείστε με editing video ή virtual machines  σας είναι άχρηστα τα 16gb ram. Μην ξεχνάτε ότι στην αρχιτεκτονική arm64 δεν καταναλώνετε το ίδιο όπως στην Χ86_64. Αν θέλετε μεγάλη διάρκεια του υπολογιστή σας πάρτε τον με 512gb δισκο, διαφορετικά σε κάποιο εξωτερικό ssd θα σβήνεται και θα γράφετε.

δλδ τι κουβαλάει καποιος απο αχρηστό data στα 512 gb από το να εχει ένα future proof μηχάνημα στα 16  GB που γινεται καν upgrade ενω ο σκληρός γίνεται (βάλε βγάλε τα cloud services)

εμεις με μια adobe PS.ILUUSTRATOR,AE, και γονατιζουμε τα 16 για πλακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα τέτοιο μηχάνημα που ΔΕΝ αναβαθμίζει την ram δεν το παίρνουμε για 2-3 χρόνια και μετά να παρακαλάμε να το σκοτώσουμε λόγω των 8GB.

Εν έτη 2022 όποιος πάει και αγοράζει mac με 8GB μνήμη μη αναβαθμίσιμα για εμένα κάνει σοβαρό σφάλμα που θα το μετανιώσει. Εκτός αν αποδεχθείτε ότι σε 2-3 χρόνια θα κάνει μόνο για netflix-instagram και γενικό χαζολόγημα.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...