Προς το περιεχόμενο

Για ποιον λογο να μεινει καποιος στην Αθηνα αν δουλευει 100% εξ αποστασεως.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 1/1/2022 στις 4:48 ΜΜ, zenwalk23 είπε

Ναι, υπαρχει η δυνατοτητα για 100% εξ αποστασεως εργασια στην εταιρεια που ειμαι.

Και θα εισαι για παντα στην ιδια εταιρεια;
Και αν θελησεις να βρεις κατι αλλο, σε καποια αλλη εταιρεια;

Καλο ειναι να μη σκεφτομαστε μονο το παρον, ειδικα στην Ελλαδα που υπαρχει - κακα τα ψεμματα - αβεβαιοτητα στα εργασιακα δυστυχως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

57 λεπτά πριν, merkon είπε

Και θα εισαι για παντα στην ιδια εταιρεια;
Και αν θελησεις να βρεις κατι αλλο, σε καποια αλλη εταιρεια;

Καλο ειναι να μη σκεφτομαστε μονο το παρον, ειδικα στην Ελλαδα που υπαρχει - κακα τα ψεμματα - αβεβαιοτητα στα εργασιακα δυστυχως.

Με αυτήν την λογική άμα οδευεις βέβαια δύσκολο να παρεις ποτέ σοβαρό μισθό ή να πας μπροστά.

Άμα θελήσεις να πας σε άλλη εταιρία φρόντισε να μπορείς να τους πείσεις ότι όχι μόνο αξίζεις μα δουλέυεις 95%+ remote, αλλά και ότι αξίζεις και μεγαλύτερο μισθό. Τότε πίστεψέ με, είναι παιχνιδάκι. Βοηθάει προφανώς να είσαι σε συγκεκριμένους κλάδους, αλλά άμα η δουλειά σου σηκώνει ρεμοτε, μπορείς να φροντησεις ωστε θα σε κυνηγάνε με το δυκανο υποψήφιες εταιρείες. 

Το 80% των θέσεων για σενιορ σε εταιρίες τεχνολογίας είναι remote forever. Και με άγριους μισθούς.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η πιο ασφαλής ενέργεια θα ήταν να αγοράσεις ένα σπίτι Αθήνα, να το νοικιάσεις και με το ενοίκιο να πληρώνεις το ενοίκιο εκεί που θες να δοκιμάσεις να ζήσεις. 

Ο αδερφός μου μετακόμισε πριν λίγα χρόνια στην Σύρο ! Είναι ένα πολύ όμορφο νησί, όπου έχει νοσοκομείο, πανεπιστήμιο και γενικά όλες τις δημόσιες υπηρεσίες αφού είναι πρωτεύουσα του νομού. Νομίζω θα ήταν μια safe επιλογή και για σένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν με τη δουλειά σου εχεις ευκαιρίες remote ακόμα και μετα την πανδημία ή σε αλλες εταιρίες καντο. απλά πρόσεξε η πόλη που θα βρεις να εχει κοντα υποδομές όπως καλό νοσοκομείο δημόσιο και ιδιωτικό, σχολεία αν έχεις παιδιά, να μην εχεις καθε μέρα διακοπές ρευματος, ιντερνετ, νερού κλπ. Ειδικά τα νησια αν δε μιλάμε για Κρήτη δεν είναι και ο,τι καλύτερο. Από κει και πέρα παρέες σε μικρές κοινωνίες δε μπορείς να κάνεις ευκολα (είσαι ο ξενος πάντα), και γενικά από μια ηλικία και μετα οι φιλίες ερχονται μονο από τον επαγγελματικό χωρο ή από χωρους που πας τακτικά για καποια δραστηριότητα. το καλό της επαρχίας ειναι οτι εισαι κοντα στη φυση και δεν εχει τοσο εντονυς ρυθμους οσο η Αθήνα ουτε φυσικά το μποτιλιάρισμα της Αθήνας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει και η Αττική πάντως ήσυχες περιοχές. Και δεν χρειάζεται να φύγεις πολύ μακριά από το κέντρο. Ενδεικτικά, αν οας παλαιό Ηράκλειο είναι λες και είσαι σε sub-urban περιοχή στις ΗΠΑ. Είναι πανέμορφα και πάρα πολύ ήσυχα. Βέβαια για να πας οπουδήποτε θέλει η αυτοκινητο  η να μπλέξεις με ΟΑΣΑ ...

