Προς το περιεχόμενο

Για ποιον λογο να μεινει καποιος στην Αθηνα αν δουλευει 100% εξ αποστασεως.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και καλη χρονια,

αυτην την περιοδο κοιταω να αγορασω ενα σπιτι με καποιες οικονομιες που εχω μαζεψει + πιθανο δανειο. Ενω αρχικα κοιταγα αποκλειστικα για ΑΘηνα, πλεον εχω αρχισει να σκεφτομαι και την προοπτικη της επαρχιας. Απο την πανδημια και μετα δουλευω αποκλειστικά εξ αποστασεως και γενικα σε πολλες αγγελιες βλεπω οτι παιζει το 100% remote.Εχω πολλους συναδελφους στην εταιρεια που ειμαι που πηγαν στο πατρικο τους στην επαρχια με την πανδημια, αλλα δε ξερω καποιον που να αγορασε σπιτι σε αλλη πολη για να μεινει μονιμα εκει.Επισης τοσο τα ενοικια οσο και γενικοτερα οι τιμες πωλησης στην Αθηνα εχουν ανεβει κατα πολυ ενω στην επαρχια υπαρχουν πολλες ευκαιριες, ειδικα αν δεν σε ενδιαφερει τοσο η περιοχη (κοιταω κυριως νησια ή πολεις που ειναι κοντα σε θαλασσα). Γνωμες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τότε θα πρέπει να σκεφτείς αν θες να πας σε μεγάλη ή μικρή πόλη ,να έχει νεολαία κτλπ , υπολόγισε πως όπου έχει φοιτητές στη επαρχία τα ενοίκια είναι εξίσου ακριβά όπως στην Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι θέλεις από την ζωή σου και άμα έχεις οικογένεια. Αλλά το να πας σε μια επαρχιακή πόλη χωρίς να γνωρίζεις κανέναν απλά επειδή έχει πιο χαμηλό κοστος αγορας είναι recipe for disaster. Και γιατι δε και καλα θελεις να αγορασεις σπιτι; Ειδικα εφοσον δεν σου περισσευουν και τα λεφτα, αλλα θα παρεις και δανειο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Αν θελησεις να αλλαξεις δουλεια θα ψαξεις για θεση στη Ναυπακτο η στην Κερκυρα οπου θα δουλευεις εξ`αποστασεως? Αν θες να ανεβεις μισθολογικα αυτο γινεται κυριως με το να αλλαξεις εργοδοτη αρα εκει η Αθηνα ειναι μονοδρομος. Κανενας δεν ξερει ποιο θα ειναι το εργασικο μοντελο οταν κατακατσει η σκονη της πανδημιας οποτε θα ελεγα να ειμαστε επιφυλακτικοι.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Εξαρτάται τι θέλεις από την ζωή σου και άμα έχεις οικογένεια. Αλλά το να πας σε μια επαρχιακή πόλη χωρίς να γνωρίζεις κανέναν απλά επειδή έχει πιο χαμηλό κοστος αγορας είναι recipe for disaster. Και γιατι δε και καλα θελεις να αγορασεις σπιτι; Ειδικα εφοσον δεν σου περισσευουν και τα λεφτα, αλλα θα παρεις και δανειο. 

Επαρχιακη πολη το εχω στο μυαλο μου σαν καλυτερη ποιοτητα ζωης, δηλαδη δεν ειναι μονο το κοστος το κινητρο.  Οτι δανειο παρω θα ειναι με οριζοντα 5ετιας, δεν σκοπευω να χρεωθω για μεγαλο χρονικο διαστημα.

14 ώρες πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

 Αν θελησεις να αλλαξεις δουλεια θα ψαξεις για θεση στη Ναυπακτο η στην Κερκυρα οπου θα δουλευεις εξ`αποστασεως? Αν θες να ανεβεις μισθολογικα αυτο γινεται κυριως με το να αλλαξεις εργοδοτη αρα εκει η Αθηνα ειναι μονοδρομος. Κανενας δεν ξερει ποιο θα ειναι το εργασικο μοντελο οταν κατακατσει η σκονη της πανδημιας οποτε θα ελεγα να ειμαστε επιφυλακτικοι.

