Προς το περιεχόμενο

Έρευνα για τη διαρροή προσωπικών δεδομένων σχεδόν 640.000 Αλβανών πολιτών


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Εισαγγελία στα Τίρανα διερευνά αυτή τη περίοδο τη διαρροή δημοσιονομικών και οικονομικών στοιχείων 637.138 ατόμων που εργάζονται στην Αλβανία, συμπεριλαμβανομένων Αλβανών πολιτών, αλλοδαπών κατοίκων και άλλων πολιτών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Τα τοπικά Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης αναφέρουν ότι ένα αρχείο Excel που περιέχει τα δεδομένα 637.138 ατόμων κυκλοφορεί στο διαδίκτυο, κυρίως μέσω της εφαρμογής WhatsApp. Αν και περιέχει προσωπικά δεδομένα, το αρχείο δυστυχώς αναρτήθηκε και σε πολλές ιστοσελίδες με ειδησεογραφικό περιεχόμενο. Σύμφωνα μάλιστα με δημοσιογραφικές πηγές, στην λίστα που διέρρευσε περιέχονται προσωπικά δεδομένα ακόμα και του Πρωθυπουργού, Έντι Ράμα και του Προέδρου της χώρας ίλιρ Μέτα. 

Το αρχείο περιέχει ονόματα, αριθμούς ταυτότητας, μηνιαία εισοδήματα, θέσεις απασχόλησης και ονόματα εργοδοτών για εκατοντάδες χιλιάδες άτομα. Εικάζεται, ότι το αρχείο διέρρευσε από την Αλβανική Φορολογική Υπηρεσία, που αποτελεί την υπηρεσία εσόδων της Αλβανίας. Η Εισαγγελία σκοπεύει να διερευνήσει τη γνησιότητα των στοιχείων που διέρρευσαν καθώς και την πηγή τους.

Σύμφωνα με ειδησεογραφικές ιστοσελίδες, οι Εισαγγελικές αρχές, στο πλαίσιο της έρευνας, προχώρησαν στην κατάσχεση των διακομιστών πολλών Αλβανικών δημόσιων υπηρεσιών, όπως της εφορίας και των ασφαλιστικών ταμείων.

Ο Έντι Ράμα, Πρωθυπουργός της χώρας, διαβεβαίωσε με σχετική δήλωση του ότι η διαρροή δεν αποτελεί προϊόν κάποιας «κυβερνοεπίθεσης» και ότι οργανώθηκε εκ των έσω και από άτομα που είχαν πρόσβαση στις συγκεκριμένες βάσεις δεδομένων. Ο κ. Έντι Ράμα δεσμεύτηκε να διερευνηθεί εξονυχιστικά η υπόθεση για να ανακαλυφθούν οι ένοχοι. «Ο στόχος τους (εκείνων που προχώρησαν στη διαρροή) ήταν να προκαλέσουν σύγχυση και αποσταθεροποίηση» δήλωσε ο κ. Έντι Ράμα.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά μέσα στη χρονιά που μία μεγάλη παραβίαση ή διαρροή δεδομένων συμβαίνει στην Αλβανία. Τον Απρίλιο, προσωπικά δεδομένα περίπου 910.000 Αλβανών διέρρευσαν δημοσίως. Σύμφωνα με ανεπιβεβαίωτες πληροφορίες, τα στοιχεία των πολιτών φαίνεται να προέρχονται από το Μητρώο Πολιτών, και χρησιμοποιήθηκαν από το Σοσιαλιστικό Κόμμα για να χρησιμοποιηθούν στην προεκλογική εκστρατεία. Τα συγκεκριμένα δεδομένα περιελάμβαναν τον αριθμό ταυτότητας, το όνομα, το πατρώνυμο, το επώνυμο, την ημερομηνία γέννησης, το εκλογικό κέντρο που ψηφίζει ο πολίτης, τον τόπο γέννησης, τον ταχυδρομικό κώδικα, τον αριθμό λίστας, τον αριθμό τηλεφώνου, τον τόπο γέννησης, τον εργοδότη ενώ υπήρχε και σημείωση για το αν είναι πιθανό να ψηφίσουν για το Σοσιαλιστικό Κόμμα.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να ακούσω την άποψη εκείνων που γνωρίζουν Αλβανούς συνανθρώπους ή είναι από την γείτονα χώρα. Δεν το εννοώ ρατσιστικά ΦΥΣΙΚΑ. Απλά πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε τι συμβαίνει με αυτήν την υπόθεση από πρώτο χέρι. 

Προσωπικά έχω ένα γείτονα που ήταν χρόνια στην Ελλάδα (με συγγενείς στην Ιταλία) και τώρα βρίσκεται Αλβανία αλλά δεν έχει ιδέα .

Επεξ/σία από insomniac01
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Μούφα μου φαίνεται η είδηση. Αποκλείεται το excel να μπορεί να ανοίξει αρχείο με τόσες πολλές εγγραφές.

 

Υπάρχουν άλλες εφαρμογές που το κάνουν. Κατά τα άλλα, όταν ακούω για υποκλοπές, πάντα μου έρχονται στο μυαλό οι ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει πάθει κάτι αντίστοιχο η ελλάδα πολυ πριν από αυτούς. Εκ των έσω υπάλληλοι σε Εφορία εξήγαγαν τεράστιες βάσεις με παρόμοια δεδομένα που πουλιόταν από εδώ και από εκεί και μετά σε καλούσαν διαφημιστικές.

