Προς το περιεχόμενο

Αυτές είναι 10 χρήσιμες συμβουλές της Apple για κατόχους iPhone


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσω ενός βίντεο που δημοσίευσε η Apple, η εταιρεία μοιράζεται 10 συμβουλές για κατόχους iPhone

Ένα νέο βίντεο δημοσίευσε η Apple, στο οποίο η εταιρεία παρουσιάζει 10 χρήσιμες συμβουλές και λειτουργίες, τις οποίες αρκετοί χρήστες μπορεί να μη γνωρίζουν. Το σχετικό βίντεο έχει διάρκεια 5 λεπτά και περιλαμβάνει τις παρακάτω συμβουλές:

  1. Αν βάλετε λάθος αριθμό στην αριθμομηχανή, μπορείτε να κάνετε swipe αριστερά ή δεξιά για να τον διαγράψετε.
  2. Με το iOS 15, θα μπορείτε να καρφιτσώνετε περιεχόμενο όπως ιστοσελίδες σε ομιλίες, πατώντας και κρατώντας το αντικείμενο που θέλετε και επιλέγοντας την καρφίτσα.
  3. Για να βάλετε κάποιο widget πάνω σε ένα άλλο, πατήστε και κρατήστε την αρχική οθόνη σε κενό χώρο και μετά μεταφέρετε το ένα widget πάνω σε κάποιο άλλο που είναι το ίδιο μέγεθος.
  4. Για να επιλέξετε πολλαπλές φωτογραφίες που θα προστεθούν σε άλλες εφαρμογές, πατήστε και κρατήστε μια φωτογραφία μέχρι να νιώσετε δόνηση, σύρετε την φωτογραφία σε ένα άλλο μέρος της οθόνης καθώς την κρατάτε, επιλέξτε τις επιπλέον φωτογραφίες με άλλο δάχτυλο για να δημιουργήσετε μια συλλογή, κάντε αλλαγή σε άλλη εφαρμογή καθώς κρατάτε τις φωτογραφίες και μετά, απλά αφήστε τις εικόνες.
  5. Για να δημιουργήσετε αντικατάσταση κειμένου όπως "τλμ" για "τα λέμε", ανοίξτε τις Ρυθμίσεις (Settings) και πηγαίνετε στο Γενικά (General) -> Πληκτρολόγιο (Keyboard) -> Αντικατάσταση κειμένου (Text Replacement).
  6. Για να ανοίξετε την κάμερα χωρίς να ξεκλειδώσετε το iPhone, κάντε swipe αριστερά στην οθόνη κλειδώματος.
  7. Για να σαρώσετε ένα έγγραφο με την εφαρμογή σημειώσεων, πατήστε το εικονίδιο κάμερας σε μια σημείωση, επιλέξτε Σάρωση εγγράφων (Scan Documents) και τοποθετήστε το έγγραφο στο πεδίο.
  8. Με το iOS 15, μπορείτε να κάνετε αντιγραφή-επικόλληση κείμενο από τον πραγματικό κόσμο μέσω της κάμερας, στοχεύοντας με την κάμερα σε κάποιο έγγραφο ή πινακίδα και στη συνέχεια, πατώντας το κουμπί Ανίχνευσης κειμένου (Scan Text) στη κάτω δεξιά γωνία. Μετά απλά επιλέξτε αντιγραφή.
  9. Για να μεταφερθείτε στην πρώτη φωτογραφία ενός άλμπουμ, πατήστε στο πάνω μέρος της οθόνης.
  10. Για να έχετε γρήγορη πρόσβαση στην Αναζήτηση και τις προτάσεις της Siri από την αρχική οθόνη, κάντε swipe κάτω από τη μέση της οθόνης.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο από όλα που θέλω να δω και στο Android είναι να επιλέξω τις φωτό που θέλω και να τις μεταφέρω στην εφαρμογή που θέλω απλά σέρνοντας. Όπως θα έπρεπε να είναι σε μια έξυπνη συσκευή με οθόνη αφής 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, panagi0tisgr είπε

Το καλύτερο από όλα που θέλω να δω και στο Android είναι να επιλέξω τις φωτό που θέλω και να τις μεταφέρω στην εφαρμογή που θέλω απλά σέρνοντας. Όπως θα έπρεπε να είναι σε μια έξυπνη συσκευή με οθόνη αφής 

Κάτι παρόμοιο κι εγώ. Θα ήθελα να ανοίγω διπλό παράθυρο και να ανοίγω σε κάθε ένα το file explorer και να μπορώ να κάνω drag n' drop μεταξύ φακέλων αποφεύγοντας έτσι τα copy paste.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 3 ειναι πολύ ωραιο

το 4 ειναι ασκήσεις για δαχτυλα πιο δυσκολες και απο solo του petrucci 

το 5 καλό ειδικα για δουλεια που θες να γράφεις συνεχεια λέξεις τύπου "intermediate", "management" κτλ

το 7 θα έπρεπε να το κάνει και το keep αυτοματα αντι να κανεις copy απο το lens. το lens βεβαια κανει παπάδες

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 13 pro εντάξει κινητήρα . Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κανουν να μπορεί να κάνει ο χρήστης π.χ στο YouTube μικρό παραθυράκι και να σκολαρω και κάπου ακόμα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Mrsmoke95 είπε

Έχω 13 pro εντάξει κινητήρα . Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κανουν να μπορεί να κάνει ο χρήστης π.χ στο YouTube μικρό παραθυράκι και να σκολαρω και κάπου ακόμα . 