Αυτο σκεφτομαι, υπαρχουν πολλες θεσεις εργασιας που ειναι full remote βεβαια αλλα σιγουρα το περιοριζεις σε καποιο βαθμο αν βαλεις ενα ακομα κριτηριο στην αναζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, zenwalk23 είπε

Επαρχιακη πολη το εχω στο μυαλο μου σαν καλυτερη ποιοτητα ζωης, δηλαδη δεν ειναι μονο το κοστος το κινητρο.  Οτι δανειο παρω θα ειναι με οριζοντα 5ετιας, δεν σκοπευω να χρεωθω για μεγαλο χρονικο διαστημα.

 

Επαρχια λεγοντας;

Θες απλα να φυγεις απο Αθηνα και να πας καπου πιο ηρεμα; Αυτο το πιο ηρεμα ειναι απο Πατρα/Βολο μεχρι και Αιγιο/Λαμια. Πως το εχεις στο μυαλο σου;

Καλυτερη ποιοτητα ζωης δε θα το ελεγα παντως, εχεις απλα μια περισσοτερη ηρεμια οτι δε θα κανεις 1 ωρα να πας στη δουλεια σου. Ως εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντήσω απλά το ερώτημα του τίτλου. Για εμένα ο βασικός λόγος είναι οι αμέτρητες επιλογές που σου δίνει η Αθήνα για να περάσεις στον ελεύθερο σου χρόνου.

Δεν υπάρχει κάτι που να θες και να μην το βρεις.

Από εκεί και πέρα όμως. Αρχικά αναρωτιέμαι τι εννοείς με την επαρχία; Γιατί για μερικούς (κυρίως Αθηναίους) μπορεί να λένε επαρχία μέχρι και τον Βόλο, που είναι πόλη με τα όλα του. Στην περίπτωση που εννοείς κάτι τέτοιο, θα έλεγα ναι να το σκεφτείς αν έχεις και γνωστούς. Αν πάλι με επαρχία εννοείς κανένα δήμο ξεχασμένο από τον Θεό με 2.000 κατοίκους...Okay αν σου αρέσει πάσο. Προσωπικά μόνο στην σύνταξη και αν θα σκεφτόμουν τέτοια πιθανότητα. Καλό και το πράσινο, καλή και η ηρεμία αλλά αυτά απλά δεν φτάνουν.

Βασικότερο όλων όπως ειπώθηκε. Να κοιτάξεις κάπου που θα έχεις γνωστούς/φίλους/οικογένεια. Μην πας να αγοράσεις σε ένα Random σημείο και καταλήξεις ολομόναχος γιατί οι πιθανότητες να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο αυξάνονται κατακόρυφα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, BlueBlade είπε

Για να απαντήσω απλά το ερώτημα του τίτλου. Για εμένα ο βασικός λόγος είναι οι αμέτρητες επιλογές που σου δίνει η Αθήνα για να περάσεις στον ελεύθερο σου χρόνου.

Δεν υπάρχει κάτι που να θες και να μην το βρεις.

Από εκεί και πέρα όμως. Αρχικά αναρωτιέμαι τι εννοείς με την επαρχία; Γιατί για μερικούς (κυρίως Αθηναίους) μπορεί να λένε επαρχία μέχρι και τον Βόλο, που είναι πόλη με τα όλα του. Στην περίπτωση που εννοείς κάτι τέτοιο, θα έλεγα ναι να το σκεφτείς αν έχεις και γνωστούς. Αν πάλι με επαρχία εννοείς κανένα δήμο ξεχασμένο από τον Θεό με 2.000 κατοίκους...Okay αν σου αρέσει πάσο. Προσωπικά μόνο στην σύνταξη και αν θα σκεφτόμουν τέτοια πιθανότητα. Καλό και το πράσινο, καλή και η ηρεμία αλλά αυτά απλά δεν φτάνουν.

Βασικότερο όλων όπως ειπώθηκε. Να κοιτάξεις κάπου που θα έχεις γνωστούς/φίλους/οικογένεια. Μην πας να αγοράσεις σε ένα Random σημείο και καταλήξεις ολομόναχος γιατί οι πιθανότητες να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο αυξάνονται κατακόρυφα.

Ολοσωστος, γι αυτο τον ρωτησα τον φιλο και εγω τι εννοει λεγοντας επαρχια.