Δεν θυμάμαι ποια ακριβώς χρονιά είχε γίνει.. Κάπου λιγο μετά το 2010 νομίζω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, keysmith είπε

Το έχει πάθει κάτι αντίστοιχο η ελλάδα πολυ πριν από αυτούς. Εκ των έσω υπάλληλοι σε Εφορία εξήγαγαν τεράστιες βάσεις με παρόμοια δεδομένα που πουλιόταν από εδώ και από εκεί και μετά σε καλούσαν διαφημιστικές.

Δεν θυμάμαι ποια ακριβώς χρονιά είχε γίνει.. Κάπου λιγο μετά το 2010 νομίζω.

Το θυμάμαι και εγώ το συγκεκριμένο περιστατικό που αναφέρεις. Ήταν πριν το 2010 και αφορούσε προσωπικά στοιχεία και δεδομένα για σχεδόν 9 εκ. Έλληνες. Είχε γίνει μεγάλος θόρυβος τότε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Chef_Alexander είπε

Το θυμάμαι και εγώ το συγκεκριμένο περιστατικό που αναφέρεις. Ήταν πριν το 2010 και αφορούσε προσωπικά στοιχεία και δεδομένα για σχεδόν 9 εκ. Έλληνες. Είχε γίνει μεγάλος θόρυβος τότε. 

Και φυσικά δεν μάθαμε ποτέ τον ένοχο...:rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρε γατάκια , εμείς στο ελαδιστάν τα δίνουμε μόνοι μας, για όποιον δεν ξέρει αυτή η καλή γυναίκα κεραμέος (κάπως έτσι τη λενε) έδωσε στοιχεία μυρίων μαθητών σε εταιρίες (μέσο cisco) μόνη της (λογικά με κάποιο αντίτιμο) . Γατάκια...

  • Like 7
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gokuthelegend είπε

Μούφα μου φαίνεται η είδηση. Αποκλείεται το excel να μπορεί να ανοίξει αρχείο με τόσες πολλές εγγραφές.

το Excel 2007 περασε το οριο τον 65Κ γραμμών...απο εκεί και πέρα ειναι, πόση μνήμη εχει ο υπολογιστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου ακούγεται κάτι τρελό στις ημέρες μας τα στοιχεία μας είναι ελεύθερα παντού και ειδικά στο Ελλάδησταν πχ. με ένα Click μαθαίνεις τα πάντα, υπάρχουν πολύ διαρροή στοιχείον σε αυτό το διαδικτυακό και να μην έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ σου το ίντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, insomniac01 είπε

Θέλω να ακούσω την άποψη εκείνων που γνωρίζουν Αλβανούς συνανθρώπους ή είναι από την γείτονα χώρα. Δεν το εννοώ ρατσιστικά ΦΥΣΙΚΑ. Απλά πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε τι συμβαίνει με αυτήν την υπόθεση από πρώτο χέρι. 

Προσωπικά έχω ένα γείτονα που ήταν χρόνια στην Ελλάδα (με συγγενείς στην Ιταλία) και τώρα βρίσκεται Αλβανία αλλά δεν έχει ιδέα .

Ως Αλβανικής καταγωγής και εγώ μπορώ να σας διαβεβαιώσω για το εν λόγο αρχείο υπάρχει. Η χώρα βρίσκεται σε transition περίοδο όπου προσπαθεί να ψηφιοποιήσει όλες τις κρατικές υπηρεσίες. Μέχρι στιγμής έχουν ψηφιοποιήσει πάνω από 900 υπηρεσίες από τις 1000+ που έχουν. Από την πρώτη του μηνός του νέο έτους είναι προγραμματισμένο να κλείσουν τα ΚΕΠ και γραφεία από τις δημόσιες υπηρεσίες και να τα διαθέσουν μόνο για ενημέρωση πολιτών και πληροφορίες.

Βέβαια από την άλλη από τις γνώσεις που έχω ως προγραμματιστής η υλοποίηση αυτών (ηλεκτρονικών υπηρεσιών) δεν έχουν αξιοποιήσει τις τελευταίες διαθέσιμες τεχνολογίες και το επίπεδο ασφαλείας θα μπορούσε να ήταν καλύτερο και κάπως έτσι μπορεί να γίνουν διάφορες διαρροές όπως στο συγκεκριμένο παράδειγμα. Στο κομμάτι που προσωπικά δεν μου αρέσει το αντίστοιχο αλβανικό gov.gr (e-albania) είναι στον τομέα της εμπειρίας χρήστη που μπορεί να ψάχνεις για κάτι και να "χαθείς" μέσα στις διαθέσιμες επιλογές. Στον τομέα αυτό το gov.gr είναι ανώτερο και προσωπικά περιμένω με ενθουσιασμό τις όποιες αλλαγές και βελτιώσεις.

Το σχόλιο αυτό το παραθέτω εδώ για να δείξω στους συνφορουμίτες ότι η ψηφιοποίηση αυτών των υπηρεσιών θα βοηθήσει πολύ την ζωή των πολιτών.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...