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα θα διατηρηθεί η τηλεργασία μόλις τελειώσουμε με τον covid, εμένα προσωπικά μου έρχεται λουκούμι γιατί γλιτώνω τα έξοδα μετακίνησης και τα rapid, το πρόβλημα του να είσαι μακριά ωστόσο είναι πως κάποια στιγμή αν σου ζητήσουν να πας για κάτι έκτακτο  όπως μου έχει συμβεί μερικές φορές τι θα κάνεις?, η καλύτερη λύση είναι να βρεις κάτι κοντά να μπορείς και να παρουσιαστείς αν σε ζητήσουν, εγώ πχ το καλοκαίρι ήμουν σε ένα παραθαλάσσιο χωριό κοντά στην Κόρινθο και είχα πρόσβαση στον προαστιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Δεν ξέρω αν στην Ελλάδα θα διατηρηθεί η τηλεργασία μόλις τελειώσουμε με τον covid, εμένα προσωπικά μου έρχεται λουκούμι γιατί γλιτώνω τα έξοδα μετακίνησης και τα rapid, το πρόβλημα του να είσαι μακριά ωστόσο είναι πως κάποια στιγμή αν σου ζητήσουν να πας για κάτι έκτακτο  όπως μου έχει συμβεί μερικές φορές τι θα κάνεις?

Define έκτακτο. Αν είσαι developer, δεν υπάρχει τίποτα έκτακτο που να μην μπορείς να το λύσεις remote. Ίσα ίσα, θα είναι και πιο άμεση η επέμβαση σου, γιατί δεν θα χρειάζεται να πας μέχρι το γραφείο. 

Edit: εάν μου πούνε να επιστρέψω γραφείο, ενώ 10 εταιρείες γυρω-γυρω προσφέρουν περισσότερα χρήματα και full remote, τότε πολύ δύσκολα θα μείνω εκεί που είμαι. Στην παρούσα φάση είναι καθαρά θέμα των εταιρειών. Όσες βάλουν το χέρι στην τσέπη και δώσουν επιλογή οποίος θέλει σπίτι, οποίος θέλει γραφείο, θα μαζέψουν και όσους devs έχουν απομείνει στην Ελλάδα. Αλλιώς όλη η Ευρώπη full remote δουλεύει πλέον (μιλάω πάντα για senior θέσεις)

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, filip123go είπε

Define έκτακτο. Αν είσαι developer, δεν υπάρχει τίποτα έκτακτο που να μην μπορείς να το λύσεις remote. Ίσα ίσα, θα είναι και πιο άμεση η επέμβαση σου, γιατί δεν θα χρειάζεται να πας μέχρι το γραφείο. 

Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι dev's, στην δικιά μου δουλειά κάποιες φορές θα χρειαστεί φυσική πρόσβαση,δυστυχώς για εμένα κάποια προβλήματα δεν λύνονται με microsoft teams και teamviewer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι dev με σχεδόν 4 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας. 100% υπερ του remote αλλά υπάρχουν πολλές δυσκολίες όταν είσαι καινούριος και η εταιρεία δεν είναι προετοιμασμένη για induction στο complex περιβάλλον της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cpc464 είπε

Δεν μπορούμε να είμαστε όλοι dev's, στην δικιά μου δουλειά κάποιες φορές θα χρειαστεί φυσική πρόσβαση,δυστυχώς για εμένα κάποια προβλήματα δεν λύνονται με microsoft teams και teamviewer.

Γι αυτό ρώτησα λεπτομέρειες. Εάν πρέπει να βάλεις "κατσαβίδι" τότε προφανώς δεν μπορείς να είσαι full remote. Και ναι συμφωνώ, προφανώς και δεν μπορούν όλοι να είναι devs. Επίσης μπερδεύεις τους devs με τους PMs σε ότι αφορά τα προγράμματα που χρησιμοποιούμε.

 

13 λεπτά πριν, wotw είπε

Είμαι dev με σχεδόν 4 χρόνια επαγγελματικής εμπειρίας. 100% υπερ του remote αλλά υπάρχουν πολλές δυσκολίες όταν είσαι καινούριος και η εταιρεία δεν είναι προετοιμασμένη για induction στο complex περιβάλλον της.

Ισχύει. Πλέον όμως οι περισσότερες έχουν προσαρμοστεί. Αν δεν είναι η εταιρεία remote first, είναι δύσκολο. Από την άλλη, εάν είναι, το induction είναι πιο εύκολο απ'ότι μια κλασική εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, -Mikasa- είπε

Μήπως γνωρίζετε τι ισχύει για τους managers; Μπορούν να εργαστούν full remote; 

Εξαρταται τον manager.

Αν εισαι floor manager δε νομιζω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, -Mikasa- είπε

Μήπως γνωρίζετε τι ισχύει για τους managers; Μπορούν να εργαστούν full remote; 

Τους δικούς μας τους φέρνουν πιο συχνά στην εταιρεία απ'ότι τους devs (Δεν ξέρω αν ισχύει για όλους) . 
Μεγάλο κομμάτι του Manager βεβαια είναι το PR, οπότε είναι λογικό .... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...