Καποιοι θεωρουν επαρχια ακομα και την Πατρα, που αν θες να κανεις το βημα για εκει το συζηταμε. Επαρχια ομως ειναι και η παραθαλασσια Ναυπακτος, οπου οκ γελαει ο κοσμος.

Επεξ/σία από yanis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στο αρχικό σενάριο, θα έκανα μια δοκιμή να ζήσω 1-2 χρόνια στην πόλη επιλογής (σε ενοίκιο), ώστε να δω το στυλ ζωής, τις παρέες, και άλλα θέματα για το πώς νιώθω στην πόλη .... και αν μού έκανε, θα προχωρούσα στην αγορά σπιτιού.

Ίσως το πιο σημαντικό θέμα για το πώς θα νιώσουμε να ζούμε σε ένα συγκεκριμένο μέρος, να είναι και η φάση ζωής που βρισκόμαστε, που είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα.

Αν, για παράδειγμα, δεν έχουμε παιδιά και πάμε να αγοράσουμε ένα σπίτι σε μια πόλη που έστω προσωρινά μάς ικανοποιεί (για να κάνουμε και την επένδυση) ... και μετά κάνουμε παιδιά και η πόλη αυτή δεν μάς εκφράζει πλέον ... είναι πολύ φυσιολογικό να μετακομίσουμε, οπότε το σπίτι θα μείνει καθαρά ως επένδυση. Καθώς αυτά είναι πιθανά, θα πρότεινα να εξεταστεί και το σενάριο της αγοράς σπιτιού, καθαρά ως επένδυσης (στην πόλη που συμφέρει η επένδυση) και όχι απαραίτητα σε πόλη που η διαμονή θα δημιουργεί ένα δεσμευτικό χαρακτήρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό ακριβώς έκανα και μου βγήκε. Εδώ και 2 χρόνια είμαι στην επαρχία.

Εδώ έχει τόσο πολύ ηρεμία που από τη πρώτη μέρα που ήρθα παρόλο που είχα σοβαρά προβλήματα δεν αγχώθηκα ποτέ, το αισθάνομαι έντονα σαν να είναι το πραγματικό μου σπίτι, σου δημιουργεί μία ζεστασιά όλο αυτό, οι άνθρωποι είναι πιο θερμοί, αισθάνεσαι σαν κυρίαρχος. Η αθήνα πάντα μου δημιουργούσε ένα έντονο ψυχρό αίσθημα φόβου και άγχους σαν να βρίσκομαι κάπου μακριά χαμένος και εκτεθιμένος μέσα σε μία ζούγκλα, σαν να βρίσκομαι σε ένα λάθος μέρος που δεν θα έπρεπε να είμαι. 

Το θετικό με την αθήνα είναι ότι μπορείς να βρεις τα πάντα εκεί, ακόμη και τα πιο niche πράγματα ενώ εδώ κάτι τέτοιο δε παίζει, επίσης στην αθήνα έχει καλύτερα νοσοκομεία και γιατρούς. Αυτοί είναι λόγοι για τους οποίους δεν θα εγκατέλειπα την αθήνα. Αν έχεις φίλους εκεί και ενδιαφέροντα μάλλον δεν αξίζει να φύγεις.

Θέλω και εγώ να αγοράσω δικό μου σπίτι αλλά πολλές φορές σκέφτομαι την αθήνα και να το πάρω εκεί εξαιτίας αυτών των λόγων.

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπίτι αγόρασε Αθήνα. Είναι καλύτερη επένδυση απο το να αγοράσεις την επαρχία. 

το νοικιάζεις και τα χρήματα που παίρνεις φτάνουν και συνήθως περισεύουν για ενοίκιο στην επαρχία. Εκτός αν πας σε καμμιά φοιτητούπολη και τα ενοιίκια εκεί είναι στον θεό (αλλά συνήθως σε μικρότερα, δυάρια-γκαρσονιέρες). 

Αν δεν σου αρέσει η επαρχία, γυρνάς όποτε θες Αθήνα.

Αν δεν έχεις παιδιά και οικογένεια είναι η κατάλληλη ώρα να το κάνεις. Οταν αποκτήσεις οικογένεια, τα πράγματα δυσκολεύουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...