Αυτό μπορείς να το κάνεις αν έχεις YouTube premium. Επίσης μπορείς να το κάνεις σε όλα τα video που παίζουν μέσω browser.

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jadawin είπε

Κάτι παρόμοιο κι εγώ. Θα ήθελα να ανοίγω διπλό παράθυρο και να ανοίγω σε κάθε ένα το file explorer και να μπορώ να κάνω drag n' drop μεταξύ φακέλων αποφεύγοντας έτσι τα copy paste.

δοκίμασε αυτό solid explorer

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

δοκίμασε αυτό solid explorer

Ευχαριστώ. Θα το δω.

42 λεπτά πριν, jadawin είπε

Το δοκίμασα και νομίζω ότι θα με βολέψει. Απλά κάνεις swipe δεξιά-αριστερά το αρχείο που θες να μεταφέρεις. Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Mrsmoke95 είπε

Έχω 13 pro εντάξει κινητήρα . Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν κανουν να μπορεί να κάνει ο χρήστης π.χ στο YouTube μικρό παραθυράκι και να σκολαρω και κάπου ακόμα . 

Με 20€ τον χρόνο, μπορείς από ebay να πάρεις YouTube premium, εντελώς νόμιμα και πακέτο το YouTube Music που είναι ίδιο με Spotify και Apple Music. 20€ τον χρόνο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Vasilisxd είπε

Με 20€ τον χρόνο, μπορείς από ebay να πάρεις YouTube premium, εντελώς νόμιμα και πακέτο το YouTube Music που είναι ίδιο με Spotify και Apple Music. 20€ τον χρόνο !

Δοκιμασμένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Δοκιμασμένο;

Ναι φίλε μου. Στην ουσία κανείς το Gmail σου μέρος μιας οικογένειας, η οποία έχει ήδη αυτά τα προνόμια και πληρώνεις τον ιδιοκτήτη να σε προσθέσει σε αυτή.   

Καλύτερα είναι να φτιάξεις ένα νέο Gmail, μόνο για αυτό τον σκοπό, εάν χρησιμοποιείς το υπάρχον Gmail σου σε μια δικιά σου οικογένεια για π.χ γονικό έλεγχο κλπ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα παραπάνω αλλά πως κάνω το ρημάδι να σταματάει να παίζει αυτόματα μουσική όταν κλείνω μια κλήση ενώ εχω συνδεδεμένα ακουστικά :

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosp1 είπε

Ωραία τα παραπάνω αλλά πως κάνω το ρημάδι να σταματάει να παίζει αυτόματα μουσική όταν κλείνω μια κλήση ενώ εχω συνδεδεμένα ακουστικά :

Τι εννοείς;  δεν το έπιασα αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, koutsis είπε

Τι εννοείς;  δεν το έπιασα αυτό...

Υποθέτω ότι πατάει το κουμπί για να τερματίσει μια κλήση ενώ ο συνομιλητής του έχει ήδη τερματίσει την κλήση (μια πιθανή εξήγηση), οπότε είναι σαν να πατάει play. Αν δεν είναι η περίπτωση που φαντάζομαι, τότε πρόκειται για κάποια δυσλειτουργία αλλά δεν νομίζω ότι είναι bug του iOS. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (συνήθως βέβαια αφήνω τους άλλους να τερματίζουν την κλήση 😁).

2 ώρες πριν, panosp1 είπε

Ωραία τα παραπάνω αλλά πως κάνω το ρημάδι να σταματάει να παίζει αυτόματα μουσική όταν κλείνω μια κλήση ενώ εχω συνδεδεμένα ακουστικά :

Ζήτα μια φορά απ' τον συνομιλητή σου να μην τερματίσει την κλήση ώστε να τσεκάρεις αν όντως υπάρχει πρόλημα.

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Υποθέτω ότι πατάει το κουμπί για να τερματίσει μια κλήση ενώ ο συνομιλητής του έχει ήδη τερματίσει την κλήση (μια πιθανή εξήγηση), οπότε είναι σαν να πατάει play. Αν δεν είναι η περίπτωση που φαντάζομαι, τότε πρόκειται για κάποια δυσλειτουργία αλλά δεν νομίζω ότι είναι bug του iOS. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο (συνήθως βέβαια αφήνω τους άλλους να τερματίζουν την κλήση 😁).

Ζήτα μια φορά απ' τον συνομιλητή σου να μην τερματίσει την κλήση ώστε να τσεκάρεις αν όντως υπάρχει πρόλημα.

Εγώ πάλι κατάλαβα ότι ακούει μουσική, χτυπάει το τηλέφωνο και απαντάει. Αφού λοιπόν μετά τερματίσει την κλήση ξανά ξεκινάει αυτόματα η μουσική που είχε διακοπεί από την κλήση, πράγμα που είναι φυσιολογικό!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...